Olej - sekačka

Fórum o průmyslových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
robo27
Příspěvky: 5
Registrován: úte kvě 28, 2019 15:23

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od robo27 »

Zdravím

Váš názor prosím. Mám úplne novú kosačku s motorom honda GCV190. Manuál píše o oleji:

"Použijte motor pro čtyřtaktní motory, který splňuje nebo překračuje požadavky klasifikace API třídy SH, SJ nebo ekvivalentní. Vždy zkontrolujte štítek s třídou API na nádobě s olejem, zda obsahuje písmena SH, SJ nebo ekvivalentní. Pro všeobecné použití je doporučen SAE 10W-30."

Mám doma z výmeny olejov na autách nasledovné zbytky:

Mobil New Life 0W-40, spec: API SM/SL/SJ/CF/EC
TOTAL QUARTZ 7000 10W-40 diesel, spec: ACEA A3/B4, API SL, API CF
castrol edge 5w-30, spec: ACEA C3, VW 504.00/507.00, MB 229.31, MB 229.51, Porsche C30, VW 503.01

Ak to správne chápem tak môžem použiť oba oleje mobil aj total. oba prekračujú špecifikáciu API SJ. Ten castrol api neuvádza tak neviem.

Prosím ktorý z tých olejov odporúčate ako najvhodnejší? Najlacnejší je ten total, castrol mám asi 3L a už ho nepoužívam... Nemám problém kúpiť aj presne olej do 4t napríklad ten castrol ale zase ďalšia flaška z olejom doma...

Ďakujem
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Jerry3 »

Klidně použij ty svoje zbytky.
Brembo
Příspěvky: 2288
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Brembo »

Castrol bude SM alebo SN
Suzuki SV 1000,Opel Insignia Sport Tourer CDTI 153kW,Opel Vectra 1,7 DT-išla do sveta
nr.on

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od nr.on »

Dej vyjetej fritovaci!!!! :lol:
piskot1987
Příspěvky: 1
Registrován: čtv bře 11, 2021 9:25

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od piskot1987 »

Zdravím, mám sekačku AL-KO 470 VS-B Premium s motorem B & S Series 650 Exi a chtěl bych se zeptat, jestli mohu zaměnit olej AL-KO 10W-40 (momentálně v sekačce) s olejem AL-KO SAE 30 (již zakoupený)? děkuji za informaci.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27350
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Pitris »

Jestli je u obou olejů obdobné API, a motor nebudeš startovat v mrazu (sekačku asi ne, že? :)), tak by v tom neměl být problém. Při pracovní teplotě jsou ty oleje viskozitně (téměř) stejné....
https://eshop.paramo.cz/rady-odbornika/ ... ikace.aspx
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
outdoorman
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 12, 2020 23:03

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od outdoorman »

Mám 15 ročnú kosačku s motorom Brigs Straton 4,5 HP bez pojazdu. Ma 0,4 l olejovú náplň, chladenie vzduchom. Kosím s ňou 1200m záhradu v svahovitom teréne. Olej som menil vždy pred sezónou, dával som predpísaný SAE30. Pred dvomi rokmi však začala dymiť a žerie olej. Po každom pokosení dolejem 0,1l. Štartuje na 1x. Mám dojem, že je aj hlučnejšia. Asi by sa patrilo kúpiť novú, ale je mi ju ľúto vyhodiť keď ešte "vrndží" , tak dolievam olej..., za sezónu liter, liter a pol. Napadlo ma, či by nebolo ku prospechu miesto oleja SAE30 naliať motocyklový olej Repsol Town 4T SAE 20W50, API SG. Čo si o tom myslíte, pomôže to?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27350
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Pitris »

Nic tím nepokazíš, ale zázrak asi nečekej.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od pepoh »

monograde oleje su na ustupe.
cistiaca schopnost bude nizka, ak vobec. cenovo drahe voci beznym xw30 pre auta.
maran5
Příspěvky: 126
Registrován: pát dub 07, 2017 18:45
Bydliště: ...vidím Tě dvojmo

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od maran5 »

Já bych se jen dovolil pána se sekačkou zeptat jestli mu něco říká kur.vítko? Tak to je právě onen "sekačkový" olej SAE30,který doporučuje výrobce,je to ideální K.O. pro motor,neboť odstaví motor po delší době,mimo záruku a to je v souladu se spotřební a prodejní politikou a nepochybujte o tom,že to výrobci nemají dobře "odladěné".

A jinak předraženost a kvalitu tohoto oleje nemá cenu ani komentovat - 0,6l za 100-130Kč za ložiskový olej co nemá v motoru co dělat,to je podvod za bílého dne, o potřebě každoroční výměny ani nemluvě. :(
O2 FL 09 1.8 TSI 118kW spotřeba oleje 0,5l/10tis.km
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od bio »

Je to olej API SJ/CD , čili ne žádný M6A - API SC.
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od pepoh »

Obrázek
Obrázek
Obrázek
sj/cd to mozno je, ale ako vidime moc to situacii nepomohlo.
by som vzal bezny kanister na pumpe s acea a3 (*w40)
outdoorman
Příspěvky: 4
Registrován: stř úno 12, 2020 23:03

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od outdoorman »

Tak som miesto SAE30 do tej 15 ročnej olej papajúcej kosačky vybral u nás v predajni lacný a dostupný motocyklový olej Mannol Morbike 4-takt HD SAE 20W-50, API SL, JASO MA/MA2. Vyskúšam a podám hlásenie. :D
nomacorc
Příspěvky: 87
Registrován: úte led 30, 2018 14:50

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od nomacorc »

Přidám svojí zkušenost se sekačkou s motorem B&S. Sekačku mám už asi 20 let a asi před pěti lety si začala brát hodně oleje a k tomu i hodně kouřit, lil jsem do ní právě zbytky po výměnách olejů v autech, převážně 10w40 a3... Postupně se to tak zhoršilo, až usazeniny ze spáleného oleje zalepily ventily a motor nejel už vůbec. No už jsem byl rozhodnutý pořídit něco novějšího, ale když jsem viděl v té době co se prodává a jaké to má recenze a životnost, rozhodl jsem se motor ještě rozebrat. Po rozebrání jsem zjistil vadný stírací kroužek, koupil jsem nové asi za 500 korun, zabrousil sedla ventilů a udělal ventilové vůle a na zajetí nalil olej M6AD, který používám na mazání řetězu u pily. Sekačka si jen vrněla a při další výměně jsem tam nalil olej 10w30 SJ, který mi zbyl z výměny v elektrocentrále Honda. Sekačka začala po pár sekání zahrady znovu pokuřovat, olej jsem vypustil a nalil znovu M6AD a od té doby je klid. Takže do tohoto motoru nedoporučuji žádný "lepší" olej, ale vzhledem k jednoduchosti motoru mu dělá dobře právě i jednoduchý olej :wink:
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od pepoh »

nekde pisu sae 30 alebo 40.... gr I/II, dlho v motore nevydrzi (a este vzduchom chladeny), ale ma najvacsiu cistiacu silu (aromaty). tak asi to je dovod :wink:
https://eshop.paramo.cz/data/VyrobkovaD ... d40_z1.pdf
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
Odpovědět