Křižovatka

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Křižovatka

Příspěvek od skodovkar »

Je to sice skoronehoda, ale hodím to sem. Vyjížděl jsem autem zespoda a chtěl jsem křižovatku projet svižně z důvodu krátkého intervalu, tak ať projede co nejvíce aut. Naskočila mi zelená, tak jsem svižně jel. Ale co se nestane! Chodci najednou mají zelenou a po právu chtějí přejít. https://postimg.org/image/67ltfwvzz/ Jenomže to už je ve chvíli, kdy jsem už byl tak rozjetý, že bych to neubrzdil. Musím říct, že jsem byl zhrozen více jak ti chodci. A teď proč:
1. Chodci mohou přecházet bez problému ve chvíli, když někdo odbočuje v protisměru doprava.
2. Snažil jsem se dohledat v PSP, jestli k tomuto najdu nějaký paragraf, ale kromě obecného ustanovení, že mám dát pozor při odbočování VPRAVO (nebo obecně dej bacha na chodce) jsem nic nenašel.
3. Jak mám dát pozor na chodce, když jejich zelenou nevidím a nevidím je ani přecházet v takovém okamžiku, abych mohl zastavit?
4. Kdo seřizoval křižovatku, tak ho zjevně vůbec netíží, že kdyby bylo chodců více, tak bude stát šňůra aut skrze celou křižovatku a tím ji zablokují.

Předem díky za názory :wink:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Křižovatka

Příspěvek od Pitris »

Nevím jestli to chápu přesně ale tím stejným směrem kterým ty bys jel rovně na zelenou, tak většinou mají zelenou i chodci. A pokud odbočuješ tak si povinen dát přednost mj. i chodcům přecházejícím ve volném směru. To neplatí, pokud odbočuješ vlevo na odbočovací šipku - to mají chodci červenou....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Křižovatka

Příspěvek od jerome »

No jo ak svieti zelena neznamena to uplne volno http://www.dldviktoria.sk/semafor.html
Aby si mohol naplno frcat musela by svietit takato zelena
Obrázek
alebo na opacnej strane krizovatky takato sipka
Obrázek
a pri tejto sipke vedla cervenej mozes odbocit vpravo ale musis dat prednost jazde vozidlam iducich zlava a chodcom vpravo :wink:
Obrázek
Naposledy upravil(a) jerome dne čtv úno 16, 2017 14:00, celkem upraveno 2 x.
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9929
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Křižovatka

Příspěvek od Colommbo »

Já už tedy jezdím spíš popaměti a podle čuchu, ale tohle mi přijde jako zcela a naprosto běžná dopravněsignalizační křižovatková situace, žádný zádrhel zasluhující si objasnění v tom nevidím... :?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Křižovatka

Příspěvek od bloke »

Mne sa to tiež javí mierne neočakávané (možno len na SK pomery?), ak na semafore nebola príslušná signalizácia -> ako presne vyzeral na križovatke ten „tvoj“ semafor?

(použijem stránku z linku od jeromeho) Obrázok
Signál so žltým svetlom v tvare chodca (č. S 6a) alebo signál so žltým svetlom v tvare chodca a cyklistu (č. S 6b), ktorým je doplnený smerový signál so zeleným svetlom (zelená šípka smerujúca vpravo alebo vľavo), upozorňuje vodiča, že pri jazde smerom, ktorým táto šípka ukazuje, križuje smer chôdze chodcov prechádzajúcich vo voľnom smere po priechode pre chodcov, prípadne aj smer jazdy cyklistov prechádzajúcich vo voľnom smere po priechode pre cyklistov, ktorým je povinný dať prednosť, pritom ich nesmie ohroziť ani obmedziť; na tento účel je povinný zastaviť vozidlo.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Křižovatka

Příspěvek od skodovkar »

Dohledal jsem toto:
Paragraf 5 odst 2 pism g:
ohrozit chodce přecházejícího pozemní komunikaci, na kterou řidič odbočuje, a dále nesmí ohrozit chodce při odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci, při vjíždění na pozemní komunikaci a při otáčení nebo couvání.
De facto jsem ale jel po té oné pozemní komunikaci a neodbočoval jsem na ni, protože ty se dělí na a)dálnice, b)silnice, c)místní komunikace, d)účelová komunikace. Já byl na silnici a pořád po ní jel, čili jsem na ni neodbočoval. Dále, abych někoho neohrozil, tak musím vědět/vidět, že mi tam jde. Pokud o něm ale nevím, tak co s tím? Buď tam těm dvěma důchodcům blikla zelená pozdě, nebo se příliš dlouho rozvažovali, jestli půjdou. Ještě nebyli na přechodě.
Paragraf 21 odst 5
Řidič odbočující vlevo musí dát přednost v jízdě protijedoucím motorovým i nemotorovým vozidlům, jezdcům na zvířeti, protijdoucím organizovaným útvarům chodců a průvodcům hnaných zvířat se zvířaty, tramvajím jedoucím v obou směrech a vozidlům jedoucím ve vyhrazeném jízdním pruhu, pro něž je tento jízdní pruh vyhrazen, a cyklistům jedoucím v jízdním pruhu pro cyklisty.
Tady o chodcích už nic není.
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Křižovatka

Příspěvek od skodovkar »

bloke píše:Mne sa to tiež javí mierne neočakávané (možno len na SK pomery?), ak na semafore nebola príslušná signalizácia -> ako presne vyzeral na križovatke ten „tvoj“ semafor?
Na odkazu níže
https://ibb.co/eej2bF
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9929
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Křižovatka

Příspěvek od Colommbo »

Ale vždyť tys na tu pozemní komunikaci (přes niž přecházeli chodci) ODBOČOVAL...! :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Nehody - pre výstrahu!

Příspěvek od skodovkar »

Colommbo píše:Ale vždyť tys na tu pozemní komunikaci (přes niž přecházeli chodci) ODBOČOVAL...! :)
:-D Já na ni neodbočuji, já po ni pořád jedu. Odbočoval bych na ni pokud bych bych sjížděl ze silnice třeba na místní komunikaci :idea:
...ohrozit chodce přecházejícího pozemní komunikaci, na kterou řidič odbočuje... ovšem kdyby tam bylo "na které řidič odbočuje" tak bych to bral
Naposledy upravil(a) skodovkar dne čtv úno 16, 2017 14:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Křižovatka

Příspěvek od bloke »

Tak na obyčajnú rovnú zelenú, pri odbočovaní vlavo určite nikdy neletím do križovatky, hoci sa ju snažím opúšťať svižne. Smer mi môžu križovať aj rovno protiidúce autá, tak aj tí chodci, ktorých priechody si vtedy dobre skontrolujem... No ty si vtedy bol už v štádiu neubrzdenia.
skodovkar píše:
bloke píše:-> ako presne vyzeral na križovatke ten „tvoj“ semafor?
Na odkazu níže
https://ibb.co/eej2bF
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Křižovatka

Příspěvek od skodovkar »

Tady to není problém, pouští se pouze z jednoho směru.
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Křižovatka

Příspěvek od lengy60 »

Že si s nás děláš legraci,viď? :shock: Řekni ano,prosím. :wink: Ty sice jedeš po komunikaci,ale měníš přece směr jízdy!
Obrázek
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Křižovatka

Příspěvek od jerome »

skodovkar aj z tej satelitnej snimky v prvom prispevku ide o jasne odbocenie vlavo :)
Obrázek
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5787
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Křižovatka

Příspěvek od jerome »

Búrlivá debata bola na jednej stranke k tomuto obrazku. Ktoru smerovku treba pouzit. Pravu ci lavu ?
Obrázek
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Křižovatka

Příspěvek od skodovkar »

lengy60 píše:Že si s nás děláš legraci,viď? :shock: Řekni ano,prosím. :wink: Ty sice jedeš po komunikaci,ale měníš přece směr jízdy!
Nedělám si srandu a dokonce mě to tak nas*alo, že se na to půjdu podívat jako chodec :x Protože není normální, aby chodec vstupoval do vozovky na zelenou těsně před autem. Už by tam dávno měl být, abych věděl, že ho mám pustit. Bohužel když přijíždíš, tak nevidíš barvu semaforu pro chodce -tedy alespoň se sluncem v zádech.
Odpovědět