KIA XCEED 1.5tgdi 116KW, motorový olej

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Tommy.Kriss
Příspěvky: 2
Registrován: čtv čer 17, 2021 21:54

KIA XCEED 1.5tgdi 116KW, motorový olej

Příspěvek od Tommy.Kriss »

Dobrý den všem,

mám vozidlo 2021 KIA XCEED 1.5tgdi 116KW bez mildhybridu, ale mám GPF filtr. Chtěl bych si vyměnit olej po zajetí motoru. A tak jsem pátral po tom co že se tam leje z fabriky a popřípadě jaký olej tam lije autorizovaný servis.

Bohužel jsem k prvnímu bodu nezjistil nic - ani KIA ČR ani KIA SK nereaguje na moje emaily. A když jsem se dotazoval ve třech servise (Autobond Ostrava, KIA kunín a KIA Emil FREY Praha) tak mi každý servis řekl něco jiného.
v Ostravě mi řekli, že nemám nic měnit a že až po 15tis km a že tam oni budou dávat KIA 5w30 A5/B5.
v Kuníně mi řekli, že jediný olej pro tento motor je Shell 0w20
v Praze (odkud mám auto) mě řekli, že určitě 5w30 ale ještě neví jakou, že olej přímo od KIA pro tento motor není.
V příručce pro obsluhu je napsáno, že se má dávat 5w30 a buď A5/B5 nebo API SN Plus. A doporučují oleje Total.

A teď babo raď.... já jsem pro specifikaci API SN plus protože řeší LSPI, které je u tohoto motoru občas problém a raději bych zvolil 5w30 než 0w20. Jezdíme půl na půl (město/dálnice)

Doporučil by mě někdo olej který si mám koupit a vyměnit? našel jsem třeba Total 5w30 INEO MC3 nebo Ravenol 5W30 DXG .... hlavně se bojím, že mě to tam nebudou chtít nalít, potom co jsem četl jak se cukaj v KIA když tak někdo chce jiný olej než ten jejich dráhy šmejd.....

díky
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: KIA XCEED 1.5tgdi 116KW, motorový olej

Příspěvek od Pitris »

0w20 je vhodná (jen) pro krátké jízdy, a jestli tam máš GPF, měl by ten olej mít i ACEA C5.
5w30 se dá dobře (jestli nebydlíš nékde nahoře na horách) i při delších jízdách, a pokud chceš eliminovat LSPI - na to je ale nejlepší (a důležité :!:) brát kvalitní benzin, motor nepodtáčet a občas 'vyhnat pavouky', dá se vybrat třeba Ravenol 5w30 DXG nebo Yacco Lube GDI 5w30.
Pokud by si tomu ale po zajetí "topil pod kotlem", vůbec bych se nebál tam (aspoň mimo zimu) dát i 5w30 C3.
PS: fabrický olej bych nechal tak do 2-3 tkm, pak na 10 tkm vyměnil (i s filtrem), a potom intervaly při krátkých nebo při zátěži jízdách po 10-ti, a nebo při delších klidných do 15-ti tkm / po 1 roce.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Tommy.Kriss
Příspěvky: 2
Registrován: čtv čer 17, 2021 21:54

Re: KIA XCEED 1.5tgdi 116KW, motorový olej

Příspěvek od Tommy.Kriss »

Mockrát děkuji,

první olej mám v plánu vyměnit do 3000km, takže se to shoduje s tím co jste napsal. Auto má 7DCT převodovku takže hlavně moje žena určitě nebude zkoumat kdy řadit atd. Auto občas protáhnu to je jasné.

Ještě kontrolní otázka: při té první výměně v 3000km mám vyměnit i filtr olejový, že?

Co se týče benzínu, tak to podle mě neovlivním.... beru nejčastěji MOL a OMW.

díky
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: KIA XCEED 1.5tgdi 116KW, motorový olej

Příspěvek od Pitris »

Tommy.Kriss píše:....při té první výměně v 3000km mám vyměnit i filtr olejový, že?
Ano, určitě. A v tomto případě bych (hle)dal origo filtr.

A benzín? Bylo to spíš myšleno nebrat u "pump někde v poli" kde je malá výtoč.
Tommy.Kriss píše:.....beru nejčastěji MOL a OMW.
U těch(to) frekventovaných je to (by mělo být) :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět