Od kdy můžou blikat denní světla?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od bjukemen »

jaaj tak :D no to je horsie :D :twisted:
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Návštěvník

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Návštěvník »

Oblast osvětlení vozů je jedna z mála, dokonce snad jediná, kde se technické normy šijí tzv. post factum, tj. až poté, co výrobci světelné techniky přijdou s něčím, co ještě není postiženo normami, resp. se do těch starých už nevejde, tedy aby mohli dodávat výrobcům automobilů a prodávat svůj nový výrobek, musejí si vynutit zavedení nové normy. Prvním takovým příkladem byly xenonové výbojky v 1. pol. 90. let. Jinak - v ostatních oblastech - tvorba technických norem předbíhá vývoj o 5 až 10 let.
Fahrer
Příspěvky: 432
Registrován: ned led 05, 2014 19:59

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Fahrer »

jerome píše:Mne to zas vadi lebo nemam tu Audinu :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Mně by vadilo mít audinu. :lol:
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Pedro »

Mě by zas vadilo,kdyby to co se pohybuje po veřejných komunikacích,nesvítilo.
Osobně svítim celoročně někdy od r. 95.
Protože nelze přesně určit co je snížená viditelnost,jízda v lese,mrholení,rozbřesk a postupné stmívání...
Návštěvník

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Návštěvník »

Pedro píše:...Osobně svítim celoročně někdy od r. 95...
Pokud bys v té době jel po CH autem neregistrovaným někde ve Skandinávii, dostal bys 20 CHF pokuty. Pro srovnání: 14-měsíční dálniční známka tehdy stála 30 CHF.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Pedro »

V té době jsem vlastnil Š 120 LE a jezdil na západ pouze do Weidenu pro desítky KG čoko Milka v akci a v CZ je prodával :mrgreen:
Navíc CH není země,která by mě lákala,nejen svým systémem. Možná tak železnice v horách.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Pitris »

Je jasný že když si někdo namontuje něco "samodomo" tak s tím výrobce auta nic neudělá. Horší je, že se dají díly (v tomto případě světla) sehnat a lehce koupit i nehomologovaný. Ta audina (nebo Toyota a i další) to má určitě s vyjímkou v techničáku (kdo si vzpomene, kolik vyjímek proti tehdejším normám měla v TP Š120?☺), stejně jako ti výrobci, jejichž auta svítí (nevím proč) zároveň denními i potkávacími světly....:?
Já osobně mám už denní světla dodělávaná taky, ale homologovaná, svítící (ne bludičky), a správně umístěné a zapojené - pod klíčkem a v momentě zapnutí parkovaček zhasnou....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Brembo
Příspěvky: 2293
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Brembo »

Mne vadí to,ked ked jedinec nesvieti ničím a za žiadnych okolností. O použití smeroviek je škoda debatovat,čo sa nezapne automaticky je nepoužitelné a zbytočné. A samotné osvetlenie sa uberá smerom -kto príde s vačšou magorinou vyhráva. Kedysi stačili zadné kruhové svetlá,dnes to diktuje dizajn,že to nesvieti,nie je vidiet nehrá rolu,doležité je,že konkurencia nemá v zadných svetlách vlnovce,trojuholníčky a čiaročky.
Suzuki SV 1000,Opel Insignia Sport Tourer CDTI 153kW,Opel Vectra 1,7 DT-išla do sveta
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Pedro »

Krasna kulata ucelova zadni svetla mela napr. Cortina
bouchy

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od bouchy »

jerome píše:... vnimaju svetlo a ked ho niet jak keby tam tym padom nic nebolo :?
Před tím jsem byl varován ještě v dobách zimního svícení...světelná inflace, tedy chodec a cyklista zkrátka není vidět pro oslnění jiným vozidlem. Ostatně kdo má rád situaci, že protijedoucí auto svícením zastíní (spíš přesvítí) všechny ostatní podněty, třeba i silnici přede mnou. Zajímavý je, že xy let musí svítit celodenně všechny motocykly a mopedy tlumenými a basta. Já osobně bych celodení svícení zavedl u všech souprav - není horšího než potkat zhasnutý plaťák (už tak mizerně osvětlení, bez poziček a často i bez povinných reflexních prvků přípojného vozidla)...zdá se mi to celkem rozumné - souprava, tak svítit tlumenými (s pozičními). :arrow: Btw proč nemají cyklisti nařízeno svítit, teda aspoň na pozemních komunikacích :?: Blikačka vpředu je taky velmi diskutabilní a podle mě na kole (bez světla se stálým svitem) - mimo osvětlené úseky - nemá co dělat. Ale to už není dostatečně regulováno zákonem, normami, ani potíráno PČR.
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od lengy60 »

Pitris píše: ...stejně jako ti výrobci, jejichž auta svítí (nevím proč) zároveň denními i potkávacími světly....:?
Tady bych si dovolil malou poznámku,pokud se rozsvítí potkávací světla,tak ta denní potemní.Tedy měla by,teď je otázka,zda jsi zrovna neviděl auto,kde to někdo dobastlil a na ho..o. :lol:
Já jsem dodělával denní světla z prostého důvodu,abych eliminoval praskání H7,menší odběr ze sítě beru jako bonus. :D A jinak si auto v případě potřeby sepne potkávací světla samo,tedy i v tunelu.Ale občas ho musím také hlídat,např.když je přízemní mlha a shora svítí slunce,to by si pak jelo klidně s denními světly. :mrgreen:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Uživatelský avatar
Misojogi
Příspěvky: 2341
Registrován: čtv črc 07, 2011 14:20
Bydliště: Bratislava

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Misojogi »

tie Led by mali vydrzat spustu casu alebo jak pise vyrobca zivotnost auta :mrgreen: Kolega ma 208 a uz tam menil zadne LED svetlo.
zivotnost LED je naozaj dlha za podmienky
1. dostatocne nizkej teploty cize dobreho chladenia (nad 50 stupnov prudko zivotnost klesa)
2. stabilneho napajania (prepatia a impulzy v aute, ktore dosahuju obcas az 30V znicia ledku spolahlivo ak nema patricne ochrany) idealne je prudove napajanie s regulatorom priamo na ledke a dostatocnou napatovou rezervou
Tieto auta mam na krku:

Daewoo Matiz 0,8 l 37kW rok 2001
Seat Inca SDI 47kW AEY
PSA Berlingo 1,4 l 55kW KFW
PSA Xara Picasso 1,6l 80kW NFU
Touran diesel 2006
Rexton SsangYong 2010

uzitocne info: post27317.html#p27317
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od jerome »

lengy60 píše:Tady bych si dovolil malou poznámku,pokud se rozsvítí potkávací světla,tak ta denní potemní.Tedy měla by...
Je kopec zdatnych "majstrov" co si to sami namontuju sice to nefunguje tak jak ma ale su happy ze to nejako zvladli :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Pedro »

Ledky ano,ale na svetlo napajene aku,kolo,rucni svitilna...
Proc v aute na venkovnim osvetleni? Me se to ani nelibi,ty tvary co jsou obcac videt na zadcich.
H4,dobre chlazeni,tedy aspon vpredu,nejlip sklo a od vyrobce odpovidajici system dobijeni,vedeni cele eleltriky a klasicke zarovky za par kc,smytec.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Od kdy můžou blikat denní světla?

Příspěvek od Pitris »

lengy60 píše:
Pitris píše: ...stejně jako ti výrobci, jejichž auta svítí (nevím proč) zároveň denními i potkávacími světly....:?
Tady bych si dovolil malou poznámku,pokud se rozsvítí potkávací světla,tak ta denní potemní....
Tak to jsem nezkoumal, ale přijde mi že třeba na medvědech nebo baworácích to i tak svítí naplno.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět