LED-ky (aj namiesto žiaroviek)

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
FF

LED-ky (aj namiesto žiaroviek)

Příspěvek od FF »

Používa niekto z vás LED-ky namiesto žiaroviek? Aké má skúsenosti s políciou a STK? ...mám tak riešené osvetlenie EČ (ŠPZ), 5W klasiky ten plast dosť opaľovali a ten sa rozpadal, tak som sa nasr.l a dal som tam LED-ky s rozptylovým kužeľom - tie sa najviac podobajú na klasiku, takže vidno celú tabuľku a nie len dva pásiky, SMD-čka by boli lepšie, ale vo viacsmerovej W5 verzii boli dosť drahé. Sufitky v interiéri a v kufri mám osadené SMD trojčipmi (svietia o niečo silnejšie ako 5W klasiky). Na obrysové, brzdové (uvažujem aspoň o treťom brzdovom svetle), hmlové, smerovky alebo koncové som sa zatiaľ neodvážil - kvôli polícii a STK. Ono je na všetkých NoName LED-kách uvedené, že je to iba na použitie mimo verejných komunikácií a značkové sú kur.vsky drahé (homologáciu som si však nevšmol).
Dlho som LED-kám odolával, ale vypálila sa mi jedna žiarovka v prístrojovke (je pakáreň a to som rád, že mám Feliciu - určite niekto vie o čom hovorím) a tak som sa odhodlal k výmene za LED - na tých ma policajti, STK a ani poisťovňa snáď nedostanú. Vymením tam 4ks (podsvietenie) + 2ks (kontrolka obrysoviek a tlmených) + 2ks podsvietenie panelu kúrenia - to sú žiarovky, ktoré vlastne svietia non-stop a tak sú prvé v rade na vypálenie. Samozrejme všetky LED-ky mám biele (odhadom 4000 až 5000K) - keď vidím niekomu tie totálne modré nezmysly, tak si pomyslím, čo je to za...

Ináč úspora prúdu nie je zanedbateľná - EČ namiesto 10W iba 1W - 10W/12V=0,833A... ...1W/12V=0,083A... ...0,833A-0,083A=0,75A iba na osvetlení EČ. :wink: ...a to nehovorím o opálených päticiach na 2W kontrolkách, alebo spomínaných 5W EČ.

Má teda niekto vlastné skúsenosti s policajtami a STK?
Naposledy upravil(a) FF dne pát bře 29, 2013 22:53, celkem upraveno 1 x.
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: LED-ky namiesto žiaroviek

Příspěvek od skodovkar »

Do srand bych to dal, ale nikam do světel. Dokonce už se prodávají i do předních světlometů. Ty jsou konstruovány na klasickou žárovku s přesně umístěným vláknem a podobně na tom bude i zbytek světel.
bjukemen
Příspěvky: 4867
Registrován: sob bře 29, 2008 17:09

Re: LED-ky namiesto žiaroviek

Příspěvek od bjukemen »

..ja idem riesit uplne toto iste ako ty, na osvetlenie SPZ idem dat LED asi SMD-cka do interieru tiez, a podla toho sa dalej rozhodnem ci este nejake niekde vymenim
chevrolet cruze 2.0 vcdi 120kw

Alfa Romeo 156 SW 2,4 JTD 110kw @ 142,3kw
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: LED-ky namiesto žiaroviek

Příspěvek od Pitris »

Pokud vím, tak dodatečně dokoupené "LED-žárovky" nejsou homologované.
S policií budou problémy možná, na STK určitě.....hlavně v hlavních světlech.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
FF

Re: LED-ky namiesto žiaroviek

Příspěvek od FF »

Vonkajších svetiel sa samozrejme ani nedotknem (okrem teda osvetlenia EČ - na to však boli racionálne dôvody)... ...ale rozmýšľam vymeniť zadné 5W žiarovky obrysové za LED-ky, také ktoré nebudú mať na pohľad rozdielnu intenzitu od klasických žiaroviek. Ono totiž v niektorých autách (vrátane Felicie) svietia vzadu počas rozsvietených stretávacích, alebo diaľkových až 4 vlákna! Dve sú v sólo žiarovkách po 5W a ďalšie dve sú 5W vlákna v kombinovanej žiarovke s vláknom 21W brzdových svetiel. Tie 5W sólo obrysovky by som rád vymenil za LED - aj tak budú svietiť ešte tie ďalšie dve 5W klasické vlákna, ale počas státia/parkovania so zapnutými iba obrysovkami to značne ušetrí spotrebu. Rád by som dal aj predné obrysovky, ale v reflektore je dosť "hic" od H4 a tak sa tam hodí iba sklo... ...ale aj tak ich vymením za nejaké 2W klasické (originál sú tam 5W) a na pohľad to skoro nepoznať, ale spotreba bude o 60% menšia - a okrem toho v predných reflektoroch každú "inakosť" ihneď vidieť.

P. S.: ináč homologované LED-ky som veru ešte nevidel, ale zato som videl a aj vídam na niektorých vozoch aj klasické žiarovky, ktoré evidentne žiadnu homologizáciu nemajú (stačí na to iba pohľad okom) a polícia a STK nič?!
v.vilik

Re: LED-ky namiesto žiaroviek

Příspěvek od v.vilik »

LED světla mám jen přední parkovačky, již 4 roky(dělal jsem si je sám). 2x technická, několik kontrol policie na silnici - bez problémů.V interiéru mám 16 ks světýlek, které jsem všechny nahradil LEDkami. Do hlavních světel, brzdových ani koncových je dát nemůžu, i kdyby byly homologované. PP mě kontroluje funkčnost těchto žárovek a protože mají jiné parametry než klasika (kontroluje to odběr), by to hodilo chybu. Navíc, při hlavních světlometech je větší pravděpodobnost postihu, v krajním případě i zákaz další jízdy při kontrole na silnici, kvůli homologaci, protože jsou nejvíce vidět. Ony snad ani homologované nejsou, jak tu již bylo zmíněno.
FF

Re: LED-ky namiesto žiaroviek

Příspěvek od FF »

...treba kúpiť verziu s technológiou proti hláseniu chýb...
emge
Příspěvky: 369
Registrován: pon bře 12, 2012 22:33

Re: LED-ky namiesto žiaroviek

Příspěvek od emge »

Ja by som odporúčal pouvažovať na LED denným svietením. Vyriešiš tým aj osvetlenie EČV - bude svietiť, len ak nebudeš používať denné svietenie. Namontovať si to môžeš aj sám, stačí dodržať zákonom predpísané rozmery. Ak sú svetlá homologizované, žiaden policajt, ani STK, Ti nemôže nič vytýkať.
Ja som si namontoval tento typ:
LED - DRL 502 FLEXI
Montáž je jednoduchá - stačí navŕtať 10 otvorov priloženým frézovacím vrtákom (odporúčam vopred rozmerať a predvŕtať otvory pre vodiaci vrták). Svietia veľmi dobre a môžeš sa aj kratívne realizovať pri ich umiestnení.
V interiéri a v kufri som ešte nahradil sufidky za LEDkové - SMD trojčipové. Svietia oveľa lepšie a nemusím sa obávať nechať dlhšie otvorené dvere, alebo kufor, keď niečo robím. Technikovi na STK sa veľmi páčili, povedal, že si musí aj on také namontovať.
FF

Re: LED-ky namiesto žiaroviek

Příspěvek od FF »

...a ako to máš so zápisom do TP?
emge
Příspěvky: 369
Registrován: pon bře 12, 2012 22:33

Re: LED-ky (aj namiesto žiaroviek)

Příspěvek od emge »

Denné svetlá sa nemusia zapisovať do TP.
Musia byť len homologizované pre denné svietenie (RL) a namontované v súlade so zákonom - automatické zapínanie (zabezpečuje jednotka dodávaná k denným svetlám), dodržanie rozmerov...
Dokument zo stránky Ministerstva dopravy:
http://www.testek.sk/files/denne_prevaz ... tidla3.pdf
FF

Re: LED-ky (aj namiesto žiaroviek)

Příspěvek od FF »

Prešiel som pár diskusií a našiel som zopár príspevkov, kde dotyční prísahajú, že dostali od policajtov pokutu aj keď to mali homologované a funkčné v súlade s predpismi, ale nezapísané v TP.
Ťažko povedať, či pochybili (ak neskúšali bu-bu-bu metódu) policajti, alebo či si dotyční vymýšľajú...
Autoxxxrady

Re: LED-ky (aj namiesto žiaroviek)

Příspěvek od Autoxxxrady »

Nevim jak je to na Slovensku, ale v České republice se denní svícení do TP nezapisuje. Neni to přestavba vozidla ani změna technických údajů. Neni proto potřeba žádný zápis.

Svítilny musí být homologovány a zapojeny dle vyhlášky
Dokladem opravňujícím k používání světel k dennímu svícení je značka RL vylisovaná na krycím skle světla nad homologační značkou. Pokud na světlech tato značka není, jedná se o podstatně levnější poziční světla.

Při montáži musí být splněna určitá výška a vzdálenost. Nebudu to tady vypisovat do detailu.

Všechny didody a různá světýlka co nemají homologační značku RL a nejsou umístěny a zapojeny dle vyhlášky nejsou denní svícení a hrozí vám pokuta při silniční kontrole. A neměli by jste projít technickou kontrolou.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: LED-ky (aj namiesto žiaroviek)

Příspěvek od Pitris »

Ano, u "nás" se to do TP nepíše. Já mám denní světla (homologované Helly) dodatečně domontované,
a bez zápisu v TP jsem s tím prošel už 2x STK :wink: a několikrát jsem absolvoval silniční kontrolu....:wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
emge
Příspěvky: 369
Registrován: pon bře 12, 2012 22:33

Re: LED-ky (aj namiesto žiaroviek)

Příspěvek od emge »

Dopravná polícia v našich končinách slúži na 90% (a to som možno optimista) na vyberanie pokút a plnenie štátnej kasy. Diskusie sú plné rôznych prípadov, keď vodiči dostali neoprávnene pokuty. Zaplatením pokuty však vodič "súhlasí" s priestupkom, takže sa už odvolať nemôže. Aj keď si myslím, že taká žaloba na súde za zneužitie právomoci verejného činiteľa by mohla byť reálna.
Po zavedení svetiel pre denné svietenie (zákon z r. 2009) bolo množstvo prípadov, keď vodiči boli buzerovaní policajtmi a STK, a bolo vybraných množstvo neoprávnených pokút, preto Ministerstvo dopravy... vydalo usmernenenie pre STK, na ktoré som dal odkaz vyššie. Tam je to napísané jednoznačne a poznať by to mali aj policajti. Ak nie, treba sa na nich sťažovať.
Ja osobne však nemám žiadne zlé skúsenosti. Policajti ma kvôli dennému svieteniu nekontrolovali vôbec a na STK to bolo tiež bez problémov. Denné svietenie mám len druhý rok, na začiatku ma tiež odradili rôzne negatívne skúsenosti niektorých vodičov s kontrolami.
Autoxxxrady

Re: LED-ky (aj namiesto žiaroviek)

Příspěvek od Autoxxxrady »

Neoprávněné pokuty? Když na místě souhlasili, tak to se nedá nic dělat.
Buď souhlasíš a nebo nesouhlasíš a neřešíš na místě. Když nesouhlasíš, tak máš možnost se pak bránit.
Odpovědět