Oslňování světly protijedoucích vozidel

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9846
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od Colommbo »

Vy všichni "dříve narození", taky míváte pocit, že všechna "moderní" protijedoucí vozidla vás v noci oslňují...? Já jednoznačně ano a za zhoršených povětrnostních podmínek (déšť, sněžení) je to (logicky) ještě horší. A tutok je odborné vysvětlení, jež by měli znát všichni výrobci moderních vozů potažmo jejich světlometů: https://www.youtube.com/watch?v=ckiuSQ7gMRE
Ale buď neznají nebo znát nechtějí. Jinými slovy ať žije byznys, vše okolo nám je ukradené.
P.S. S ovládáním dotykových displejů v autech, na nichž je soustředěna valná část ovládacích prvků (zatímco ovládat mobil je zakázáno), je to prakticky totéž v bleděmodrém. Je to k hovnu ale moderní a doba si to prý žádá. Popř. lidi to chtějí. Jdu blejt, velebnosti... :evil:
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od jarson1 »

Ja mám žlté brýle na nočné jazdenie už cca niečo cez dva roky. V každom aute jedny, stali vtedy 0,85eur kus z alliexpressu. Áno sú už trochu poškrábané, ale pri tej cene si môžem kupovať nové každý mesiac keby som chcel.
A přístrojovku u si v noci tiež sťahujem na minimu
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9846
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od Colommbo »

Už jsem o nich párkrát taky uvažoval, jen jsem netušil, proč právě žluté... Možná je taky vyzkouším. Akorátže normálně už řídím (raději) s dioptrickými brýlemi "na dálku", takže bych je musel dávat ještě přes ně a nevím, jak by to ovlivnilo komfort... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od jarson1 »

Ale však presne o to ide.
Tiež mám dioptrické. A v každom aute mám pár brýlí na tieto účely.
Jedny polarizačné slnečné a jedny tieto žlté.
Finta bola zohnať také, ktoré je možno nasadit na tie dioptrické .
A práve našťastie niekoľkých napadlo že my dioptrici máme tento problém a začali ich vyrábať
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9846
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od Colommbo »

Našel jsem totok: https://www.tvhity.cz/tvhit/1947/polari ... -mlhy.html a už i objednal. A kolega z MB klubu mezitím objevil totok: https://www.tukanek.cz/hd-vision-bryle- ... 7DEALw_wcB Takže vono to nějak pude... :)
Ale abychom se příliš neodchýlili od jádra pudla - výrobci vozů nám, co se světel týče, prostě servírují pěknou prasárnu... :x
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od jarson1 »

Áno, to je ale fakt, ktorý my nezmeníme.
Mne osobne ale ešte vadí jedna vec - možno je to tým, že obe moje autá sú nižšie než štandard, ale aj tak si myslím, že s tým oslnovanim má čo dočinenia aj fakt, že nové vozy sú prostě strašně vysoké a teda aj svetlomety majú pomaly vo výške mojej hlavy keď sedím v aute. A to potom hlavne pri míňaní protiidúceho mi prostě páli rovno do ksichtu
Inak tieto klip sklíčka som mal a nie je to Boh vie čo. Ja som nebol spokojný.
Ja som mal tieto. Ovšem za inú cenu , lebo alliexpres
https://www.novexplus.sk/hd-vision-bryl ... 6NEALw_wcB
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27403
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od Pitris »

To mě spíš vadí když (ať už, že blbě daná žárovka nebo že neseřízeno :() svítí jedno světlo (a většinou to jeho levé) moc nahoru. A(le) přitom on to musí vědět/vidět taky !! :evil:

A přijde mě že nejprotivnější jsou z protisměru světla jedničkové Fabie.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od jerome »

Colommbo píše:Vy všichni "dříve narození", taky míváte pocit, že všechna "moderní" protijedoucí vozidla vás v noci oslňují...? Já jednoznačně ano ... :evil:
Neboj,nie je to len tvoj pocit,je to skutočnosť. Presne ako to vysvetluje chlapík vo videu. Pre vodiča pecka,pre oprotiidúceho narez :roll:
jarson1 píše:... možno je to tým, že obe moje autá sú nižšie než štandard, ale aj tak si myslím..
Ked som jazdil Mazdou 5 ktorá je o chlp vyššia,tak to bolo rovnaké.Takže výškou to nebude. Svetlo je prote moc silné na zrak :?
Pitris píše:A přijde mi že nejprotivnější jsou světla jedničkové Fabie.
S výrobou svetiel do nich sa asi moc nepiplali. Proste len nech to svieti dopredu a hotovo :lol:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od rousini »

Kdysi v dobách, kdy časopisy za něco stály, LED byl studenej a auta se osazovala halogeny, tak vyšel test světlometů. Nepletu-li se, tak to bylo v nějakém měřícím tunelu fy Hella.
Tam kromě rovnoměrnosti osvětlení, dodržení světelného obrazce a světelného toku měřili rozptyl světla způsobený optickou soustavou. Výsledky už si nepamatuju a ani by dnes nebyly relevantní, protože ty auta na silnicích až na vyjímky dojezdily.
Přesto však byly vozy, kde světlomety měly enormní rozptyl směrem do horní poloviny nad hranici světlo/stín. To tenkrát způsobovalo ono oslnění i při správném seřízení.

Nevím, co konstruktéry k nasování LED kromě energetické nenáročnosti a možnosti úspor na kabeláži vede. Možná je modré světlo subjektivně vnímané jako bílé nejvhodnější k rozeznání detailů, možná to byl jen důvod nabídnout něco cool, zazářit a doslova oslnit. To asi zafungovalo a počalo býti nezbytností výbavy moderního vehiklu.
Však bez toho by elektro vehikl ani nemohl být elektro. Dneska už auta nejen mají různá ambientní podsvětlení interiéru, ale i venkovních partií. Asi jako US tuzing v PC games a bohužel i realitě.

Já naštěstí už potmě toho moc nenajezdím. Ve městech je to v pohodě, na státovkách taky, ale nejvíc majzla si dávám na různých dvojkách, kde mám strach z neosvětlených cyklistů/chodců, abych je nepřehlédl v době oslnění protijedoucím autem. Proto si někdy i bliknu dálkovýma, dokud je protijedoucí dál, abych věděl je-li něco na cestě v místech, kde se budeme míjet a budu vidět hovno.

No a něco povzbudivého na závěr, jak se sluší a patří, typicky s mým laickým nadhledem :mrgreen: ? Přece není problém vyrobit i do světlometu LED s jiným barevným spektrem :wink:
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
torro
Příspěvky: 583
Registrován: ned led 15, 2017 19:19

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od torro »

Já mám vnímání barevného spektra posazené tak, že světlo v obýváku, na chodbách a pod. je teplá bílá, ale pokud chci opravdu vidět na práci, tak studená bílá. V autě mám halogeny, které mají hodně bílé světlo. Pro většinu mých jízd je více než vyhovující. Je fakt, že do mlhy, nebo deště je vhodnější žluté světlo.

Mám jedno auto vyšší, takže oslňování zepředu a zezadu není tak drastické. Ovšem u druhého, nízkého auta, bych nejraději vystřelil oko konstruktérům různých dodávek, který měli hloupý nápad posadit hlavní světlomety výškově do úrovně zpětných zrcátek běžných aut. :evil:
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od Shi »

LED s vysokou barevnou teplotou (bílo-modré) mají vyšší účinnost, než LED, které mají chladnější barvu (víc do žluta).
Bílé světlo je "cool", stejně jako SUV, široké gumy a další nesmysly, které nemají opodstatnění ve fyzice, ale v marketingu, takže nepomáhají, ale škodí.

Do designu vozidla se snáz zaintegrují křišťálově bílé světlomety než světlomety, které produkují výrazně barevné světlo. A designeři mají u automobilek mnohem větší slovo než inženýři nebo ergonomové, protože design prodává.

LED světlomety s maticovou technologií (a ochranou proti oslnění) skvěle fungují v laboratorních podmínkách když je reflektor dokonale vyrobený. V reále, s reálnými světlomety a ušmudlaným sklem je to pak všechno mnohem horší a z toho vyplývají problémy, kterým pak čelíme.
torro
Příspěvky: 583
Registrován: ned led 15, 2017 19:19

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od torro »

Shi píše:LED s vysokou barevnou teplotou (bílo-modré) mají vyšší účinnost, než LED, které mají chladnější barvu (víc do žluta).
Tohle je úplně obráceně. Teplá bílá je do žluta a studená spíše do modra.
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od Shi »

Nizsi teplota: 2000K az 3000 K (do zluta) vs vyssi teplota 4000K az 6500K (bilo modra).
torro
Příspěvky: 583
Registrován: ned led 15, 2017 19:19

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od torro »

Shi píše:Nizsi teplota: 2000K az 3000 K (do zluta) vs vyssi teplota 4000K az 6500K (bilo modra).
Vysvětlení zde:
https://www.lxf.cz/co-je-teplota-barvy-svetla/
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9846
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Oslňování světly protijedoucích vozidel

Příspěvek od Colommbo »

Já su pro žlutou (jako sluníčko)...! :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Odpovědět