Olej do traktůrku

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
booczech
Příspěvky: 1
Registrován: čtv kvě 25, 2023 9:44

Olej do traktůrku

Příspěvek od booczech »

Zdravím,

přicházím s dotazem ohledně oleje do nového sekacího traktůrku Stiga.
Jedná se o jednoválec s objemem 432ccm a mazání je řešeno rozstřikem, v manuálu je udáván standardní olej SAE30, při provozu pod 0 doporučeno 10w30. Požadavek je také následující: "použijte pouze čistící olej s kvalitou odpovídající SF-SG." Navíc při použití 10w30 je upozornění: "Použití vícestupňového oleje (10w30) může způsobit vyšší spotřebu v teplém období a proto je potřeba kontrolovat hladinu častěji.ů

Tyto udávané oleje se mi zdají jako to "minimum" co do toho lze nalít aby to fungovalo. Při cenách těchto doporučených olejů od výrobce (ta cena je vyšší než snad ty nejdražší oleje do motorů aut) mi přijde škoda tam nedát něco "lepšího".

Moje dotazy jsou následující:

1. Proč by měla být spotřeba oleje vyšší když číslo za tepla je prakticky stejné? Olej za studena vydrží pouze krátkou chvíli a pak se oba oleje srovnají na stejnou nebo podobnou viskozitu.

2. Neuškodí použití např. kvalitního oleje Ravenol 5w30-5w40, který by měl mít teoreticky kvalitnější vlastnosti mazání než ten udávaný SAE30?

Děkuji za odpovědi!
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3940
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej do traktůrku

Příspěvek od Durex »

Doporučuji jakoukoliv 5w40 a3/b3 a pro ten motor nemůžeš udělat víc.
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27402
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej do traktůrku

Příspěvek od Pitris »

K té otázce 1)
Olej "monograde" 30 je viskóznější jak "multigrade" 10w30 a většinou je viskozitou za tepla jak 10w40.
A ke 2)
Jak napsal Durex - můžeš.
(Jen pozor u 5w30 na event. A1/A5. Ty ne !!).
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět