Ostatní

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Ještě jeden mýtus bych chtěl zbořit. Mezi lidma přežívá představa, že občanský průkaz musí nosit u sebe. To platilo dřív. Teď tato povinnost neni. Zákon udává, že osoba starší 15let musí mít občasnký průkaz, ale neudává, že ho musí nosit u sebe. Stačí, že ho máte doma. Z toho plyne, že při silničních kontrolách stačí, když předložíte řidičský průkaz. Řidičský průkaz u sebe mít musíte, protože řídíte vozidlo. Kdyby jste ho neměli hrozí vám pokuta. Za občanský průkaz vám nikdo pokutu udělit nemůže ani ho po vás vyžadovat. Vy máte povinnost prokázat svoji totožost a to splníte řidičským průkazem. řidičský průkaz stejně jako pas je veřejná listina a k prokázání totožnosti vám stačí. Policista nemá žádný důvod po vás občanský průkaz vyžadovat, když mu předložíte řidičský průkaz. Je jen na vás jak budete postupovat a jak moc znáte vaše práva. Zákon o policii nedává povinnost prokazovat se nějákým konkrétním dokladem. Je povinnost totožnost prokázat a to jen ze zákona vymezených důvodů. :wink:

Tři nejrozšířenější mýty:
1)
Občanský průkaz musím mít vždy u sebe.
2)
Do vzdálenosti 500 metrů od svého domu u sebe nemusím mít občanský průkaz.
3)
Dokud se nacházím na území obce, ve které mám trvalé bydliště, tak u sebe občanský průkaz mít nemusím.

Zákon mluví jasně
Dle zákona o občanských průkazech je povinen mít občanský průkaz každý občan, který dosáhl věku 15ti let a má trvalý pobyt na území ČR. To však opravdu neznamená, že jej musíte mít stále u sebe.

Z generace na generaci
Původ tohoto mýtu je zřejmý. Dříve tu taková povinnost totiž opravdu byla, novela z roku 2000 jí ale zrušila. Zbyla pouze povinnost na žádost pověřené osoby (policista, celník, lesní stráž…) prokázat svou totožnost, nikoli předložit občanský průkaz. Přičemž totožností se rozumí křestní jméno, příjmení, datum narození a trvalý pobyt. Z toho vyplývá, že se lze prokázat i jinými doklady či způsoby, než občankou.

Občanka vs. ISIC
Občanský průkaz má samozřejmě přednost, ale stejně dobře poslouží i jiná veřejná listina jako například cestovní pas, řidičský průkaz či zbrojní pas. Postačí ale i rozmanité služební průkazy či doklad o studiu, možná je i vzájemná kombinace několika samo o sobě nedostačujících průkazů. Případně lze totožnost prokázat i prohlášením třetí osoby, která dosvědčí zmíněné údaje

Závěrem
Neexistuje žádná zákonná povinnost mít u sebe občanský průkaz ani jakýkoliv jiný doklad totožnosti.
PS: Řidič motorového vozidla u sebe musí mít: řidičský průkaz, malý techničák a doklad o povinném pojištění
Stačí se slušně představit

Poslední a nejčastější možností je zjištění vaší totožnosti policejním orgánem na základě sdělených údajů, které se srovnají s údaji v evidenci obyvatel. V praxi to obvykle znamená, že přijede policejní vůz, který je vybaven přístupem k evidenci, načež se vás zeptají na jméno, příjmení, trvalé bydliště, datum a místo narození, občas i rodné číslo a jméno matky za svobodna. Hotovo!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Většina lidí totiž nezná svoje práva. Potom si na vás policie dovolí cokoliv, když vidí, že jste uplně bezradní. S nikým se nehádejte. Vystupujte slušně. Ale znejte svoje práva. Přestupky na místě řešit nemusíte a podepisovat také nic nemusíte ani podávat žádné vyjádření na místě. To že chtějí podepsat protokol z místa je jejich problém ne váš. Vy ho podepisovat nemusíte. K podpisu čehokoliv nemůžete být nikdy nuceni, protože když něco poděpíšete přebíráte za to odpovědnost. Nikdo vás nemůže k ničemu nutit, k žádnému podpisu. :wink: řešit to můžete u správního orgánu potom se můžete odvolat k jeho nadřízenému stupni a nakonec se můžete odvolat ke správnímu soudu.
Naposledy upravil(a) Autoxxxrady dne stř led 09, 2013 23:33, celkem upraveno 4 x.
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Ze zákona o policii

HLAVA III
ZÁKLADNÍ POVINNOSTI
§ 9
Zdvořilost
Policista a zaměstnanec policie jsou při plnění
úkolů policie povinni dodržovat pravidla zdvořilosti
a dbát cti, vážnosti a důstojnosti osob i své vlastní.

Přiměřenost postupu
Policista a zaměstnanec policie jsou povinni
a) dbát, aby žádné osobě v důsledku jejich postupu
nevznikla bezdůvodná újma,
b) dbát, aby jejich rozhodnutím neprovést úkon nevznikla
osobám, jejichž bezpečnost je ohrožena,
bezdůvodná újma,
c) postupovat tak, aby případný zásah do práv a svobod
osob, vůči nimž směřuje úkon, nebo osob
nezúčastněných nepřekročil míru nezbytnou k dosažení
účelu sledovaného úkonem.

§ 63
Prokázání totožnosti
(1) Prokázáním totožnosti se rozumí prokázání
jména, popřípadě jmen, příjmení, data narození a v případě
potřeby také adresy místa trvalého pobytu, adresy
místa pobytu nebo adresy bydliště v zahraničí, rodného
čísla a státní příslušnosti. Rozsah a způsob zjišťování
osobních údajů musí být přiměřené účelu zjišťování
totožnosti.
(2) Policista je oprávněn vyzvat k prokázání
totožnosti osobu
a) podezřelou ze spáchání trestného činu nebo správního
deliktu,
b) zdržující se v prostoru, o kterém lze důvodně
předpokládat, že se v něm zdržují cizinci bez povolení
opravňujícího k pobytu na území České
republiky,
c) bezdůvodně se zdržující v bezprostřední blízkosti
policií chráněného prostoru nebo v místě, z něhož
lze tento prostor účinně ohrozit,
d) od níž je požadováno vysvětlení,
e) odpovídající popisu hledané nebo pohřešované
osoby,
f) vstupující do policií chráněného objektu nebo
prostoru anebo do místa, kam je policistou zakázán
vstup, nebo z tohoto objektu, prostoru anebo
místa vycházející,
g) která má na místě veřejně přístupném zbraň a je
důvodné podezření, že zbraně může být užito
k násilí nebo pohrůžce násilím,
h) zdržující se v blízkosti místa, kde došlo ke spáchání
trestného činu nebo správního deliktu, k požáru
anebo jiné mimořádné události,
i) která má být předvedena na žádost příslušného
orgánu podle jiného právního předpisu6),
j) která je oznamovatelem podezření ze spáchání
trestného činu nebo správního deliktu,
k) na žádost jiné osoby, která má na zjištění totožnosti
právní zájem, jakož i osobu, která o prokázání
totožnosti policistu žádá, a zjištěné osobní
údaje předat osobě, která o prokázání totožnosti
požádala, nebo
l) při plnění jiného úkolu, je-li to nezbytné k ochraně
bezpečnosti osob a majetku, veřejného pořádku
nebo pro předcházení trestné činnosti.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27350
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Ostatní

Příspěvek od Pitris »

to Autoxxxrady: Nechtěl jsem dřív, než se někoho zeptám, ale už víc lidí mě potvrdilo, že v podpisu nemáš pravdu.....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9822
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Ostatní

Příspěvek od Colommbo »

pro Autoxxxrady: Ty asi nemáš (z nějakého důvodu či špatné zkušenosti) policajty moc v lásce, že...? Ale obecně je takových lidí mnoho, v převážné většině však toliko do té doby, než se jim něco špatnýho přihodí, než prostě policii potřebujou, to se pak můžou kolikrát samotnou ochotou přetrhnout... :) A co se podepisování listin či policií sepsaných záznamů dotýká - podepsáním člověk vyjadřuje nikoli svůj souhlas s listinou, ale toliko potvrzuje správnost obsahu, tedy že bylo zapsáno skutečně to, co bylo řečeno či provedeno. Nicméně máš pravdu v tom, že podepsat či nikoli je každého svobodné právo a rozhodnutí. A úplně na okraj - všechno je v lidech, na blbce narazíš kdykoli a vůbec nezáleží na tom, má-li na sobě v tu chvíli stejnokroj, společenský oblek, bílý plášť, talár či montérky... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Pitris píše:to Autoxxxrady: Nechtěl jsem dřív, než se někoho zeptám, ale už víc lidí mě potvrdilo, že v podpisu nemáš pravdu.....
V čem nemám pravdu?
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Občanský průkaz u sebe nosit nemusíš. Nemusíš u sebe nosit žádný doklad. Neni to ze zákona povinný.
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Colommbo píše:pro Autoxxxrady: Ty asi nemáš (z nějakého důvodu či špatné zkušenosti) policajty moc v lásce, že...? Ale obecně je takových lidí mnoho, v převážné většině však toliko do té doby, než se jim něco špatnýho přihodí, než prostě policii potřebujou, to se pak můžou kolikrát samotnou ochotou přetrhnout... :) A co se podepisování listin či policií sepsaných záznamů dotýká - podepsáním člověk vyjadřuje nikoli svůj souhlas s listinou, ale toliko potvrzuje správnost obsahu, tedy že bylo zapsáno skutečně to, co bylo řečeno či provedeno. Nicméně máš pravdu v tom, že podepsat či nikoli je každého svobodné právo a rozhodnutí. A úplně na okraj - všechno je v lidech, na blbce narazíš kdykoli a vůbec nezáleží na tom, má-li na sobě v tu chvíli stejnokroj, společenský oblek, bílý plášť, talár či montérky... :)
Mně policajti vůbec nevadí. Jen píšu že nemusíte u silniční kontroly mit občanský průkaz. Stačí si přečíst zákon o občanských průkazech a o policii. To přece neni nic proti policii, že člověk zná co může a co ne.
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Pitris píše:to Autoxxxrady: Nechtěl jsem dřív, než se někoho zeptám, ale už víc lidí mě potvrdilo, že v podpisu nemáš pravdu.....
Napiš argument. Je to jednoduchý. Přečti si zákon o občanských průkazech a zákon o policii. Když nemám v podpisu pravdu, tak mně napiš argument proč si myslíš, že musíš mít občanku, když totožnost prokážeš řidičským průkazem :wink:
Žádný zákon ti nedává povinnost mít občanský průkaz u sebe a žádný zákon neurčuje jakým dokladem se totožnost prokazuje :wink:
Když si někdo myslí opak, tak mně stačí ať mně najde v zákonně tuto povinnost já pak klidně přiznám, že nemám pravdu. Ale jinak jsem toho o této problematice prostudoval dost. A nepsal bych to kdybych to nevěděl.

Rád se dozvím nějáký argument proč nemám pravdu. Jestli ti to někdo říkal, že nemám pravdu, tak musel říct i proč.

Jsem to naspal hlavně proto, že je to další mýtus mezi lidma. Jinak klidně občanský průkaz dávejte. Klidně sebou vozte i pas. Můžete svoji totožnost prokázat třemi doklady :wink:
Stačí si přečíst zákony.
Naposledy upravil(a) Autoxxxrady dne sob led 12, 2013 11:35, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Ostatní

Příspěvek od Pedro »

...a svět nemá rád chytré resp. ty,kteří se rádi vrtaj v povinnostech jiných,bo si myslí že oni jsou blbci.
Raději SNBákovi ukážu OP,nemínim s ním trávit více času než je nezbytně nutné,auta i mota mám tak v cajku,aby mi nikdo legisletivně nic nemohl. Jenže když mi praskne během jízdy žárovka,což hned nezjistim,nebudu se s nikym dohadovat o kokoti.ách. Můj názor.
Nehledě nato,že mám doma i tu opačnou "stranu".
Ale právo rozdávat moudra a dát si do podpisu cokoliv,skoro,má každý,skoro.

Italle,proč pořád zpochybňuješ téměř všechny rady,co Ti tu dávají,nediv se,že pak to dosti lidem asi vadí. To už není diskuze ale pinčes. A né každý ho rád hraje. Tak dlouho.

Je-li toto zpráva za hranicí "fórovatelnosti",nechť ji admini odešlou třeba,třebá....,jo i tam.

Zalezu zpět do nory,v poslední době nemám co k rozjetým vláknům,drtí se tu jen teorie a navíc hodně "koncernu",z kterého mám,když se podívám na ulice a jejich technické inovace,vyrážku.
Hodně štěstí hodným lidem.
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Dej mu klidně i pas :) to je na tobě. To, že neznáš svoje práva je tvoje věc :wink: Já to jen píšu jak to je. Já nikomu neříkám co má dělat. Každý je svéprávný a svobodný. Ať si dělá co chce!!!
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

PePe píše:...a svět nemá rád chytré resp. ty,kteří se rádi vrtaj v povinnostech jiných,bo si myslí že oni jsou blbci.
Raději SNBákovi ukážu OP,nemínim s ním trávit více času než je nezbytně nutné,auta i mota mám tak v cajku,aby mi nikdo legisletivně nic nemohl. Jenže když mi praskne během jízdy žárovka,což hned nezjistim,nebudu se s nikym dohadovat o kokoti.ách. Můj názor.
Nehledě nato,že mám doma i tu opačnou "stranu".
Žádný nezbytný čas trávit nebudeš navíc. Není to šťourání v jiných právech, ale v tvých právech.
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Jsem to naspal hlavně proto, že je to další mýtus mezi lidma. Jinak klidně občanský průkaz dávejte. Klidně sebou vozte i pas.
Stačí si přečíst zákony. :wink:
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

PePe píše:...a svět nemá rád chytré resp. ty,kteří se rádi vrtaj v povinnostech jiných,bo si myslí že oni jsou blbci.
Raději SNBákovi ukážu OP
Ano úřady mají rádi odevzdané občany. Každý kdo začne používat rozum je nepřítel státu. Je to v pořádku, že máš takový názor.

Svět ten chytré lidi má rád. :wink: Jen u nás přežívá představa, že je lepší držet pusu a krok a hlavně nepužívat mozek
Naposledy upravil(a) Autoxxxrady dne sob led 12, 2013 12:07, celkem upraveno 1 x.
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Občanský průkaz není při silniční kontrole nutný

29. března 2000

-


Policisté sice někdy při silničních kontrolách žádají, aby jim motoristé předložili spolu s řidičským průkazem, osvědčením o technickém průkazu vozidla a dokladem o zaplacení povinného ručení také občanský průkaz, ovšem takový postup není správný. Josef Daniška z policejního prezidia tvrdí, že policistům musí při kontrole stačit zmíněné doklady bez občanského průkazu. "Řidičský průkaz je dostatečným dokladem totožnosti," uvádí Daniška. "Je vystaven na základě občanského průkazu a nepostrádá jméno, fotografii ani rodné číslo řidiče." Ivo Mitáček, mluvčí jihomoravské policie, názor Josefa Danišky potvrzuje: "Policie vyžaduje průkaz totožnosti, což nemusí být jen občanský průkaz. Je to také cestovní pas, řidičský průkaz, ale například také index vysokoškolského studenta. I v tomto dokladu je jméno, fotografie a rodné číslo." A když policista přes to všechno pochybuje o řidičově identitě? "V takovém případě má k dispozici techniku, s jejíž pomocí si může údaje ověřit v centrálním registru," říká Mitáček. "Pokutovat řidiče za to, že nemá občanský průkaz, když předloží řidičský průkaz, je nesmysl."

[url]Zdroj: http://auto.idnes.cz/obcansky-prukaz-ne ... 00M075Y01A[/url]
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27350
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Ostatní

Příspěvek od Pitris »

Autoxxxrady píše:
Pitris píše:to Autoxxxrady: Nechtěl jsem dřív, než se někoho zeptám, ale už víc lidí mě potvrdilo, že v podpisu nemáš pravdu.....
V čem nemám pravdu? Občanský průkaz u sebe nosit nemusíš. Nemusíš u sebe nosit žádný doklad. Neni to ze zákona povinný.
No řekl bych, že třeba v tomto. Musíš mít možnost se nějak policii prokázat, a v řidičáku všechny údaje nejsou. A krom toho, kdo nemá co skrývat, nemá problém tu občanku policistovi ukázat.....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět