Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Uživatelský avatar
bkralik
Příspěvky: 5
Registrován: ned srp 13, 2017 22:29
Kontaktovat uživatele:

Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od bkralik »

Ahoj,
mám staršího youngtimera-skoro-veterána, a to Alfu Romeo GTV6 (rok výroby 1982). Pomalu se prokousávám chybami auta (ještě není ani přihlášeno) a včera na mě při vyndání čidla rychlosti z převodovky vytekla šedočerná hrůza. Uvážil jsem teda, že by bylo vhodné v převodovce vyměnit olej.

Nastává tedy tradiční otázka, co za olej tam nalejt? V origo italském manuálu ke GTV6 píšou "AGIP F.1 Rotra MP sae 80W-90". Ten se kupodivu sehnat stále dá, ale je otázka jestli je stejný jako v roce 1980, když ten manuál někdo psal. Zároveň ale v manuálu k Alfě Romeo 75 (která má identickou převodovku) píšou "Agip Rotra SX 75W-90", který už se sehnat rozumně nedá.

Bohužel ta převodovka je dost "křehká" - auto je koncepce transaxle, takže převodovka i diferenciál s hypoidním převodem v jedné skříni, zároveň hned vedle vede horký výfuk, jsou na ní namontované brzdy (které taky topí) a řazení je jediným pevným táhlem (takže se do něj přenáší pohyby a vibrace). Kvůli tomuhle všemu dost často odchází synchrony a pak i celý řadící mechanizmus. Vyvstává proto otázka, nemá cenu tam nalejt něco "dražšího" a "výkonnějšího"? Většina alfistů tam leje tu specifikaci 75W-90, v té mě napadá Agip Rotra LSX, který má pověst hodně výkonného oleje. Má cenu něco takového pokoušet nebo se mám držet (třicet let staré) specifikace?

Druhý dotaz se týká humusu vyteklého z převodovky - je k něčemu dobré dělat proplach? Předpokládám, že toho kalu se tam ještě udrželo dost. Mám na dílně kanistr oleje PP90, který leju už jenom do motorové pily a jinde ho nepoužiju - co když ho tam naleju, na zvedáku nechám minutu na jedničku protáčet, pak důkladně vypustím a naleju co tam patří? Má to cenu nebo můžu akorát něco po*ělat?

A třetí dotaz, když už se tady ptám, co nalejt do motoru? Je v tom legendární Alfí V6ka (přezdívaná Busso), originální specifikace říká "SAE 10W-50 API SE", původní olej "Agip Sint 2000 10W-50". Ten motor trpí obecně docela dost na mechanizmus rozvodu ventilů. Je to SOHC a převod na výfukový ventil je řešen vahadlem "s pákou do těžka", takže na vačku působí docela velká síla. Co v takovém případě zvolit za olej?
Je mi jasný že optimální volba by byla plná syntetika, ale toho oleje je v motoru cca 7 litrů a takovej Motul 300V přeci jenom stojí dost. Zároveň tam nechci lejt úplně levnou kaši, do Alfy 164 (se stejným motorem) jsme párkrát dali Yacco VX500, což normálně nebyl problém, ale v zátěži (10 minut na letišti) se to neukázalo jako optimální, začlo se to hrozně přepalovat.

Každopádně se už předem omlouvám za další vlákno "co mám nalejt do ...", doufám že tohle bude alespoň trochu zajímavé stářím a exotikou auta, už jich příliš mnoho nejezdí. Díky!
Naposledy upravil(a) bkralik dne pon srp 14, 2017 20:46, celkem upraveno 1 x.
Mazda MX-5 NB 1.6 (rv. 2000, 81 kW)
Mazda RX-8 1.3 (rv. 2006, 170 kW)
Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982, ~130 kW)
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od Pedro »

Zdar. Pisu behem obedpauzy,tak rychlovka.
Nejprve gratulace k autu a agregatu Busso. Ma dobry spodek i vrsek. To uz dnes nikdo s timto obsahem neumi,bez pomoci podpurnych systemu.
Do prevodovky doporucim co sis dobre vybral a specifikaci 80w90 gl 4.
Prevodak co mas doma,tam nalij,pohodovou jizdou dej par desitek km,at se oil ohreje a vypust ho. Potece li jeste hodne humusu,zopakuj.
V motoru nevis co bylo? Zalezi na tom,na jakou vykon.specifikaci jezdil. Kvuli usazeninam. Jestli nelze dopatrat,chtelo by se podivat aspon pod vent.vika. Rozhodne tam nelej hned neco ,,moderniho,,. Kup si relativne levny ELF 5W50 ,nebot je SG. Vyse zatim nechod. A prvni vymenu zkrat na 2-3tkm. A filtry.
I dalsi starsi kolegove jiste rozvedou,neb rovnez znaji dobu automobilni,ne jen soucasnou autodebilni. Musim jet,cus bus.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od Pitris »

Pedro v podstatě napsal vše :wink: Do převodovky 80w90 (75w90 jen kdyby si pak jezdil i v mrazech; a dá se hledat nejen u Agip/Eni, ale i u jiných značek). Motor - jestli tam doteď bylo API SE, tak max. to SG - ten Elf 5w50 by byl gut, a po té první "zkrácené" výměně bych pak měnil tak po 5-6-ti tkm. Pokud to ale doteď jezdilo už i na moderní oleje - od API SJ výš, dalo by se vybrat i třeba 10w50 Total Racing nebo Q8 Formula. Jinak ano - u většiny benzinových (a hlavně starších) Alf bylo v létě "40" u oleje málo....
PS: Ten AGIP Rotra MP 80W-90 je nyní API GL5, neměl by tam být GL4 ? Hledat "oil ve čtverce"....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
bkralik
Příspěvky: 5
Registrován: ned srp 13, 2017 22:29
Kontaktovat uživatele:

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od bkralik »

Co je v motoru teď netuším, ale není to žádný nález ze stodoly. Čekal bych že tam lidi předemnou lili něco moderního. Co, to bohužel nezjistím. K tomu Total Racing 10W-50 máte nějaká data jako obsah syntetický složky, obsah ZDDP, alkalickou rezervu a HTHS?

A ten převodovej olej určitě musí být GL-5 - je tam namáhané hypoidní ozubení s velkým odsazením, i originální manuál tu normu vyžaduje - viz fotka!

Obrázek

Obrázek se po kliknutí ještě zvětší, kdyby to někdo nemohl přečíst...

Takže moje otázka stále trvá - Agip Rotra LSX nebo Agip Rotra MP?
Mazda MX-5 NB 1.6 (rv. 2000, 81 kW)
Mazda RX-8 1.3 (rv. 2006, 170 kW)
Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982, ~130 kW)
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od Pedro »

No to cumim, GL 5.
Toz ho tam vdechni. Ni ve snu mi nenapadlo, ze by v te dobe, se pouzival, vzhledem ke konstrukci, materialu ve vnitrnostech. Tak jsem pochybil. Pardonec.
Jako proc info o TQR? Synteticka slozka? To netusim a neni to u oleju pro me dulezite. Zajima me SAE, ACEA, API. (z toho vychazi i HTHS). Vzhledem k vym.intervalu 5tkm,jine info nepotrebuji. A ty to zrejme asi nebudes jako denni karu.

Jo a nedavno jsem, m.j., plnil jednu Imprezu Castrolem 80w90 hypo GL 5. A spokojenost.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od Pitris »

Hmm - pokud fakt nutno GL5, tak....
Pitris píše:Do převodovky 80w90 (75w90 jen kdyby si pak jezdil i v mrazech)....
Ale jde hledat i u jiných výrobců - i když, proč :?: Agip/Eni je :wink:

K Totalu 10w50 jde sehnat toliko https://oilgroupbg.com/pdf/total/total- ... -10w50.pdf
Pak ještě to Q8 http://oil-club.de/index.php?attachment ... -2015-pdf/
A jestli jde o ZDDP přísady, tak Penrite & http://www.penriteoil.com.au/assets/pis ... 202016.pdf

Ale asi bych měl celkem strach - pokud u toho motoru nevím jistě, že tam bylo API SL - a hledal něco "míň moderního". Třeba Sunoco 5w50 API SH
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od bjukemen »

Vsetky starsie alfa prevodovky vyzadovali GL-5

Daj tam Rotra LSX
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od Shi »

bkralik píše:K tomu Total Racing 10W-50 máte nějaká data jako obsah syntetický složky, obsah ZDDP, alkalickou rezervu a HTHS?
Total Racing 10W-50 ... A little bit wondering "what is its sportiness?" - PAO is not present, there are no esters, molybdenum is not present.

Analýza a další informace v ruštině viz:
http://www.oil-club.ru/forum/topic/2288 ... 0-svezhee/

Když 10w-50 tak co třeba:
http://www.ravenol.de/en/products/usage ... 0w-50.html
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od Pitris »

Ten Ravenol 10w50 má na svou třídu dost vysoký HTHS. Bude odolný a dosti teplotně zatížitelný....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od Shi »

Kdysi jsem četl, že vlastností alfích motorů byl vyšší průsak paliva do oleje. Vysoké HTHS může znamenat, že i provozem naředěný olej je schopen mazat. Proto se prý do Alf doporučovala Selenia, protože prý v porovnání s oleji stejné viskozity, byla nadprůměrně odolná vůči ředění.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od Pitris »

Možná na tom něco bude bo já to slyšel taky....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od bjukemen »

nazdar po dlhsom case, viete mi povedat co je zac ten IP oil..? co je uvedeny v prirucke vyssie.? nikdy som o takom nepocul ani nic neviem najst
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od Pitris »

Nevím, ale řekl bych že to tehdy byla "ekonomičtější" varianta od Agipu.
Jo a bjuki - co Ty a olejsraz :?:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od bjukemen »

olejzraz nemozem potvrdit lebo nebudem na slovensku, bohuzial stale sa chystam a nic, 3roky presli ako voda a stve ma to cim dalej tym viac :cry:
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2517
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Oleje Alfa Romeo GTV6 (rv. 1982)

Příspěvek od lefort »

Zase to tady oživím. Včera jsem dotáhl do garáže GTV6 2.5, bude na ní hrozně práce, ale motor i převodovka vypadají slušně.
Teď k meritu věci - chceme nejdřív auto "rozjet"(stálo 20 let v garáži), zkusit jestli řadí, zapaluje, co dělá kardan atd.
Jaký olej můžu dát na proplach a vyzkoušení do motoru - poslední byl Liqui Moly 15W40, nejspíš API SF. Nebude vadit na proplach použít nějakou levnou 10W40 s SL? Nebo radši rovnou zde zmíněný Elf 5W50?Motor by měl mít jen cca 81 tkm, podle posledního štítku i údaje na tachometru. Díky za radu!
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Odpovědět