motorový olej RAVENOL

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
airwaves
Příspěvky: 83
Registrován: stř zář 26, 2018 9:54

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od airwaves »

Ahoj, prosím o radu či názor jaký Ravenol? Aktuálně používám pro Duster 1,5 dCi 2020 najeto 30 tisíc km olej Valvoline Allclimate 5W-40 C3, provoz krátké jízdy cca 4km každý den, ale i dlouhé D1. Prostě smíšený provoz. Před dvěma a půl roky byla nabídka olejů s předepsanou normou RN17 nebo RN17FE malá téměř nulová. Co by jste z Ravenolu doporučili? Jít na RN17 a nebo zůstat „pouze“ u 5W-30 C3 ??? Moje preference je rozhodně životnost motoru než úspora paliva či emise. Díky pěkný den!!!
Shi
Příspěvky: 1340
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Shi »

Co předepisuje výrobce?

Obecně nejpodstatnější je včas měnit, nehonit za studena, dochlazovat turbo.
https://oilguide.ravenol.de/?lang=en&se ... 94f3f5e1c1

A když tak RN17 zde:
https://www.ravenol.de/en/product/motor ... -sae-5w-30

Já v podobném režimu provozuji Ravenol SSO 0w-30, měním po cca 12 000 km a na tento olej jsem najezdil celkem cca 60 000 km (cca 5 výměn). Nyní tam šel řízením osudu olej, který by měl lépe čistit, a po cca 700 km je tento nový olej stále ještě hodně čistý, tzn v motoru po tom SSO není co čistit.

Tu 0w mám právě kvůli častým krátkým jízdám, na dálnici ten olej zatím nikdy neměl problém.
----
Na vašem místě bych koukal aby ten vybraný olej měl když tak RN0700/0710 nebo GM Dexos 2 podobně jako to má ten Valvoline.
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od rousini »

Co na tom all climate pozoruješ špatného? Taky ho používám.
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
doki
Příspěvky: 21
Registrován: úte srp 10, 2021 20:52

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od doki »

Pánové ozrejmíte mi zásadné rozdiely? Ravenol pre Hyundai 1,5 DPI/mpi/ má v ponuke 0w20 DFE, EFS, EHS
https://www.ravenol.de/en/product/motor ... -sae-0w-20
https://www.ravenol.de/en/product/motor ... -sae-0w-20
https://www.ravenol.de/en/product/motor ... -sae-0w-20
V čom sa odlišujú, ako sa to prejaví na prevádzke, zvukovom prejave, životnosti motora. Pre mňa je to španielska dedina tie údaje v tabuľkách.
Hyundai i30 1.5 DPI 2021
Obrázek
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Mirec 29 »

Osobne si myslím že zásadne rozdiely nebudú... rozdiely sú v schváleniach a áno aj v zložení ale nič zásadné...pomer zakladového oleja nepovažujem za zásadný...
Ako sa to prejaví na prevádzke? Prakticky nijak
Na zvukovou prejave ? Sotva.
životnosti motora ? Nijak.
Všetky poslúžia rovnako dobre pri včasnej výmene :wink: čím viac olejov rovnakej sae tým viac zmätku pri výbere...
Ak chceš sea 20 (dá sa aj iné) tak za mňa osobne toto :
https://www.ravenol.de/en/product/motor ... -sae-5w-20
Z tých čo si spomínal by som osobne volil dfe.
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Shi
Příspěvky: 1340
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Shi »

EFS (plně syntetický na bázi PAO) a EHS (syntetika na bázi hydrokrakování apodobných procesů) jsou podle mě optimalizované pro hybridy, jsou si dost podobné, jsou pro evropský trh (ACEA). EHS by mohl být levnější, mohl by nepatrmně lépe čistit a vydrží kratší dobu.
Ani jeden nebude mít nijak extra čistící schopnosti, oba jsou optimalizováno pro provoz kde olej hodně času tráví v nižších teplotách nebo je týrán start-stop provozem (viz zdůraznění odolnosti proti nitridaci).

DFE bude slušně čistit a je určený pro motory, kde olej dosahuje vyšších teplot (přidaný wolfram, Noack), který se za nižších teplot neuplatní, nejsilnější aditivační balíček.

A nebo taky EFS/EHS na zimu a kratší trasy, DFE na léto a delší trasy.
Shi
Příspěvky: 1340
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Shi »

Je nějaký důvod proč chcete použít 0w-20?
Tohle vypadá na jeden z posledních normálních motorů klasické konstrukce, takže bych do něj dával normální olej a nehonil bych se za 0w-20. Co vlastně předepisuje výrobce v návodu?
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Mirec 29 »

Nenáročná klasika... atmosféra nepriamy vstrek a ak sa nemýlim bez časticového filtra... takých je málo... žiadna fajnovka na olej :)
Predpokladám že 0w20 od výroby preto sa hľadá v týchto vodách...auto ešte v záruke takže otázne je servisovanie... žeby nejaká "medzivýmena"
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
doki
Příspěvky: 21
Registrován: úte srp 10, 2021 20:52

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od doki »

Shi píše:Je nějaký důvod proč chcete použít 0w-20?
Tohle vypadá na jeden z posledních normálních motorů klasické konstrukce, takže bych do něj dával normální olej a nehonil bych se za 0w-20. Co vlastně předepisuje výrobce v návodu?
výrobca predpisuje 0w20
Hyundai i30 1.5 DPI 2021
Obrázek
doki
Příspěvky: 21
Registrován: úte srp 10, 2021 20:52

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od doki »

Mirec 29 píše:Nenáročná klasika... atmosféra nepriamy vstrek a ak sa nemýlim bez časticového filtra... takých je málo... žiadna fajnovka na olej :)
Predpokladám že 0w20 od výroby preto sa hľadá v týchto vodách...auto ešte v záruke takže otázne je servisovanie... žeby nejaká "medzivýmena"
presne tak, atmosféra bez filtra, medzi výmena bola cca po 2500 km, následovala servisná prehliadka po 1 roku, sondujem, čítam, nasávam informácie, ďalšia výmena cca v marci, ešte nie som rozhodnutý akého výrobcu tam dám, ale bude to 0w20.
Hyundai i30 1.5 DPI 2021
Obrázek
abc
Příspěvky: 1072
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od abc »

Když 0w20 tak se koukni na Mobil 1 ESP X2 0w20. :)
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
airwaves
Příspěvky: 83
Registrován: stř zář 26, 2018 9:54

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od airwaves »

Rousini: Co na tom all climate pozoruješ špatného? Taky ho používám
Nepozoruji nic špatného, vše ok. Jen se snažím sledovat vývoj a ptám se abych něco nového lepšího nezaspal :D . Jsi tedy názoru zůstat u Valvoline Allclimate? Já to rád udělám. Cena je přízivá pro výměny po 10.000km :wink:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27486
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Pitris »

Shi píše:Tohle vypadá na jeden z posledních normálních motorů klasické konstrukce, takže bych do něj dával normální olej a nehonil bych se za 0w-20.
doki píše:ešte nie som rozhodnutý akého výrobcu tam dám, ale bude to 0w20.
Shi - je to marný, je to marný, je to marný :(

doki - a co tak 0w16 nebo 0w12 :?: Tím ten motor pošleš do kopru ještě dřív....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od rousini »

airwaves: No, já jsem postupně vystřídal Yacco VX1000 FAP, Sunoco Xenon a nyní Valvo. Vše C3 5W-40. Rozdíly jsem nezaznamenal, ale to neznamená, že nejsou. Nicméně parametry z TL byly blízké.
Nakonec jsem zůstal u Valvoline, protože má dobrou cenu, motora.cz mi potvrdil, že ho mají z ofiko distribuce a protože ten 2l v režimu kadla-kadla olej hned tak neznehodnotí. K tomu krátké výměny a nemusím hledat TOP olej do agregátu, který ho nevyužije.
Takže já si netroufnu něco doporučovat nebo říkat, co je lepší, jen si myslím, že stačí když olej udělá co má.
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
tomxass
Příspěvky: 328
Registrován: úte úno 22, 2022 10:25

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od tomxass »

Čakám doraz odporúčanie 0W-8 už to má aj Ravenol
Volkswagen Passat 2018 2.0 TDI DSG7
Leto: Ravenol VMP 5W-30
Zima: Ravenol VSW 0W-30
Odpovědět