Olej s Ford normou

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od jarson1 »

Ja teraz napisem nieco , co bude zniet mozno trochu mimo, ale...preco si myslis, ze tam uz je tých 3dcl na 1tkm spotreby? Myslim dovod. Mozu byt dva. Opotrebenie (obvykle vezme za svoje honovanie stien valcov) alebo proste usady na kruzkoch. Myslim ze oboje spolu. Totiz strata honovania resp.opotrebenie piestnej skupiny sa stane ako? Zpravidla ide primarne o usady, ktore zalepia kruzky a sucasne posobia ako brusna pasta na steny valcov. Je teda riesenim, ako pises nieco "hutnejsie" ? Neviem... Hustejsi olej zhorsi odtok od stieracieho kruzku, teda stierane oleja zo stien, ten sa bude napekat este viac atd. atd... a proces sa len zhorsi.
Moja myslienka smeruje k tomu, ze by som mozno pouzil tentokrat olej sice s rovnakymi predpisanymi parametrami ale s vyrazne cistiacou schopnostou.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1739
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od kornel »

presne tak.. mám úplne rovnaký názor.
A celkovo riešiť nárast spotreby oleja v motore OLEJOM :arrow: je ako ísť hasiť požiar buď s vedrom ktoré je deravé alebo radšej s pohárom na vodu ktorý nie je deravý
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od jerome »

HeimdallCZ píše:Ahoj všem,
Chtěl bych Vás poprosit o radu jaký olej použít do vozu Ford Mondeo MK3 1.8i, do teď jsem používal všemi "oblíbenou" origo vodičku Ford Formula F 5w30, A5 a poté Motocraft se stejnou specifikací :D Jenže, Fordor už má nájezdem něco za sebou (téměř 300tis) a tak si myslím, že by si zasloužil už něco hutnějšího. ...Přemýšlej jsem o nějaké 5w40 A3.
Ja som dával niečo hustejšie od začiatku a motor olej neberie. Možno je to v tvojom prípade už neskoro, ale tú 5W40 podľa mňa aj 10W40 skúsiť môžeš čo to povie. "Nič" za to nedáš. Keby boli zapečené krúžky dá sa skúsiť lacný olej a do nádrže trochu nafty alebo kerosinu. Sú prípady kedy takto povolili. Len treba dávať majzla,lebo nafta preteká pomedzi ne do oleja a riedi ho :idea: Ak sú už k.o. pomôže len GO to už je na tebe,ako ti Mondeo leží pri srdci :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9844
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od Colommbo »

Už jsem to tu (možná několikrát) zmiňoval - motor mojí předchozí Omegy (2.6 V6) bral celé roky nejmíň půl litru oleje na tisíc km a jeho značka či viskozitní klasifikace (5W50, 10W60) na to neměla prakticky žádný vliv. Podezření na ventilová gufera se následně potvrdilo - po jejich výměně klesla spotřeba na necelé deci na tisíc km (najeto přes 200tis.km.)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od jerome »

Veď to. Buď to dá pozrieť a spraviť, alebo môže skúšať nejaké hókusy-pokusy, alebo bude liať lacný olej a jazdiť
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od Mirec 29 »

Tiež sa prikláňam k názoru ktorý tu v podstate už zaznel... zvýšenie viskozity v snahe riešiť problém olejom nie je to pravé orechové...
Za mňa niečo od shellu alebo mobilu 1 či prípadne by som zvážil niečo ako "čistič" či niečo na uvoľnenie a prečistenie... prípravkov je viac.
Užívateľ jerome sa tu chváli s olejmi sae 40 ibaže on ich mení príchodom každého ročného obdobia :mrgreen:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od jarson1 »

No na gufera som popravde pozabudol.
Myslim, ze by to mohol urcit jednoduchy stary testik:
Po dlhsom zjazde z kopca so zaradenym kvaltom bez plynu samozrejme a naslednom pridani plynu treba pozorovat ci bude vzadu dym. Ak ano, su to gufera.
Na druhej strane nemyslim , ze by pri spotrebe 3dcl na 1tkm bol motor nejako vyrazne vylagrovany. Ano, nepotesi to , ale myslim, ze sa to da este zachranit. Jedna cesta su tie gufera. ( este raz sorry, vobec som si na tuto moznost pri tom nespomenul) a druha potom ta piestna skupina. Zaneseny stieraci kruzok je prva volba. V podstate pointa je jednoducha - ak chcem problem odstranit, musim vediet co ho sposobuje. Ja tipujem tieto dve veci.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9844
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od Colommbo »

j1: Se zmíněným testíkem na gufera máš pravdu, pane. :) A i jinak souhlasím, udávaná spotřeba oleje není smrtelná a nebude-li kolega chtít ji mermomocí řešit, dá se s ní žít/jezdit.
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od Pitris »

Osobně bych vyzkoušel olej ACEA A3 5w40. Např. Shell Helix Ultra. Výborný olej za super cenu :wink: Nebo Valvoline MaxLife pro motory s více najetými kilometry. Spotřeba oleje by měla s oleji A3 klesnout oproti oleji A1/A5.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od jerome »

Mirec 29 píše:. Užívateľ jerome sa tu chváli s olejmi sae 40 ibaže on ich mení príchodom každého ročného obdobia :mrgreen:
Naozaj to v tomto prípade 0W20 nezachráni :P :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od jarson1 »

Len tak mimochodom.... a3 existuje aj ako sae 30. A dokonca aj s 0w. Ale to myslim, vsetci vieme
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od jerome »

Podľa mňa s malou šancou na úspech pri tomto probléme :)
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od Mirec 29 »

jerome píše:
Mirec 29 píše:. Užívateľ jerome sa tu chváli s olejmi sae 40 ibaže on ich mení príchodom každého ročného obdobia :mrgreen:
Naozaj to v tomto prípade 0W20 nezachráni :P :mrgreen:
Tak na toto som zrovna nemyslel... skôr niečo ako
jarson1 píše:Len tak mimochodom.... a3 existuje aj ako sae 30. A dokonca aj s 0w. Ale to myslim, vsetci vieme
V tomto prípade tá 40-tka možno zníži spotrebu oleja ale príčinu nevyrieši čo užívateľovi môže byť vlastne šuma fuk :)
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od jarson1 »

Myslim, ze sa na vec nepozerame spravne. Nieco tecie, netesni, treba to zapchat. To je taka prvoplanova reakcia a nemyslim , ze spravna. Totiz, ak je problem v stieracich kruzkoch potom nepotrebujeme nejake diery zapchat, ale naopak vycistit. A to tie ktore su na tychto kruzkoch a maju za ulohu odviest olej zo steny valca pri pohybe dole.
Teda nepotrebujem stale hustejsi olej , ale ( ked uz ) olej co mi tieto diery pomoze vycistit , spriechodnit.
Ak je stav ale taky , ze uz kruzok nedolieha , potom ho treba proste vymenit. Utesnenie olejom je klamliva vyhra. V skutocnosti to nic nevyriesi.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
HeimdallCZ
Příspěvky: 2
Registrován: sob led 07, 2023 10:40

Re: Olej s Ford normou

Příspěvek od HeimdallCZ »

Díky moc za rady. Popravdě řečeno test jež mi radí Jarson jsem provedl cca měsíc a půl nazpět s výsledkem, že došlo k zvýšení kouřivosti po přidání plynu ( omlouvám, že jsem to nezmínil ihned v mém dotazu) a zkoušel jsem to z toho důvodu, že jsem se na nějakém fóru dočetl, že u těchto motorizací byl problém co se týče spotřeby oleje hlavne ve vadných guferech ventilů, ale to, že by mohlo dojít částečně ke snížení pojídání oleje v případě použití nějaké 5w40 A3( pokud by to tak bylo ) mi tady už příkladně vyvrátil Colommbo. Jinak jsem si rozhodně nemyslel, že změnou oleje opravím motor, nebo jiným zázračným přípravkem :)) Spíš jsem si uvažoval, že by nějaký olej spec. 5w40 A3 mohl být přeci jen přínosnější než 5w30 A5 při tomto nájezdu. Pokud by byly zapečené stírací kroužky jak zmiňuje Jarson, tak je mi jasné, že by nebylo od věci spíš vyzkoušet něco na uvolnění/vyčištění. Samozřejmě se rád nechám poučit, proto jsem tady vznesl dotaz mezi odborníky :-) Forda vlastním 7let najel jsem sním 160tkm a slouží věrně, tak
se ho úplně ještě zbavovat nechci, na druhou stranu pouštět se u r.v 2002 do GO motoru, nevím jestli se mi to vyplatí. :( Spíš mě teda zajímalo, jestli by eventuálně mohla změna oleje trochu pomoc, nebo naopak uškodit. Díky
Odpovědět