Olej - sekačka

Fórum o průmyslových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
javier

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od javier »

Pitris píše: viskozitně jsou 30 a xw/40 za tepla zhruba stejné
Tymto si nie som taky isty:

Olej -> viskozita pri 100°C [mm2/s]
Valvoline Lawnmower Oil SAE 30 -> 10,5
Mobil Garden SAE 30 -> 11,4
Valvoline Synpower 5W-30 ACEA A3 -> 11,9
Mobil1 Fuel Economy 0W-30 ACEA A1 -> 10
Valvoline Durablend 10W-40 -> 14,1

Mimochodom, cez vikend som prichytil suseda ako leje do kosacky Motul 5100 Ester. Tak som sa ho spytal, ci sa chysta kosit okolo Slovakia ringu :D

Tiez mam doma par tych briggs motorcekov a v navode k najstarsiemu z nich vyrobca odporuca "10W-40, ak nie je 10W-30 k dispozicii". Takze to len potvrdzuje vyssie uvedene, ze xW-40 moze byt.
Návštěvník

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Návštěvník »

javier píše:...vyrobca odporuca "10W-40, ak nie je 10W-30 k dispozicii". Takze to len potvrdzuje vyssie uvedene, ze xW-40 moze byt.
Přesně tohle jsem chtěl říct tímto
Návštěvník píše:...mohu použít každý na americkém trhu běžně dostupný motorový olej, a ty "neamerické" vlastně rovněž, poněvadž ty v doporučeních chybí jenom proto, že se v USA nedají koupit tzv. za rohem ...
Samozřejmě lze tím pádem použít i 5W-40, poněvadž v době, kdy byl v USA nejběžnější 10W-30 a ze které určitě pochází i onen návod k obsluze, něco takového (5W-40) v USA vůbec neznali, tedy to ani jako "neexistující" logicky nepřipouštěli. :mrgreen:

A teď očekávám kvalifikovanou reakci Briggse!
javier

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od javier »

Len taka uvaha/otazka:
Male briggs motory maju mazanie rozstrekom http://youtu.be/L0Yinv04iEo
Mohlo by sa stat, ze olej s prilis vysokou hornou viskozitou (napr. xW-60) by nemazal dostatocne? Myslim tak, ze kvoli velkej viskozite by sa nedostal tym rozstrekom vsade kam ma?
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3940
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Durex »

Tvoje úvaha je naprosto správná ...
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Mike

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Mike »

Pitris píše: ...
1) při použití nového oleje s vysokou výkonností (API SL, SM, SN) do motoru dříve jezdícím na ten M5AD nebo M6AD - s nízkou výkonností, se ten motor pravděpodobně brzo dotočí, protože nejenom že dojde k vymytí úsad, ale velmi brzo i k ucpání některého olejového kanálu; a za
...:
pro krista, co máš pořád s těmi usadami ?
úsady se tvořily tak možná v octaviích jezdících na M6A
copak asi znamená to AD...
a mazací kanál v běžné sekačce
jak to vypadá ?
většina z nich nemá ani čerpadlo, natož nějaké kanály
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27405
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Pitris »

Ale vždyť si tam lejte, co chcete....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Pedro »

Aditiva s detergnty neměly všechny oleje ve stejném množství. Nebo snad myslíš,Miki,že třída SB je na tom stejně jak vrchol tříd SH,SJ. (vrchol ideálnosti pro NORMÁLNÍ motor.)
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3940
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Durex »

Já myslím,že to ví moc dobře. Ale sekačky nemají ani olejový filtr,natož nějaký místo,kde by se to dalo ucpat karbonem. Na klikovce je lopatka a ta se brodí olejem a stříká ho pod píst. To je celý,takže u sekaček je to fakt jedno ...
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Pedro »

Jo,ale i v ostrikovacim systemu muzou bejt nanosy. V te nasi stare sekajde bylo nekolik mm,po letech m6a. Nicmene na funkci to nemel vliv. Ve vetsich motorech s kanaly a cerpadlem pozor.
Návštěvník

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Návštěvník »

začiatkom sezóny som riešil olej do sekačky BS 35 classic.. minulé sezony som dával auto klasiku 5w-40 ale nedalo mi tak som kúpil origo olej sae 30 api SJ .. pri tom kosení som si uvedomil zásadnu vec motor chladený vzduchom ten olej zaťažuje tepelne viac než dosť .. až mám pocit že ten olej tesne po odstavení vrie v tom motore ... takže origo olej som sae 30 som tam radšej ani nedával a radšej som zo starých zásob použil M8AD api SE je to 15w-50 .. pre požiadavky tohoto motorčeka myslím že stačí hlavne že je dosť hustý a vraj je aj viskozne stály čo sa nedá povedať o auto klasike 5w-40 pri tých pekelných teplotach vzduchom chladeného motora
navstevnik amatér

Re: aditivum- zdvihatka

Příspěvek od navstevnik amatér »

Zdar borci potřeboval bych rychle poradit. Mám doma novou sekačku 4takt s motorem briggs stratton a potřebuji v ní doplnit olej. Prodejce mi ji poslal v krabici zdarma ale olej v ní není. tak je tam napsáno v manuálu že se doporučuje vizkozita 10W-30 a api sh,sj. Já jsem si dnes koupil olej značky Husqvarna a na něm je napsáno jen SAE30 a api SG. Nejsem si jist jestli ho tam můžu dát- poradte mi prosím. Díky
e-panolin.cz

Re: aditivum- zdvihatka

Příspěvek od e-panolin.cz »

Můžeš amatére-návštěvníku
Návštěvník amatér

Re: aditivum- zdvihatka

Příspěvek od Návštěvník amatér »

Jo díky můžu ho tam teda nalít jo? a můžete mi o tom napsat více? abych to trochu pochopil?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27405
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od Pitris »

Dal jsem to sem, protože to sem patří. A pro pochopení je tady toho 8 stránek :P
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
javier

Re: Olej - sekačka

Příspěvek od javier »

Tak som dnes menil olej v zahradnom kultivatore. Je to uz pan v rokoch. Mame ho doma 22. sezonu :) Motor briggs. Zo zaciatku tam otec lial nejaky Madit 10W-40 (mal som asi 11 rokov, takze viac o tom neviem). Potom sme do neho roky liali SAE30 API SJ (mobil alebo briggs olej). Olej meneny kazdy rok alebo 25 hodin prevadzky. Minuly rok som tam supol 5W-30 API SL, pretoze som chcel robit za studeneho pocasia.

A teraz k veci: z motora vytiekol namiesto oleja tmavy maglajz, s hustejsimi kusmi akoby zrazeniny. Neviem co to mohlo sposobit. Ze by SL rozpustil nejaky bordel? Ale ved SJ, ktore tam bolo predtym by malo byt schopne udrzat motor v slusnom stave.

V kazdom pripade som tam nalial 10W-40 API SM na preplach, trochu to necham bezat a vymenim znova. Som zvedavy, ci este nieco vytecie von.
Odpovědět