motorový olej RAVENOL

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
MichalOlej
Příspěvky: 36
Registrován: čtv dub 27, 2023 21:44

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od MichalOlej »

Ještě dotaz. Je pro hydroštely lepší SSO 0W-30 ACEA A3 normální viskozita nebo DXG 5W-30 API SP lehce snížená viskozita?

V podstatě mi jde o to - za tepla by měl mít možná v rychlosti čerpatelnosti mírně navrch DXG protože má sníženou viskozitu.
Za normálních mínusů je to stejný podle toho co mi psali z Ravenolu.
A v extrémních minusech bude lepší SSO

U SSO výrobce píše garantovaný chod hydroštelů u DXG je zas díky API SP ochrana rozvodoveho řetězu a nižší karbonizace ventilů.

Co je tedy lepší vybrat?
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od jerome »

MichalOlej píše:Ale zaś jsem tak různě četl, že u Skyaktiv G jde také o to, že ten olej má chladit a tedy snížená viskozita by měla v tomto ohledu fungovat lépe...
Olej v každom motore má okrem mazania aj chladiť :idea: Nie je to len u Skyactivu :mrgreen: Uchladí ho každá viskozita, ktorú odporúča výrobca :wink: Treba len sem tam sledovať mierku oleja, to je celé. Ak je ho menej, býva problém jak s mazaním, tak chladením.
MichalOlej píše:Ještě dotaz. Je pro hydroštely lepší SSO 0W-30 ACEA A3 normální viskozita nebo DXG 5W-30 API SP lehce snížená viskozita?
Zdá sa mi,že sa v tom až moc vŕtaš :) Nikto ti neodpovie na túto otázku s tým,že tak aj v skutočnosti bude :) Musel by mať ten istý motor a v podobnom stave. Možno potom.
p.s. ktorýkoľvek vyberieš, chybu nespravíš :!: :idea: To by si sa musel rozhodovať medzi Ravenolom a Fritolom :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
MichalOlej
Příspěvky: 36
Registrován: čtv dub 27, 2023 21:44

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od MichalOlej »

Ok já se zeptám jinak. Proč u SSO výrobce píše ze garantuje chod hydroštelů a u DXG která má sníženou viskozitu a v minusech velmi podobně hodnoty a navíc má výrazně novější normu API SP kde se řeší třeba ochrana řetězu ventilu a td to neudává?

Je v tom v reálu vůbec rozdíl nebo to jen u jednoho oleje napíše a u druhého ne aby je marketingově odlišil?

S hydroštely bych problém mít neměl. Nahrál jsem nové video, po startu ok a cca po 3 minutách běhu - video jsem začal nahrávat až když jsem vylezl z auta - cca stopáž 2:40 ve videu se začne objevovat ten zvuk co je mi ,,podezřelý”.

https://youtu.be/pEG2l45K9JE

Tak teď proste váhám - jaký koupit a nahradit současnou 0W-20 i když tam je teď od výměny jen 3000 km.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Pitris »

MichalOlej píše:U SSO výrobce píše garantovaný chod hydroštelů u DXG je zas díky API SP ochrana rozvodoveho řetězu a nižší karbonizace ventilů....
Jiný olej podle popisu zas chrání hlavu ventilů, další písty proti karbonu a třetí třeba garantuje lehčí chod. Je to spíš reklama....
Řekl bych že (i kdyby to nakrásně poznal motor, tak) Ty rozdíl cca 0,3 mPa.s. mezi DXG a SSO (mimo extrémní výkyv teploty) nepoznáš.... Oba mají své pro i proti. Jako ostatně všechno. Ten jeden JEDINÝ NEJ není, a oba jsou hodně dobré.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9846
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Colommbo »

MichalOlej píše:...Proč u SSO výrobce píše ze garantuje chod hydroštelů a u DXG která má sníženou viskozitu a v minusech velmi podobně hodnoty a navíc má výrazně novější normu API SP kde se řeší třeba ochrana řetězu ventilu a td to neudává?...
Ahoj! Odpověděl sis sám a po mém soudu správně. :)
MichalOlej píše:...Je v tom v reálu vůbec rozdíl nebo to jen u jednoho oleje napíše a u druhého ne aby je marketingově odlišil?...
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
MichalOlej
Příspěvky: 36
Registrován: čtv dub 27, 2023 21:44

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od MichalOlej »

Ok takže bude rozumný postup - z 0W-20 dat teď DXG a pozorovat jestli ztichne ten zvuk a pokud ano nechat a pokud ne jít na SSO 0W-30?

Nebo jít rovnou na 0W-30 kde na Mazda fóru dost lidi psalo ze mělo různé pazvuky z motoru a po aplikaci SSO to utichlo?

K jaké variantě by jste se priklaneli?
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od jerome »

Logiku dáva použiť ten, čo je odskúšaný Mazdami podľa mňa :wink:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
MichalOlej
Příspěvky: 36
Registrován: čtv dub 27, 2023 21:44

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od MichalOlej »

Takže z oleje 0W-20 s API SP jít na ,,starou” A3 s API SN 0W-30

Hm….

Jako SSO je vyzkoušena z jednoho důvodu - je to A3 s normální HTHS - a lidi se snížené HTHS boji proto lejou rovnou SSO - třeba ve vlakne Mazda 6 zde na fóru byl DXG velmi doporučován s tím ze auto je dělané stejně na extra sníženou viskozitu a jen tak bez důvodu tam lejt normální nedává smysl - tak jsem to pochopil.

Ještě podotknu ze pokud zapnu klimu jsou otáčky na 700 a zvuk zmizí.

Ach jo a jsem zas na začátku - proč nemůže byt 1-3 typu oleje a byl by klid.
Brodys
Příspěvky: 152
Registrován: čtv dub 14, 2022 22:26

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Brodys »

Časem, až přibudou další starosti,to přestaneš řešit. Neber to zle, je to moje vlastní zkušenost:-) Já v hybridní Toyotě také měl SSO, ale v chladu, při spínání spalováku se mi zdálo, že to s autem dost trhá, pak jsem zkusil 5w30 a nakonec skončil (netvrdím), že navždy u 0w20, ale nikdy, podotýkám nikdy tam ten olej nebude déle než 8tkm. Někdo si řekne, že takovým střídáním viskozit motor doj.bu, nicméně zatím krásně chrochtá a navíc se krásně pročistil. Předchozí majitel 70 tkm dodržoval intervaly 15-20 tkm, fuj.
Toyota Auris hybrid 1.8 (2017).
Začátek Millers Oils EE 5w30, pak Ravenol SSO 0w30 a teď delší dobu Ravenol DFE 0w20.
MichalOlej
Příspěvky: 36
Registrován: čtv dub 27, 2023 21:44

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od MichalOlej »

Hm já dělal výměnu z Mazda 0W-20 na Millers EE Performance 0W-20 po 1500 km a pak v 10, 20, 30, 40 - teď mám 43 tisíc najeto.

Jak sem tu už psal z Ravenol DE mi psali ze rozdíl mezi SSO a DXG v běžných minusovych teplotách není. Tak bych se asi nebál používat kor když mi moje auto většinou stojí v garáži pod bytovkou. A hlavně kolikrát je v ČR -20°C a víc (krom Kvildy jednou za par let kde nameri -40°C).
Tak jsem si říkal držet se novější normy bude lepší než mít při teoretických -40°C trochu lepší startovatelnost - tuhnutí pro SSO udávají -60°C a pro DXG udávají -57°C.

Teď jak jsem se bal jestli ten zvuk nejsou hydroštely (což vypadá ze opravdu ne) tak jsem to začal řešit znovu jelikož u SSO píšou o lepší funkčnosti pro hydroštely. Jenže zas si říkám ze ventily asi mohou víc karbonovat což u primovstriku s vysokou kompresi asi bude velmi častý problém a ochrana řetězu je zas na straně DXG.

Řeknu to takhle - dokud jsem jen jezdil a nelezl na fora kde se řeší oleje zvuky na autě nebo kdo ví co tak jsem byl ŠŤASTNEJ ;)

Teď jsem proste nakaženej a nedá mi to spát a pozoruju kde co na autě.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9846
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Colommbo »

Devět z deseti doktorů varuje "Přílišné pozorování vašeho vozu ohrožuje vaše zdraví!" :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od jerome »

Napíš SS Pandorovi on ti poradí určite :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
MichalOlej
Příspěvky: 36
Registrován: čtv dub 27, 2023 21:44

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od MichalOlej »

Jo? Kdo to je?
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od jerome »

Člen tohto fóra. Dokáže rozlúsknuť takéto hamletovské otázky ;)
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
MichalOlej
Příspěvky: 36
Registrován: čtv dub 27, 2023 21:44

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od MichalOlej »

Pokud je to fuk tak si hodím korunou ;)
Odpovědět