Olej do vyjeté převodovky

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

adamistr0
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 03, 2019 13:30

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od adamistr0 »

Teď jsem si uvědomil, že spojka je tam nová asi 3 nebo 4 roky (teda podle bývalého majitele..), takže kapalina by neměla být moc špatná. Ale když už budu měnit ten olej, tak to zkusím.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od Jerry3 »

Výměna spojky s tím nijak nesouvisí. :idea:
adamistr0
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 03, 2019 13:30

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od adamistr0 »

Ale snad ji při výměně odvzdušnili ne? Nevím, je asi zbytečné to tady řešit, prostě to udělám a dám vědět.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od Jerry3 »

adamistr0 píše:Ale snad ji při výměně odvzdušnili ne?
Nevím, co máš furt s tím odvzdušněním. :? Jestliže do systému hydraulického ovládání spojky nijak nezasahuješ, což při výměně spojky vůbec nemusíš, pak není třeba nic odvzdušňovat. :idea:
adamistr0
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 03, 2019 13:30

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od adamistr0 »

No jo. Myslel jsem, že když se dělá spojka za 15 tisíc a je s tím kopa práce, tak aspoň ten spojkový válec zkontrolují. Ale nevyznám se v tom..
Však to zítra zkusím propláchnout a uvidím. Olej mi přijde až příští týden, takže uvidím, jestli se to zlepší.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od Jerry3 »

adamistr0 píše:Ale nevyznám se v tom...
To je vidět. Proto ti vřele doporučuji svěřit to někomu, kdo se v tom vyzná. Takhle si koleduješ o zbytečné potíže, které tě nakonec mohou stát dost peněz navíc.
adamistr0
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 03, 2019 13:30

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od adamistr0 »

Však jsem se zeptal zdejších odborníků.
Jo až budu chtít vyměnit spojku, určitě to něbudu dělat sám, díky za radu.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od Jerry3 »

S dovolením autora si vypůjčím jeho příspěvek:
Durex píše:
Martin0912 píše:Ahoj všem,

rád bych se ( jako naprostý laik) naučil nějakou základní údržbu kolem auta. Minulý rok jsem začal s výměnou oleje a filtrů kromě palivového
No a netrvalo dlouho a mám zase něco na dílně. Tady šlo jen o pouhou výměnu svíčky na skútru honda PCX. A bude muset motor ven a opravit zdemolovanej závit v makovici ... Já chápu,že jsou lidi,co si chtějí udělat co nejvíc věci sami a okolí jim řekne: "jo to zmákneš,na tom nic není, jen povolíš a dotáhneš ..." , ale někdy je lepší přijet i se zdánlivou prkotinou, než pak řešit toto ...
Obrázek

Jednoduše proto, že velmi dobře zapadá do kontextu závěru téhle debaty.
adamistr0
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 03, 2019 13:30

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od adamistr0 »

Takže tvoje řešení je se vším chodit do servisu? Já nejsem měšťák, který v životě na práci nesáhl. Na tomhle Stilu jsem měnil od oleje přes termostat, brzdy, kulisu řazení až po žhaviče. A všechno bez problémů. Nedávno dokonce turbo a světe div se, zatím nevyletělo výfukem. Ta převodovka je poslední věc, která mi vadí.
Ano nejsem všeznalý jako například ty, ale proto snad jsou tyhle fóra ne?

K tématu: s meziplynem tam kvalty padají líp. Otázka tedy je jestli nový (správný) olej pomůže synchronům, nebo ho mám radši nechat do nové převodovky. (Kterou už bych tam sám už nedal...)
jarson1
Příspěvky: 2089
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od jarson1 »

ok. Teda s medziplynom to ide. Dobre. vyzera to na opotrebované synchrony.
Dve možnosti
- naucis sa s tým jazdit takto a vybavené ( synchrony vymysleli preto ,aby si radil pohodlne bez medziplynov - vždy to tak totiž nebolo a s medziplynom sa radilo bežne)
- das to opravit - drahé, asi nerentabilné
Výmena prevodovky - ak más istotu , že nemá podobný problém a vyjde to lacnejšie (asi ano) než oprava, možno by sa dalo zvážiť. A možnost výmien olejov tu je tiež, ale to je už asi alchýmia s neistým výsledkom.
Mne tiež nejde uplne ukážkovo dvojka na toyotke. Ale ako som zistil, nie je to o nic horšie než na iných autách , aj o hodne mladších.
Ale skor ako zacnes rozmýšlat o tomto, už si vymenil ( alebo aspon pozrel) tu kvapalinu v spojkovom okruhu? naozaj, to može problem odstranit a je to to najjednoduchšie a najlacnejšie na zaciatok , co možes urobit. Možno mas v haji pomocný spojkový valcek a ani o tom nevies. Ono to funguje stále, ale nie tak ako by malo / mohlo.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od Pitris »

Pokud jde s meziplynem řadit líp, asi budou už synchrony "načaté". Olejem (žádným) to neopravíš, ale správný nový (+ třeba s nějakým aditivem) olej může opravu/výměnu oddálit. A s tím meziplynem bych dolů řadil dál, a nahoru můžeš s dvojím vyšlápnutím spojky taky.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od Jerry3 »

Pitris píše:...s dvojím vyšlápnutím spojky taky.
Dělám to tak stále + řadím na-dvě-doby, byť to dnes povětšinou není zapotřebí. Jednak síla zvyku, jednak se tím ty synchrony šetří.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od Jerry3 »

adamistr0 píše:Takže tvoje řešení je se vším chodit do servisu? Já nejsem měšťák, který v životě na práci nesáhl...
OK, jenže takový dojem budíš. Už proto, že jsi doteď nejspíš vůbec neznal řazení s meziplynem. A tu zaujatost "odvzdušněním" jsem již komentoval. Pak se nediv mé reakci.
adamistr0
Příspěvky: 19
Registrován: úte pro 03, 2019 13:30

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od adamistr0 »

Bohužel na tu kapalinu ještě nebyl čas, ale zkusím to. Druhou převodovku mám domluvenou od kamaráda z vrakáče za tisícovku, ale neví jak na tom je. Bez namontování to asi nezjistím co? Olej z ní vytekl hezký bez kovových částeček, ale kdo ví. Nejnovější převodovky i tak budou 10+ let staré... Repas + montáž se u takového auta asi nevypatí.

Jasně že to neopravím, jenom mě zajímalo jestli není něco jako "hustěší olej do motru, který líp vytěsní vůle".
Nahoru to řadí dobře, největší problém je 3->2 a 2->1. Jako dá se to, jenom jsem zvyknutý z firemní dodávky, že tam rychloszi padají krásně a skoro samy. Tady to prostě musím občas natlačit.

Asi to dopadne tak, že vyměním kapalinu a olej, když už jsem ho koupil a pak kdyžtak zkusím ten lubrifilm
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej do vyjeté převodovky

Příspěvek od Pitris »

Ten Lubrifilm není samozřejmě jediný - dal sem na něj tip, bo jsem ho několikrát (byť jen preventivně) použil, a vždycky :wink:
Jinak olej v převodovce je dost háklivý na viskozitu, resp. ani s řidším, ani s hustším olejem to zřejmě nikdy nebude řadit líp :(
PS: Myšleno tak že když se dá jiná SAE (o API nemluvě) než doporučená výrobcem, za určitých podmínek půjde řadit špatně.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět