Olej do převodovky obraceče/shrnovače píce

Fórum o průmyslových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
fikejz
Příspěvky: 8
Registrován: čtv zář 17, 2020 9:24

Olej do převodovky obraceče/shrnovače píce

Příspěvek od fikejz »

Ahoj, potřeboval bych poradit, jaký olej mám dát do skříně obraceče/nahrabovače Fella UH D320. Za připojením kardanu je úhlová převodovka v níž byl původně (podle šroubových zátek) nějaký olej, dnes je v ní na dně nějaká vazelíně podobná hmota a ještě jí je málo. Co tam nalít, aby to mazalo a moc to neteklo ven přes gufera?
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Olej do převodovky obraceče/shrnovače píce

Příspěvek od bio »

Možná tam nebyl olej, ale opravdu mazací tuk " vazelína". Tipoval bych tak NLGI 00/000.
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Olej do převodovky obraceče/shrnovače píce

Příspěvek od František Smíšek »

Mohlo tam opravdu být něco jako Mogul PZ0P, nebo se dá olej navrhnout podle nomogramů pro určení viskozity (pochopitelně nejsou na internetu). Pokud sem napíšeš parametry převodovky - otáčky na vstupu (ty budou asi 540 nebo 1000 ot/min podle kardanky) a zhruba průměry ozubených kol, tak se mohu podívat do klasiků marxismu-leninismu a něco spočítat.....
Franta
fikejz
Příspěvky: 8
Registrován: čtv zář 17, 2020 9:24

Re: Olej do převodovky obraceče/shrnovače píce

Příspěvek od fikejz »

Tak jsem se konečně zas dostal k PC, tady jsou nějaké fotky té převodové skříně a převodu (velikost kol je cca 10 a 5cm):
Obrázek Obrázek Obrázek
Na prostřední fotce jsou vidět i šroubové zátky a jejich umístění. Jedna z vrchu a druhá vzadu asi zároveň jako kontrola výšky hladiny, vypouštěcí není. Vstupní otáčky jsou těch zmiňovaných 540, teď mě napadlo, že jsem možná mohl spočítat počet zubů na ozubených kolech, když už nemůžu změřit průměry.
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Olej do převodovky obraceče/shrnovače píce

Příspěvek od František Smíšek »

Tak podle mých podkladů pro obvodovou rychlost pastorku 1,4 m/s (pro pro průměr 50 mm a 540 ot/min), teplotu okolí 5 - 35 °C, teplotu náplně max. 65 °C a kalená kola vychází viskozita cca 350 mm2/s, což odpovídá SAE 140. Nejvhodnější olej by tedy byl např. MOGUL Syntrans 85W/140. Má ale drobnou vadu, nejmenší balení je 10 l.
Franta
fikejz
Příspěvky: 8
Registrován: čtv zář 17, 2020 9:24

Re: Olej do převodovky obraceče/shrnovače píce

Příspěvek od fikejz »

Včera jsem spočítal zuby na těch převodových kolech a jejich na obou 15 (musel sem počítat několikrát, protože jsem nevěřil vlastním očím, že mají obě stejný počet)! Takže s tím průměrem toho prvního co je na vstupní hřídeli jsem se musel dost seknout a bude cca 8cm. Nevím jak moc velký to má vliv na výběr oleje. Jinak jsem koukal na ten olej a zas taková tragedie (cenová) to není. Navíc nevím kolik se do tý skříně vejde.
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Olej do převodovky obraceče/shrnovače píce

Příspěvek od František Smíšek »

To ovšem celou situaci značně zjednodušuje, protože obvodová rychlost vzrostla na 2,3 m/s a v tomto případě stačí viskozita cca 250 mm2/s při 50 °C, což odpovídá SAE 90, takže např. MOGUL Syntrans 80W/90, který mají skoro u každé pumpy.
Franta
fikejz
Příspěvky: 8
Registrován: čtv zář 17, 2020 9:24

Re: Olej do převodovky obraceče/shrnovače píce

Příspěvek od fikejz »

Díky, moc!
fikejz
Příspěvky: 8
Registrován: čtv zář 17, 2020 9:24

Re: Olej do převodovky obraceče/shrnovače píce

Příspěvek od fikejz »

Podařilo se mi sehnat od výrobce návod a katalog náhradních dílů. V návodu se píše, že k mazání má být použit tuk Shell Retinax G. Ten ovšem nikde nemohu najít
Dělám postupnou generálku tak řeším čím ho nahradit? Víte prosím někdo?
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Olej do převodovky obraceče/shrnovače píce

Příspěvek od František Smíšek »

Shell Retinax G, předtím Shell Ambroleum, byl polotekutý mazací tuk na převody, něco jako Mogul PZ0P nebo Valar Intesive 00 P.
Franta
fikejz
Příspěvky: 8
Registrován: čtv zář 17, 2020 9:24

Re: Olej do převodovky obraceče/shrnovače píce

Příspěvek od fikejz »

Díky za odpověď. Víš, nebo umíš zjistit jakou specifikaci měl ten Shell Retinax G?
Ty převody jsou jak nové a rád bych aby to tak zůstalo.
František Smíšek
Příspěvky: 125
Registrován: čtv črc 24, 2008 13:17
Bydliště: Praha

Re: Olej do převodovky obraceče/shrnovače píce

Příspěvek od František Smíšek »

Ten Retinax G pravděpodobně žádnou specifikaci (kromě toho, že je určen pro netěsné převodovky) neměl, je to již značně starý výrobek. Být Tebou, použil bych jeden z výše uvedených tuků.
Franta
Odpovědět