Kia ceed sw - vhodný olej

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od Mirec 29 »

Ahoj
ak sa nemýlim tak mobil 1 v 0w30 A5 je iba jeden a síce AFE ktorý by sa už nemal predávať...čo si to tam mal presne :?: tiež som ho zháňal na SR ale na nete sú iba staré foto...
inak ak si bol spokojný prečo meniť...
Ak chceš ale skúsiť zmenu tak v 0w30 trebárs shell HU 0w30 A5 prípadne môžeš skúsiť akúkoľvek 5w30 A5...nenáročná atmosféra :wink:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
vojtam
Příspěvky: 6
Registrován: pon kvě 30, 2022 5:53

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od vojtam »

Takže ten olej, který tam je teď je Mobil 1 ESP LV 0W-30 ACEA A5 C2
Kia ceed SW 1.6 GDI 99 kW
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od Mirec 29 »

Myslel som si...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
vojtam
Příspěvky: 6
Registrován: pon kvě 30, 2022 5:53

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od vojtam »

Tak si myslím, že ta C2 je tam v mém případě spíše na škodu.
Kia ceed SW 1.6 GDI 99 kW
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od Mirec 29 »

Dôvod?
Nechytaj sa jednotlivých "písmenok" keď by sme to tak mali brať tak je tam aj A5 čo si navzájom odporuje...
To množstvo schválený a noriem osobne neriešim....je to veľmi kvalitný a silný olej...osobne by som ho nalial do svojho motora kedykoľvek cez zimu...na celoročné použitie by som bral skôr niečo v 5w30 A5/ilsac/api sp napr. Total gfc, yacco lube gdi, valvoline dx1,motul eco-lite,ravenol fds a iné...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
vojtam
Příspěvky: 6
Registrován: pon kvě 30, 2022 5:53

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od vojtam »

Mirec 29 píše:Dôvod?
No nevím přesně, ale měl jsem takový pocit, že C2 by mělo být pro DPF, což se mě netýká.

Mirec 29 píše: Nechytaj sa jednotlivých "písmenok" keď by sme to tak mali brať tak je tam aj A5 čo si navzájom odporuje...
V čem si odporuje?
Kia ceed SW 1.6 GDI 99 kW
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od Mirec 29 »

všade kde je "C" niečo jedná sa o tzv. mid/low saps. Je tam hranica od-do. "A" niečo sú full saps. Preto nemôže (nemalo) by byť na jednom obale aj "C" aj "A" pretože sú to dve rôzne kategórie čo sa obsahu/množstva týka...a hranica deliaca mid/full saps olej je niekedy neskutočne tenká...bežne sa to však vyskytuje aj u iných výrobcov...nechápem prečo lebo je to metúce...preto som písal aby si neriešil každé jedno "písmenko" na obale :wink:
Mnohý ľudia žijú v domnení že oleje "C" niečo sú len pre vozidlá s dpf/gpf...mylná domnienka...existuje kvantum olejov ktoré na sebe ani nemajú acea (EÚ) normy majú napr. dexos čo je niečo medzi acea C a A...
Množstvo saps už dávno nevypovedá o kvalite či schopnosti odolávať opotrebeniu...hovorí to len o tom že sú vhodnejšie pre systémy dodatočnej úpravy výfukových plynov ( dpf/gpf)...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
vinchenzogt
Příspěvky: 6
Registrován: čtv čer 27, 2019 20:31

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od vinchenzogt »

@Pitris
Prečo odporucas 5w-40 Shell Helix ultra na cistenie a potom Ravenol? Nieje ten Helix dobry na celych 15t. km? Mam tiez Ceed 1.6GDI a v servise na garancke mi tam davali 5w-40 (g052167m6) podla faktury.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od Pitris »

Kvůli některým jsem tu přestal přispívat, ale ptáš-li se přímo mě....
15 tkm interval by měl být jen při dlouhých klidných jízdách s málem startů. Jinak je to moc :!: Na každý olej. A je jedno jestli Shell Helix Ultra nebo Ravenol (VST, VSI, SSL, SSO).
A my to tak udělali proto, že po koupi auta jsme chtěli propláchnout motor po ježdění na (náš vkus dlouhých lhůtách) oleje A5. A Shell byl za pusu, a Ravenol vlastně taky :)
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od Pitris »

vojtam píše:Tak si myslím, že ta C2 je tam v mém případě spíše na škodu.
A když už jsem tady, tak napíšu že si to myslím taky. Pokud není GPF (a převažují-li kratší jízdy), nemá tam olej s Cx co dělat.
A co si myslí/píše Mirec je (mi) úplně jedno.
Můžeš dát 0w30 nebo 5w30 s A5 i s A3. Osobně bych se ale klonil k 0w/xy A3 bo ta zvládne i studené starty/jízdy, kdežto A5 můžeš v létě na té dálnici "připálit". A měnil bych ho po/do 10-ti tkm nebo po 1 roce.
Jinak synátor tam ten Ravenol SSL 0w40 dává pořád - mění co 8 tkm, a je spokojen. Motor se zklidnil, ztišil, dočistil a jede na 1+ :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
kater
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 09, 2020 21:59

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od kater »

Zdravim , čo napísal Pitris sa pod to podpísal aj ja.Ako som to tu už písal dávam oleje na rozbor do certifikovaného tribologického laboratória a komunikujem s vedúcou a sama mi potvrdila , že ekooleje a C-čkove sú absolútne zlo pre motory , ale výrobcovia motorov nemajú inú možnosť ako získať homologaciu ako tam predpísať tieto oleje.Oni síce umažu motor , ale prejaví sa to na jeho životnosti a to sa ešte nebavíme o riedení oleja palivom pri nedokončenej regenerácii filtra pevných častíc.Hovorila mi, že niektoré motory po7k km tam majú viac nafty ako oleja ,aj keď majitelia tvrdia ,že im motor olej nežerie .
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od Mirec 29 »

Motoru je úplne jedno či sa mága v oleji "C" alebo "A" všeobecne...(teraz neriešime kvalitu jednotlivých olejov ) jedno to však rozhodne nie je systémom dodatočnej úpravy výfukových plynov...(DPF/gpf...na twc sa akosi zabúda)
Neškatulkujme sa ... rozhodujúca je kvalita jednotlivých olejov a nie to či je na obale napísané A niečo či C niečo....
Inak povedané Shell hu 5w30 áno ale mobil 1 ESP 5w30 či vaše obľúbené ravenol "racing"oleje ktoré sú mnohé "C" tu nemajú čo hľadať....alebo ako nedávno jeden používateľ vyhlásil že VMP je top olej...prosím skúste mu ale nežne povedať že leje do motoru totálne zlo... veď je to nezmysel :idea: a to už ani nehovorím o tých ktorý nemajú na obale C-čko ale dexos :lol: :wink:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9850
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od Colommbo »

Mirec 29: Ahoj! Máme (já a ty) na používání motorových olejů názory rozdílné, což však nemusí nutně vést k tomu, abychom na sebe koukali nevraživě (viz Voltaire.) Avšak jen v krátkosti:
1. motor sám o sobě je "blbá hmota", ale dle mého soudu mu není jedno, jestli A nebo C (bo saps...)
2. zmiňuješ důležitost kvality oleje, ale podle čeho se má uživatel v první řadě orientovat, když ne podle A nebo C uvedených na obalu...? Podle čeho předem pozná kvalitu, nechodí-li sem na fórum...?
3. předpokládám (ale hledat dopodrobna se mi to zrovna teď nechce), že žádný opravdu racing Ravenol (ani jiná značka) mít C nebude... Na druhou stranu možná i ano, ale už z významu slova tyhle oleje nebudou prvoplánově určeny pro použití v motorech na 10-15tis. kilometrů (tzn. po soutěži ven a motoru se dostává jiné péče, s provozem běžného uživatele to nelze srovnávat.)
4. oleje s normou Dexos (2 popř. 1 2. gen) mají v naprosté většině C a podle tebe jsou (snad ten největší) šunt - máš pro takový názor nějaké důvody...?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od Pitris »

Mirec 29 píše:....ako nedávno jeden používateľ vyhlásil že VMP je top olej...prosím skúste mu ale nežne povedať že leje do motoru totálne zlo...
No jo, tady se říkaly věci. Tady se taky volalo hajdy domů....:)
Mirec 29: POSLEDNÍ VĚC K TOBĚ protože ti evidentně uniká rozdíl mezi oleji ACEA Ax a Cx a jejich (ne)vhodnost k (ne)použití. Je mi jasné že nechceš chápat například (rozdíl v) TBN bo se ti to nehodí do krámu, ale já už ti nic vyvracet nebudu, bo kůň je nebezpečnej zezadu a beran zepředu. JTM, JTM, JTM :(

Víš, onehdy jsme v práci řešili našeho řidiče na kterého přišla stížnost. Ten následně ve svém vyjádření k té stížnosti napsal, že vystoupil z trolejbusu a šel jednomu pomoct přes přechod, a tak nějak omylem ho přitom nakopal do prdele....
Po tom přechodu bys možná někdy měl jít ty bo taky občas potřebuješ postrčit :evil:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Kia ceed sw - vhodný olej

Příspěvek od jarson1 »

Pani, ja teda neviem " skoly nemam " , ale ak teda dobre chapem to co viem o olejoch z pohladu noriem A.. a C..., tak ide v principe o to , ze za ucelom dosiahnutia hodnot , ktore by dovolili oleju ziskat normu C... , teda splnit urcity maximalny limit obsahu popola, musi takyto olej byt prosty istych aditiv. Myslim, ze cela " vojna" zastancov a odporcov tychto noriem spociva v nepochopeni jednej veci.
Ano, C olej z uvedeneho dovodu nemoze obsahovat iste aditiva. Ide " zial" prave o take , u ktorych je uz praxou preukazana ista spolahliva uroven ochrany motora a ( aj ) preto zastancovia tychto aditiv C- kove oleje nemaju v laske. Preco? Vidia len to co ( im ) tam chýba . Iste, pochopitelné.
Ale minca ma dve strany.
Totiz sucasne treba povedat, ze C- kovy olej,hoci nemoze tieto aditiva obsahovat, musi svoju funkciu co sa tyka ochrany plnit a to minimálne na urovni A- ckoveho oleja , lebo proste okrem parametru obsahu popola su tu aj dalsie , ktore tieto normy musia plnit a ochrana motora je jednym z nich ( pre pochopenie napriklad pozriet vykonove diagramy noriem na lubrizole - ano, len ilustracne , ale pre pochopenie staci).
Teda ak C- olej nema aditiva obsiahnute v A oleji, ma logicky ine, ktore ich funkciu nahradzuju aspon tak dobre ako povodne z A olejov a sucasne mu dovoluju byt C olejom z pohladu obsahu popola.
Takze ja bych byl klidny.
Je tu ale jedno ale. Tieto " nahradne aditiva" sa prilis rychlo ( v porovnani s A- ckovymi) vycerpavaju. A tym sa oklukou vraciame k zakladnemu faktu , ktory urcuje hranicu zivotnosti , alebo aspon kondicie motora a to ani tak nie je olej samotny ale... Presne, je to interval vymeny.
Teda ak to zhrniem - C olej je vybaveny rovnako dobre na svoju ulohu ochrany motora ako A olej. Ovsem ak u A oleja hovorime o urcitej hranici vycerpania aditiv , tak u C - ckoveho je to ešte skor.
A na zaver jedna myslienka , ktora je podla mna alfou a omegou tohoto celeho - neexistuje zly olej , iba nevhodne zvoleny pre konkretnu aplikaciu.
Toto co som napisal je to co som pochopil po prestudovani roznych zdrojov na tema olejov a po sedliacky si to v hlave ulozil. Takto tomu rozumiem ja.
A dovolim si teraz osobny nazor ( tiez som konzervativec trochu, takze asi preto). Ak by pre konkretnu aplikaciu bola pripustena volba A aj C , potom by som dal A. Na druhej strane , ak by bol momentalne k dispozicii iba olej s normou C ( inak vyhovujuci co sa tyka ostatnych pozadovanych parametrov), s kludnym svedomim by som ho pouzil. Avsak s vedomim, ze vymena bude aspon o tretinu intervalu skor.
Tak. A teraz ma roztrhajte ;)
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Odpovědět