Olej do 1.2 TSI

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od Pitris »

LL olej tam nejspíš v servisu dávali, ale dám ruku do ohně za to, že VW 504/507 - tzn. s ACEA C3. A jestli s tím paní jezdila pocuky, tak 30 tkm nevydrží v pořádku žadný olej :(
No nic - s tím už nic nenaděláš....
Dá se použít "něco" na proplach do starého oleje před jeho vypuštěním. Ať už Millers, BG, Wynn's nebo jiný. A tak dvakrát potom bych olej vyměnil po 5-ti tkm (i s filtrem!).
Použít jde v podstatě cokoliv s VW 502.00, ale dal bych třeba Shell Helix Ultra 5w40 bo by měl mít posílené čistící schopnosti a má velmi dobrý poměr cena vs. výkon/kvalita....
Ale jinak klidně cokoliv z toho co si napsal. S výměnou po 10-ti tkm nebo po roce.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Skeleton
Příspěvky: 7
Registrován: pát úno 11, 2022 11:40

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od Skeleton »

Díky za odpověď. S tím předchozím intervalem výměny už nic neudělám. Nevím jestli třeba polovinu nájezdu cukala po městě, ale vím, že za jeden rok najela přes 30k km, což vypadá na dálnice do práce. Nevím, paní z Reichu přímo osobně neznám.
Takže doporučujete tedy Shell Helix Ultra 5W-40 vyměnit dvakrát tedkon po 5k km a pak jej používat i v budoucnu klasika interval 10k km nebo pak už používat něco "lepšího". A má teda cenu tam dávat na proplach přípravek nebo jen vypustit olej a nalít nový?
Naposledy upravil(a) Skeleton dne pát úno 11, 2022 14:14, celkem upraveno 3 x.
Bramborak3
Příspěvky: 1245
Registrován: ned zář 24, 2017 8:08

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od Bramborak3 »

Bohate staci tento shell helix ultra 5w40. 2 vymeny po 5 tis km a pak davat i dal. Neni potreba nic extra
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od Pitris »

Klidně zůstat u toho Shellu Helix Ultra 5w40 i potom. Není to žádné "vořezávátko".... :wink:
A jestli "něco" do oleje, tak třeba BG, a teď před jeho vypušténím. Do nového spíš ne.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Skeleton
Příspěvky: 7
Registrován: pát úno 11, 2022 11:40

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od Skeleton »

Paráda, díky za rady. Tak snad motor najede ještě 2x tolik :D po tom, co mu po koupi dopřávám a jak se starám by to vyjít mohlo.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od Pitris »

Bude jí 8 let, a řekl bych že v DE věřili taky že převoďák i chladicí kapalina je celoživotní :( Asi bych - pokud to děláno nebylo - uvažoval o jejich výměně taky, a do benzinu přidával například VIF nebo Wynn's :wink:
Skeleton píše:....vím, že za jeden rok najela přes 30k km
No aspoň že tak. To fakt na krátký pojížďky nevypadá.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
BigBang
Příspěvky: 1854
Registrován: ned zář 15, 2013 21:30
Bydliště: Dux & Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od BigBang »

Těch 30 bylo ale jen jeden rok. Zbytek musely být spíš malé nájezdy. Určitě bych udělal dvě krátké výměny, a pak klidně přešel na "něco lepšího", když budeš chtít.

My máme doma CJZC, nájezd malej, taky spíš pocuky a jezdím už několikátou výměnu na SSL ;)
A2 1.4TDI - Rav VMO
T5 2.5TDI - Cas Edge FST LL2 0W30
Fabia 1.2TSI - Rav SSL
KLE500 - Rep MotoSint 10w40
TnT899 - Rep MotoR 15W50
MX-5 - HPR 10w50, Technyx 75w85, Yac BVX 75w90
vyjeto: Rep El 505.01TDI 5w40, MO XF 5w40, XF, XFS 5w50, XF 0w40, EE 5w40
kouba6
Příspěvky: 1
Registrován: úte kvě 03, 2022 8:02

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od kouba6 »

rád bych se poradil s Vámi zkušenějšími
mám Fabii motor 1.2 tsi, 81kw, kterou jsem kupoval čtyřletou s nájezdem 150t km před rokem
na jiných fórech byl tehdy pro motory s vyššími nájezdy doporučován olej "RAVENOL SVE 5W-30", takže jsem ho tam hned po koupi dal na první rok (původně tam byl LL, jelikož to byl služebák)
nyní se přiblížil čas druhé výměny (měním jednou ročně, letos nájezd pouze cca 5t km, do budoucna do 10t ročně)
s olejem problém nebyl, nemizel ani se nevyskytl jiný problém, ale trochu mě zarazilo, že je to polo/částečně syntetický olej
samozřejmě rozumím, že jiné oleje značené "full synthetic" nemusí být co do vlastností lepší než tento, ale spíš by mě zajímalo jestli s tímto olejem nemá někdo zkušenosti z dlouhodobějšího hlediska
hledám nějaký olej, co bych mohl točit každý rok a mohl se na něj trochu spolehnout že prospěje
na tomto fóru naopak hodně doporučujete "Shell Helix Ultra 5W-40" který je značený jako plně syntetický a zároveň je v porovnání ještě na litr levnější
ale nerad bych přecházel na jiný olej každý rok, podle toho co kde zrovna "frčí" a rozdíl 2-3 stovky na jedné výměně mě taky nevytrhne, pokud to má smysl
děkuji předem za jakoukoliv radu nebo názor
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od Mirec 29 »

Ravenol je nemecký olej...to znamená že nápis Fullsynth môže byť podľa ich legislatívy iba na olejoch s obsahom pao viac ako 70 percent ak sa nemýlim...
čiže ak je na obale napísane polosyntetický znamená že obsahuje menej pao...
Z tohto si hlavu naozaj nerob...sve je na báze Gr.3 plus estery aspoň podľa popisu výrobcu. Ak si bol spokojný nemenil by som nie je dôvod a je aj na jazdené motory . Osobne som mal raz HPS 5w30 a nemôžem rovnako povedť nič zlé...
Ak sa jedná o shell HU ten je na základe GTL čiže iný typ základového oleja ktorý sa označuje ako plnesyntetický...
akýkoľvek iný olej ktorý je na báze Gr.3 rovnako ako ravenol sve napr. valvoline,castrol,yacco,total všetko sú to oleje skúpiny 3 čiže HC alebo vyrobené na syntetickej báze avšak všetko označené ako plnesyntetické :D .
V tomto(označený) sú nemci trošku iný ako zvyšok sveta...
Nerieš nápis na obale...ak si spokojný nerýp sa vtom :wink:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9841
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od Colommbo »

kouba6: Ahoj! A kdybys z nějakého důvodu chtěl přejít na 5W40, tož bez obav už zmiňovaný (a velmi dobrý) Shell Helix Ultra nebo třeba Valvoline MaxLife. :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od jarson1 »

"Nerad bych přechazel..."
To chápem. Tiež som sa pár krát nechal zlákat tým čo práve frčí a výsledkom je niekoľko zbytočných fliaš s nevyužitelný mi zvyškami :)
Takže tiež nakoniec Shell hu 5w30 ( teda u mňa) - dobrý, stabilná priaznivá cena, vždy a všade dostupný ;)
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
filip.díky
Příspěvky: 67
Registrován: pon pro 11, 2017 13:56

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od filip.díky »

Když jsem dělal proplach, tak můj postup byl z logiky věci trochu jiný. Koupil sem 1l proplach Ligui Moly (fajn cena) a ½ jsem dal do starého, nechal jsem cca 30 min na volnoběh a ven. Pak jsem dal nový, zde může dát opravdu cokoliv nejlevnějšího ala nějakou stáčenku nebo 5w30 za cenu kolem 110/1l. Člověk nemusí dávat plnou, stačí na spodní risku, tedy cca 3-3.5l. S tím se zajet proletět kolem komína. No a pak doma přidat zbytek 0.5l toho proplachu. A opět nechat třeba půl hoďky, hodku na volnoběh. Taky člověk může ještě dát 1/3 nějakého lepšího benzínu a kopnout tam čistící aditiva, dávkování se nebát a klidně 2× víc, než doporučují dávkovat. Dával jsem třeba dva panáky Vifu + čistič palivové soustavy. No a pak tedy břečku s proplachem vypustit a dát nějaký lepší plnotučný olej. Ideálně nechat vykapat aspoň přes noc nebo i déle, protože ono to fakt furt teče a kape. Samozřejmě vždy měnit filtr. Za mě je lepší dát proplach 2× rychle a použít levný obyč olej. Třetí výměnu zkrátit, třeba na těch 5 tisíc. No a pak normálně 10k. A ideálně si kup 20l soudek, vyjde to nejlíp na peníze a ušetříš. Ať to jezdí! Jo a na filtr během proplachu můžeš cvaknout velký silný neodym magnet, pochytá to lépe mikrošpony. Ale bacha, když se ohřeje může odpadnout a není to na ježdění...
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2258
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od tonny »

Nemyslíš dávat benzín s vifem do oleje ale udělat zrovna vyčištění palivové soustavy. Nějak jsem to nepochopil.
Jinak to čištění je docela drastické. Záleží, v jakém stavu je motor, aby to nezacpalo nějaký kanálek...

Jinak jak píše Colommbo, ověřené a dost dobré oleje. :wink:
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
Matty
Příspěvky: 2
Registrován: pát dub 07, 2023 18:35

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od Matty »

Dobrý den, chci se zeptat zkušenějších na názor, protože toto není moje parketa.
Koupil jsem ojetou Škodu Octavii III, rok výroby 2016, motor 1,2 TSI, 81 kW, najeto cca 100 tis. km. Budu jezdit především delší trasy, sem tam město, roční nájezd cca 12 tis. km.
Olej je tam zatím 5w30, long life 504.00 (Castrol Titan FST) s proměnlivou výměnou do 30 tis. km nebo 2 roky.
Chci provést výměnu oleje a v servisu jsem řekl, že bych rád zkrátil interval na 15 tis. km nebo 1 rok a provedl změnu oleje. V servisu se na to nejdříve netvářili s tím, že dnešní moderní motory jsou na long life stavěné, a změna není potřeba. Když jsem trval na svém, tak že mi teda zkrátí interval na 20 tis. km nebo 1 rok, ale SAE 5W-30 by určitě neměnili, protože 5w-40 je pouze pro stará auta. A long life by také nechali, protože změna oleje není pro motor dobrá.
Po přečtení zdejší diskuze se mi rady servisu nezdají, ale jaký je teda vhodný olej a čím argumentovat, když tomu člověk nerozumí?
Děkuji za vaše rady a názory.
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Olej do 1.2 TSI

Příspěvek od Mirec 29 »

Ahoj.
Výber oleja je ok :wink: 5w40 je zbytočná v tvojom prípade
Interval by som skrátil na rok/alebo 10tkm. čiže ideš na to dobre...
Olej môžeš meniť každú jednu výmenu iný...je to šuma fuk... kľudne ale aj ten istý ak si spokojný...
Ak sa nestretávaš s pochopením u servisu čo tak spraviť "medzi výmenu" doma prípadne niekde inde a potom o rok zase v autorizovanom servise...a máš pokoj.
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Odpovědět