motorový olej RAVENOL

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Mirec 29 »

Podľa prepočtu je to cca 64 eur. Akože za cenu 4l. balenia... akože aj dosť :? Nech vyzerá akokoľvek...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od abc »

Za 30 € je 5 l Petronas Syntium Hybrid 0w20 . :idea: :!:
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9841
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Colommbo »

Ravenol... Už mám na léto pořízené HVT za velmi dobrou cenu a tím s Ravenolem do motoru končím. Ne že bych na to neměl, ale přijde mi to zbytečné vyhazování peněz. Asi jako Miler's... :?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od jerome »

A dupľovo keď máš v aute ešte poctivý motor,nijako špéci nenáročný na olej ;)
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1738
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od kornel »

že a či potrebuje nejaký motor (pre svoj najoptimálnejší chod a prejav) "špeci" olej (konkrétnu normu, prípadne aj SAE), by som nedával do žiadneho súvisu s tým či je resp. nie je poctivý :D ...úplný nezmysel
Brodys
Příspěvky: 152
Registrován: čtv dub 14, 2022 22:26

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Brodys »

Cena hrozná, to souhlasím. Ale já si to kompenzuju tím, že bsi to dělám sám, takže jestli dát 2000 (80 euro) servisu a mít tak bůh ví co a nebo to utratit za olej je vlastně jedno. Hlavně abych měl klid v duši a to zvlášť, když je to jen 0w20 ;-)
abc píše:Za 30 € je 5 l Petronas Syntium Hybrid 0w20 . :idea: :!:
A super, Petronas, krásně o něm píšou, ale proč se sakra nemůžu normálně dozvědět víc o základních parametrech. Nechci hledat technický list nebo překládat z angličtiny.....
Toyota Auris hybrid 1.8 (2017).
Začátek Millers Oils EE 5w30, pak Ravenol SSO 0w30 a teď delší dobu Ravenol DFE 0w20.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9841
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Colommbo »

kornel: Z mého pohledu (ano, už jsem možná starej) ona poctivost znamená, že v době před takovými 30-40 lety byly motory (i auta obecně) mechanicky konstruovány na výdrž. Sice neexistovaly "kosmické" materiály (a technologie), ale ty používané a díly z nich vyrobené bývaly dostatečně (či dokonce pře-) dimenzované. Aspoň tak se o tom psává a nemám důvod tomu nevěřit. I tehdy aktuální olejové normy jednotlivých výrobců vozů/motorů bývaly velmi obecné/široké. Narozdíl od dnešní moderní doby, kdy se z aut stalo spotřební zboží a ad absurdum každý motor potřebuje svoji normu... :?
Edit: ...a motory (potažmo celá auta) potřebují daleko větší péči...
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
kornel
Příspěvky: 1738
Registrován: čtv led 28, 2010 17:55

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od kornel »

spotrebné zboží to je v kategórii bežných áut s bežnými motormi dnes už takmer úplne (všetko je to hnoj alebo to od toho nemá moc ďaleko, až na pár vzácnych výnimiek napr. benzinove skyactive motory)... v minulosti bolo aj v tejto kategórii ooomnoho viac poctivých držákov, ktoré boli konštruované bez prílišného kecania ekonómov.
Naštastie je tu ešte stále kategória nie bežnej triedy áut (EU tu už pomaly nerátam - tá je v tomto už skoro úplne v riti) kde sa tie kvalitné motory dajú nájsť a zároveň sú technologicky (efektivnoťou-účinnosťou a celkovým produkovaným výkonom) už niekde inde.
Momentálne bola v EU zrejme jedna z posledných možností dostať sa k modernému novému autu s kvalitným poctivým motorom (CT-R Fl5... už neobjednateľné) za ešte akceptovateľné peniaze.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9841
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Colommbo »

...a všechno se to označuje termínem POKROK... :?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Mirec 29 »

A kto za to všetko môže? Mi ľudia :idea: na koho ideme nadávať ? Len sami na seba...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9841
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Colommbo »

Z úplně obecného pohledu ano, máš pravdu. Lidstvo jako takové postupem doby (za uplynulých dejmetomu sto let...?) zpohodlnělo, zlenivělo, zvyklo si na moderní záležitosti, všechno chce dostat na stříbrném podnosu (doslova až pod nos) a nejpozději ihned a pokud možno bez námahy a za co nejméně peněz. Ono je to z pohledu lidské povahy normální, na lepší se přivyká vždycky lépe a rychleji. A Evropa, považujíc se pyšně za středobod Všehomíra, v tomhle všem vede a snaží se určovat ostatním, co je správné a co nee, ať už v oblasti automobilismu, ekologie ajánevímčehoještěvšeho. My už se toho nedožijeme, naše děti a děti našich dětí už taky nee, ale jednou nastane doba, kdy to, co civilizaci pozvedlo nahoru, ji zahubí (viz Řím, Egypt, Arábie...) a budou-li tomu elementálové nakloněni, začne vše od začátku. :)
To už jsme ale daleko od tématu...
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od jerome »

Colommbo píše:Lidstvo jako takové postupem doby (za uplynulých dejmetomu sto let...?) zpohodlnělo, zlenivělo, zvyklo si na moderní záležitosti, všechno chce dostat na stříbrném podnosu (doslova až pod nos)
A vďaka tomu hlavne osprostelo :D krásne to vidno na aj cestách. Sto rokov sa mi zdá veľa ja to vidím na nejakých 25 :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Mirec 29 »

Brodys píše:Cena hrozná, to souhlasím. Ale já si to kompenzuju tím, že bsi to dělám sám, takže jestli dát 2000 (80 euro) servisu a mít tak bůh ví co a nebo to utratit za olej je vlastně jedno. Hlavně abych měl klid v duši a to zvlášť, když je to jen 0w20 ;-)
V "mojom" servise pýtajú 14 eur za liter oleja... mením si ho sám to ale neznamená že ho budem kupovať za cca rovnaký peniaz...kupujem 4l. balenia za cca 25 eur. :!: Mením ho dva krát za rok čiže cca 50 eur. čo je stále podstatne menej ak v servise za jednu náplň...toto mi dáva zmysel a dokonca som presvedčený že je to lepšie ako drahý olej vymenený len raz za rok (u mňa 15tkm).
Prečo "len" 0w20 ? Akože niečo podradné či ako si myslel...ak chceš mať pokoj na duši zvoľ inú sae kde "nebudeš musieť" vyhadzovať také prachy :wink: pokiaľ sa toho teda bojíš...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Shi
Příspěvky: 1310
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Shi »

Cena lepších Ravenolů se bohužel dostává tam, kde dřív byly oleje řady "racing".
Na druhou stranu mnohé slušné opravdu plně systetické oleje stály cca 1000 až 1200/Kč za 4L i před 10 lety.

V servise za naprosto brutální cenu člověk dostane buď průměr nebo podprůměr.
Brodys píše:A super, Petronas, krásně o něm píšou, ale proč se sakra nemůžu normálně dozvědět víc o základních parametrech. Nechci hledat technický list nebo překládat z angličtiny.....
Já bych si to klidně přeložil - google translate je mocný nástroj.
PETRONAS Syntium 7000 Hybrid 0W-20
Hybrid engines with start-stop systems endure more stress than normal car engines. The increased frequency of engine re-starts puts extra loads and stresses in the valve train & through the crankshaft. Average sludge and varnish results and wear on the valve train and piston rings were all slightly worse for the hybrid engine relative to the non-hybrid engine. As a result, it causes high pressure and temperature inside its cylinders and requires an oil that can withstand these conditions.

... Hybridní motory se systémem start-stop podstupují více namáhání než běžné automobilové motory. Zvýšená četnost opětovného spouštění motoru zvyšuje zatížení a namáhání ventilového rozvodu a klikového hřídele. Průměrné výsledky kalu a laku a opotřebení ventilového rozvodu a pístních kroužků byly u hybridního motoru o něco horší než u nehybridního motoru. V důsledku toho způsobuje vysoký tlak a teplotu uvnitř válců a vyžaduje olej, který tyto podmínky vydrží. ...

https://epliportal.pli-petronas.com/ePl ... da23f554cb

Jinak tam nic moc zajímavého není.
Safety data sheet:

50.0-<70.0 % Distillates, petroleum, hydrotreated heavy paraffinic (649-467-00-8) - hydrokrak
...
20.0-<30.0 % Not dangerous oil - syntetika

To v dnešním světě nevypadá špatně a je vidět, že se snažili i o něco jiného, než jen o nízkou cenu.
Brodys
Příspěvky: 152
Registrován: čtv dub 14, 2022 22:26

Re: motorový olej RAVENOL

Příspěvek od Brodys »

Mirec 29: Tak 4l jsem na 60 eurech, k tomu filtr, práce a mám Ravenol a ještě mi zbyde, takže to smysl taky dává;-) Já měním nejméně 2x do roka, takže v tom taky nezaostávám, takže asi dobrý;-)

Shi: Díky moc,a našel by jsi někde HTHS, Noack a TBN? ;-) Aby bylo srovnání s naším drahým Ravenolem.....
Toyota Auris hybrid 1.8 (2017).
Začátek Millers Oils EE 5w30, pak Ravenol SSO 0w30 a teď delší dobu Ravenol DFE 0w20.
Odpovědět