Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Petr.K.
Příspěvky: 18
Registrován: pát dub 23, 2021 14:37

Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od Petr.K. »

Zdravim, chtel bych poradit s vyberem oleje pro muj Ford Focus Mk3 77 Kw benzin, atmosfera 1.6 Ti-vct r.v.2018 najeto 25tis. auto mam od novoty.. prvni vymenu oleje s filtrem jsem provedl sam, mimo servis,pri 2tis za Millers Oils Trident 5w30 A3/B3 SL/CF potom po roce na podzim v 8tis vymena v autorizaku za jejich 5w20 Castrol , ten jsem nechal na zimu asi 3tis km a na jare zase vymena za MO Trident... a na tuto znacku jezdim do ted , vymena jednou za rok... najedu + - 8tis.km... auto parkuje venku... jizdy jsou prevazne kratke, mezi vesnicemi 7km do prace a 7km zpet, do mesta, na nakup 10km, obcas delsi trasa, dalnice minimum... olej je proste porad ve fazi ohrivani a chladnuti a to hlavne v zime, kdy se voda na 90stupnu dostane po 5ti Km, ale olej bude asi pouze vlazny... timto bych chtel zdejsi "Guruolejare" pozadat o vhodny olej pro tyto podminky, ktery bude mit dobrou alkalickou stalost? ... nechci zadnou Ford specifikaci na usporu paliva, ale olej A3 .. nevim jestli je vhodnejsi olej 5w30 nebo 5w40? Asi bych chtel vyzkouset olej Ravenol (moznost overeni pravosti a asi mensi pravdepodobnost padelku oproti premiovym znackam) co jsem se dival asi Ravenol VSI? HPS? HCL? nebo jiny vhodny? Popripade doporuceni na jinou znacku, kde by olej nejmin degradoval v techto podminkach v cene 800-1500kc za 5litru?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od Pitris »

Předpokládám že filtr pevných částic není....

Mobil1 0w40 FS - a z ověřeného zdroje....:wink:
Je to kvalitní olej s výbornou rezervou TBN, kinematická viskozita vhodná pro studené i event. horké jízdy a cena v udaném rozmezí.

A při prohřátem motoru na to občas šlápni, a vyžeň otáčky nahoru k pěti tisícům.

Ale ty převážně kratší jízdy by dal dobře i oil s ACEA A5, a od Ravenolu třeba SSV 0w30.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od Mirec 29 »

Ahoj
Vzhľadom na to že máš v podstate nový voz kde sa s najväčšou pravdepodobnosťou smie liať olej sae 20 ( min. Hths 2.6) a vzhľadom na relatívne krátke jazdy a nie veľký ročný km nájazd by som osobne volil celoročný olej v sae 0/5w 30 s hths 2.9-3.1 (A5/ilsac gf-5/6 prípadne C2). Konkrétne typy napr od shellu helix ultra 0w30 alebo mobil 1 ESP 0w30 LV alebo ravenol dxg 5w30 toto sú podľa mňa jedny z top v danej kategórií ktoré tých 8tkm v pohode dajú...A tie medzi výmeny čo si spravil :wink:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od abc »

Nebal bych se na krátké jízdy použit Ravenol FO 5w30 , HTHS 3,13 a TBN 9,6. Je to full saps A5/B5.
https://www.ravenol.de/en/product-range ... sae-5w-30/
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Petr.K.
Příspěvky: 18
Registrován: pát dub 23, 2021 14:37

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od Petr.K. »

Dekuji vsem za reakce.. nejsem zadny odbornik na oleje, vetsinu vedomosti cerpam zde na foru ... kdyz jsem pred tremi roky hledal nahradu za fordi olej, tak muj zaver byl,ze pro moje benzinove auto bude nejvhodnejsi olej ACEA A3/B3-B4 API SL-SN /CF a vybral ten MO Trident 5w30 a dal uz to neresil...ale ty studene jizdy, asi davaji oleji zabrat... do problematiky TBN, HTHS atd. se moc neorientuji, proto si chci zde od odborniku poradit... ale koukam, ze mi tu doporucujete i oleje A5/B5 C2 to jsem si treba myslel, ze neni "TOP" pro benzinovy motor ... V prirucce k autu je napsano SAE 5W30 nebo 5W20 ACEA A5/B5 fordi spec WSS-M2C948-B a WSS-M2C913-C ale te se drzet nechci.. na zaruku uz nehraju... myslite ,ze kdyz je v manualu pouze 5W20-30 a zadna 0W ... muzu dat 0W30-40? je ten motor na to staveny? Nebude ho to "zrat"? U predchoziho auta jsem tento problem mel... auto jezdilo na 10W40 a chtel jsem mu "doprat" 5w40 a zacal trochu ubyvat... po navratu na 10W40 skoro neubyval..... nejvic se mi zamlouva asi ten Mobil 1 FS 0W40 co doporucil Pitris, ale nebude ho to zrat? Navic se zrovna u teto znacky obavam pedelku :-( ... neni neco treba v teto kvalite u Ravenolu? i za cenu treba nad cenovy limit? Chci pro auto to nejlepsi, je to moje prvni a mozna i posledni nove auto a chci si ho nechat co nejdele... drive byla vzdy ojetina.. Ono uz tehdy pri vyberu noveho auta nebylo moc co na vyber, kdyz jsem nechtel turbo s primym vstrikem 3valec a ted i filtr pevnych castic i u benzinu... myslim,ze na tento styl jizdy je urcite vhodnejsi "stara dobra atmosfera" a do budoucna to bude jenom horsi :-(... nez vsichni presedneme do elektriky a budeme mit oleje vyresene :-D
abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od abc »

Budu se opakovat ale na tvůj jízdný profil olej A5/B5 sedne jak prdel na hrnec. :)
Takhle bych to udělal já a co uděláš ty je samozřejmě na tobě. 8)
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od Mirec 29 »

Ak je reč o mobile 1 fs 0w40 tak áno je to :wink: nie preto že je A3 a Fullu saps ale preto že funguje a dobre funguje...
Na druhú stranu som správne tipoval že výrobca povoľuje sae 20 takže motor je prispôsobený na olej s hths 2.6 no oleje sae 20 nenutim bo veľa ľudí im neverí (neoprávnene...myslím že je to skôr strach z neznámeho) takže ak patríš medzi nich tam to poisti a pod ešte vyššie na oleje A5 0w/5w30 vzhľadom na jazdné podmienky podľa mňa nemá zmysel ísť vyššie... to že výrobca sa nezmieňuje o sae 0w nerieš :) a vôbec sa nad tým nepozastavuj nič to neznamená a samozrejme že ho naliať môžeš limity motora sú dané minimálnym letným číslom v tvojom prípade sae20 a ak budeš kupovať u overených predajcov či veľkých e-shopov tak by som sa padelku nebál :wink:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od Pitris »

Petře vždycky jsem tu razil že olej se má vybírat podle jízdních podmínek a stavu motoru. Nový motor a potažmo uzpůsobený na (extra) nízkou HTHS viskozitu s olejem 0w problém téméř určitě mít nebude. A na kratší jízdy (i když třeba občas bude i delší) se úplně klidně dá i "třicítka" A5 (byť A3 nabídne při zátěži pevnější olejový film).
S tim Tridentem 5w30 A3 si určitě chybu neudělal, ale protože si uvažoval o změně a zeptal se, tak jsem v rámci výše uvedeného doporučil Mobil1 0w40 FS (svojí kinemat. viskozitou za tepla je skoro "třicítka"), nebo Ravenol 0w30 SSV. Ravenol má bohatou nabídku, ale třeba jeho 0w/xy A3 obsahují wolfram kde je záhodno olej i motor prohřát. Ale byly tu zmíněny i další co vybereš dobře.
A pokud je budeš měnit do 10-ti tkm, bude dobře (v) motoru :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od abc »

Jednou jsem v motoru který muže 0w20 měl M1 FS 0w40 a fungoval skvěle. :wink:
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Petr.K.
Příspěvky: 18
Registrován: pát dub 23, 2021 14:37

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od Petr.K. »

Vydrzi zminovane oleje vymenu tech 8tis jednou za rok pri techto studenych jizdach? Nebo je lepsi ho vymenit 2x do roka ,pred Zimou a znova na Jare? (asi 3tis + 5tis km) Pokud by stacilo jednou do roka... kdy je nejlepsi pravidelne vymenit olej za novy? .... pred Zimou? a nebo ho menit na Jare?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od Pitris »

8 tkm ten olej dá v pohodě. My jsme tady sice někteří "postižení" a měníme po 5-ti, ale to je kvůli tomu že ta výměna oleje je spíš takovej modrej prášek pro nás :) než pro auto. Interval výměny do 10-ti tkm je gut :wink:
A řekl bych že v tom připadě je asi i jedno KDY během roku měnit, ale MOŽNÁ krapet lepši bude před Zimou, bo když po zimních studených jízdách v oleji něco bude v létě se to dřív ohřeje a odpaří. TBN nad 10 je ale :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Petr.K.
Příspěvky: 18
Registrován: pát dub 23, 2021 14:37

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od Petr.K. »

Diky za dalsi objasneni Pitris :-D ... Dival jsem se na ty oleje a ten Mobil 1 FS je asi fakt TOP v teto cene a tak vysokou hodnotu TBN jsem u jineho nevidel... Ale, kde ho koupit aby to byl 100% original? Jasne napisete u overeneho obchodu.. ale je tam 100% jistota, ze o tom treba ani prodejce nevi? Uz driv jsem cetl diskuze o padelani oleju a zrovna Mobil se tam hojne resil... nevim jak ted, ale v te dobe ani nebylo poradne moznost jak overit pravost (overeni na webu, hologram atd) pouze laboratorni zkouska :-( ... Proto jsem taky drive vybral Millers Oils kde je myslim moznost padelku znatelne nizzsi.... Ono rozdil ceny toho Mobilu1 FS u 5ti L baleni je treba 450kc a to mi prijde docela dost za to mam treba 3 filtry ... nekde jsem cetl ze se ofic. dovazi male baleni 1L a 4L .... 5L baleni bude mimo ofic. distribuci... je tomu tak?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od Pitris »

Je pravda že Castrol, Shell a Mobil1 se pančují asi nejčastěji, a Millers, Yacco, Ravenol, Q8 nebo Mogul asi minimálně.
Pokud by si ale vzal ten Mobil1 třeba na e-shopu tady nebo u alfiho kde je to ofiko prodejce, tak bych se nebál bo to už bys nemohl věřit ani doma vodě v kohoutku.
Jak jsem napsal - v 0w40 bych vzal asi ten Mobil1 nebo Yacco Lube (Yacco se dá i 5w30 nebo 5w40, a alfi je ofiko distributor pro ČR i toho Yacca), nebo v A5 ten Ravenol SSV 0w30, ovšem jde dobře zůstat i u toho Tridentu 5w30 A3 nebo vyzkoušet v 5w40 Ravenol VSI či Repsol Elite Competicion....
Nebo když by byl ofiko dovozce, tak Shell Helix Ultra. Má SAE 0w40, 5w30 A3 i 5w40.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Petr.K.
Příspěvky: 18
Registrován: pát dub 23, 2021 14:37

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od Petr.K. »

Ok diky za dalsi vyber a doporuceni obchodu kde pripadne koupit :wink: ... Jeste jsem koukal co nabizi Ravenol a v 0w40 maji SSL to by byla take dobra volba v porovnani s Mobil1 FS ? Nevim proc ale tahle znacka me nejak prirahuje :-D
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus mk3 1,6 Ti-vct

Příspěvek od Pitris »

0w40 SSL i 0w30 SSO jsou sice oleje A3 ale obsahuji tu wolframovou složku stejně jako 5w40 VST. A ta je potřeba pro plnou funkci docela zahřát. Na ty krátké jizdy to jde, ale asi by to nebylo úplně ono.
A ať to beru z tak i tak, nejlíp mě vychází ten Mobil1 FS. 0w pro studené pojížďky, a ta 40 (ovšem velmi blízká hranici 30) pro provozní teploty a s občasným výletem někam dál je pro nový motor dost dobrá alternativa oleje :wink: Ale pokud Ravenol tak bych se nebál ani toho SSV, bo právě proto že nový motor, tak zvládne i A5. Anebo Ravenol 0w40 SHL, ale ten se těžko shání. Ono ale nejde doporučit jen jeden jediný olej -> vždy je i jiná a dobrá varianta. Konečná volba ale bude na Tobě....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět