Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Diskuze o palivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od rousini »

Jan Nowak píše:Max nemá hraniční mazivost. Prostě ani nemůže mít. Proč? Obsahuje biosložku, a ta mazivost chtě/nechtě zvyšuje. Hraniční mazivost může mít jen surová nafta (třeba Optimal). Zrovna Maxe bych VIFem nedoaditivovával... Může dojít ke kolizi aditiv a naftu si tak paradoxně zhoršíš (byť to na projevu motoru nepoznáš třeba hned).
Tu hraniční mazivost naměřili v testu...
Jan Nowak píše:Jinak kontrolní otázka, soudruzi: Proč se všem zdá, že na Maxe jim jede motor lépe / kultivovaněji / hladčeji? Protože Max má díky HVO cetanové číslo 61. To je celé.
Jo to zní logicky...
Jan Nowak píše:Aragon: Tak zrovna Optimal Diesel a Max Motion jsou zcela nesrovnatelné nafty. Optimal je obyčejná, surová, neaditivovaná nafta. Max je aditivovaná prémiovka s obsahem biosložky (= není čistá, byť biosložka je HVO).

Nechci znevažovat Maxe. Má vysoké cetanové číslo, v zimě je aditivován na nezámrznost do -40, je plně aditivován (mazání, čištění, ...). Když ale koupíš obyč naftu a naaditivuješ třeba zimním VIFem, tak máš skoro to samé (rozdíl: nezámrznost jen do cca. -25/-30, cetanové číslo 57/58), jen motor se kvůli cetanovému číslu zdá hrubší / méně kultivovaný, což však (alespoň pro mě) vyváží nižší provozní náklady.
A tohle zase zní nelogicky, trochu si odporuješ... Finální závěr je zde uznávaný jako rozumná varianta.


Jak je na tom letos zimní Optimal? Má nějaká aditiva nebo ta nezámrznost je dosažena jen petrákem?
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Uživatelský avatar
swape
Příspěvky: 24
Registrován: úte pro 17, 2013 11:31
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od swape »

Letos je zimní OD bez jakýkoliv aditiv,loňská akce se zimními aditivy se pro malý zájem motoristů už nebude opakovat,takže pouze petrák.
Peugeot 406 Break 2.0HDi 80kW
Jan Nowak

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od Jan Nowak »

Rousini: A v jakém testu naměřili tu hraniční mazivost? Krom tohohle (kde o mazivosti není ani písmeno) jsem nic nedohledal:
http://www.mercedesclub.cz/graphics/msg ... afta-1.jpg
(a pak ještě jeden starý, kde byl od OMV je Sprint diesel, a ten mazivost rozhodně hraniční neměl...).
Navíc jak jsem psal, tak biosložka mazivost chtě / nechtě zvyšuje a norma je na surovou naftu -> tedy surová nafta může mít hraniční mazivost, ale nafta s biosložkou už nikoli.

A v čem si odporuji? V tom, že Max a OD se nedá porovnávat, ale Max a aditivovaný OD už ano?

Upřesnění (aby nedošlo k nedorozumění): Norma ČSN 590 je nastavena tak, aby ji mohla splnit i čistá nafta bez BIO.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27474
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od Pitris »

Možná to tu už bylo, je to starší test http://www.auto.cz/reportaz-ktera-nafta ... deji-65209
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Jan Nowak

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od Jan Nowak »

Ale tenhle test je jen o mrazuodolnosti, ale o mazivosti tam není ani zmínka... :idea:
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od rousini »

Já už nevím co to bylo za test. Přečtu a pro mě důležité zapamatuju... Nicméně tady na fóru to bylo rozebíráno.
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Jan Nowak

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od Jan Nowak »

Nevím... Fórum jsem zběžně přes hledání prolétl a nic... Upřímně nevím, zda je HVO i v arktickém MAXu. Pokud ne, pak je to (podle mého amatérského názoru) jediná šance, jak by mohl mít MAX (ale jen ten arktický, o kterém ani netuším, zda se prodává celou zimu) hraniční mazivost.
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2519
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od lefort »

Jan Nowak píše:Max nemá hraniční mazivost. Prostě ani nemůže mít. Proč? Obsahuje biosložku, a ta mazivost chtě/nechtě zvyšuje. Hraniční mazivost může mít jen surová nafta (třeba Optimal). Zrovna Maxe bych VIFem nedoaditivovával... Může dojít ke kolizi aditiv a naftu si tak paradoxně zhoršíš (byť to na projevu motoru nepoznáš třeba hned).
Pozor, Maxxmotion diesel ovšem neobsahuje MEŘO (methylester řepkového oleje), které mazivost zvyšuje, ale HVO (hydrogenated vegetable oil), který zvyšuje významně cetanové číslo, ale mazivost tolik neovlivňuje. Chtělo by to si nejdřív zjistit fakta, než se začne něco komentovat. :roll:
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
šulda

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od šulda »

Jan Nowak »SM Speciál 3/2012 jen výňatek (dnes to kopírovat nebudu, dá se na netu najít):
"kdežto OMV Maxx-Motion a Aral ultimate dosahují hrničních hodnot, které bývaly obvyklé u standartních, tedy nijak neošetřených naft - v dobách před biosložkami."
To HVO není evidentně to za čím si stojíš, viz lefort ;) Právě kvůli mazivosti, respektive nemazivosti MM netankuju.
Jan Nowak

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od Jan Nowak »

Ano, chtelo by si to overit fakta, priteli. HVO je hydrogenovany rostlinny olej. Zajimalo by me, odkud jsi nacerpal to, ze "tolik" nezvysuje mazivost... :roll:
Jan Nowak

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od Jan Nowak »

Ano, Suldo. Pak je to presne to, o cem jsem psal - jedna se o arktickou naftu :wink:
šulda

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od šulda »

V září asi těžko u čerpaček v ČR tankovali arktickou naftu, jedná se o letní MM a Aral Ultimate. Vím co je arktická nafta. Tady je jedna stránka, třeba nás v něčem novém poučíš ;)
Obrázek
Jan Nowak

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od Jan Nowak »

Pak muze byt, kluci. Nehledal jsem to a ani ten obrazek na mobilu neotevru. Bral jsem to automaticky jako arktickou naftu, protoze jsem SM 3/2012 automaticky chapal jako breznove vydani.
A ohledne HVO jsem mazivost srovnatelnou s MERO dovozoval z vjadreni ze stranek OMV, kdy deklaruji "pozitivni vlastnosti bioslozky bez vsech negativnich dusledku".
šulda

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od šulda »

Deklarovat můžou, v normě to ještě je ale už hodně na hranici a v motoru PD je to opravdu poznat.
Jan Nowak píše:a ani ten obrazek na mobilu neotevru.
Špatnej mobil, já to sem z mobilu vkládal a to ještě používám mrtvej OS :mrgreen:
Jan Nowak

Re: Optimal Diesel nafta od Eurooilu

Příspěvek od Jan Nowak »

Ano, Šuldo. Tak jako zastávám jako majitel diesla názor, že nejlepší palivo do auta je benzín (do teď jsem měl 2 benzíny a jeden diesel),tak i jako majitel Androida zastávám názor, že nejlepší mobilní OS je iOS (měl jsem 3Gs, 4, 4S). Jen Škoda, že Apple neumí zařízení na 2 SIM - to bych u něj zůstal a měl teď 5S. Už aby nastala doba virtuálních simkaret :wink:

Vše nejlepší do nového roku všem!
Odpovědět