Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9851
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od Colommbo »

Pro Pana Pitrise Případné Pokračování, Pěkně Prosím, Ptady: pitris-t7786.html
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
michalpce
Příspěvky: 141
Registrován: stř zář 21, 2016 14:20

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od michalpce »

Po nějaké době jsem narazil na toto téma a jelikož mám Ceeda s GPF a také jsem řešil jaký olej, tak jsem schválně kouknul na web Kia a co nevidím, Kia stále doporučuje do motorů T-GDi s GPF A5/B5 (řešeno o pár příspěvků výše). Nedalo mi to a projel jsem pár zahraničních diskusí a je zajímavé, že sama automobilka A5/B5 umožňuje i při zdůraznění, že se jedná o motor s GPF. Vše je podloženo oficiálními emaily z Kia (zastoupení např. ČR, Slovensko, Polsko či Německo). Jeden blízký servis (celkem velký) to do motorů leje také a opravdu nevím o někom, kdo by měl problém, včetně mě protože jsem to v autě měl také. Je si Kia tak jistá, že se nic nestane, nebo proč i přes četná upozornění nic nezměnily a nechávají doporučení stále na svém webu? Podotýkám, že toto je i "problém" u Hyudai.

Obrázek
pjotr
Příspěvky: 51
Registrován: sob úno 05, 2022 17:29

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od pjotr »

jen doplním, že KIA konfigurátor doporučuje různé oleje podle preferencí, pro :
- maximální ochranu = 5W-30 A5/B5
- maximální výkon = 5W-40 A3/B4
- výkon + ochrana = 0W-30 C2
jarson1
Příspěvky: 2060
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od jarson1 »

Mne kedysi pre maximalnu ochranu odporucili Primeros gum.
Nepomohlo.
K opotrebeniu sice nedoslo, ale doslo k porusenou celistvosti ochrannej vrstvy...aj s predpokladanymi nasledkami samozrejme :) Asi pretiahnuty interval.
Proste potvrdilo sa ako vzdy, ze dolezita bola vcasna vymena, ktoru som zanedbal. A mimochodom nebola podstatna hrubka , ale pevnost vrstvy.
Odvtedy menim vcas. :)
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od Shi »

michalpce píše: je zajímavé, že sama automobilka A5/B5 umožňuje i při zdůraznění, že se jedná o motor s GPF. Vše je podloženo oficiálními emaily z Kia (zastoupení např. ČR, Slovensko, Polsko či Německo).
Jednak se ten problém projeví až po záruční lhůtě, jednak pokud auto nespaluje olej, tak není způsob jak by olej mohl ničit GPF.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9851
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od Colommbo »

Shi píše:...pokud auto nespaluje olej...
...v míře nepřiměřené. Bo každý spalovací motor už z principu své konstrukce spaluje (a tedy žere) nějaký ten olej. Aspoň jsem to slyšel od lidi, kteří o tom něco vědí. :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
michalpce
Příspěvky: 141
Registrován: stř zář 21, 2016 14:20

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od michalpce »

Tak je mi jasné, že každý motor trochu oleje "bere". Nicméně uniká mi pointa jistoty Kii v tom, že na tom někdo třeba nenalítá za 5 let třeba 250k km na tomto špatném oleji a to už by se mohlo projevit na GPF. A záruka je 7 let a pokud člověk jezdí do autorizáku a má vše podložené fakturami je problém jednoznačně na straně Kii. Moc nenchápu proč by Kia vytvářela prostor pro nějaké hromadné žaloby a podobné věci.
pjotr
Příspěvky: 51
Registrován: sob úno 05, 2022 17:29

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od pjotr »

Taky bych se přikláněl k tomu jak psal Shi, že se GPF v případě poruchy (a to není jisté) vymění na záruku. Záruku platí automobilka, ale servis, který mění olej neplatí nic.
Navíc první verze motorů 1.4 t-gdi neměly GPF a A3 nebo A5 pro ně byly vhodné oleje. Jen doufám že s nasazením GPF se upravil i motor (myslím např. odolná zdvihátka ventilů), protože to by zase nasazení C3 mohlo znamenat problém s hrníčky zdvihátek.
Prvonáplň z Koreje je aktuálně Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30.
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od Shi »

Jistotu samozřejmě nemají, ale to ji ani nemají u toho, že někde nečepuješ pančované palivo se zvýšeným obsahem síry a to je podle mě mnohem větší problém.
(Kamarádovi teď v záruce mění DPF, tipuji to na síru v naftě.)
michalpce
Příspěvky: 141
Registrován: stř zář 21, 2016 14:20

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od michalpce »

No ale asi se opravdu nikomu nic vážného nestalo, jelikož doporučení na A5/B5 pořád dávají, servisy to tam lijí, návody nezměnili a dokonce v konfigurátoru na svém webu ti ten olej doporučí. I v servisu Kia mě technik říkal, že ani neví jestli vůbec někdy řešili problém s GPF. Takže těžko říct.
Uživatelský avatar
BigBang
Příspěvky: 1854
Registrován: ned zář 15, 2013 21:30
Bydliště: Dux & Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od BigBang »

Pokud to olej nežere, tak není co řešit. Další věc je, že to je pořád "spotřebák" - kdo přijede, že má ucpanej filtr a bude si 100% jist, že je to olejem?
A2 1.4TDI - Rav VMO
T5 2.5TDI - Cas Edge FST LL2 0W30
Fabia 1.2TSI - Rav SSL
KLE500 - Rep MotoSint 10w40
TnT899 - Rep MotoR 15W50
MX-5 - HPR 10w50, Technyx 75w85, Yac BVX 75w90
vyjeto: Rep El 505.01TDI 5w40, MO XF 5w40, XF, XFS 5w50, XF 0w40, EE 5w40
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od pepoh »

michalpce píše:Tak je mi jasné, že každý motor trochu oleje "bere". Nicméně uniká mi pointa jistoty Kii v tom, že na tom někdo třeba nenalítá za 5 let třeba 250k km na tomto špatném oleji a to už by se mohlo projevit na GPF. A záruka je 7 let a pokud člověk jezdí do autorizáku a má vše podložené fakturami je problém jednoznačně na straně Kii. Moc nenchápu proč by Kia vytvářela prostor pro nějaké hromadné žaloby a podobné věci.
Práve preto ze dlhá záruka a drahe. Čiže majiteľ si to už predplatil :mrgreen:
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
michalpce
Příspěvky: 141
Registrován: stř zář 21, 2016 14:20

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od michalpce »

Ještě přikládám odpověď z KIa.

"výrobce Kia skutečně pro motor Kappa 1.5T-GDI předepisuje olej ACEA5/B5 nebo API SN+/SP. I tento olej zajišťuje dostatečně malé zbytky sazí po spálení směsi ve válci."

V dotazu jsem dostatečně zmínil, že auto má GPF.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od jerome »

jarson1 píše:Mne kedysi pre maximalnu ochranu odporucili Primeros gum.
Nepomohlo.
K opotrebeniu sice nedoslo, ale doslo k porusenou celistvosti ochrannej vrstvy...aj s predpokladanymi nasledkami samozrejme :) Asi pretiahnuty interval.
Proste potvrdilo sa ako vzdy, ze dolezita bola vcasna vymena, ktoru som zanedbal. A mimochodom nebola podstatna hrubka , ale pevnost vrstvy.
Odvtedy menim vcas. :)
:lol: :lol: :lol: alebo si mal trochu opatrnejšie jazdit,žiadne vysoké otáčky :lol: a bolo by všetko ok :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Olej pre 1.4 T-gdi // LSPI

Příspěvek od pepoh »

nuz vytocil az do cerveneho :mrgreen:
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
Odpovědět