Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od Mirec 29 »

Žeby dôsledok ozaj stažených jazdných podmienok... ? uvidíš čo bude po ďalšej výmene a mimochodom čo si tam nalial teraz ?
Čo sa týka kolegu čo tým myslí že čistý po 5tkm. ? Akože bez zmeny odtieňu oleja :) alebo bez viditeľných čiastočiek špiny :?:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
TripleBlack
Příspěvky: 29
Registrován: stř led 13, 2021 9:45

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od TripleBlack »

Mirec 29 píše:Žeby dôsledok ozaj stažených jazdných podmienok... ? uvidíš čo bude po ďalšej výmene a mimochodom čo si tam nalial teraz ?
Čo sa týka kolegu čo tým myslí že čistý po 5tkm. ? Akože bez zmeny odtieňu oleja :) alebo bez viditeľných čiastočiek špiny :?:
Nevím co si představit pod pojmem stižené podmínky... Nalil jsem tam doporučovaný výrobcem Castrol GTX 5W-30 RN17. Myslel kolega, jakože barva nebyla černá...
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od Mirec 29 »

U LPG je potreba meniť olej ešte skôr než obvykle...(v porovnaní keď nie je vo vozidle LPG ) sťažené podmienky sú podľa mňa v najväčšej miere krátke jazdy s neustále studeným motorom , jazdy bez toho aby sa motor riadne zohriali...jazdy v prašnom prostredí, pod veľkou záťažou...
neviem ako auto užívaš ale nerobil by som paniku. Uvidíš čo z toho vytečie nabudúce :) a osobne by som bol zvedaví a asi by som každých tisíc km vytiahol trošku oleja do striekačky a kukol ako to vyzerá :P
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
TripleBlack
Příspěvky: 29
Registrován: stř led 13, 2021 9:45

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od TripleBlack »

Nejkratší trasy jezdím 15km do práce...jinak delší cesty 1x týdně 100km tam a 100km zpět...jde mi o tu barvu, protože rozbor fakt neumím... Zdá se mi, že po necelých 3000km by neměl být u benzínového auta olej černý jako bota.. porovnávám s Favoritem a motorkou BMW kde na jeden výlet najedu 5000km a olej je maximálně medový
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od Mirec 29 »

Ťažko povedať... môj najkrajší interval bol 2500 km a olej bol tiež čierny ale to preto lebo zostalo veľa predošlého (nedostatočne vypustený) v tomto prípade no...tak či onak uvidíš teraz. Veľkú hlavu by som si z toho nerobil.
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od pepoh »

TripleBlack píše:Nejkratší trasy jezdím 15km do práce...jinak delší cesty 1x týdně 100km tam a 100km zpět...jde mi o tu barvu, protože rozbor fakt neumím... Zdá se mi, že po necelých 3000km by neměl být u benzínového auta olej černý jako bota.. porovnávám s Favoritem a motorkou BMW kde na jeden výlet najedu 5000km a olej je maximálně medový
kazdy novy motor ma nejaky typ egr. hlavne v rezime nizkej zataze.
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
jarson1
Příspěvky: 2088
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od jarson1 »

Iba tak rozmýšlam o tom "ciernom " oleji - su dve možnosti - bud kolega kecá ( alebo aj nie , iba má iný štandard pre posudzovanie farby olejov :) )
...alebo tu ide o "prepalovanie" oleja. Každý olej ma inu teplotu tzv. tepelneho rozkladu.
Necistoty ako take by v LPG totiž mali byt práve v ovela mensej miere než pri benzíne. Jedine teda ostáva hypoteticky táto možnost.
Riešením by bolo hladat olej s co najvyššou hodnotou odolnosti proti prepaľovaniu.
...len na upresnenie - nejde o teplotu oleja ako takeho. K prepalovaniu dochádza tzv, miestne na určitých miestach ( typicky v oblasti ventilov a kružkov), kde je miestne teplota násobne vyššia než inde. A kedže LPG ma ovela vyssiu zapalnu teplotu než benzín, je možne , že je pes zakopaný tu. Mimochodom práve Castrol svojho casu bol "obvinovaný" , že týmto parametrom práve nevyniká.To bolo vsade plno fotiek čiernych pripálených vnutorností hláv motorov....ci bola táto výhrada voci týmto olejom vznesená oprávnene , to neviem posudit.
No , co si o tom myslíte páni majstri?
kratky citatik z LPG príručky:
"Celkový vplyv spaľovania LPG na životnosť motora a jeho komponentov:
• vyššia čistota motora - pri spaľovaní LPG sa nevytvárajú karbónové usadeniny, motor je čistejší, a tým pádom sa predlžuje životnosť pohybujúcich sa častí;
• znižuje riziko klepania motora - je to vďaka vyššiemu oktánovému číslu LPG;
• čistejší olej - netvoria sa karbónové usadeniny a interval výmeny sa predlžuje;
• sviečky - vyššia spaľovacia teplota ovplyvňuje ich životnosť a interval výmeny sa skracuje;
• ventily - pri niektorých typoch áut (najmä ázijských) sa zvyšuje riziko poškodenia ventilov čo je zapríčinené vyššou teplotou spaľovania LPG a veľmi tenkými driekmi ventilov. Tomuto riziku sa dá predísť používaním ochranných prípravkov napr. FlashLube, ktoré sú dostupné na našich čerpacích staniciach."
"...Je potrebné si uvedomiť, že zápalná teplota benzínu je okolo 100 °C, pričom u LPG je to cca 450-500 °C..."
Alebo zlým smerom uvažujem?
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
dany01
Příspěvky: 359
Registrován: pon čer 26, 2017 14:05

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od dany01 »

záleží na uhle pohladu ,co znamená pre niekoho "čistý"...
ja som na moto pred zimou menil olej po 2000 km a bol ked nie úplne ako asfalt, tak malinko menej čierny ako asfalt. po odstavení síce cez sklíčko vyzeral čistý-číry, ale pri vypúšťaní z vane bol uz čierny. to iste mam na novšom CR aute, na kontrolnej ryske je relatívne čistý ale z vane ide čiernym tzn. usadlý sú dole vo vani. na PD s uz veľa km je relatívne čistý chvíľu, potom uz aj na ryske čierny jak bota.
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od jerome »

jarson1 píše:...Alebo zlým smerom uvažujem?
Niekedy netreba moc uvažovať,ale jednoducho kúpiť správny olej, v správnych intervaloch ho meniť a šmitec :wink:
To akú farbu má pri vypúšťaní ovplyvňuje hoooodne faktorov :idea:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2268
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od tonny »

Nevím, jaké jsou další faktory ovlivňující barvu motorového oleje ale něco bude špatně. Po lpg olej nezčerná ale zežloutne. 15km krátké jízdy nejsou, takže ztížený provoz to není. Olejem to nebude, je to moc krátká výměna. Pokud by se měl olej přepalovat, jediné co mne napadá, že to na plyn má chudou směs a tím se extrémně zvedá teplota ve spalovacím prostoru. Jestli v Dácii nemají zkušenosti s lpg, nezjistí to, určitě to ani neřešili, protože je to nové auto a z výroby by mělo být vše ok.
Já bych napsal Martinu Vaculíkovi do SM, jestli s tím nemá zkušenosti, dělali na to dlouhodobý test, takže oleje měnili a všimli by si toho.
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
airwaves
Příspěvky: 83
Registrován: stř zář 26, 2018 9:54

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od airwaves »

Domnívám se, že autor toho výroku o černém oleji chtěl říct, že olej byl viditelně použitý. :D :D :D Najel jsem na LPG cca 300.000km a oleje jsem si měnil doma. Použitý olej nikdy nebyl černý. Byl kalný shnědý hnědý žlutý a tak podobně. Používal jsem vždy Sunoco Gold.
TripleBlack
Příspěvky: 29
Registrován: stř led 13, 2021 9:45

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od TripleBlack »

No ještě jsem slyšel historku o záběhovém oleji.... Menší kvalita z důvodu rychlejšího zajetí...
jarson1
Příspěvky: 2088
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od jarson1 »

slyšel si dobre. ide o tzv "break-in" oleje. Celkom ich nechápem...ako keby mali naschvál slabu ochranu proti opotrebeniu.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2268
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od tonny »

TripleBlack píše:No ještě jsem slyšel historku o záběhovém oleji.... Menší kvalita z důvodu rychlejšího zajetí...
A kolega tam ten "záběhový" olej neměl?
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej nový DUSTER 1.0TCe LPG 74kw

Příspěvek od Mirec 29 »

Toto sa ale hádam nedáva do motorov od prvovýroby ( náplň s ktorou auto putuje k zákazníkovi ). Skôr po GO motora.
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Odpovědět