Znečišťování chladící kapaliny

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
hoangtaybaokiem1993

Znečišťování chladící kapaliny

Příspěvek od hoangtaybaokiem1993 »

Poslední rok se mi začíná znečišťovat kapalina v chladiči - špiní se a černá. Předtím vyměněna modrá G11 (? výrobce) po důkladném výplachu stávající s čističem LM za červenou G12 Agip Antifreeze. Taky jsem si myslel, že ta nová Agip má větší čistící účinky a uvolnila nějaký bordel. Kamarád automechanik mě varoval, že to může být známka prolínajícího těsnění pod vanou. Voda se ztrácí minimálně a není mastná ani s pěnou. Vím, že mě časem výměna těsnění pod hlavou nemine, ale jde to oddálit nějakým utěsňovačem chladiče? Na netěsný chladič to z vlastní zkušenosti fungovalo spolehlivě, ale na to těsní tomu moc nevěřím.
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Znečišťování chladící kapaliny

Příspěvek od Durex »

jaký je předpis pro chladící kapalinu? Jaká má být použita? Pokud modrá či zelená,tak co vedlo k přechodu na červenou?
Naposledy upravil(a) Durex dne pon led 14, 2019 9:56, celkem upraveno 1 x.
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Shi
Příspěvky: 1333
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Znečišťování chladící kapaliny

Příspěvek od Shi »

Po jaké době provozu byla měněna ?
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Znečišťování chladící kapaliny

Příspěvek od pepoh »

hoangtaybaokiem1993 píše: jde to oddálit nějakým utěsňovačem chladiče?
otec pred mnoho rokmi pouzil taku srandu, a zalepilo to termostat :?
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Znečišťování chladící kapaliny

Příspěvek od Jerry3 »

Ano, nejlepší je použít rádoby "lepší" kapalinu, která rozpustí "pozitivní" usazeniny, abych pak musel řešit tohle. Proboha, proč :!: :?:

Jinak utěsňovače fungují, někdy až příliš (viz příspěvek výše), v žádném případě však ne na těsnění pod hlavou.
Shi
Příspěvky: 1333
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Znečišťování chladící kapaliny

Příspěvek od Shi »

V servisní knížce mám předepsánu výměnu chladicí kapaliny po 10 letech provozu. Auto (r.v. 2008) si chci nechat. Mám při příští návštěvě servisu nechat chladicí kapalinu vyměnit? (Při minulé návštěvě to neudělali, považovali to prý za zbytečné).

Dále pak mi sice už několikrát měnili brzdovou kapalinu, ale jak jsem vytušil, tak brzdová kapalina se používá i ve spojce. Měl bych jako prevenci koroze požadovat i výměnu kapaliny ve spojce ?

Nerad bych tím, že servis donutím udělat výměnu, napáchal nějaké škody, ale auto si chci v rodině nechat co nejdéle ...
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Znečišťování chladící kapaliny

Příspěvek od Jerry3 »

Samozřejmě, že ano - obojí!
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3946
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Znečišťování chladící kapaliny

Příspěvek od Durex »

Ofiko předpis pro chladící kapalinu po 10 letech je docela mazec. Znám spoustu motorů,kde ta kapalina 10 let je,ale zatím sem se nesetkal s předpisem pro výměnu po 10 letech. Měnil bych tak jako tak na půlce. Ona ta kapalina nemá jen nezamrzat a chladit,ale má více účelů a 10 let je moc.

Spojková kapalina je kapalina jako každá jiná. A třeba u moto černá rychleji než v brzdách (pokud je použita DOT 4 případně 5.1). Navíc je hygroskopiská úplně stejně jako v brzdovém systému. Takže měnit ideálně co 2 roky. V reálu bych nenechával dýl jak 4 až max 5 let,ale to už je fakt strop ...
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
jarson1
Příspěvky: 2088
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Znečišťování chladící kapaliny

Příspěvek od jarson1 »

v prípade náplni sa vždy treba riadiť údajom výrobcu danej náplne čo sa týka životnosti , resp. intervalu výmeny. Bežne je to v rozpätí 2-5 rokov. Osobne by som napriek pokroku použil aj druh kvapaliny ten istý čo bol v motore od výroby ( ak sa ešte vyrába). Ale toto nie je až také striktné.
10rokov ? - možno originál mal toľko doporučené, ale pripomína mi to LL u olejov....tak neviem. Ja by som určite vymenil. 10-tim rokom tak nejak po sedliacky neverím.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Shi
Příspěvky: 1333
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Znečišťování chladící kapaliny

Příspěvek od Shi »

Honda mi předepisuje první výměnu chladicí kapaliny po 10 letech a pak měnit každých 5 let. Ale taky originální náplně mnohdy bývají podstatně nadupanější, než to co se pak běžně dá koupit jako ekvivalentní kapalina.
Podobně je to u olejů, kde olej "toyota" 0w-20 měl podle rozborů podstatně víc protiotěrových přísad na bázi molybdenu, než mnohé jiné "ekvivalentní" oleje 0w-20.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Znečišťování chladící kapaliny

Příspěvek od Pitris »

Shi, dal jsem to sem, ať neplevelíme :P chladici-nemrznouci-smes-t3501-246.html
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět