
Tři nejrozšířenější mýty:
1)
Občanský průkaz musím mít vždy u sebe.
2)
Do vzdálenosti 500 metrů od svého domu u sebe nemusím mít občanský průkaz.
3)
Dokud se nacházím na území obce, ve které mám trvalé bydliště, tak u sebe občanský průkaz mít nemusím.
Zákon mluví jasně
Dle zákona o občanských průkazech je povinen mít občanský průkaz každý občan, který dosáhl věku 15ti let a má trvalý pobyt na území ČR. To však opravdu neznamená, že jej musíte mít stále u sebe.
Z generace na generaci
Původ tohoto mýtu je zřejmý. Dříve tu taková povinnost totiž opravdu byla, novela z roku 2000 jí ale zrušila. Zbyla pouze povinnost na žádost pověřené osoby (policista, celník, lesní stráž…) prokázat svou totožnost, nikoli předložit občanský průkaz. Přičemž totožností se rozumí křestní jméno, příjmení, datum narození a trvalý pobyt. Z toho vyplývá, že se lze prokázat i jinými doklady či způsoby, než občankou.
Občanka vs. ISIC
Občanský průkaz má samozřejmě přednost, ale stejně dobře poslouží i jiná veřejná listina jako například cestovní pas, řidičský průkaz či zbrojní pas. Postačí ale i rozmanité služební průkazy či doklad o studiu, možná je i vzájemná kombinace několika samo o sobě nedostačujících průkazů. Případně lze totožnost prokázat i prohlášením třetí osoby, která dosvědčí zmíněné údaje
Závěrem
Neexistuje žádná zákonná povinnost mít u sebe občanský průkaz ani jakýkoliv jiný doklad totožnosti.
PS: Řidič motorového vozidla u sebe musí mít: řidičský průkaz, malý techničák a doklad o povinném pojištění
Stačí se slušně představit
Poslední a nejčastější možností je zjištění vaší totožnosti policejním orgánem na základě sdělených údajů, které se srovnají s údaji v evidenci obyvatel. V praxi to obvykle znamená, že přijede policejní vůz, který je vybaven přístupem k evidenci, načež se vás zeptají na jméno, příjmení, trvalé bydliště, datum a místo narození, občas i rodné číslo a jméno matky za svobodna. Hotovo!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Většina lidí totiž nezná svoje práva. Potom si na vás policie dovolí cokoliv, když vidí, že jste uplně bezradní. S nikým se nehádejte. Vystupujte slušně. Ale znejte svoje práva. Přestupky na místě řešit nemusíte a podepisovat také nic nemusíte ani podávat žádné vyjádření na místě. To že chtějí podepsat protokol z místa je jejich problém ne váš. Vy ho podepisovat nemusíte. K podpisu čehokoliv nemůžete být nikdy nuceni, protože když něco poděpíšete přebíráte za to odpovědnost. Nikdo vás nemůže k ničemu nutit, k žádnému podpisu.
