Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Diskuze o palivech

Moderátor: Colommbo

peter78
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 01, 2012 18:31

Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od peter78 »

Zdravím ,mám takové dilema:
Tankuju již pár let do vozu Optimal Diesel + VIF dvojnásobnou dávku . Na jaře měněný palivový filtr. Vozidlo - Volvo V70II 2,5 TDI.
Mám necelou půlku nádrže nafty ,samozřejmě se zimním VIFem (tankované 15.10. - takže by měla být "přechodová motorová nafta"
A nyní 8.11. jdu na operaci ,a díky tomu nebudu moct auto používat minimálně 3 - 4 měsíce. (bude stát venku)
Přemýšlím jestli to nechat tak jak to je , a nebo to dotankovat "doplna" ??????
Ale bude to stejně jen ta přechodová nafta , docela mám obavu jestli nebudu mít problém ,až budu potřebovat třeba v únoru zase jezdit ,aby mě to někde nenechalo - "nezamrzla nafta"
Děkuji za reakce Petr :)
Volvo V70II 2,5 TDI , Mobil1 5W50
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od Pedro »

Klidně dej plnou,dozvíš se tady něco o kondenzaci a rozkladu,ev.korozi,ale já odstavuji vždy s cca 10L +dvojtou Vif,jinak dávám jen normál dávku cca. Každé jaro no problém. Protočim,odlepim pohnutím motoru. Počkám až dotlačí čerpadlo a vrčim.
auto i moto,ovšem benzin.
Návštěvník

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od Návštěvník »

Pedro píše:...ovšem benzin.
:!: :idea:
peter78
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 01, 2012 18:31

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od peter78 »

Nikdo nic ? :)
Volvo V70II 2,5 TDI , Mobil1 5W50
Návštěvník

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od Návštěvník »

Tohle
Pedro píše:Klidně dej plnou,dozvíš se tady něco o kondenzaci a rozkladu,ev.korozi...
bylo na mne, ale domníval jsem se, že to nemusím sám psát. 8)
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od bio »

Osobně bych plnou netankoval, nechal tam to co je, nebo to trochu vyjezdil k minimu, nevíš jestli v zimě náhodou nevyjedeš a přechodná nafta nemusí stačit s bodem vylučování parafínů. V případě plné nádrže máš větší problém s vypuštěním, výměnou filtru nebo ohříváním v garáži.
Návštěvník

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od Návštěvník »

Jenže ta kondenzace vlhkosti je mnohem větší problém.
peter78
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 01, 2012 18:31

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od peter78 »

Vím že vyjedu ,cca. únor - nebo březen
Volvo V70II 2,5 TDI , Mobil1 5W50
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od Pitris »

Téměř prázdná nebo téměř plná nádrž: obojí má své klady i zápory :oops: ale já bych spíš dal plnou a přidal tam třeba ještě http://www.velvana.cz/produkt/diesel-ad ... a-do-nafty protože i když by to fakt při potřebě jízdy zamrzlo, tak je jednodušší to strčit někam do tepla než čistit nádrž od vody....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od rousini »

Mě selský říká, že ke kondenzaci dochází vždy, když teplota vzduchu v nádrži klesne pod rosný bod. Vodní pára se vysráží na stěnách nádrže a steče po stěnách do paliva. To se klidně s ohledem na současná chladná rána už mohlo stát. Vzduch v nádrži se obměňuje jen tím, že se jeho objem zvětšuje spotřebováváním paliva nebo redukuje při tankování.
Jednou vysrážená vodní pára ze vzduchu se druhý den za stejných teplotních podmínek nevysráží. Nemá totiž co. Relativní vlhkost vzduchu se kondenzací snížila a k další kondenzaci může dojít až při dalším poklesu teploty. Taky chci upozornit, že v 1 m3 (1000 l) může být max. při teplotě 25C cca. 25g vody a při teplotě 0°C cca. 5g vody. To co nám může zkondenzovat je 20g (ml) vody z kubíku. Z polozaplněné nádrže s volným objemem 30l je to necelý 1ml, který vlivem hmotnosti klesne ke dnu a spojí se s ostatní vodou a v případě VIFu se naváže a projde traktem.
Mimochodem ke kondenzaci v nádrži dochází i když je tam jen litr volného prostoru a z tohoto hlediska zkondenzuje za danou dobu stejné množství vody, ať jezdíš s prázdnou nebo skoro plnou. Projel jsi za zimu 500l - vyměnil jsi v nádrži palivo za vzduch v objemu 500l.

Já bych nic nedoplňoval, spíš vyjezdil a nechal připravené pro dotankování zimní nafty v únoru.
To, že by bylo vhodné jednou za 14 dní nechat projet, prohřát, dobít a rozhýbat gumy beru jako samozřejmost. Pokud ne, tak aspoň vem baterku do tepla.
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
peter78
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 01, 2012 18:31

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od peter78 »

Takže jsem udělal kompromis a dotankoval skorodoplna Optimal Diesel(do víc jak 3/4) + 3násobná dávka zimního VIFu ,na pumpě jsem se ptal a paní mi ukázala dodák od nafty a mají ji do -23°C. (předchozí 3 várky nafty byly -19°C , -20°C. , -20°C)
Trochu místa jsem si tam nechal ,že to doleju doplna teplou naftou (nechám si jí v zimě přivézt kanystr a nechám v pokojové teplotě),až zase někdy v zimě vyjedu tak jí tam hrknu... :wink:
Volvo V70II 2,5 TDI , Mobil1 5W50
e-panolin.cz

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od e-panolin.cz »

Tak ta laborace s ohřátou naftou na pokojovou teplotu, ale ani na vyšší ti nepomůže. A můžeš přemýšlet - proč?
peter78
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 01, 2012 18:31

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od peter78 »

e-panolin.cz píše:Tak ta laborace s ohřátou naftou na pokojovou teplotu, ale ani na vyšší ti nepomůže. A můžeš přemýšlet - proč?
Pořád lepší dát teplou ,než ledovou na pumpě....... A můžeš přemýšlet - proč ???
Volvo V70II 2,5 TDI , Mobil1 5W50
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od Pitris »

Tady bych řekl že e-panolin naráží na to, že je úplně jedno jak teplou naftu dáš do nádrže, protože pokud to bude "zamrzlé", tak ve filtru a nebo v čerpadle, kam se stejně ta teplá nedostane....
Hergot: teplá nafta, studená nafta :shock: chlapi, kupte si benziňák :mrgreen:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
peter78
Příspěvky: 22
Registrován: čtv lis 01, 2012 18:31

Re: Optimal Diesel + VIF (zimní odstávka)

Příspěvek od peter78 »

Ale pokud bude "např. vyloučený parafín" ,tak tomu teplá nafta pomůže.
Takže bych řekl ,že to tak úplně jedno teda není !!!
Volvo V70II 2,5 TDI , Mobil1 5W50
Odpovědět