Mísitelnost motorových olejů...Opel Z18XE

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Din
Příspěvky: 15
Registrován: úte srp 28, 2012 23:45

Mísitelnost motorových olejů...Opel Z18XE

Příspěvek od Din »

Dobrý den.
Povícero let vlastním vůz Opel Zafira A z roku výroby 2003 s motorem Z18XE v kombinaci benzín/LPG. Motor je cca 100000 km po GO a nyní si ,,bere“ něco přes čtvrt litru motorového oleje na tisíc kilometrů. Téměř od začátku provozování auta jsem do motoru používal olej Total Quartz 9000 Energy 5W-40, měl jsem k němu donedávna přístup za velmi výhodnou cenu a to nyní končí. Od poslední výměny motorového oleje jsem najel zhruba 1500 km.
Prosím odborníky o odpověď na následující dotaz:
Je možné do v současné době v motoru nalitého oleje Total Quartz 9000 Energy 5W-40 dolévat bez hrozby poškození motoru původně doporučený oplácký olej Opel GM Dexos 2 5W-30 se specifikací GM-LL-A-025? Nerad bych tomu motoru předčasně ,,zakroutil krkem“… Při příští výměně oleje bych už používal jen ten GM Dexos 2 5W-30. Jsem sice technik, ale v oboru elektro…
Díky za rady a odpovědi.
Novotný
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Mísitelnost motorových olejů...

Příspěvek od Durex »

Předně ten total nebyl špatnej a i když už budeš běžný smrtelník, tak ten olej seženeš na netu za peníze, který jsou více než slušný. Proto bych moc neexperimentoval. A už vůbec ne s viskozitou 5w30 ... Ta ti bude mizet ještě víc.

Takže ty oleje,pokud není úplná nouze nemíchat! myslím tím 5w40 s 5w30. Ale v zásadě to bude fungovat.

100 000 po GO je v podstatě zbytečný údaj,ale proč ne. Čtvrt litru není úplně tragedie. Ještě otázka. Jaký byl servisní interval předchozích výměn? Po kolika km? Já jen, že u LPG v kombinaci s 5w40 je strop někde kolem 7-8 000 km ...
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Din
Příspěvky: 15
Registrován: úte srp 28, 2012 23:45

Re: Mísitelnost motorových olejů...

Příspěvek od Din »

Díky za odpověď. Ten interval výměny byl asi na deseti tisících kilometrů, někdy i trochu méně... Takže při veškeré úctě k Tobě i někdo jiný mi doporučí zůstat u zaběhnutého zmíněného Totalu?
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Mísitelnost motorových olejů...

Příspěvek od Durex »

Můžeš si vybrat v podstatě jakoukoliv značku. Jen bych zůstal u 5w40. Za ty peníze je ten total dost dobrej. Pokud není prio cena, což sem měl pocit že je, tak je výběr dosti široký...
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Din
Příspěvky: 15
Registrován: úte srp 28, 2012 23:45

Re: Mísitelnost motorových olejů...

Příspěvek od Din »

Cena motorového oleje není v celkových nákladech na provoz auta až tak podstatná (jen konstatuji nám jasný fakt), na Netu jsou ceny příznivé. Asi jsem to v úvodním příspěvku nevyjádřil dost jasně (moje chyba), ale jde mi hlavně o to dát motoru ještě šanci nějakou dobu fungovat, než si po další valorizaci důchodu pořídím jiné auto... Raději se ptám tady na diskuzním fóru, než si naběhnout na vidle nekorektních prodejců, schopných pro kšeft nablábolit cokoli.....
shalibaba
Příspěvky: 287
Registrován: sob led 06, 2018 19:59

Re: Mísitelnost motorových olejů...

Příspěvek od shalibaba »

Trochu OT: dovolím se zeptat, jelikož máme stejný motor i stejnou kombinaci paliva, co vedlo k provedení GO motoru? Jinak u těchto EcoTec motorů je spotřeba oleje proslulá.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Mísitelnost motorových olejů...

Příspěvek od Pitris »

Din píše:....i někdo jiný mi doporučí zůstat u zaběhnutého zmíněného Totalu?
Určitě zůstat u 5w40 ACEA A3 (ne C3 :!:), bo s tou "oplí" 5w30-kou by byla spotřeba oleje asi ještě vyšší. Naopak by ji mohlo snížit použití oleje 5w50, ale asi ne o tolik aby to vyrovnalo vyšší cenu oproti levným 5w40-kám. Nechat Total, nebo (z těch levnějších, ale dobrých) třeba Sunoco, Q8, Gulf, Valvoline a měnit po 10-ti tkm.
A navíc - byť to bude znít možná zvláštně - ten olej GM-Dexos 2 není pro benziňák vhodný. Právě kvůli tomu, že je ACEA C3. Je to olej přednostně pro motory s filtrem pevných částic, jenže kvůli tomu je v něm snížen obsah (zjednodušeně psáno) těch dobrých a v motoru prospěšných aditiv :(
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Din
Příspěvky: 15
Registrován: úte srp 28, 2012 23:45

Re: Mísitelnost motorových olejů...Opel Z18XE

Příspěvek od Din »

Pro shalibaba - důvodem GO byly následky chování k motoru předchozím majitelem, větší vysvětlování do vlákna o olejích nepatří... Jinak ještě jednou děkuji za rady a zůstávám u toho Totalu. :)
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: Mísitelnost motorových olejů...Opel Z18XE

Příspěvek od NOVON »

Din: Z praxe se u těchto motorů výborně osvědčil olej 5W50.
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Uživatelský avatar
PHiLiPZ
Příspěvky: 148
Registrován: čtv úno 04, 2016 12:14
Bydliště: PK, SVK

Re: Mísitelnost motorových olejů...

Příspěvek od PHiLiPZ »

Pitris píše:Nechat Total, nebo (z těch levnějších, ale dobrých) třeba Sunoco, Q8, Gulf, Valvoline a měnit po 10-ti tkm.
Skutocne po 10k km? Pri prevadzke na LPG?
Suzuki Ignis 2005 1.3L benzin - na zaciatku 2017 dosiahol Ignac 333 tisic km najazd a stale jazdi
Mazda6 Skyactiv 2016 2.5L benzin + MO CFS 5w-40 NT+ + MO Petrol Power ECOMAX
https://www.spritmonitor.de/en/detail/769867.html
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Mísitelnost motorových olejů...Opel Z18XE

Příspěvek od Pitris »

No mohl jsem napsat do 10-ti tkm, ale zase na druhou stranu - jestli tam dolije po 4 tkm litr oleje, tak si myslím že ono po 10-ti tkm je ještě gut....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět