LPG - od ktorej spoločnosti tankujete?

Diskuze o palivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
FF

LPG - od ktorej spoločnosti tankujete?

Příspěvek od FF »

LPG - od ktorej spoločnosti tankujete a aké máte skúsenosti, čo sa týka kvality?
...podeľte sa...
Naposledy upravil(a) FF dne ned úno 21, 2010 23:52, celkem upraveno 1 x.
Roman76

Příspěvek od Roman76 »

Já se snažím tankovat vitogaz (dříve kralupol), pokud nemám možnost, tak beru hungas. U vitogazu mě pravidelně vychází spotřeba cca o litr až litr a půl na 100 km méně, než u ostatních plynů.
FF

Příspěvek od FF »

Ja som posledné tri mesiace tankoval na 1.SPS (každý víkend akcia 0,38 €/l), keď som naň prechádzal zo Slovnafťáckeho ECO+ (0,51 €/l), tak som si prísne sledoval spotrebu, lebo som mal zo začiatku nedôveru, ale všetko bolo v poriadku. V posledných dvoch týždňoch mi ale spotreba vyletela o 1l/100km z ničoho nič hore, tak som skúsil Flagu (0,49 €/l) a všetko sa vrátilo do normálnych čísel, ale v prepočte je stále 1.SPS (v tej víkendovej akcii za 0,38 €/l) aj so zvýšenou spotrebou o 1l/100km výhodnejšie (vychádza to akokeby stál pri normálnej - nezvýšenej spotrebe 0,43 €/100km), akurát nemám z toho ten "správny" pocit.
Návštěvník

LPG - od ktorej spoločnosti tankujete a aké máte skúsenosti?

Příspěvek od Návštěvník »

Ta spotřeba ti vyletěla protože je potřeba motor raz za čas nechat projet na benzín.Doporučuje se tak každá třetí nádrž celou vyjet na obyč .benzín.
FF

Příspěvek od FF »

...to s tým nemá absolútne nič spoločné!
bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Příspěvek od bjukemen »

..presne tak na BMW 318 sme jazdili na plyn 7 rokov a nikdy sa spotreba nezvyšila a na benzin sa vobec nejazdilo...

..pripisoval by som to nekvalitnemu vyrobku teda plyn musel byť nekvalitny...
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ka-spel »

Rozdíl v plynu bude určitě. Já to nejvíc poznal na dovolených. Tak jak to jelo na chorvatský, rumunský a bulharský plyn se to s těma domácíma sračkama nedá srovnat. I u nás jsou však rozdíly. V Prostějově jsem jezdil na LPG od OMV (tvrdí, že Flaga), pak menší čerpačky GössWein, Primaplyn. Pak jsem zkusil jednu malou čerpačku s Flagou a rozdíl litr ve spotřebě.
byloObrázek
je Obrázek
Pkod

Příspěvek od Pkod »

Jestli on ten rozdil nebude v pomeru propan/butan. Maji rozdilnou vyhrevnost, hustotu... Taky bod varu a proto se tankuje povetsinou smes.
FF

Příspěvek od FF »

Rozdielny pomer sa používa zima / leto, ale rozdiely v spotrebe prezradia aká je kvalita LPG ako takého!
...samozrejme orientačne... ...nenahradí sa tým laboratórny rozbor!
Naposledy upravil(a) FF dne sob úno 13, 2010 0:31, celkem upraveno 1 x.
Pkod

Příspěvek od Pkod »

FF píše:Rozdielny pomer sa používa zima / leto, ale rozdiely v spotrebe prezradia aká je kvalita LPG ako takého!
A povědztě mi, Kefalín, čo vy si představujete pod takým slovom kvalita?

I u "slusnych" dodavatelu mohou byt kvuli pomeru slozek v plynu rozdily ve "spotrebe". A to nemusi mit s "kvalitou" nic spolecneho. Otazka je, jak je hodnoceni podle spotreby objektivni.

Pokud neco v "mistnim" LPG" vadi, jsou to podle meho hlavne necistoty (povetsinou kovove) a nezadouci slozky z destilace (puvodci pryskyrice v system).

jeden starsi clanek k tematu:

http://lpg.cernosice.cz/index.php?page=clanek.php&id=5
FF

Příspěvek od FF »

...ale keď vyskúšaš niekoľko dodávateľov a zrazu je u niektorého spotreba vyššia, tak to znamená jediné (mimo tvoju poruchu): LPG nie je také kvalitné ako by malo.
Vychádzam z toho, že keď z rovnakého množstva dostaneš menej energie, znamená to, že tam je aj niečo, čo energia nie je: nečistoty a prímesi, ktoré tam byť nemajú atd. Neviem si totiž predstaviť zložky, ktoré tam byť nemajú a poskytnú ti viac energie ako samotný propán-bután... :? (samozrejme beriem do úvahy aj to, že so zimnou zmesou musí byť spotreba o trochu vyššia, nakoľko je tam menej tej zložky, ktorá ma viac energie a naopak viac tej, ktorá má menej energie, ale má iný bod varu).

Ja najviac verím Slovnaftu a jeho ECO+ a potom Flage. U tých "noname" prísne sledujem spotrebu a to musí byť fakt dobrá cena. Je pravda, že LPG mám roky a doteraz som tankoval iba Slovnafťácky ECO+ a aj pri odklaovaní som mal (po roku) len dve-tri kvapky kalu! To len v poslednej dobe blbnem s 1.SPS, ktorá dáva cez víkend (blízko môjho bydliska) 1l LPG za 0,38€, čo je oproti Slovnaftu, ktorý teraz zdražel z 0,51€/l na 0,54€/l super... ...ale očakávam, že pôjdu hore aj tí ostatní, pretože tí reaguju s cenou vždy zárovaň so Slovnaftom. Zajtra sa pôjdem pozrieť, či tá cena u 1.SPS ja stále 0,38€/l.
Na záver musím konštatovať, že dlhodobú a zároveň pozitívnu skúsenosť mám so Slovnaftom a jeho ECO+, ktorý je ale aj (skoro) vždy o chlp drahší ako ostatní. Treba však kalkulovať aj s tým, že tí lacnejší sa ti môžu na cene nepekne vrátiť a vyjsť pekne draho pri prípadných poruchách a následných servisoch...
Návštěvník

LPG - od ktorej spoločnosti tankujete a aké máte skúsenosti?

Příspěvek od Návštěvník »

Tak to je na čase aby shell začal prodávat w power lpg.
FF

Příspěvek od FF »

...tak cena u 1.SPS išla hore z 0,38€/l na 0,41€/l - presne ako som povedal hýbu s tým vtedy a tým smerom ako Slovnaft.
Predtým som natankoval plnú nádrž u spoločnosti Fuel (v Piešťanoch blízko diaľnice a Tesca) a pri dnešnom tankovaní som si mohol vypočítať spotrebu a tá bola ešte o 0,4 l/100km vyššia ako vyššieuvedená najvyššia - takúto spotrebu som ešte nikdy v živote nemal - tam už teda nepôjdem a cena 0,51€/l! (pumpár vravel, že LPG majú z Česka - Tomi Gas, alebo tak nejak). Vychádza to oproti Slovnaftu a Flage až o 1,4 l/100km viac! :evil: :twisted: :oops: :idea: :!: :?:
FF

Příspěvek od FF »

...čo by som teraz od radosti robil, keby bol 1 liter za tých v poslednom príspevku zatracovaných 0,51€!
Novoročný šok - 0,71€ / 1 liter!!! :oops: :(
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Příspěvek od NOVON »

U nás 17,90 kč/l :?
VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Odpovědět