Jazykový koutek :-)

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
chinin
Příspěvky: 63
Registrován: sob bře 03, 2018 11:16

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od chinin »

Jerry3 píše...
Skutečně se domníváš, že využitím jakýchkoli elektronických berliček dokážeš nahradit znalost rodného jazyka, kterou ti měla poskytnout rodina a absolvování ZŠ?

Ne nedomnívám a všimni si Jerry3 že já doměnky a teorie nechávám na jiné :D
Zato si ale myslím ,že není moudré (byť pod rouškou vlastenectví) a to ani na veřejném fóru se z malicherných příčin navážet do ostatních. Také si myslím ,že není vůbec zdravé (a to jsem ti opakovaně naznačil) se na někoho takto fixovat jako ty na mě ,tj. např pronásledovat někoho napříč vlákny a tématy. Tomuto se říká stalking a není na tom také nic zdravého. Kdyby ses pozorně podíval ,to co jsem psal mělo adresáta a tím jsi ze zřejmého důvodu právě ty rozhodně nebyl. Zdá se Jerry3 ,že ti není nic svaté ,měl jsi narážky na národnost ,začínáš do toho plést i mou rodinu a evidentně se mě snažíš zesměšnit na základě chabého vzdělání. To všechno činíš písemně a veřejně (navíc nevyprovokovaně a zcela zbytečně) nevím zda si to uvědomuješ a také nevím zda toto vnímá admin pokud tu je ,možná by měl.
Naposledy upravil(a) chinin dne ned dub 01, 2018 17:08, celkem upraveno 1 x.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

chinin píše:... nechodím s klapkami na očích a snažím se ,pokud to lze vše vnímat s otevřenou myslí a posuzovat objektivně .
Pak by ovšem bylo nanejvýš vhodné si napřed ujasnit, co že je vlastně objektivita, co si vyžaduje a jak ji lze posuzovat či dokonce měřit. Pokud ovšem měříš pravidly, která si sám vytváříš, jsi dost mimo.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

chinin píše:...Také si myslím ,že není vůbec zdravé (a to jsem ti opakovaně naznačil) se na někoho takto fixovat jako ty na mě ,tj.např pronásledovat někoho napříč vlákny a tématy tomuto se říká stalking a není na tom také nic dobrého...
Poukazování na chyby, omyly a prohřešky druhého je stalkingem? Uznávám, dnes, v době maximalizace politické korektnosti, na tenhle druh vynucené tolerance přinejmenším Evropa brzy zajde... :(
chinin
Příspěvky: 63
Registrován: sob bře 03, 2018 11:16

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od chinin »

Jerry3 píše:
chinin píše:... nechodím s klapkami na očích a snažím se ,pokud to lze vše vnímat s otevřenou myslí a posuzovat objektivně .
Pak by ovšem bylo nanejvýš vhodné si napřed ujasnit, co že je vlastně objektivita, co si vyžaduje a jak ji lze posuzovat či dokonce měřit. Pokud ovšem měříš pravidly, která si sám vytváříš, jsi dost mimo.

Opět jen já a zase já - proč? Je pro tebe tak těžké dostat mě z hlavy? Nebude ti lépe když mě veřejně ponížíš věř mi, opravdu ne.

Tvé teorie o objektivitě se celkem pěkně čtou a nezapoměl jsi opět dodat že jsem mimo :D
Jak pozorné ale neměl by jsi podle sebe soudit i ostatní. Mě to nic moc neříká ,ani se to ke mě vlastně moc nehodí ,ne ke mě ne.
Jerry3 víš že je to fórum o olejích a autech? Zapoměl jsi že to tu čtou normální lidi a vidí co píšeš? Nějak se ti dostalo do hlavy ,že MUSÍŠ napravovat a uvádět na pravou míru veškeré mé omyly a toto fórum že je ktomu ideální místo. :lol: Něco ti prozradím NENÍ.
Nechci tě dráždit (za chvíli by jsi mi tady taky mohl třeba veřejně vyhrožovat) ,že. A já nechci aby k tomu došlo ,takže víš co? Já proti tobě nic nemám :) ani tě neznám a navíc (i když jsi se dost snažil) nechápu ani co máš vlastně ty proti mě. Ale v zájmu klidu a dobrého zdraví se teď odhlásím a nechám tuto debatu plavat. Čekám že to oceníš a příště se budeme případně bavit jen o autech ,anebo vůbec. Měj se a pokud můžeš odpusť mi ten pravopis - nebo co napíšu raději už ani nečti.
Naposledy upravil(a) chinin dne ned dub 01, 2018 18:04, celkem upraveno 3 x.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

chinin píše:...Nebude ti lépe když mě veřejně ponížíš věř mi, opravdu ne.
Ale já vůbec nemám potřebu tě veřejně ponižovat. Já pouze reaguji na chyby a omyly ve tvých příspěvcích, a to jejich uváděním na pravou míru. Že to možná vyznívá tak, jak píšeš, za to si můžeš sám. A až napíšeš něco, s čím se budu moci ztotožnit, ani nemuknu. Vzít to za dobrý konec by znamenalo např. začít rozlišovat mezi nepopiratelnými fakty a subjektivními názory. Samozřejmě ti nebudu upírat právo na subjektivní názor, ale na popírání přírodních zákonů jsem alergický.
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jezevcik »

Jerry3 píše: Pokud to bereš stejně jako mnozí Rakušané, totiž že čím kdo víc ku.ví spisovnou němčinu, tím je větším Rakušanem (to aby se odlišil od Němců)...
Tímto si prošli i Angličané, kteří používají nerhotický přízvuk, aby se po odtržení Ameriky od Británie odlišili od Američanů, kteří používají původní rhotický. Typicky britsky naduté. V Irsku (mimo Dublin) je běžně ke slyšení zpěvná "americká" angličtina. Historicky logické.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

Už mne vyloženě se.e rádoby simultánní tlumočení (ve skutečnosti jde o čtený předem připravený překlad) cizojazyčných televizních pořadů. Dnes nelze hovořit ani o kvalitě, již je to dokonce na hraně srozumitelnosti. Kupříkladu víte, co máte jako řidiči před sebou na "panelu auta"? "Nástroje" :!: :x
Uživatelský avatar
Libor
Příspěvky: 1625
Registrován: stř srp 24, 2016 19:21
Bydliště: Bohumín

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Libor »

Souhlas, zvláštní překlad. Někde píší o přístrojovém štítu "instrument panel", někde "dashboard". Možná proto u toho prvního slovního spojení vidí ty "instrumenty" :D
DOHC VTEC TURBO 243kW HGO 0W20
SOHC 16V 66kW MAX LIFE 5W40
DOHC PARALLEL-TWIN 52 kW MOTUL 300V 10W40
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

Jo, jenže mezi "instruments" a "tools" (o těch se v originálu samozřejmě nehovoří) je sakra rozdíl.
Hombre
Příspěvky: 1881
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Hombre »

Například.
Nástrojem pro dodržování zákonů je funkční policie.
Fréza je nástroj na obrábění.
Doufám, že jsem to pochopil.
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jezevcik »

Neskutečně mě štve to vlezdoprdelkovské umělé překládání z angličtiny, které do češtiny nepatří a tahá za uši. Mezi pracovníky v interiérech se rozmohl výraz "záliv" (třeba v kuchyni), protože v angličtině je všechno, co je v nějakém koutu, "bay". No a pak tu máme anglicko-ruský nešvar "dva roky zpátky". A politici? Těm by upadla huba, kdyby měli říci, že vyjednávali, protože něco tak obyčejného je pod jejich úroveň. Oni zásadně negociují. Pak se nedivím, že už ani prodavačka není prodavačkou, ale asistentem prodeje (ang. shop assistant) a kvetinářka floristkou.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

Hombre píše:Například.
Nástrojem pro dodržování zákonů je funkční policie.
Fréza je nástroj na obrábění.
Doufám, že jsem to pochopil.
Ano, přístroj a nástroj není jedno a totéž. Tedy ten, kdo nevnímá rozdíl mezi přístroji, třeba na přístrojové desce, a nástroji, možná umí cosi jakž takž přeložit, zároveň však vystavuje na odiv svou nekompetentnost v oboru, kde překládá. Hnal bych ho bičem! :x
Hombre
Příspěvky: 1881
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Hombre »

Nemusím chodit daleko, v práci překlady technologických postupů seřízení z němčiny nebo angličtiny je horor. Překlad do slov, které technický slovník nezná.
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jerry3 »

Proto mě irituje přesvědčení některých jedinců, že v době internetových překladačů si vystačí se znalostí jednoho jazyka, toho svého rodného.
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Jazykový koutek :-)

Příspěvek od Jezevcik »

Překládací roboti jsou nádherným důkazem, že bez lidského citu je umělá inteligence úplně pitomá.
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Odpovědět