Oleje do novodobých Hond a vše kolem

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od lengy60 »

Nechci vám do toho jako novicián,který je většinou dost mimo :D kecat,ale pokud má Libor známého,který je schopen dodat Motul za dobré peníze,tak proč nepoužít tohle?
https://www.motul.com/cz/cs/products/oi ... ange%5D=25
https://www.motul.com/system/product_de ... 1323961360
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Pitris »

Áno, aj tak sa môže :mrgreen: Motul 0w30 A3 :wink: Přeci jen spíš kratší jízdy. Když dostane dobrou cenu? Já ho tu nezmiňoval, páč běžně je dost drahý....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Libor

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Libor »

Chlapi ještě jednou díky,

i za kladné připomínky. Jsem rád za veškeré postřehy, i když je jako laik pomaleji vstřebávám :-) Takže pokud to shrnu dohromady, ideální náhrada za tovární 0W20 s ACEA A3/B3 A5/B5, API SM od Motulu je:

Motul 8100 X-LITE 0W30 ACEA A3/B4 API SL/CF
Motul 8100 X-CLEAN 5W30 C3 ACEA A3/B4–C3 API SM/CF

Nevadí, že u té 0W30 není API SM, ale pouze SL? Vím, že Pitris cosi včera říkal, že SL lepší než SM, já jako laik vidím olej lepší, když má vyšší koncové číslo abecedy :-) Papírově se více přibližuje náhradnímu oleji dle výrobce právě ta 5W30. Nekamenujte mě, jsem fakt laik....

Cenu chlapi až tak neřeším, je to sice více, ale jak jsem uváděl, mohu mít slevu. Do motoru se vlezou necelé 4 litry, což ve výsledném efektu bude cca 1.400 Kč. A to dám rád, než se pak třískat do hlavy. Je to jen jednou za 10.000 Km, no a ještě tedy v těch 2.000 Km. Co myslíte?
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9935
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Colommbo »

Motul 8100 X-LITE 0W30 ACEA A3/B4 API SL/CF - tohle bude gut! :wink: Ten druhý má "C" (snížený obsah popelovin, jejichž vliv pro mazání motoru je ale blahodárný), při tvých intervalech výměn by to bylo vcelku jedno, ale ten první bude lepčí. :)
Co se API týče, "mezi námi děvčaty" panuje názor, že poslední "user friendly" k motoru jako takovému je SJ, následné jsou v první řadě úlitbami ekologii a ekonomii...
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Pitris »

Ty oleje 0w20 nejsou A3/B3 - ony mají (ještě nižší než) sníženou HTHS viskozitu, která právě "zodpovídá" za pevnost olejového filmu.... A většina olejů A5/B5 ji sníženou má taky - někde okolo 3mPa.s. Normální je od 3,5mPa.s. a je to viskozita oleje při 150-ti stupních pana Celsia - na těch teplotně nejexponovanějších místech....
A API SL je hodně kvalitní olej - SM je lepší v "hlídání" emisí a SN je tay gut bo v něm už jsou novější aditiva, která "umějí" ty emise již "ohlídat" bez vlivu na výkonnost oleje.... Je to trochu obdoba značení ACEA - API SM je jako ACEA C3 a API SN jako ACEA C3-10. Jinak C2 má HTHS sníženou a C3 viskozitu HTHS normální....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od lengy60 »

Za mě jednoznačně tu 0W-30. :wink: Vyzkoušel jsem ve svém autě (pravda,mám jen Citroena :D )předepsaný olej C2,pak C3 a nakonec jezdím s normou A3 a motor si jen přede.
SL byla nahrazena SM,ale protože to nebylo to pravé ořechové,tak byla nahrazena SN,která je víc podobná původní SL.Jinak já dnes radím lidem,kteří se v tom moc neorientují,že pokud mají benzínový agregát,tak ať se oleji určenému pro motory s filtry pevných částic obloukem vyhnou. :D A navíc,ta 0W-30 je na esterové bázi a má TBN 11.2 tedy téměř dvojnásobnou hodnotu než ta 5W-30. :wink:
Vidím,že mě Jirka předběhl,ale snad to nevadí. :idea:
Tak i předseda. :lol:
A ještě dodatek,který už tady i zazněl.Časem,pokud budeš vůz provozovat s vyšší zátěží(v létě k moři nebo vyšší otáčky motoru)tak bude jistě fajn pro motor tenhle olej. :wink:
https://www.motul.com/cz/cs/products/oi ... sity%5D=34
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Pitris »

Anebo hen ten Motul 8100 X-CESS 5w40... Jinak na záběh (do těch 10-ti tkm) se moc nehodí moc kvalitní olej, tam bych dal fakt "běžnou" 5w40....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Libor

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Libor »

Chlapi, díky moc, upřímmě.

Pitrisovi se omlouvám, mezi 0W20 a ACAE měla být čárka, píšu z mobilu a tak občas přehlížím, co píšu :-).

Teď už v tom mám docela ucelenou představu. V době záruky tam budu prostě dávat OW30 a to bude to pravé ořechové. Takže všem ještě jednou díky.

Teď z jiného soudku. Olejář od nás z Ovy cosi říkal, že používáním příliš lehkoběžných olejů se znatelně zvyšuje hlučnost motoru. Co je na tom pravdy? HRV se mi zdá v určitých režimech hlučnější, tak si pokládám otázku, zda to bude konstrukční vadou, nebo vlastnostmi "eko oleje"...
Libor

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Libor »

Než jsem to dopsal, přibyly další odpovědi... Díky.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Pitris »

Netřeba se omlouvati - není za co. Proto to fórum tu je.... A ještě tedy k (ne)hlučnosti motoru. Čím "řidší" (nízkoviskóznější) olej za provozní teploty motoru, tím se sice motor točí "lehčeji" a zbaští o pár mililitrů paliva míň - leč daň je vyšší hlučnost a při zatížení i vyšší opotřebení.... Nízkoviskózní (0w, 5w) olej je ale zas vhodný při startech bo se motor rychleji promaže a plně natlakuje olejem. Naopak olej "hustší" (a 30 nebo 40 s normální HTHS viskozitou u nového motoru dostačuje) ten olej za tepla lépe dotěsní a vymezí vůle. Tzn. vlastně pevnější olejový film a možná mírně nižší spotřeba oleje oplátkou za velmi nepatrně (a někdy vůbec bo se na to nemusí tak "šlapat") vyšší spotřebu paliva a (někdy i) nižší hlučnost....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od lengy60 »

K té hlučnosti z vlastní zkušenosti asi toto.Jelikož mám motor s rozvodovým řetězem,tak s tím olejem C2 i C3 se z motoru ozývaly zvuky jak z dieselového motoru a skoro jsem se bál motor vytočit nad 3500 ot/min jak kovový zvuk to byl. :?
S plnotučným olejem A3 se z motoru ozve krátce jakoby "tikání" a dále má motor kulatý nekovový zvuk,lépe táhne atd. z důvodu které popisuje Pitris. Z mého zcela laického pohledu se ten řiďoučký olej(C2,C3)sice rychleji dostane na patřičné místo,ale na druhou stranu zase rychleji odtamtud steče,takže při startu jsou ona místa několik sekund na "suchu".Tomu by odpovídaly i následné problémy z vrškem motoru(vačky a jejich uložení),které popisují uživatelé používající dlouhodobě tyhle vodičky.
Naopak plnotučný olej nesteče nebo řekněme na příslušných místech zůstane dostatečně silný olejový film a tato místa jsou lépe chráněna.Pokud tomu tak je,tak těch pár deci úspory si mohou výrobci auta a olejů nacpat kamsi,protože při častých startech dostává ten motor pěkně na p-zadek.
O "blahodárném" účinku těchto vodiček na rozvodový řetěz snad ani nemá cenu psát.
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Libor

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Libor »

Fajn, chlapi.

Takže ani ne za den jsem se dozvěděl velice kvalitní a úplné informace, za to vám všem díky. To na všech forech není pravidlem, tam bývají mnohdy protichůdná data :-)

V podstatě se mi potvrdilo, že 0w20 je smutné opatření výrobců motorů, aby uspokojili Bruselké ekoteroristy. Takže tento olej co nejdříve z auta ven. Co však bude s motory po létech provozu, už nedomýšlejí. Bude třeba nespočet enerií a emisí, aby servisy dali do pořádku probĺémy s pokaženými motory apod. Protichůdné, co? :-(

Ještě, že alespoň servisy uvažují racionálně a následně dávají vhodnější oleje... Až jim na to Brusel příjde, budeme s prominutím v řiti :-)

HRV je fe facto po Civicu 6er a CRV 1er, po delší době moje třetí Honda a nikdy jsem s nimi nemusel řešit tyto problémy.

Ještě jednou díky... No, doufám, že i v převodovce není něco Eko, ať pak zase neřeším po 60.000 km náhradu :-)
Itall

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od Itall »

Pokud Libor chce měnit olej po 2000 km, ať si ho tedy vymění, třeba i bez filtru (nenápadně), v servisu to nepoznají a má čas přemýšlet, co dál. Jestli je tam 0W-20, pak bych zkusil jít s viskozitou výše, ale ne moc skokově, aby bylo možno posoudit, jak se motor chová. Takže horní viskozitu na 30, ACEA A3, to už jsou vlastně 2 stupně (počítám i 30 se sníženou HTHS). Spodní viskozitu 0W nebo 5W bych tolik neřešil, spíše co se lépe a výhodněji sežene (asi 5W). Pokud chce 0W zásadně, proč ne.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5788
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od jerome »

Libor píše:HRV je fe facto po Civicu 6er a CRV 1er, po delší době moje třetí Honda a nikdy jsem s nimi nemusel řešit tyto problémy.

Ještě jednou díky... No, doufám, že i v převodovce není něco Eko, ať pak zase neřeším po 60.000 km náhradu :-)
Tak ano ked raz pricuchnes k H neni cesty spat. HONDA The Power of Dreams ;)
Inak je mozne ze uz aj Honda dava do prevodoviek 75W olej kvoli este vacsej uspore paliva tj nizsim emisiam :|
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Honda HR-V 2016 (1.5 I-VTEC 96Kw) jaký motorový olej?

Příspěvek od lengy60 »

Řekl bych,že z říše snů je hlavně ta uváděná spotřeba paliva :D ,koukám,že jsou ještě větší šampióni než u Mitsu. :idea: Ale třeba se Libor pochlubí za kolik jezdí a mně spadne brada. :mrgreen:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Odpovědět