Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
samir
Příspěvky: 45
Registrován: stř bře 02, 2022 14:14

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od samir »

Ahojte.
Je zaujimave, ze v ramci koncernu H/K maju kazda znacka ine mazacie plany pre motor 1.4T-GDi.
KIA uvadza na stranke : 5W-40 A3/B4 alebo 5W-30 A5/B5 alebo 0W-30 C2 ( tusim.
Hyundai : 5W-30 A5/B5 alebo 0W-30 C2

A teraz sa v tom vyznaj.
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od Mirec 29 »

Tu bez obáv A5/C2/ilsac...bez obáv :wink:
Toto sa netýka len h/k ale aj napr. Renault/Nissan a iné... veľký rozsah viskozít ako poistka.
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
michalpce
Příspěvky: 141
Registrován: stř zář 21, 2016 14:20

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od michalpce »

Jen doplním, že ještě ani neřeší jestli auto má GPF či nikoliv. Už jsem se s tím "bordelem", ohledně toho co tam mám lít smířil a zaměřím se jen na to abych se do nějaké trefil, a budu měnit nejdéle po 10 kkm. Víc asi už netřeba řešit.
samir
Příspěvky: 45
Registrován: stř bře 02, 2022 14:14

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od samir »

Pocital som toho uz vela, najma tu na fore.
Na odporucanie som nalial Ravenol DXG ( s miernymi obavami co to spravi )
Zatial ide vsetko, subjektivne mam pocit ze motor ide lahsie do otacok, je sviznejsi.
Uvidime do kedy bude zazrak trvat.
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od Mirec 29 »

Dxg nemá acea....ak by mal mal by byť A5...prekračuje hranicu o málo rovnako ako mnoho iných výrobcov v niektorých olejoch... neriešil by som to.. je to použiteľný olej jak v motore s tak aj bez gpf...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
samir
Příspěvky: 45
Registrován: stř bře 02, 2022 14:14

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od samir »

Ved to ze nema ACEA...
Ale ked Kia odporuca do toho isteho motora A3/B4 , A5/B5 a C2 vo viskozitach 5W-40, 5W-30....
Neriesim.
Jedina obava je obsah SAPS, krora je u DXG nizsia.
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od Mirec 29 »

Niekde som čítal že je primárne určený pre americký trh...preto bez acea...
Obsahu /množstva saps(veľkého) sa môžeš obávať len prípade že máš gpf ...ak nie je je jedno či full/mid saps ... dôležitá je kvalita konkrétneho oleja a jeho vhodný interval výmeny :wink:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
samir
Příspěvky: 45
Registrován: stř bře 02, 2022 14:14

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od samir »

Super.
Kedze nemam GPF a vymeny su kazdych 7500km +/- tak sa niet coho bat.
Celkom sa mi pozdava este Total Quartz 9000 future FGC 5W-30. Len tie ich tech icke listy. Kopec obrazkov ale podstatne veci v cislach niesu.

To : Mirec29 - pozeram, ze jazdis tiez DXG. Ja momentalne premyslam nad vymenou prevodoveho oleja. Vyhliadnuty je Ravenol MTF-3. Mazaci plan Ravenol mi ho odporuca ale nema specifikaciu API GL-4 ako je pisane v manuali. Ale to je na ine vlakno uz.
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od Mirec 29 »

Total gfc/g310 alebo valvoline dx1 tieto mám v pláne aj ja...len smelo... tiež mením Max cca 7.5 tkm a verím že je to viac pre motor ako predražený olej...
MTF 3 som bral pretože okrem Origo oleja bol jediný ktorý má moje oem číslo...preto som sa preň rozhodol a ja mám predpis gl-4 takže či ho má na obale som neriešil...som s ním spokojný viac ako s Origo Toyota lv. Radí krásne hladko aj pri letných horúčavách ktoré nás už trošku potrápili pri dlhej trase. a hlavne zmizlo radenie "na tvrdo" pri pokuse zaradiť druhý prevod v zime hneď po štarte s čím som mal trošku problém s pôvodným olejom aj preto som výmenu urobil skôr ako by sa možno patrilo :) Inak ak budem meniť nabudúce čo je ešte hudba budúcnosti tak určite pôjde Shell spirax S6 gxme.
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od jarson1 »

Tazke radenie dvojky ( teda u mna nastastie iba velmi zriedka ale predsa) sa mi objavilo u oboch mojich aut.
V oboch pripadoch to zmizlo takmer okamzite po vymene spojkovej kvapaliny.
To ze v toyote bola kvapalina tmava az velmi tmava , ma neprekvapilo vzhladom k veku. Myslel som , ze ju proste doposial nikto nevymenil. Ked som ale cca pred mesiacom urobil to iste na relativne novom aute - civic je vyrobeny 2006 - a uvidel, co som vypustil, myslim , ze menena bola ,iba proste davnejsie.
To co vyslo z civica sa da prirovnat ku zeleno - cierno - hnedej - kasovitej spinavej vode , ako niekde z mlaky u rybnika plneho ziab. Tu to iste od vyroby nikto nevymenil.
Podobna skusenost raz s jednou camry.
Tieto auta maju spojkovy okruh zvlast a ked aj niekto niekedy vymeni brzdovu, tak na spojkovu sa zabuda ( alebo ser....).
Zaujmave, ze ani na stk nikdy nikto toto nepozrel a pritom to bilo do oci, aké je to tam cierne.
Alebo....mohol to byt aj taky " super servis", ako zazil jeden moj znamy. V ramci pripravy na stk si okrem ineho objednal aj vymenu brzdovky. Presiel, bod varu ok. Tyzden nato mu skolaboval strmen. No, skratim to - vymena kvapaliny sa v istom servise robi metodou odsatia a doliatia nadrzky. Hotove, daj 20€ a pal do pic.... :(
To sme to dopracovali.
Inak ak sa vrátim k oleju v oboch pouzivam origo. A honda ma priamo predpisany prave mtf3.
Obe auta radia bez akychkolvek problemov.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od Mirec 29 »

V mojom prípade by sa malo jednať o jednotnú náplň ktorú mením každé dva roky...tento problém som mal od nova a čakal som že sa to vytratí časom ale nič...pomohla výmena oleja...
čo sa týka servisov...iste sa nájdu poctiví...snáď aspoň niekde :mrgreen:
inak už som sa stretol aj ja a nie raz s názorom že stačí vymeniť náplň v nádržke... :roll:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
samir
Příspěvky: 45
Registrován: stř bře 02, 2022 14:14

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od samir »

Začínam mať obavy, že to je celkový problém servisov.
Po poslednej GARANČNEJ prehliadke v autorizáku by som Vám vedel poprozprávať.
Preto si olej ešte mením sám aj keď si za výmenu zaplatím, preto chcem výmenu oleja v prevodovke a rovno spravím aj výmenu brzdovej kvapaliny. Tej sa nikto poctivo nechytil, len sa odsala a doplnila čerstvá v nádobke.
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od pepoh »

LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
samir
Příspěvky: 45
Registrován: stř bře 02, 2022 14:14

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od samir »

Ahojte.
Ďakujem za inšpiratívne videá. niečo podobné som mal urobené z uhorkového pohára a bicyklovej pumpy s obráteným tesnením aby nefúkala ale vyťahovala vzduch. Celkom to dobre fungovalo len niekto musel pumpovať :-)
Ešte pozriem ako na výmenu prevodového oleja v manuálnej prevodovke. Na nete sú len výmeny z predošlých modelov ale predpokladám, že to nebude veľmi odlišné.
pjotr
Příspěvky: 51
Registrován: sob úno 05, 2022 17:29

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od pjotr »

nechci zaplevelovat sousední vlákno, tak proto píšu sem :
děkuji Mirec olej-s-ford-normou-t5496-1170.html#p215716
i jarson mot-olej-toyota-auris-1-6-valvematic-97 ... ml#p215720
za vysvětlení rozdílu Cx oleje proti Ax oleji. Takže netřeba se obávat horších protioděrových vlastností, ale alkalické rezervy.
Mirec psal že by jen v zimě olej C měnil častěji. Pokud tedy mám celý rok krátké trasy = kyslé prostředí (tan) roste rychleji. Olej měním jednou ročně cca po 5 tkm.
Konečně moje otázka : je lepší olej měnit na jaře nebo na podzim ?
Při jarní výměně : přes léto TAN pomalu roste a přes zimu to bude daleko horší. Nebo při podzimní výměně : zima způsobí rychlý nárůst TAN a pak se s takto vyčerpaným olejem musí jezdit celé léto. Takto mi přijde jarní výměna lepší. Jaký na to máte názor ?
Odpovědět