Kia - Castrol nebo Shell

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Shercan
Příspěvky: 6
Registrován: pát zář 28, 2018 14:51

Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od Shercan »

Zdravím všechny,

Předem se omlouvám pokud tu tohle téma bylo již řešeno, nicméně už si delší dobu lámu hlavu s tím jaký olej si mám vybrat.. a proto se raději obracím na vás s prosbou zvolit to správné pro moje vozidlo.

Mám vozidlo Kia Ceed (rok 2007 - bez filtru pevných částic) Motor 1.6 CRDi (85kW) 115 HP - aktuálně najeto 123XXXkm. Do teď sem jezdil trasy 15km do práce a 15km zpět (plus trasy okolo), nicméně podmínky se mi změnili, a mě teď čeká 55Km do práce a 55Km zpět (počítal sem to že i s trasami okolo to dělá cca 2300-2500 km měsíčně) proto si myslím že je opravdu důležité pro motor zvolit to pravé ořechové :)

Volím teď mezi Castrol Magnatec Stop-Start 5W-30 a Shell Helix Ultra 5W-30
Podle toho co jsem pročítal dost se v tom vyznáte a zajímal by mě váš názor co by jste pro tento případ zvolily. Případně pokud se shodnete nechám se poučit a zvolím klidně úplně jiný olej pokud to bude pro motor lepší :)
dany01
Příspěvky: 359
Registrován: pon čer 26, 2017 14:05

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od dany01 »

Kým sa do teba pustia ze si vôbec spomenul značku Castrol a budu tvrdiť ze je "shit", tak ja by som použil radu Castrol Edge a radšej 5w40 na 10 tis. - tie km Ti určite potvrdia aj ostatní.s castrol Edge som osobne natočil veeela km a vo firme všetky autá tiež. S magnatecom som skúsenosť nemal. Shell Helix ultra je určite dobrý. Alebo keď už 5w30 tak na 15 tis, žiadne 30 tis. a podobne nezmysly. Ja som aktuálne prešiel na Valvoline- dobrá cena,beriem ho v sude, verím ze to bude bez problému ako pri Castrole.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od Pitris »

Pro Tebe (resp. pro motor) je důležité aby olej plnil normu ACEA B3 nebo B3/B4. A dále bych zvolil SAE 5w40, i když by se daly i 5w30, 0w40 nebo 10w40. Magnatecu bych se vyhnul - stejně jako olejům ACEA C3. Ale jestli to bude Castrol nebo Shell je jedno, hlavně aby olej nebyl v motoru déle jak 15 tkm (a raději míň). Osobně bych ale uvažoval buď o tom Shellu, nebo třeba Yacco, Valvoline, Elf, Total, Ravenol, Mogul, Motul, Repsol, Mobil1....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Shercan
Příspěvky: 6
Registrován: pát zář 28, 2018 14:51

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od Shercan »

Takže Valvoline SynPower 5W-40 by měl být v pohodě ? Já osobně měním olej zásadně buď po 10000km nebo 1 rok, a to ať si výrobce zadává co chce... 10 tis. km a stačí :)
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od Pitris »

Shercan píše:....Valvoline SynPower 5W-40....10 tis. km a stačí :)
:wink: :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od Jerry3 »

Škoda, že jsem nestihl reagovat včas...
dany01
Příspěvky: 359
Registrován: pon čer 26, 2017 14:05

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od dany01 »

Ja mam tiež Synpower 5w40 ale MST C3 kvoli 2 autám PD kde je treba 50501 , viem ze c3 pre autá bez DPF netreba ale 50501 už bez c3 nieje a tých 10 tis to zvládne ..Dobrý je určite aj Valvoline Allclimate 5w40 diesel kde mam tiež 50501 ale s C3. Ten zoberiem další sud- naposledy ho nemali a za cenu Allclimate som dostal Synpower.
Ako Pitris napísal - všetky ostatne značky to zvládnu aj ten zatracovany Castrol, BP, Aral (jedna firma), a bohvie ešte ktoré značky sú krížom krážom naplnené v iných obaloch.
Shercan
Příspěvky: 6
Registrován: pát zář 28, 2018 14:51

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od Shercan »

Já sem si teď hlavně uvědomil poměrně dost důležitý fakt, celou dobu jezdilo auto na 5W-30 a po komunikaci s mechanikem mi řekl že bude rozumnější volba zvolit olej se stejnou viskozitou...
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od Pitris »

Buď v klidu. SAE oleje se může měnit.
A mechanikovi když chce radit tak poraď Ty, ať si o tom něco zjistí.
PS: Vážně to nevadí - a já střídám SAE 2x ročně.
Co se NESMÍ je přecházet na výkonostně o hodně vyšší oleje (např. z API SE/CC na SN/CF), a dále z ACEA A3/B3 - pokud je tato předepsaná - na A1/B1/A5/B5.
Ale jak jsem napsal výše: Můžeš i tu 5w30, ale stejně tak můžeš i 0w40, 5w40 nebo i 10w40.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Shercan
Příspěvky: 6
Registrován: pát zář 28, 2018 14:51

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od Shercan »

Na jeho obranu, neříkal že se to nesmí jen že se mu zdá rozumné zůstat u stejných specifikací :)
Ale inu což učíme se celý život tak pro jednou poučím já jeho :lol:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27485
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od Pitris »

Ale vždyť ano - stejná specifikace. To je API a ACEA (hodnota HTHS viskozity). SAE označuje "jen" teplotní rozsah použitelnosti toho oleje, a měla by se volit podle provozních podmínek :idea: Proto jich je tolik....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od Jezevcik »

Shercan píše: Do teď sem jezdil trasy 15km do práce a 15km zpět (plus trasy okolo), nicméně podmínky se mi změnili, a mě teď čeká 55Km do práce a 55Km zpět (počítal sem to že i s trasami okolo to dělá cca 2300-2500 km měsíčně) proto si myslím že je opravdu důležité pro motor zvolit to pravé ořechové :)
Nad tím "pravým ořechovým" jsi měl spíše přemýšlet předtím. Podmínky, co mají nastat, jsou oproti těm předchozím znatelným přínosem.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od Jerry3 »

A vyměnil bych mechanika - případně si napřed vyjasnil, zda on (ne)rozumí věci anebo jen ty nerozumíš jemu. Věc totiž opravdu není o tom, zda Castrol nebo Shell.
Shercan
Příspěvky: 6
Registrován: pát zář 28, 2018 14:51

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od Shercan »

Jezevcik píše:
Shercan píše: Do teď sem jezdil trasy 15km do práce a 15km zpět (plus trasy okolo), nicméně podmínky se mi změnili, a mě teď čeká 55Km do práce a 55Km zpět (počítal sem to že i s trasami okolo to dělá cca 2300-2500 km měsíčně) proto si myslím že je opravdu důležité pro motor zvolit to pravé ořechové :)
Nad tím "pravým ořechovým" jsi měl spíše přemýšlet předtím. Podmínky, co mají nastat, jsou oproti těm předchozím znatelným přínosem.
Nejsem si uplně jistý jak to myslíš, nicméně olej na tomto voze měním poprvé, a najeto s ním také nemám tolik.. tudíš žádné ,,předtím,, pro mě v podstatě nebylo :)


Jerry3 píše:A vyměnil bych mechanika - případně si napřed vyjasnil, zda on (ne)rozumí věci anebo jen ty nerozumíš jemu. Věc totiž opravdu není o tom, zda Castrol nebo Shell.
Já sem se svým mechanikem v celku spokojen :) on mi také neříkal ať si pevně vyberu nějakou značku, šlo mu o specifikace... a jen jsem mu uplně neporozuměl, později vše vyjasnil ;)
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5788
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Kia - Castrol nebo Shell

Příspěvek od jerome »

Ten Shell 5W30 je pre dany motor a jazdene trasy dobra volba ;)
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Odpovědět