Ozvučení auta

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

FF

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od FF »

Vyvediem ťa z omylu - NF signál sa nešíri iba formou voľných elektrónov v materiáloch, ale aj formou poľa v ich okolí a preto treba demagnetizovať všetky signálové cesty... ...vyskúšaj a uvidíš rozdiel... ...samozrejme, ale ak nemáš plastové repráčiky 10x10cm s PMPO 1000W...

P. S.:...to nie je žiadne vajíčko do nádrže... :shock:
Naposledy upravil(a) FF dne úte led 29, 2013 22:31, celkem upraveno 1 x.
Tomas-SA

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od Tomas-SA »

FF píše:10x10cm s PMPO 1000W
toto bolo zabavne ;) ale je to realita...
emge
Příspěvky: 369
Registrován: pon bře 12, 2012 22:33

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od emge »

Re: v.vilik
Zbytočne sem ťaháš magnetizér paliva, ktorý je technickým nezmyslom pochybného pôvodu a predávaný cez MLM.
XLO a Reference Recordings nie sú žiadni amatéri predávajúci na trhovisku. RR sa špecializuje na kvalitné nahrávanie:
http://www.referencerecordings.com/about.asp
a vzorky nahrávok nájdeš aj na spomínanom CD. Ďalej sú tam užitočné pomôcky aj na správne umiestnenie reprosústav. Jedna zo stôp je pomenovaná Demagnetizing Sweep. Ak sa Ti to nevidí, môžeš to chápať ako inú formu zahorovania, ktoré zrejme uznávaš, aj keď je tiež technicky ťažko definovateľné.
v.vilik píše:...Když vezmeme celou audio sestavu a cesty, kudy vedou signály, tak je složena téměř výhradně z mědi a polovodičů...
Vývody mnohých súčiastok (odpory, kondenzátory...) sú z pomedenej ocele. Zmagnezitovateľný je aj nikel. Koľko nájdeš v signálovej ceste poniklovaných konektorov, terminálov...? Aj tie pozlátené môžu mať pod pozlátkom niklovú vrstvu.

Hi-Fi je tak trochu aj "alchýmia" a o niektorých pojmoch je možné polemizovať. V 70-tych rokoch bola snaha kvalitu zvuku technicky zadefinovať a vznikla norma DIN 45500, od ktorej boli odvodené aj ČSN normy. Boli v nej zadefinované parametre a spôsob ich merania, na základe ktorých mohol mať výrobok označenie Hi-Fi. Čas ukázal, že aj keď mnohé výrobky spĺňali technické parametre normy, ich zvukový prejav mal od kvalitnej reprodukcie veľmi ďaleko. Dnes je už toto označenie minulosťou a označenie Hi-Fi je už len výsledkom subjektívneho hodnotenia. Pocity a hudobný zážitok asi ťažko niekto technicky zadefinuje.

Ty sa však snažíš subjektívne hodnotiť niečo, čo si zrejme nikdy nevidel, ani nepočul.
Ja som urobil hodnotenie na základe osobných skúseností a neviem Ti to doložiť technickými meraniami. Praskanie zvuku pre prehrávaní stopy Demagnetizing Sweep je však jasne počuteľné. Ak mi nechceš veriť, nemusíš. Nemám potrebu Ťa o tom presviedčať.
Návštěvník

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od Návštěvník »

emge píše:... Hi-Fi je tak trochu aj "alchýmia" a o niektorých pojmoch je možné polemizovať. V 70-tych rokoch bola snaha kvalitu zvuku technicky zadefinovať a vznikla norma ... Dnes je už toto označenie minulosťou a označenie Hi-Fi je už len výsledkom subjektívneho hodnotenia. Pocity a hudobný zážitok asi ťažko niekto technicky zadefinuje. ...
Ne trochu, ale hodně! Trochu mi to připomíná marné dohadování technika s hifistou, že kmitočtový rozsah soustavy končící nahoře na 25kHz přece musí zaručit lepší reprodukci, než jiné s horním limitem 20kHz. Já už neslyším ani to! :mrgreen:
FF

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od FF »

...lenže rozsahy sústav nekončia skokovo a tak to tak byť môže...
emge
Příspěvky: 369
Registrován: pon bře 12, 2012 22:33

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od emge »

Návštěvník píše:Ne trochu, ale hodně! Trochu mi to připomíná marné dohadování technika s hifistou, že kmitočtový rozsah soustavy končící nahoře na 25kHz přece musí zaručit lepší reprodukci, než jiné s horním limitem 20kHz. Já už neslyším ani to! :mrgreen:
To ja mám problém aj so 14 kHz :D
"Alchýmia" uvedeného príkladu spočíva v tom, že obidvaja môžu mať pravdu.
Pri zázanme digitálneho signálu sa pôvodný analógový signál "vzorkuje" pri určitej frekvencii:
http://server.gphmi.sk/machova/zvuk/digitalizacia.html
Pre CD "kvalitu" bol stanovený frekvenčný rozsah do 20 kHz a tak technik logicky rozhodol (skôr bol dotlačený hudobným priemyslom, ktorý chcel mať na CD viacej ako 1 hodinu záznamu), že na frekvenciu 20 kHz stačí vzorka 3 bodov (vzorkovacia frekvencia 22,05 kHz na kanál pri vzorkovacej frekvencii 44,1 kHz stereo CD). A pri sínusom signáli má úplnú pravdu. Väčšina ľudí však sínusové signály nepočúva a už pri zlúčení 2 frekvencií napr. 19 a 20 kHz vznikne krivka, na ktorú sú 3 body zúfalo málo.
Pekne to vidieť na obrázku z článku:
Obrázek
Hore je pôvodný analógový signál, dole sú body, ktoré vznikli navzorkovaním.
DA (digitálno-analógový) prevodník by mal zo vzoriek poskladať pôvodný signál tak, ako je to zobrazené v strede.
Ako však DA prevodník vie, že medzi 2. a 3. bodom je oblúčik, keď má k dispozícii len 2 body? Logicky tie body prepojí priamkou. Ako DA prevodník vie, aký je polomer oblúka v bode 3, ktorý následne ovplyvní tvar krivky medzi bodom 2 a 3, a tiež medzi bodom 3 a 4? V praxi DA prevodník poskladá niečo, čo nebude totožné s pôvodným analógovým signálom.
Keby mal však DA prevodník bodov viacej (vyššia vzorkovacia frekvencia), výsledný tvar krivky by mohol byť presný.
Ak by "technik s hifistom" porovnávali systémy s rôznymi vzorkovacími frekvenciami digitálneho signálu (CD, DVD), tak by v praxi nešlo o teoretické maximálne frekvencie, ale o presnosť frekvenčnej krivky v úplne bežnom počuteľnom pásme (10 - 15 kHz). A v podstate by mal každý z nich pravdu.

Doplnené: musím trochu poopraviť niektoré čísla, teóriou som sa zaoberal už dávno.
Vzorkovacia frekvencia pri CD je 44,1 kHz na kanál, čo pri frekvencii 20 kHz zodpovedá počtu 2,2 vzoriek. Proste veľmi málo.
Naposledy upravil(a) emge dne stř led 30, 2013 15:57, celkem upraveno 2 x.
Návštěvník

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od Návštěvník »

No a pak šoupneš do CD slotu "testovací" CD se složitými hudebními pasážemi a reprodukovaný zvuk se v nich doslova rozsype, poněvadž se z toho D/A převodníky pose... ! :lol:
Návštěvník

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od Návštěvník »

Doplněk/oprava: ... některé D/A převodníky...
Návštěvník

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od Návštěvník »

emge píše:To ja mám problém aj so 14 kHz :D
Nemáš odkaz na ten on-line testér? Já jsem ho někde potratil.
emge
Příspěvky: 369
Registrován: pon bře 12, 2012 22:33

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od emge »

On-line testér je veľmi otázna záležitosť. To by musel byť súbor s veľmi kvalitným záznamom a musel by si mať v PC veľmi kvalitnú zvukovú kartu, pripojené kvalitné reproduktory a počúvať v dokonalom akustickom priestore, aby to malo nejaký zmysel. Možno tak s kvalitnými slúchadlami.
Ja mám na to ďalšie testovacie CD a už frekvencie okolo 14 kHz sú tak závislé na odrazoch v posluchovom priestore, že stačí aj malý posun hlavy k tomu, aby človek niečo počul, alebo nepočul nič.
FF

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od FF »

Niekto tvrdí, že už nepočuje frekvenciu 12 kHz, ale už netuší, že tých 12 kHz môže mať problém preniesť samotný menič, teda reproduktor a on by počul kľudne aj 16 kHz... ...samozrejme úrovňová krivka by pri 16 kHz bola inde ako pri 440 Hz... ...ono aj lineárne spektrum (teda rovnaká hlasitosť rôznych frekvencií), aby bolo pre ucho lineárne musí byť podľa určitej krivky, pretože ucho nepočuje rovnako hlasno rôzne frekvencie a preto sa používajú spektrálne krivky "A" (tá najviac), "B", "C" a "D". Inými slovami, aby sme počuli rovnako, nesmie byť spektrum rovnaké.

P. S.:pre tých, ktorí tvrdia, že nad určitú frekvenciu už aj tak nikto nič nepočuje a tak je to tam "hore" úplne fuk, chcem slávnostne oznámiť, že zvuk vnímame aj ináč ako len ľavým a pravým uchom... ...inými slovami vnímať môžeme ešte aj to, čo už nepočujeme.
Návštěvník

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od Návštěvník »

emge píše:On-line testér je veľmi otázna záležitosť. ...
S tímhle problém není, mám kde a na čem si to vyzkoušet (nikoli u sebe doma), jen nemám ten zdroj testovacího signálu. Tedy nějaké tipy?
Návštěvník

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od Návštěvník »

FF píše:...inými slovami vnímať môžeme ešte aj to, čo už nepočujeme.
Něco jako slyšet (třeba ženu, když mluví :P ) a poslouchat (něco poutavého). :lol:
mitsu.ren

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od mitsu.ren »

Zrovna hledám téma o odhlučnění, ale nějak se tady o tom moc nemluví, takže se pokusím toto téma oživit :) Moje auto na vyšších rychlostech vydává velký hluk... Přemýšlím o možnosti to vyřešit za pomocí odhlučnění tady: https://www.2din.cz/tlumeni-odhlucneni-auta/ Co si o tom myslíte???
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Ozvučení auta

Příspěvek od skodovkar »

O jaký jde hluk? A jaké auto?
Odpovědět