Mazivo hřídele zahradního štěpkovače

Fórum o průmyslových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
alex.333
Příspěvky: 2
Registrován: pon říj 12, 2020 10:30

Mazivo hřídele zahradního štěpkovače

Příspěvek od alex.333 »

Koupil jsem válcový zahradní drtič Parkside PWH 2800 A1, prostě klasický pomaluběžný štěpkovač.
Řezný válec je přes pero uchycen k hřídeli průměru cca 30 mm a ta je uložena kluzně.
Jaké mazivo mi doporučíte pro toto uložení? Otáčky pod 100 za minutu, nízká teplota, ale vysoké zatížení.
V návodu "samozřejmě" nic uvedeno není a originálně to bylo trochu šmrnclé nějakým olejem.
Protože tomu teď dávám docela kakao, chci se o mašinku postarat. Neměl jsem to rozdělané úplně, ale hřídel je na druhé straně uchycena zřejmě v kole planetové převodovky a na zahradním fóru jsem viděl, že se někomu (na jiném podobném stroji) planetky úplně obrousily - nebyly z výroby namazané.
Rád bych, aby mi stroj vydržel už "nafurt", takže chci předejít takové zbytečné destrukci.
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Mazivo hřídele zahradního štěpkovače

Příspěvek od bio »

Osobně bych doporučil mazací tuk, optimálně s přísadou MoS2 a grafitu.
alex.333
Příspěvky: 2
Registrován: pon říj 12, 2020 10:30

Re: Mazivo hřídele zahradního štěpkovače

Příspěvek od alex.333 »

Nedalo mi to a rozdělal jsem to. Planetová převodovka byla krásně namazaná a kola vypadají kvalitně.
Stroj má za sebou už minimálně hodinu nepřetržité práce (přechroustání všech větví z 8 šestimetrových smrků. 2/3 čerstvé, zbytek loňské suché. Byla to docela zabíračka, některé větve sotva prošly otvorem a motor hodně "skučel" - čekal jsem, že se už zastaví, ale všechno zvládl.
Nejde vidět žádné opotřebení - vazelína téměř není znečistěná otěrem z ozubení kol.

Jediné místo, kde to je černé jsou právě kluzná ložiska hřídele. Použil jsem tedy (z domácích zásob) HECHT grease GX. Jediné, co jsem o ní zjistil, že obsahuje EP přísady a dle staršího popisu i molyku. Je dost tuhá, čirá, tmavě modré barvy. Výrobce Paramo.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Brembo
Příspěvky: 2288
Registrován: pon čer 08, 2009 21:28
Bydliště: Matuškovo

Re: Mazivo hřídele zahradního štěpkovače

Příspěvek od Brembo »

mám ten hrozný krám Parkside. Krám preto,že po niekolkých rokoch občasného použitia ma na tom sere takmer všetko,okrem výkonu,ten musím uznat. O tie klzné ložiská sa nebojte,velkým problémom je samotné štiepkovací nož-bubon,z ktorého sa po čase stane ovál,a tak Vám tenké vetvičky nenaseká. Tie ložiská som namazal možno 5x,teraz už na to kašlem-nezasluži si akukolvek starostlivost.Problémom po čase je i samotný nespolahlivý vypínač,ktorému odíde aretácia a tak sa Vám pri sebemnšom dotyku spínača stroj vypne. Po čase tiež začne srat bezpečnostná vidlička -spínač na zbernej nádobe a vplyvom vibrácií sa vysunie a strojček sa opat vypne. A tak budete musiet neprestajne a to doslova, riešit že prečo sa ten krám vypol a nedá sa zapnut. Samotný spínač ako náhradný diel v dobrom zvyku Parkside neexistuje.
Suzuki SV 1000,Opel Insignia Sport Tourer CDTI 153kW,Opel Vectra 1,7 DT-išla do sveta
Odpovědět