Motul ?

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Wolf7991941
Příspěvky: 59
Registrován: ned úno 25, 2018 21:26

Motul ?

Příspěvek od Wolf7991941 »

Zdravím , používam valvoline maxlife 5w40 ale auto mi žere asi cca 4-5 deci na 1000 km.Rozmýšlam , že prejdem na 10w40 tiež maxlife pretože aj ked je hustejší len za studena tak o nejaký chlp je hustejší aj za tepla , je lacnejší a do môjho golfa s 200 000 km v naších klimatických podmienkach myslím že postačí , aj celoročne teda.Ale pátral som trochu a hladal tech info o olejoch a našiel som MOTUL 6100 SYNERGIE+ 10W-40 , ktorý je o niečo výraznejšie hustejší hlavne pri 100 stupnoch takže si hovorím či nebude lepšie zvoliť túto možnosť.Oproti terajšej 5w40 bude zhruba za rovnaku cenu a bude o dosť hustejší.Čo myslíte ?Valvoline 5w40 maxlife som našiel že ma asi hustotu pri 100 stupnoch 13.5 mm²/s , 10w40 13,8 a motul 10w40 až 15.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Motul ?

Příspěvek od Pitris »

A co tak 5w50 nebo 10w50 kde je při 100 stupních viskozita okolo 18-ti mm²/s?
I když motor se spotřebou oleje půl litru na tisíc km je zralý na GO a než se event. udělá, bych dal levnou 10w40-ku bo toto olej už moc neovlivní....
A k tomu bych řekl, že ten Motul 6100 je trošku drahý špás na to abys ho "prolíval" motorem.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2517
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Motul ?

Příspěvek od lefort »

Levnou 10w40 a dolévat, tohle už olej nezachrání, jak píše Pitris.
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Motul ?

Příspěvek od Jerry3 »

A také je dost velký rozdíl mezi hustotou s viskozitou. :mrgreen:
Wolf7991941
Příspěvky: 59
Registrován: ned úno 25, 2018 21:26

Re: Motul ?

Příspěvek od Wolf7991941 »

Pred pár dnami mi robil mechanik podpaleny ventil a riešil somnou aj piestne kružky ale nepustili sme sa dotoho pretože auto ma 15 rokov a keby to vymenil môže to situaciu aj zhoršiť ... a nemam ani peniaze lebo dal som rovno spraviť rozvody a hydrošteli preventivne lebo trochu sa už ozývali sem tam ... A nechcem daváť 50siatku kôli tomu že nesplna normu vw502 aspom o takom neviem ... A neviem , ja som bol v tom že hustota a viskozita je to isté , predsa 50 je napr hustsia za tepla ako 40ciatka ... Ok tak asi to dorazim tym valvolinom 10w40 , teraz nechám asi ešte poslednu napln 5w40 lebo som mal kupeny už olej ... A môže spotreba oleja spôsobovať zakarbonovanie ventilov? Koli tomu podpalenemu ventilu sa pytam ...
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Motul ?

Příspěvek od Pitris »

A Ty myslíš že tím že olej nemá 502-ku nějak motoru kterÿ je zralý "na doktora" nějak uškodíš? Neboj se....
A ano, pokud motor baští olej, tak budou ventily zanesené víc. Ale ono to chce i občas motor protáhnout k max. otáčkám a nejezdit pod 2 tisíce....
A viskozita je jen podobná hustotě. Totéž to není. Je to míra vnitřního tření a závisí nejen na teplotě ale i na tlaku.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Wolf7991941
Příspěvky: 59
Registrován: ned úno 25, 2018 21:26

Re: Motul ?

Příspěvek od Wolf7991941 »

Tak ja neviem , trochu mam strach že tomu uskodim ale popremyšlam aj o takej možnosti ... Alebo tam dat tu lacnu 10w40 a dať aditivum sem tam na precistenie ventilov ked to tu 40ciatku bude zrat viac ako 50 ... respektive pri 50siatke by mohla spotreba poklesnut o kolko ? o liter ? ... Tak ja pri 50km/h jazdim min na 2000 ot , preradujem pri 3000 ot. a bezne pri jazde do kopca alebo predbiehani tocim 4000 ot. a raz za čas 5000 ot.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Motul ?

Příspěvek od Pitris »

Tak do benzinu můžeš dávat třeba VIF nebo brát benzin již doaditivovávaný.
A 50-ka sníží spotřebu oleje oproti 40-ce tak o ten litr. Ale na 10 tkm....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Wolf7991941
Příspěvky: 59
Registrován: ned úno 25, 2018 21:26

Re: Motul ?

Příspěvek od Wolf7991941 »

Jaj zabudol som napisat liter na kolko km .... ok , asi dam 10w40 valvolin maxlife aj nadalej , ten mam teraz druhu vymenu tak možno pojde spotreba ešte dole , možno to vyčisti ešte zakarbonovane kružky alebo tak nejak ... a vif mám tiež ale ten tam hodím raz za čas , a raz začas tam dam 100vku benzin zo slovnaftu a planujem kupit na to precistenie ventilov protec oxicat alebo ako sa to vola ...
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1741
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: Motul ?

Příspěvek od kornel »

Wolf7991941 píše: ... A neviem , ja som bol v tom že hustota a viskozita je to isté ...
Len pre zjednodušenú "ilustráciu" problematiky.. Je olej hustejší ako voda :?: Nie nie je :!: voda je hustejšia, olej je redší, tzn. olej bude plávať na povrchu vody.. Ovšem ale, olej je menej tekutý - má vyšší odpor voči tečeniu, je viac viskózny, tzn. inak povedané miera vnútorného trenia častíc oleja je väčšia.
Wolf7991941
Příspěvky: 59
Registrován: ned úno 25, 2018 21:26

Re: Motul ?

Příspěvek od Wolf7991941 »

Ok diky , aspom mam už viac info , a viem že tomu rapidne už nepomožem , ako som hovoril dam asi ten lacny a sem tam to aditivum preventivne nech sa tie ventili zase nepodpalia , alebo aspom zmenším riziko :) Možno to auto predám ked sa ta spotreba rapidne zvíši , uvidim co sa bude diat , nech si to už poopravuje niekto iný , lebo dat do toho peniaze na prekružkovanie a bude to možno ešte horšie alebo sa zase po..re niečo iné to nemá zmysel pri takom staršom aute už ... Len ked to koli tomu mechanik už otvaral motor tak som investoval do tych rozvodou s hydraulickymi zdvihatkami ventilou lebo som mal tušaka že sa to začne už prejavovať viac to klepotkanie a končím :) dačo s tým ešte pojazdím hádam
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Motul ?

Příspěvek od Jerry3 »

A proč sis vůbec takové auto kupoval? Navíc i jako ojeté určitě předražené, neb od VAGu...
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: Motul ?

Příspěvek od NOVON »

Jerry3 píše:A proč sis vůbec takové auto kupoval? Navíc i jako ojeté určitě předražené, neb od VAGu...
Asi proto,ze ti chtel dát možnost se do nekoho čerstveho navážet.Jako sorry,ale ty jsi nemocný,chlape!
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Motul ?

Příspěvek od Jerry3 »

Ano, to je skutečně onemocnění hodné zařazení do chystané 11. revize Mezinárodní klasifikace chorob WHO. Nikoli však moje! :idea:

Pro nositele předmětného onemocnění pak je přímo symptomatické, že si sice pletou základní fyzikální veličiny, nicméně s určitostí vědí, že si musejí pořídit něco od VAGu. :mrgreen:
Wolf7991941
Příspěvky: 59
Registrován: ned úno 25, 2018 21:26

Re: Motul ?

Příspěvek od Wolf7991941 »

NOVON píše:
Jerry3 píše:A proč sis vůbec takové auto kupoval? Navíc i jako ojeté určitě předražené, neb od VAGu...
Asi proto,ze ti chtel dát možnost se do nekoho čerstveho navážet.Jako sorry,ale ty jsi nemocný,chlape!
Diki moc , aspom niekto normálny sa tu nájde.
Jerry3 píše:A proč sis vůbec takové auto kupoval? Navíc i jako ojeté určitě předražené, neb od VAGu...
Ano mam golf z toho dôvodu že sa mi to auto páči , z novších aut sa mi páči už napr aj taká mazda a nie len 2019stka nova ale aj tá pred tým , ktoré sa dosť podobajú a samozrejme už vôčšina týchto novodobých áut stojí za pohľad a napríklad si predstav že mi je sympatýcká aj dacia sandero ... Autu nič nebolo a mam ho asi 3-4 roky , spotreba oleja je taká istá a nevadí mi dolievať olej , ide mi len o to a by sa to moc nezanášalo a nevznikali nadmerne usadeniny.Keby viem že stači vymenit kružky tak to spravim ale nakolko sa môže stav aj zhoršiť tak do toho už nebudem pchať peniaze , výbrus , jedno s druhým , dal som na radu mechanika a je to už staršie auto tak je normálne že sa bude už len kaziť , investoval som ešte do opravy teraz pretože by bolo škoda ked nebolo na šrot aby som ho zošrotoval , chválabohu bol na vine podpálený ventil a nie krúžky , tak to dačo ešte vydrží ... naozaj nechápem prečo by som si to auto nemohol v tedy kupiť , nekupoval som si ho kôli značke ale kôli tomu že sa mi páčilo , teraz ked som po rade od rodiny sa pozrel na to sandero padlo mi celkom do oka a asi by som si kúpil asi to a nové , ked nemám na rozhadzovanie penazí tak to stačí a napr. tá 0,9vina nie je až taká lenivá keby si zrovna už doplatím zasilnejší motor ...A to že niesom vyštudovaný automechanik ale normálny človek tak prepáč že som miesto viskozity povedal hustota či čo...Každí normálny hádam vie o čo mi išlo...Príde mi to tak že autá už nieje hobby ale boj o život ked sa človek chce spýtať na svoj problém...Ale to je tak asi so všetkým...
Odpovědět