Motorovy olej do staricke skody 105

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od lengy60 »

Jarku je to možné,přišel jsem do krámu,že chci auto,něco nabídli a já to koupil.Koukal jsem teď v rychlosti na wiky a tam třeba píší,že 105 měla jen ty malé světlomety,přičemž kolega kupoval 105 pár měsíců po mně a měl již velké.Ovšem naprostá špic bylo to seřizování světlometů páčkou pod světlometem na tom mezitypu nebo co to bylo. :lol: Ale co,sloužila dobře a s bezdotykovým zapalováním made in doma se nestačili někteří majitelé 120 divit. :mrgreen:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od Jerry3 »

Karle, pokud si vzpomínám, tak tam, tedy přinejmenším u té naší, byly pouze dvě páčky: bílá na kohout topení a černá na tu klapku na tělese větráku, kterou se ovládala intenzita foukání. No a právě ta se předělávala na sytič.

Nám ten bimetalický odešel poměrně brzy: nezavíral se úplně.

Jinak otec nadával na absenci dečky na chladiči, kterou měla předchozí oktávka. Tak jsme pořídili dečky na průduchy v zadních blatnících.
tomvm
Příspěvky: 201
Registrován: úte črc 21, 2009 9:34

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od tomvm »

Kucííí, ještě bych měl připomínku ohledně převodového oleje. Chcu měnit letos převoďák, pač už se tam točí 5 let. Zkoušel jsem tenkrát nalít paramo 75W LF, za tepla šlo strašně blbě řadit, přitom doporučená PP80 nemá od toho daleko. Nevíte proč ? Nešlo dobře vyřadit ani zařadit kvalt. S mogulem syntrans 75w90 sem byl spokojenej, jen když přišli mrazy pod -10°C tak celá převodovka byla hezky zatuhlá :lol: . Nejradši bych dal nějaký 75W80, aby nebyl tak hustý za studena, jen mám obavy s blbým řazením za tepla :lol: ... jak byste to vyřešili ? :oops:


A...poslední dobou sem projížděl oleje a nejvíc se mi zamlouval buď castrol multivehicle75W90, kterej jako snad jediný v 75w90 má dobrou tekutost i při -40°C. A nebo všude doporučovaný Tutela Car Technyx 75w85, který je při -40°C hustší, ale při ostatních teplotách může být klidně s hustotou jinak.

Zajímal by mě váš názor :wink:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od Pitris »

Já co si pamatuji tak jak táta, tak i já ve stodváci měl v převodovce 80w90. Je to možnost. Třebas Mogul. 75w80 by za tepla mohl být/mít problém - když už tak 75w85 nebo 75w90. Tutela i Castrol gut. Hlavně GL4....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
maran5
Příspěvky: 127
Registrován: pát dub 07, 2017 18:45
Bydliště: ...vidím Tě dvojmo

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od maran5 »

Měl jsem v převodovce Š120 nějaký Valvoline GearSynt 75W-90 nějakých +/-7 let najeto cca 120 tis.km tis.km,převodovka fungovala perfektně i když ke konci olej podle barvy na měrce byl již asi "unaven",měl barvu něco jak lesní med.Převodovka Š120 s vynikajícím mazivem a slušným zacházením by podle mě 500 tis. dala na rozdíl od motoru i když velký podíl by měl na to nízký výkon a krouťák.
O2 FL 09 1.8 TSI 118kW spotřeba oleje 0,5l/10tis.km
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od Jerry3 »

Když ono také hodně záleželo na tom, jak byl ten který kus poskládán. Prostě co kus, to originál. A dvojnásob to pak platilo pro 5Q z TAZu.
chinin
Příspěvky: 63
Registrován: sob bře 03, 2018 11:16

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od chinin »

:D :D :D
Líbí se mi jak se to rozjelo ,tedy ta debata. :arrow: Na těch vozidlech bylo pěkné (z mého pohledu) asi jen to že se v tom nejen musel (díky nespolehlivosti) ,ale i mohl (dík jednoduchosti) rýpat skutečně skoro každý Pepík a to asi bylo NĚCO pro nás čechy - brouky pytlíky ,odborníky a kutily všeho druhu. Odtud asi taky pramení ta nezměrná tolerance k poruchovosti ale i,radost z dostupných a "údajně" i levných (především však nutných) :D náhradních dílů. Prostě to všechno v nás možná podvědomě tak nějak přežívá a snad se i přenáší na další gen. Takže dnes jezdí většina zahr. aut na garančky měnit olej a náplně ,ale ty naše národní klenoty na poloviční generálky motoru . :mrgreen: S jejich oblibou to tedy alespoň prozatím zřejmě ani nehne. Tomu říkám národní hrdost a patriotismus :wink:
chinin
Příspěvky: 63
Registrován: sob bře 03, 2018 11:16

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od chinin »

I když ,ono už to vlastně jak někteří správně podotknou není naše ale German. tak to možná nebude vlastenectví ale něco jiného.
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od skodovkar »

chinin píše::D :D :D
Líbí se mi jak se to rozjelo ,tedy ta debata. :arrow: Na těch vozidlech bylo pěkné (z mého pohledu) asi jen to že se v tom nejen musel (díky nespolehlivosti) ,ale i mohl (dík jednoduchosti) rýpat skutečně skoro každý Pepík a to asi bylo NĚCO pro nás čechy - brouky pytlíky ,odborníky a kutily všeho druhu. Odtud asi taky pramení ta nezměrná tolerance k poruchovosti ale i,radost z dostupných a "údajně" i levných (především však nutných) :D náhradních dílů. Prostě to všechno v nás možná podvědomě tak nějak přežívá a snad se i přenáší na další gen. Takže dnes jezdí většina zahr. aut na garančky měnit olej a náplně ,ale ty naše národní klenoty na poloviční generálky motoru . :mrgreen: S jejich oblibou to tedy alespoň prozatím zřejmě ani nehne. Tomu říkám národní hrdost a patriotismus :wink:
Nemyslím si, že by ta auta ve své době vybočovala z průměru co se týká spolehlivosti. Pokud ses o auto postaral, tak se postaralo o tebe. A pokud se podařilo sehnat příslušný ND, tak výměna čehokoliv byla možná v průměrně vybavené garáži. Cokoliv se na tom autě podělalo, tak stálo za výměnu. Dnes se mnohokrát ani výměna nevyplatí (a to se nebavím o značkovém servisu).
tomvm
Příspěvky: 201
Registrován: úte črc 21, 2009 9:34

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od tomvm »

Ahoj, ozivim toto tema. Jdu na objednani prevodovyho oleje do 105tky a mam dilema. Chtel bych bud nejakou hustsi 75w80 nebo ridsi 75w90. Po listovani eshopama a vybirani co nejvhodnejsiho oleje vybiram mezi valvoline mtf maxlife 75w80 a shell spirax s4g 75w90. Shell ma tak velky viskozitni index ze si rikam jestli kolem 0 stupnu nebudou uz stejne tekute. Mam tam ted nality mogul syntrans 75w90 a pri minusovych teplotach je az dost husty, jinak radi s nim dobre.
Prevodovka je 5ti stupnova a origo tam patri pp80 api gl4. Jezdim vetsinou kratke trasy do 10ti km a parkrat do roka jedu delsi cestu, klidne kolem 100 nebo 200km. Pri ridsich 75w80 si myslim ze by prevodovka dobre neradila za tepla. Diky predem za odpovedi.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od Pitris »

Dej Tutelu Car Technyx 75w85 :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Brembo
Příspěvky: 2293
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od Brembo »

tie autá sa dokázali vyškrabat i tam,kde mali šancu len štvorkolky. Prešli blatom,snehom tam,kde žiadna dvojkolka ani s offroad pneu nemala šancu. Spotreba bola pomerne priaznivá,netrpeli žiadnymi typovými poruchami-okrem neutesnitelného palivového čerpadla-unikanie oleja a neštastne vyriešenému upevneniu telesa vzduchového filtra a nepríliš pevné veko karburátora.
Suzuki SV 1000,Opel Insignia Sport Tourer CDTI 153kW,Opel Vectra 1,7 DT-išla do sveta
tomvm
Příspěvky: 201
Registrován: úte črc 21, 2009 9:34

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od tomvm »

Tutela se zda podle technyckyho listu hustsi aji nez ten shell ... pri 100 stupnich 11,5 a index 160 a je vcelku draha, do toho se mi jit nechce ... myslis ze by to byla dobra volba ?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od Pitris »

Tutela funguje v mrazu i za tepla. Pokud pochybnost, dej Valvoline MaxLife....
Ale Š105 fungovala i s PP80....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Motorovy olej do staricke skody 105

Příspěvek od skodovkar »

Pitris píše:Ale Š105 fungovala i s PP80....
A já bych ji tam nechal, pokud nemáš nová gufera :P
Odpovědět