Ostatní

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
NOP

Re: Ostatní

Příspěvek od NOP »

Už by to myslím mohlo stačit. Vše je to o tzv. správním uvážení. Stejně tak, jako když se Ti bude chtít policajt podívat do kufru auta, nepůjde si sehnat povolení k prohlídce, ale bude Ti kontrolovat výbavu, samozřejmě tu povinnou. Podobně, bude-li chtít občanku, můžeš mít řidičák, tramvajenku, index, i ten cest. pas, a stejně Tě dokáže pěkně zdržet. A pokud Tě přistihne při přestupku, nebo bude mít podezření (hodně zapeklitá formulace), provádět pátrání (to dělají neustále) tak si tě odveze na oddělení.....Prostě na tom místě, kde Tě kontroluje selhala technika - spojení, takže nemohl nic ověřit atd. atd. atd....... Ono totiž v tom řidičáku zdaleka nejsou uvedeny všechny údaje, které zákon vyžaduje k prokazování totožnosti, zkus jít s řidičákem do banky, třeba poslat ODS na účet 100 tis. Kč. A teď mi řekni prosím Tě, k čemu Ti to bude. Dobře, znáš svoje práva, Tvoje právní vědomí je vzorové. No a co. V této konkrétní věci na nic. Pokutu za to, že nemáš OP u sebe sice nedostaneš, ale proč bych jim tu občanku nedal, to skutečně nechápu. Jo, jsou jiné věci, kdy se nedám, ale to musí stát za to.
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Banka je soukromý subjekt. To se nedá srovnávat. Ta může vyžadovat po tobě k prokázání totožnosti uplně co chce. To je na jejím uvážení ta se nemusí řídit dle zákona. Ta si může přidat svoje pravidla. Protože je jen na tobě jestli její pravidla chceš respektovat nebo ne. Bance svoji totožnost prokazuješ ze své vůle.
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

A pokud Tě přistihne při přestupku, nebo bude mít podezření (hodně zapeklitá formulace), provádět pátrání (to dělají neustále) tak si tě odveze na oddělení.....Prostě na tom místě, kde Tě kontroluje selhala technika - spojení, takže nemohl nic ověřit atd. atd. atd
K tomu neni žádný důvod, když spolupracuješ. To bys musel odmítnout svoji totožnost prokázat. Z toho plyne, že považuješ předložit občanský průkaz za něco povinného a když předložíš jiný doklad, tak podle této úvahy tím policistu rozčílíš. Tím policii hodně podceňuješ. S takovým postupem jsem se nikdy nesetkal a takovou zkušenost nemám. Policisté jsou inteligentní lidé a když se chováš slušně, tak věř, že i jiný doklad ti stačí.
Freev

Re: Ostatní

Příspěvek od Freev »

Autoxxxrady má pravdu, opravdu při kontrole ŘP prokazuje totožnost. V naší " rozkradené " zemi je však zažitým pravidlem, že se OP předkládá společně s doklady a myslím, že nikomu to nevadí. Většina lidí má veškeré doklady v peněžence atd. Ta přidaná OP k dokladům snad nikoho nezatěžuje. Zda ukazovat OP při řízení vozidla je celkem nesmyslné vlákno a zbytečné chytračení. Myslím, že jsou důležitější věci, které by měli lidi v tomto státě vědět... Autoxxxrady je myslím seriozní člen tohoto fora a nemyslel to nějak špatně, ale tímhle vláknem se opravdu zasekáváme :shock:

Jinak policistovi a oprávněným osobám je občan povinen HODNOVĚRNĚ prokázat svoji totožnost.
To však v celé debatě nebylo zmíněno. Praxe je taková, že předložíš třeba šalinkartu nebo obdobný doklad, který nikoho nezajímá a ty pak skončíš na služebně jako předvedená osoba. Hodnověrné prokázání vyhodnocuje policista... s tím pak souvisí další úkony, můžeš s úředním postupem nesouhlasit a pak si třeba podat stížnost. Většinou, ale to víc vezme kontrolovanému...
NOP

Re: Ostatní

Příspěvek od NOP »

…existuje stěží postřehnutelná hranice, která znemožňuje určit, zda je někdo ještě idiot, nebo již génius.....
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Ostatní

Příspěvek od Jezevcik »

Už toho nechte.Autorádce podle mého názoru nikomu nic nenutí.Pouze přišel s faktem,který nám sdělil.Dále je na každém,jak se s tím v daných situacích vypořádá.Za mě můžu říci,že je mi to jedno.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
e-panolin.cz

Re: Ostatní

Příspěvek od e-panolin.cz »

Pokud jsme u toho automobilního provozu, taky není žádná povinnost řešit např. lístek od MP za stěračem. Tento způsob vůbec nemá žádnou oporu v zákoně.
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Špatně jsem to nemyslel. Jen jsem chtěl poukázat na to, že v běžných věcech jako je prokázání totožnosti panuje celkem tajemno. Přesně tak nikomu nic nenutim. S policií ani s hasiči ani se záchranáři jsem problém nikdy neměl a mám je rád.
Jen se divim, že reakce na to jak prokázat svoji totožnost jsou spíš toho druhu, že nás policie ušikanuje, když nepředložíme OP nebo, že člověk co automaticky nepředloží OP má policistu rozčílit nebo ho nemá rád popřípadě s ním má problémy.
Návštěvník

Re: Ostatní

Příspěvek od Návštěvník »

Autoxxxrady píše:Banka je soukromý subjekt. To se nedá srovnávat. Ta může vyžadovat po tobě k prokázání totožnosti uplně co chce. To je na jejím uvážení ta se nemusí řídit dle zákona. Ta si může přidat svoje pravidla. Protože je jen na tobě jestli její pravidla chceš respektovat nebo ne. Bance svoji totožnost prokazuješ ze své vůle.
Další blábol. Bance to nařízuje zákon, který vyžaduje prokázání totožnosti takovým dokladem, v němž jsou uvedeny všechna jména a příjmení, rodné číslo (bylo-li přiděleno), místo a datum narození, pohlaví, trvalý pobyt nebo jiný pobyt a státní občanství. Podnikatel také prokazuje obchodní firmu, odlišující dodatek nebo další označení, místo podnikání a identifikační číslo. Právnická osoba pak musí přidat i sídlo firmy. Zákon říká, od jaké výše částek se totožnost zjišťuje, banky to potom posílají na analytický útvar Ministerstva financí, které to vyhodnocuje. K těm dalším tvým příspěvkům se ani vyjadřovat nebudu, napřed tady poučuješ, že poldové na OP nárok nemají, když napíši, že to nestojí za ty možné komplikace, tak z toho začneš couvat pohádkami o hodných a nevím jakých policajtech atd. Všude jsou lidé dobří, průměrní a blbci. Tím končím, ztráta času.....
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Ale to je zákon, který vymezuje tyto údaje. To je něco jiného, než zjišťování totožnosti Policií ČR.
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Návštěvník: Komplikace píšeš ty, že ti to způsobí, když nepředložíš OP. Já ti psal, že když si myslíš, že ti to bude působot komplika předkládej jakýkoliv doklad uznáš za vhodné. Já jen psal jak to je. S tou bankou jsem to myslel, tak že to je soukromý subjekt a tam jí něco může nařizovat zákon a pak si může přidat i svoje pravidla. Ale to je uplně něco jiného. Ty jsi soukromá osoba a banka soukromý subjekt. Mezi sebou si můžete udělat pravidla jaká chcete, když neporušujete zákony

policie se musí řídit zákonem banka ne. Ta může chtít věci nad rámec zákona. Redy už?
Proto jsem psal, že se banka zákonem řídit nemusí. Ne že by je mohla porušovat, ale může mít podmínky nad rámec.
Naposledy upravil(a) Autoxxxrady dne sob led 12, 2013 18:45, celkem upraveno 2 x.
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Návštěvník: Když jsou to bláboly, tak mně uveď důvod proč mně nestačí k prokázání totožnosti při silniční kontrole PČR řidičský průkaz. Já se rád poučím od moudřejšího nebo vzdělanějšího.
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Jak již bylo uvedeno, důvod ke zjišťování totožnosti určuje míru spolehlivosti tohoto zjišťování. Z toho a z dikce zákona tedy plyne, že totožnost lze prokázat i jinými doklady, vždy však musí být nepochybné, že se vztahují k osobě, která totožnost prokazuje. Tyto doklady by měly být vydány státním orgánem nebo obcí a opatřeny fotografií (tedy mimo občanského průkazu zejména cestovní pas, vojenská knížka, průkaz poslance atd.)

Výjimečně lze totožnost prokázat i prohlášením třetí osoby, ta však musí svoji totožnost prokázat zcela nepochybně.

Z výše uvedeného tedy plyne, že byť existují oprávnění ke kontrole totožnosti, tato nemusí být vždy a pouze prokazována občanským průkazem a striktní trvání pouze na občanském průkazu nemá zákonnou oporu.
Nejdůležitějším a samotnou policií velmi často ignorovaným pravidlem však je, že má povinnost při prokazování totožnosti poskytnout POTŘEBNOU SOUČINNOST.
Autoxxxrady

Re: Ostatní

Příspěvek od Autoxxxrady »

Prokázání totožnosti, stejně jako podání vysvětlení, neznamená nutně omezení vaší
osobní svobody. Může s ním však být spojeno, neboť za určitých okolností může být
potřeba prokázat vaši totožnost důvodem pro vaše předvedení (viz IV.3.). Prokázáním
totožnosti se myslí zjištění vašeho jména a příjmení, data narození a popřípadě také
adresy místa trvalého nebo skutečného pobytu, rodného čísla a státní příslušnosti.
Když vás ale policista požádá o prokázání totožnosti, neznamená to rovnou, že musíte
doložit všechny své údaje, které byly výše vyjmenovány. Opět je totiž nutné postupovat
přiměřeně vzhledem ke konkrétní situaci a nezasahovat do vašich práv více, než je
skutečně nezbytné. Ochrana soukromí a vašich osobních údajů je zakotvena mezi vašimi
základními právy na ústavní úrovni v čl. 7 a 10 Listiny základních práv a svobod.
Odpovědět