Jazykový koutek :-)

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9850
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Colommbo »

Dotaz nového kolegy na jistém oplím fóru (mno, nezabili byste ho...?):
"Ahojky vlastním Opel Corsa D 2007 1.6T OPC malo topi i když radiator je max horky klapky funguji digital klima nevim co stim dekuju poradi někdo. nasel jsem 3 moturky na klapky v ofukach nad radiem jde trochu teplo ale malinko ventilator funguje klapky prepinaj je nejaka klapka primo u radiatoru nevidel jsem radiator varici klima kompresor funkcni ventilator topeni pod odkladaci přihrádkou funguje rychlosti také tak nevim k cemu slouci takove male cidlo u klapky na nohy dekuju poradi někdo není nejaka klapka po radiátorem kterym proudi vzduch jestli tam není chyba když je varici ale vzduch horky se nedostane nahoru do ofuku když zapnu klima netopi uz vůbec"

Naposledy upravil(a) Pitris dne ned srp 13, 2017 14:04, celkem upraveno 2 x.
Důvod: Přesunuto z jiného vlákna
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bloke »

Ty voe, hrdina, kto to dokáže dočítať a dovnímať :lol:. Keby chcel, pošlem mu do zásoby nejaké čiarky, bodky, zvyšné dĺžne, mäkčene a pár velkých písmen :mrgreen:.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
BigBang
Příspěvky: 1854
Registrován: ned zář 15, 2013 21:30
Bydliště: Dux & Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od BigBang »

Na takový příspěvky taky občas narazím na „svých“ forech. Většinou je mou reakcí pouze sdělení, že dotaz nechápu a ať ho přeloží do češtiny :D

Vidím problém v psaní diakritiky na tabletech. V rychlém dosahu je k dispozici jen část „oháčkovaných/očárkovaných“ písmen a pokud píše člověk správně, tak to docela zdržuje. Stejně tak se to týká relativní drobnosti, jak zde bylo vytknuto Jerrymu, českých uvozovek. Na tabletu s win8.1, ze kterého občas píšu, jsem naše české uvozovky nenašel, takže s velkou nelibostí pak musím psát anglické.
A2 1.4TDI - Rav VMO
T5 2.5TDI - Cas Edge FST LL2 0W30
Fabia 1.2TSI - Rav SSL
KLE500 - Rep MotoSint 10w40
TnT899 - Rep MotoR 15W50
MX-5 - HPR 10w50, Technyx 75w85, Yac BVX 75w90
vyjeto: Rep El 505.01TDI 5w40, MO XF 5w40, XF, XFS 5w50, XF 0w40, EE 5w40
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

Můj nynější mobil umí česky docela slušně, ale jsou slova, do kterých nedostanu např. e s háčkem, i kdybych se rozkrájel. Dále trvá na tom, že za tečkou a mezerou musí vždy následovat velké písmeno. A na rozdíl od toho předchozího mu jde velmi špatně angličtina. :evil:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Pitris »

Jezevcik píše:Ta čeština se tam ale tahat nemusela. Na to by mohlo být samostatné vlákno. Hned bych tam dal lahůdku, která mě neskutečně štve.
bloke píše:Mimochodom, už sa tu viackrát v minulosti spomínalo, žeby nebolo odveci založiť tému jazykové okienko :lol: .
Tak tedy na přání jedněch, k pobavení druhých a pro gramatické "perly" třetích.... 8)
A hned jsem sem přesunul ten vrchní příspěvek přepsaný Colommbem :P
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Pedro »

Mels napsat JAZIKOVI KOUTEK. At tozastancy cestyni fsude a gdikolyf, majy furt na vocych.
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jezevcik »

Tak já toho tedy využiji.
Všimněte si ve svém okolí, jak se celonárodně rozšířil vir, kvůli kterému postižení onemocní jakobysmem.
To je slovo, které slyším odkudkoli denně tolikrát, až jsem ho začal nesnášet a záměrně se mu v mluveném projevu vyhýbám. Kdyby šlo jen o tu četnost používání, tak by se to asi dalo i přežít, ale ta diagnóza se projevuje tak, že ho ti nebožáci používají při naprosto nesmyslných souvislostech.
"Dobrý den, volám proto, že tady budeme jakoby dělat vzduchotechniku...".
Takže vlastně žádnou vzduchotechniku dělat nebudou.
"Autobus číslo 136 jede jakoby přes Floru...".
Takže ve skutečnosti přes Floru nejede.

Když na tyto nesmysly reaguji tak, že se zeptám, jak je to tedy doopravdy, tak se mi dostane ujištění, že to tak skutečně je, ale v dalších pár větách to jede nanovo dokola.
Je tím zasažen skoro každý v mém okolí, ale do písemného projevu se to naštěstí ještě nedostalo. Asi je zde nějaký poslední záchranný stupeň, který člověku nedovolí napsat nesmyslný protimluv.
Nejhorší je, že to používá i učitelka mého syna, která má jejich třídu na češtinu.
Pokud se nic roky nebude dít, tak se obávám, že to slovo ztratí svůj původní význam nebo se stane zbytečnou floskulí.
Schválně si všímejte okolí a nebudete se stačit divit. Zjistil jsem, že vzdělání ani inteligence zde nehrají vůbec žádnou roli. Ten virus si nevybírá. Pokud je tím zasažen přímo někdo z Vás, tak prosím o zamyšlení a používání tohoto slova pouze tam, kam má patřit.
Dĕkuji.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Pedro »

Tak to nejak zatim, nepozoruji.
Morove sluvko mam,, PROSTĚ,,. Nebo kdyz nekdo dokonci vetu, bez ohledu zda oznamovací, tazaci, minislovem,, CO,,.
Ale tragu z toho nedelam.
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jezevcik »

Pedro píše:Tak to nejak zatim, nepozoruji.
Tak jsem "jakobysmus" zadal do Googlu a hned první odkaz byl toto:

http://www.zenysro.cz/blogy/osobni-rozv ... koby-zivot
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Pedro »

Asi jsem jakoby toho usetren.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9850
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Colommbo »

Souhlasím s Tomem, z "jakoby" se stala podobná záležitost jako "tyjo" (slušnější varianta ty vole), nebo "takže..." na konci téměř každé věty. Asi ta ploskule... :?
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Pedro »

Praha 6 je PROSTE takova JAKOBY jina.
Vzdy byla.
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Shi »

Jen počkejte až k vám dorazí "facebooková" slova - hashtag a like. Slyšet toto použité v české větě je jako rána pěstí do ucha. Používá se to takto:
Namísto "to se mi líbí" dotyčný(ná) pronese: "Like!"
Při pohledu z okna, namísto věty "hele, tam prší", pronese: "hešteg déšť".
Naposledy upravil(a) Shi dne úte srp 15, 2017 12:34, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
bloke
Příspěvky: 1307
Registrován: úte čer 21, 2016 9:05

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od bloke »

Pekný kútik, dík za jeho založenie :) .
Jezevcik píše: Tak jsem "jakobysmus" zadal do Googlu a hned první odkaz byl toto:
http://www.zenysro.cz/blogy/osobni-rozv ... koby-zivot
Toto na ilustračnom vtipe ma napadlo hneď prvé („mi napadlo“ spisovne)...
Takisto aj nositelia oblečenia jednej značky, ho majú len od Jakoby Hilfigera, hoci si zakúpili originál - Thomas Jacob Hilfiger.
P.S. Heš štek Obrázek dážď, tak to je už slušná ohavnosť.
Obrázek « Vous n’imaginez pas tout ce que Citroën peut faire pour vous »
Uživatelský avatar
BigBang
Příspěvky: 1854
Registrován: ned zář 15, 2013 21:30
Bydliště: Dux & Kladno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od BigBang »

Jedna jobovka z multipla klubu, když už se tu vedle řeší ty divnoauta a někda tam hodil odkaz :roll: :lol:
Nazdarek panove,mam multinu uz 3rok a sou sni same problemy.Jenom chci upozornit k tem zadnim napravam,aby ste to nebraly na lechkou vahu jako ja.Jak dou kola do A pri prvnim priznaku je nejlip to hned dat opravyt zakat dou srouby ven stech lozisk.Ja jsem to mnenil doma a trvalo to 3dni a s napnutima nervama a flaskou benzinu ze to cele potpalim.Toho kto to takhle blbie vymislel bych nejradeji postavyl k muru a strelil.Pravý rameno jsem musel vyrezat flexinou(mislim ten sroub)a levi odvrtat.Pak pouzit piekne silnej pajsr kladivo a majzlik a koumat a pacit a koumat a pacit.............a pak to cele vypadlo.Po vymene lozisk nasazovani ramen neni taky zadna legrace,nezapomente tu napravu kde dou ramena na uchiceni potrit vazelinou.NO proste nechci to uz znovu zazit,jak si nato spomenu je mi stoho na bliti.Jestli to date do servysu,tak si prichistajte pjeknou korunku.Ja sem objel tri automechaniky a dva me poslali stim do guli.Tot hodne zdaru.PS:posilam foto co to spusobuje kdis dou kola do A-vypadane a rozbyte loziska v kterem nejsou zadne valecky.
A2 1.4TDI - Rav VMO
T5 2.5TDI - Cas Edge FST LL2 0W30
Fabia 1.2TSI - Rav SSL
KLE500 - Rep MotoSint 10w40
TnT899 - Rep MotoR 15W50
MX-5 - HPR 10w50, Technyx 75w85, Yac BVX 75w90
vyjeto: Rep El 505.01TDI 5w40, MO XF 5w40, XF, XFS 5w50, XF 0w40, EE 5w40
Odpovědět