Změna oleje u BMW M57

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Vector
Příspěvky: 47
Registrován: ned srp 23, 2020 16:21
Bydliště: Brno

Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od Vector »

Ahoj všichni. Rád bych vyměnil v otcově BMW s dieselem M57 olej, jelikož on na to nesáhnul hodně dlouho (bojím se, že více než 2 roky). Bohužel co jsem se bavil s mechanikem, který to dělal doposud, tak se mi zdá, že tam minimálně jednou nalil HX7 10W-40. To mi ale po mém zděšení, že nejde o C3 :!: , raději nepotrvdil. :evil:

Auto je vybaveno DPF, má už něco odjeté (poctivých 280 tis. km) a aktuálně se s ním jezdí již méně často (druhé auto v rodině - město, nebo někam na dovolenou).

Otázka zní: Co tam můžu nalít? Docela mi do oka padl Shell Ultra Professional AM-L 5W-30 (prý přímo pro BMW). Byla by to dobrá volba? A jak se tento Shell AM-L liší od Shellu ultra ECT 5W-30 C3?

Plánuji tam ten olej měnit po 10 tis. km a nebo max. co dva roky. Byť tam ten DPF je už kdovíjaký (aktuálně prý nějak „čištěný“, ale stále origo), tak by tam ta C3 stejně měla být a nelpím na ní zbytečně, že ano?

Díky!
Mazda 2-DE 1.5 GT 76 kW
Motor: Valvoline Maxlife 5W-40, převodovka: Valvoline GearOil 75W-90
Filtry: MANN
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od Pitris »

Po 280-ti tkm bych nešpekuloval jestli AM-L nebo ECT a nalil tam 5w40 s normou BMW-LL-04 a měnil olej po roce (nebo za 10 tkm).
A třeba Yacco VX 1000 FAP 5w40, Ravenol VMO 5w40 nebo Eneos Hyper 5w40, Petronas Syntium 3000 AV 5w40 či Valvoline All-Climate Diesel C3 5w40.

Druhý rok už olej nebude stoprocentní.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Vector
Příspěvky: 47
Registrován: ned srp 23, 2020 16:21
Bydliště: Brno

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od Vector »

Díky Pitrisi za bleskovou odpověď. :wink:

Koukal jsem tedy, co je v Brně z těch Tebou zmiňovaných olejů k osobnímu dostání, a právě jsem narazil na ten Petronas Sintium 3000 a vezmu ho asi (je dokonce ve slevě :) ). Obligátní otázka - je to dobrý olej? Nikdy jsem s tou značkou nepřišel do styku, tak se raději ptám. Minimálně budu mít větší šanci nekoupit pajcovaný olej, jako v případě Shellu.

Hledat 5W-40 jsem předtím, musím se přiznat, rezignoval, jelikož jich s C3 není tolik.
Mazda 2-DE 1.5 GT 76 kW
Motor: Valvoline Maxlife 5W-40, převodovka: Valvoline GearOil 75W-90
Filtry: MANN
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od Pitris »

Pod Petronas patří třeba Selenia, a je to malajsijská petrochemická společnost. Určitě bych se nebál.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Vector
Příspěvky: 47
Registrován: ned srp 23, 2020 16:21
Bydliště: Brno

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od Vector »

Ok díky. Jen jsem dost znejistil, jelikož sehnat nějaký katalog nebo technický datasheet k tomu Petronasu je pomalu nemožné.
Mazda 2-DE 1.5 GT 76 kW
Motor: Valvoline Maxlife 5W-40, převodovka: Valvoline GearOil 75W-90
Filtry: MANN
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2519
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od lefort »

Vector píše:Ok díky. Jen jsem dost znejistil, jelikož sehnat nějaký katalog nebo technický datasheet k tomu Petronasu je pomalu nemožné.
Vyhledat technický list k téměř jakémukoli oleji je záležitost několika vteřin na googlu. Bože!
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Vector
Příspěvky: 47
Registrován: ned srp 23, 2020 16:21
Bydliště: Brno

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od Vector »

Ano, to nepochybně je. Ale zkuste si to přímo na stránkách výrobce! Podle mého skromného mínění by právě tam měly všechny potřebné informace být. Nejnovější jsem našel někde u zahraničního prodejce, a to 5 let starý! Budu rád, když mne uvedete v omyl. :roll:
Mazda 2-DE 1.5 GT 76 kW
Motor: Valvoline Maxlife 5W-40, převodovka: Valvoline GearOil 75W-90
Filtry: MANN
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2519
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od lefort »

https://www.google.com/url?sa=t&source= ... UCNIFRCBH3
Ano, rok 2015, ale pokud se nemění složení, proč by se měl aktualizovat TL?
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Vector
Příspěvky: 47
Registrován: ned srp 23, 2020 16:21
Bydliště: Brno

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od Vector »

Tak Petronas nakoupen a vyměněn. Za 510 Kč/4L to byl, doufám, celkem dobrý kauf. Jen mě pořád trošku (celkem dost) straší minimální zkušenosti a reference ostatních na internetu (přeci jen to neliju do feldy, ale do BMW). Chtěl jsem se ale zeptat na tři otázky:

1. Pokud s tím autem najedu třeba 4 000 km za rok, nebo i méně, není roční výměna trošku zbytečná? Chápu, že je to C3, která nemá alkalickou rezervu kdovíjakou, ale i tak ...

2. Na pixli je napsáno „Fully Synthetic“, tušíte, zdali se jedná o hydrokrak nebo PAO? Dohledat o tom oleji nějaké hlubší info je dost těžké ... Ten olej je „made in EU“, čili těžko soudit, co a od koho tam nalili ...

3. Pitrisi, proč jsi v doporučení neuvedl Castrol Edge? Ptám se spíš tak pro zajímavost.

Díky :wink:
Mazda 2-DE 1.5 GT 76 kW
Motor: Valvoline Maxlife 5W-40, převodovka: Valvoline GearOil 75W-90
Filtry: MANN
Bramborak3
Příspěvky: 1245
Registrován: ned zář 24, 2017 8:08

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od Bramborak3 »

Myslím že u dieselu jestli najedeš za rok 4 tis...tak když tam ten olej necháš rok a + 2-3 mes, tak se nic nestane.

U druhé otázky vic nezjistim. Ale za tu cenu nečekej že to nebude hydrokrak.

A Castrol nebyl doporučen protože nemají moc dobré motorove oleje, krom pár vyjimek a nejvic se padělá.
Šak na příští výměnu můžeš použít Ravenol Vmo 5w40, Ravenol Rup, a další super oleje C3. Ale cena +- 1000 Kč..za 5 L
Naposledy upravil(a) Bramborak3 dne ned srp 30, 2020 8:54, celkem upraveno 2 x.
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od Mirec 29 »

K otázke 2 : podľa infra spektra na oil clube je základom HC. A Made in eu znamená že bol vyrobený buď Taliansko Belgicko alebo Španielsko...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od Pitris »

to Vector: Já osobně bych olej v motoru déle jak rok nenechával, i když při tom nájezdu by se o něco déle v motoru nechat dal. Ale.... i tím že se nejezdí tolik, olej nespáleným palivem a zkondenzovanou vlhkostí degraduje. A 500 stovek za olej a kilčo za filtr? - to se ročně snad dá, ne?
A jestli najedeš 4 tkm za rok, je úplně jedno jestli je olej HC nebo PAO. Ale i hydrokraky jsou kvalitní, a jsou nadopovány aditivy. Jak je na tom to Syntium ale nevím....
A Castrol jsem nezmínil proto, že ho nemusím. Co se týče jeho běžných olejů, je to jen standardní kvalita, ale za vyšší peníze a se super reklamou :(
Ovšem jejich "race"oleje, převoďáky nebo třeba brzdovky jsou gut.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
jarson1
Příspěvky: 2088
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od jarson1 »

Vector píše: Otázka zní: Co tam můžu nalít? Docela mi do oka padl Shell Ultra Professional AM-L 5W-30 (prý přímo pro BMW). Byla by to dobrá volba? A jak se tento Shell AM-L liší od Shellu ultra ECT 5W-30 C3?
Díky!
...síce už po funuse, ale je dobré ked otázky maju odpovede :)
takže na tuto je tu citacia priamo zo stranky shell ( ale inak nie je to vôbec tajné,dalo mi to 3minuty hladania - nabuduce skusiš sam :wink: ):
"Řada olejů Ultra ECT (Emission Compatibility Technology – technologie pro systémy na úpravu spalin) zahrnuje plně syntetické produkty splňující požadavky nejmodernějších motorů včetně motorů s filtry pevných částic (DPF).
Speciální produkty řady Professional jsou určeny pro nejmodernější motory konkrétních značek výrobců automobilů."
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Alpinet
Příspěvky: 11
Registrován: sob srp 08, 2015 23:28
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od Alpinet »

Vlastním BMW E91 s motorem M57 (170kw) od letošního jara. První olej jsem dal osvědčený Millers Oil EE 5w40. Nyní jsem objednal Ravenol VMO 5W40 a na léto mam v plánu Ravenol RUP 5w40. Nechával jsem proplachovat a vyměnit olej v automatické převodovce a servis , ktery dělá jen převodovky, tam dává olej od Ravenolu. O případné postřehy po přechodu na tento olej, se samozřejmě podělím.
BMW E91 330D 170kw Xhp stage 2
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Změna oleje u BMW M57

Příspěvek od Pitris »

Jestli máš v motoru filtr pevných částic, zvolil si dobře. A ten Ravenol RUP je na hodně velkou zátěž.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět