mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Bramborak3
Příspěvky: 1245
Registrován: ned zář 24, 2017 8:08

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od Bramborak3 »

Jinak ano. Viskozita u 5w40 klesá dřív než u 5w30. Ale myslim, že to Ravenol Vst a Vsi a svým Usvo,cleansynto, Wolfram atd posunul zas jinam. Obyč 5w40 začínají po 5-6 tis strmě klesat. (Ikdyž 0w20 z toho nebude)
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od Pitris »

Proto jsem napsal "u opravdu kvalitních olejů 5w40". Z plně syntetického (třeba PAO) základového oleje. U HC olejů ten pokles viskozity (až k 5w30) opravdu je. Ale záleží na stavu motoru a typu jízd....
Čímž neříkám že by HC oleje byly špatné. Nikoliv. Jen je u nich (a trochu plánovaný, i z eko důvodů a nižší ceny) větší pokles kinematické viskozity při 100 stupních :idea:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Bramborak3
Příspěvky: 1245
Registrován: ned zář 24, 2017 8:08

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od Bramborak3 »

Mě to přes zimu, kdy mám od října do konce března v (a max 6 tis km, kdy ještě necelý 2L doliju ) v motoru 5w40 zajímá jak loňský sněhy...d Navic ted Ravenol Vst 5w40.
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od Mirec 29 »

Našiel som zaujímavý graf . Ide o test vst 5w40 zmena kinemat.viskozity pri 100 st. už po nájazde 1000 km pokles z 14.3 na 13.7 až 13.8 potom drží až na 6500 km. A potom lineárne pomaly dolu až na hodnotu 13.4 po najazdených 10.000 km. Takže tá 5w30 z toho asi nebude ono to je asi ozaj trošku iná liga. Bol to test na bmw 4.4 V8 Twin turbo
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Maraki
Příspěvky: 3
Registrován: ned říj 06, 2019 19:05

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od Maraki »

Ahoj všem,
mám 1,6 Valvematic v Toyotě, aktuálně nájezd 120t km a od začátku. Nejčastější trasy město kolem 50km/součet jízd tam a zpět, mimo semafory, ale občas se člověk zácpám nevyhne. Dálnice do 120km/h a když, tak jsou to stovky km. Krátké trasy, kdy se motor, potažmo olej sotva zahřejí, jsou řádově jen v procentech. Roční nájezd průměrně 28t km a spíše defenzivně. Občas motor proženu do otáček, což je u atmosféry nutné např. při předjíždění.

Olej měním pravidelně 10t km. Dávám originál filtry (olejový a vzduchový). Používám olej Toyota Fuel Economy 5W-30, ACEA A1/B1, A5/B5, API SL. S motorem i autem počítám do budoucna "co to půjde". Takže mi není jedno kde tankuji, co dávám za filtry, olej, atd.

Nyní k oleji. Z českého trhu Toyota FE 5w-30 pomalu zmizel. To postřehl asi každý, kdo ho kupoval. Ještě ho lze objednat na Slovensku, popř. dojde k naskladnění v Česku. Nicméně z prodejců na dotaz "kdy?", nikdo nedokázal odpovědět. Proto hledám alternativu. Olej jsem neřešil, prostě Toyota FE 5w-30. Vůbec nechci rozvířit diskuzi nad 0W-20. Chci jít cestou 5W-30, později 5W-40. Nutno podotknout, že motor olej "nežere" ani trochu. Stejně tak znám a mám manuál k autu, jehož citaci tady někdo už uváděl. Tzn. jaké lze použít třídy oleje.

A tak jsem začal hledat olejovou alternativu. Nejsem tribolog ani chemik. Snažil jsem se zorientovat zde ve fóru nebo ve fóru o Toyotě. Pochopil jsem, že tento motor snese asi slušný rozsah druhů olejů. Jestli to chápu dobře, tak oleje s označením C1-C3 jsou určené pro motory s katalyzátorem a v případě Valvematicu, který nemá ani filtr pevných částic, není úplně vhodný.

Pokud použiji olej ACEA A1/B1, A5/B5 API SL, tak to může být např. Valvoline SynPower FE 5W-30 nebo Ravenol FDS, popř. Eneos Premium Multi nebo Yacco Lube F (vše 5W-30). Pochopil jsem, že olejové základy jsou podobné a do následné aditivace stejně nikdo nevidí... Tyto oleje vytvoří tenčí vrstvu filmu a oproti olejům třídy ACEA A3/B4. Dochází k úspoře paliva a přitom dostatečnému mazání při výše uvedených jízdách (žádné závody ani v horku ani v zimě).

Kdybych měl volit 5W-30 ACEA A3/B4, API SL, což splňuje např. Valvoline SynPower nebo Shell Helix Ultra, tak jsem pochopil, že asi trochu vzroste spotřeba a...? Protože když se podívám např. na Valvoline SynPower FE A1/B1, A5/B5 zde:

https://sharena21.springcm.com/Public/D ... 162d889bd1

Tak nevidím příliš velké rozdíly oproti Valvoline SynPower A3/B4 zde:

https://sharena21.springcm.com/Public/D ... 162d889bd1

Jen rozdíl ve viskozitě při zahřátí.

Když už se podobné věci řeší, mám pocit, že to směřuje k doporučení oleje třídy ACEA A3/B4. Ale když se na to podívám z hlediska životnosti motoru a jeho součástí (koroze, kaly, usazeniny na ventilech, atd.), že mi motor olej "nežere", tak si kladu otázku, zda používat oleje ACEA A1/B1, A5/B5 API SL (SN) nebo třídu ACEA A3/B4 API SL (SN)??? Nějaký argument, který mi unikl? Mohlo se stát... Popř. má někdo dlouhodobou zkušenost, že např. olej Valvoline SynPower má perfektní aditivační balíček a ten motor je na tom lépe než u jiného oleje?

Další věc je cenový rozdíl značek. Souvisí jen s produkcí nebo v tom hraje roli i aditivační balíček (popř. další faktory jako doprava, apod.)? Jestli to vůbec někdo může vědět... Např. cenově Valvoline SynPower FE vs. Ravenol FDS? Opět se liší jen v pro mě malých číslech a nedokážu posoudit, zda je to zásadní pro provoz.
http://www.ravenol.cz/katalog/149-ravenol-fds-5w-30

Razítko na to, který olej je "nejlepší" nečekám. Spíš poslechnu argument, který povede k pravděpodobnému zvýšení životnosti motoru při takové periodicitě výměn... Díky
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od Jerry3 »

Velmi pravděpodobně prodloužíš výdrž motoru, pokud se vyhneš olejům se sníženou HTHS viskozitou, tj. těm, které jsi používal až dosud (A1/B1 + A5/B5). Tedy jestli už není pozdě...
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od Pitris »

Mezi oleji je rozdíl nejen pokud jde o aditivaci (menší), tak i co do základových olejů (větší).
Ale ten Tvůj interval výměn je podstatný, rozhodující, a co do výdrže správný....:wink:
Olej Ti to nebere - buď rád, ale jak píše Jerry, olejem A3 nic nepokazíš a z hlediska výdrže motoru (obzvláště při těch delších jízdách) bude olej A3 lepší....
Co jde o vliv na spotřebu paliva, tak třeba i zde ve "fordvláknu" psali že rozdíl A1 vs. A3 je velmi malý (a někdy i neměřitelný).

A pokud bych měl vybrat, tak při delších jízdách (a Tvých intervalech výměn) bych klidně dal raději i C3 než A1/A5.
Co jde o ty značky olejů, tak jak Valvoline, Shell nebo Ravenol jsou :wink:
A tady je pěkný přehled údajů z TL oleje-5w40-0w40-5w50-5w40-c3-5w30-5w30- ... t6563.html na výběr....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Maraki
Příspěvky: 3
Registrován: ned říj 06, 2019 19:05

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od Maraki »

Rozumím. Pro mne z toho plyne spíše pozitivní zkušenost a lovit ve vodách olejů 5W-30 ACEA A3/B4 API SL (SN). Tzn. Valvoline SynPower 5W-30 nebo např. Ravenol HCL CleanSynto 5W-30. Překvapuje mne trochu to C3. Ale pořádně mrknu na ty tabulky... Napadá mne od boku např. Eneos Sustina 5W-30, ta má specifikaci C3. Ta je v pohodě? Stále ve světle intervalu výměn a životnosti motoru. Neznamená to, že chci výhradně japonský olej...

Cena oleje mne nezajímá, není to priorita. Spotřeba také není priorita, s tím se vyrovnám. Prošel jsem si dieslovým motorem s perfektní spotřebou, ale když kosa padla na kámen a musel jsem řešit vstřiky a vysokotlaké čerpadlo, tak kde byla "úspora" za spotřebu... Proto jsem šel do konstrukčně relativně jednoduchého benzínu. A oddálení řešení problémů s autem je k nezaplacení. Proto se ptám i na olej.

Každopádně díky za náměty...
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od Pitris »

Olej C3 je nevhodný (tam kde být nemusí; kde ano, holt smůla) pro krátké popojížďky bo má sníženou hodnotu alkalické rezervy TBN. Maraki píšeš, že spíše delší jízdy a včasná výměna, takže
ad1) tu alkalickou rezervu nevyčerpáš, a
ad2) na delší jízdy je vhodnější normální (nesnížená) HTHS
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
jarson1
Příspěvky: 2089
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od jarson1 »

Maraki píše: Takže mi není jedno kde tankuji,
...a toto je tiež dôležité. Ona toyotka zožere vcelku hocičo, ale to neznamená, že jej to dlhodobo robí dobre. Takže benzín idealne taký, ktorý čistí, prípadne nejaké to aditivum - najlepšie pravidelné, alebo aj také to "občas" nezaškodí.
ale to len vzhladom ku kontextu. kedže tu sme pri oleji, toto pravdaže patrí inam.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od Mirec 29 »

K tomu oleju Toyota FE 5w30 keď som pátral ja pred nejakým casom po tomto čo je to za olej zistil som že je to mobil super 3000 formula FE 5w30 predávaná ako olej "Toyota"... To len aby si vedel čo si tam lial...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Shi
Příspěvky: 1339
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od Shi »

Maraki píše: ... lovit ve vodách olejů 5W-30 ACEA A3/B4 API SL (SN). Tzn. Valvoline SynPower 5W-30 nebo např. Ravenol HCL CleanSynto 5W-30. Překvapuje mne trochu to C3. ...
Každopádně díky za náměty...
Olejů 5w-30 ACEA A3/B4 API SN je jako šafránu. Většinou pokud už jsou API SN, tak už jsou C3.
Když už C3, tak brát takové, kde je TBN spíš kolem 8,0 mgKOH/l než takové, kde je TBN poblíž 6,0 mgKOH/l.

Z olejů C3 je špičkový například Mobil 1 ESP 5w-30
abc
Příspěvky: 1072
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od abc »

V 5w30 a Api A3 je novinkou Sunoco Synturo Gold 5w30 A3 a Api SN. :arrow: https://www.sunoilespana.com/categoria- ... _gold_5w30
Šafrán se nám rozrůstá. :wink:
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od Pitris »

5w30 A3. Pár jich ještě je, zaplaťpánbů :) :wink: 5w30-a3-b3-t6585.html
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Matěj
Příspěvky: 180
Registrován: čtv zář 22, 2005 11:46

Re: mot.olej Toyota Auris 1.6 Valvematic 97Kw

Příspěvek od Matěj »

Koupil jsem v Per Oil do Aurise Yacco VX 1703 FAP 5W-30. Výměna po 7000 kilometrech.
Olej Yacco dávám do všeho, co u nás má 4 kola, vyjma tchánovo Octavie, který dává Castrol
Odpovědět