Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od rousini »

První otázka zní - proč se nízkovizkozní oleje začali vyrábět? Protože automobilky, které v rámci snižování emisí neví co dřív vymyslet (jsou k tomu nuceny), tak konstruují motory s velkými vůlemi v pístní skupině a tomu všemu pomáhají omaštěnou vodou.
A proč olejáři vyvinuly takové "hightech" oleje? Protože prodej olejů je jejich živobytí a kdyby neměli sortiment doporučovaný automobilkami, tak by postupně neměli, co prodávat. Tyhle oleje jsou z nouze cnost. Tohle nejsou oleje vyvíjené primárně pro lepší vlastnosti ve smyslu výkonnosti a ochrany...
A že to nějak funguje a nějakou dobu vydrží pro mě není argument. Argument pro mě bude, až někdo prokáže, že se mu ten novodobý oturbený motůrek pokazil protože do něj používal OLEJ.
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Mirec 29 »

Pitris píše: A podle čeho jiného olej, resp. SAE vybrat :?: Podle vzoru čím nižší SAE, tím líp :?:
Cítim sarkazmus :mrgreen: nie toto sa takto všeobecne povedať nedá...
Začal by som predpisom výrobcu...nemyslím teraz normy ale len viskozné triedy... pridám trošku zdravého rozumu a mám vybraté :wink: tým zdravým rozumom myslím že ak človek vie že jeho motor (povedzme japončík) už roky jazdí na nízkoviskózne oleje a viem (ak neviem viem si to dohľadať ) že oleje v sae 40 neposkytujú žiadnu ďalšiu ochranu skutočne nevidím zmysel to tam liať...toto všetko potrebné info si vie dohľadať každý na nete ak to skutočne niekoho zaujíma....nie je to len z mojej hlavy :wink:
Pitris píše:
A takže podle Tebe třeba Mobil1 0w40 FS s ještě normálním balíčkem aditiv a poctivým množstvím ZDDP zase*e motor :?:
Môj názor na tento konkrétny olej som už písal v inom vlákne...vieme si aj toto nájsť :wink: ale v pohode zopakujem... jedná sa o jeden z "bezproblémových" olejov aj napriek tomu že na prvý pohľad sa tak nejavý...ide o to že mobil 1 vie ako namiešať olej...a treba podotknúť že dva rôzne oleje s rovnakým na oko "rovnakým" balíčkom aditiv nemusí byť to isté...Ca v tomto oleji sa skladá z množstva rôznych zlúčenín... trebárs...výsledkom je že olej je z reologického hľadiska bezproblémový... čo to znamená? že nevytvára podmienky pre vznik problémov v motore...a ešte dodám že má premožiteľa...aral super tronic (C2/C3)...mobil je vyrobený inteligentnejšie ale aral je absolútne bezpečný :wink: takže napr. tieto dva spomenuté v sae 40 kedykoľvek a do čohokoľvek :wink: otázka je či je to potreba...
Motor v motorkách máš isto na mysli tie cestné superbiky pracujú predsa v trošku inom režime...tu je treba prihliadať aj na použité otáčky v akých jazdia...je to podobné ako v F1 kde sa takéto olej nepoužívajú... možno ste zachytili že v tíme petronasu majú problémy s motorom práve kôli príliš nízkej viskozite... ženú to čo to dá a zrejme narazili na limit :mrgreen: nejdeme ale porovnávať motory v superbikoch či v F1 s našimi bežnými "cestnými" vozidlami...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Mirec 29 »

Rousini:
Prvá otázka je zlá...
Tu nejde o to kedy sa začali vyrábať...ale kedy a prečo sa tento "pojem" začal používať...a kto to vlastne vymyslel ? Kto rozdelil takto nezmyselne oleje ? a zase sme v eú, vw atď
Aj toto som tu už písal vo vlákne o sae 20...treba kuknúť :wink:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od rousini »

No tak jasně, jestli EU nebo VW (longlife - konkurenční NEvýhoda) je v kontextu jedno. Furt je to o*eb a bouda na zákazníka. A tady není přece trocha toho konzervativního přístupu na škodu.
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
ToyTom
Příspěvky: 25
Registrován: čtv zář 09, 2021 12:36

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od ToyTom »

Mirec 29 píše:že oleje v sae 40 neposkytujú žiadnu ďalšiu ochranu skutočne nevidím zmysel to tam liať...
no v sae 5w40 je lepší výběr u adtiv typu ester u yacca, millers ale i ravenolu
Toyota Avensis 1,8 vvti 95 kw 2008 - Shell Helix Ultra 5w30
Toyota Avensis 2,0 D4D 81 kw 2002 - Valvoline Max Life 10w40
Mazda B2500 2,5 TD 80 kw 2004 - Eni I-Sint 10W-40
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Pitris »

Mirec29 píše:....že oleje v sae 40 neposkytujú žiadnu ďalšiu ochranu skutočne nevidím zmysel to tam liať....
No vidíš. A já bych to napsal obráceně: oleje xw/40 poskytnou dalši ochranu a má smysl je tam lít.
A u těch motorek - byly tady názory že za tepla nízkoviskózní oleje lépe odvádéji teplo a že ten "hustý" nestihne motorem protéct. A přesto 4T motory mažou oleje 15w50 a 10w60 i v 15-ti t.ot. Možná proto že do toho (zatím) nekafrá ekolog. Pak se třeba zjistí že ne, že to ty motory neumaže :) Ale jsme off topic a nechme tak, každý máme to svý (jistý)....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Mirec 29 »

ToyTom píše:
Mirec 29 píše:že oleje v sae 40 neposkytujú žiadnu ďalšiu ochranu skutočne nevidím zmysel to tam liať...
no v sae 5w40 je lepší výběr u adtiv typu ester u yacca, millers ale i ravenolu
Nerozumiem čo si tým chcel povedať... lepší výber v porovnaní s čím ? A ako to vlastne súvisí :?:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Pitris »

Mirec29 píše:Mobil1 0w40 FS....jedná sa o jeden z "bezproblémových" olejov aj napriek tomu že na prvý pohľad sa tak nejavý...ide o to že mobil 1 vie ako namiešať olej...a treba podotknúť že dva rôzne oleje s rovnakým na oko "rovnakým" balíčkom aditiv nemusí byť to isté...
Takže jedině Mobil (a možná Aral) teda umi dobrou 0w40. Ostatni ne.... No dobrý no :wink:
A motor nezasírá olej xw/40, ale (světe a ekologu div se) přímovstřik spolu s oleji C1/C2 v kombinaci s automobilkou předepsanými dlouhými výměnnými intervaly a jízdou v nízkych otáčkách.
A proč? Protože eko (log, blb, magor) :evil:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Mirec 29 »

Len si potvrdil čo som napísal...u moto áno treba brať do úvahy otáčky... ďalej sa nebudem opakovať...
Áno nízkoviskózne oleje (bavíme sa pcmo) lepšie "zmáčajú" povrch a lepšie odvádzajú teplo vďaka lepšiemu prietoku pri súčasne nižšom tlaku :idea:
Nie sae 40 v určitých motoroch neposkytuje dodatočnú ochranu...napr. suzuky Swift sport 1.6l M16A odporučenie výrobcu 0w16... čo by ste tam použili :?: Jeden nemenovaný majiteľ vylial olej po cca 2tkm a nalial ravenol rcs 5w40 potom na rovnaký interval ecs 0w20...oba po výmene poslal na analýzu... výsledok ? Rovnaké množstvo (takmer žiadne) kovov v oleji... čo mu potom priniesol ten racing olej okrem dobrého pocitu na duši :?:
Pitris píše: Takže jedině Mobil (a možná Aral) teda umi dobrou 0w40. Ostatni ne.... No dobrý no :wink:
A motor nezasírá olej xw/40, ale (světe a ekologu div se) přímovstřik spolu s oleji C1/C2 v kombinaci s dlouhými výměnnými intervaly a jízdou v nízkych otáčkách.
Nie prosím to som nepovedal...len som uviedol príklady olejov o ktorých viem :wink:
Koľko je na svete značiek/výrobcov...a koľko olejov má ten či onen výrobca... takže koľko máme dokopy olejov na svete...stovky...ak sa niekto živý skúmaním a testovaným olejov pričom skúšky jedného trvajú týždne ba mesiace koľko ich za kariéru dokáže otestovať...len hrsť. Preto píšem a radím tie ktorým môžete úplne dôverovať :wink:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
ToyTom
Příspěvky: 25
Registrován: čtv zář 09, 2021 12:36

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od ToyTom »

Mirec 29 píše:
ToyTom píše:
Mirec 29 píše:že oleje v sae 40 neposkytujú žiadnu ďalšiu ochranu skutočne nevidím zmysel to tam liať...
no v sae 5w40 je lepší výběr u adtiv typu ester u yacca, millers ale i ravenolu
Nerozumiem čo si tým chcel povedať... lepší výber v porovnaní s čím ? A ako to vlastne súvisí :?:

než 5w30.....a souvisí to tak, že pokud věřím esterům nebo pao tak v 5w40 mám na výběr....v 5w30 ne
Toyota Avensis 1,8 vvti 95 kw 2008 - Shell Helix Ultra 5w30
Toyota Avensis 2,0 D4D 81 kw 2002 - Valvoline Max Life 10w40
Mazda B2500 2,5 TD 80 kw 2004 - Eni I-Sint 10W-40
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Mirec 29 »

čo to znamená že veríš esterom? Alebo pao? Snáď si nemyslíš že olej ktorý obsahuje estery je automaticky "lepší"ako ten bez esterov...to isté platí u olejov pao :idea: prečo mobil nedáva estery do olejov určených na domáci trh (primárne) prečo ich dáva len do olejov určených do eú. :?: Nedá sa. Povedať že ten lebo ten je lepší... každý má svoje...aj v sae 30 sú oleje pao či s estemy...pre mňa to však nieje prvoradé kritérium kvality...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Pitris »

Mirec: Nerýpu, ptám se. Co teda Ty považuješ za prvořadé kritérium kvality?
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Mirec 29 »

Ťažká otázka...neviem či sa to dá takto špecifikovať.
Do oleja nikto nevidí... vidí len ten kto sa živí ako som už písal "olejmi"...
O kvalite oleja napovedajú určite parametre ktoré všetci poznáme...no je to len nápoveda že by sa mohlo jednať o "slušný" olej. Podľa všetkého čo som sa dozvedel je mnoho krát aj mne doporučený olej proti srsti lebo ak si ho nájdem teda jeho zloženie jedná sa o olej chudobný čo sa týka aditív a tie bežné parametre ktoré som spomínal sú podpriemerné... takže mám aj ja na výber buď za A- budem sa riadiť rozumu svojho a vyberať "bezhlavo" oleje podľa parametrov a podľa logiky že pao je vždy viac ako HC alebo estery sú viac ako olej bez nich alebo za B- vyberiem jeden z olejov konkrétnych ktoré sú mi doporučené od človeka ktorý ich sám testoval a ktoré sú ako som písal "bezproblémové" čiže ako mi bolo povedané toto je olej ktorý sa dostane rýchlo na miesto kam sa dostať má, spraví čo spraviť má čiže oddelí kov od kovu zoberte so sebou teplo a čo najrýchlejšie odíde preč bez toho aby po sebe niečo zanechal. Tým niečo rozumej špinu kal alebo prvopočiatok niečoho nechceného v oleji...
Mám určité všeobecné rady čoho sa držať mnoho z toho som tu už napísal... Napr. čo sa týka vás ktorí "uctievate" oleje A3 že je treba v prvom rade vyberať od veľkých výrobcov napr. mobil 1 či Shell . Mnohý eú výrobcovia majú vraj pekné drahé a moderné laboratória no chýba v nich vraj veda :idea: Tá je údajne na najvyššej úrovni v USA potom Kórea a Japonsko.
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27480
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od Pitris »

Děkuji.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Jaký top olej 5W30 a3/b4 pro 1,8 VVTI Toyota?

Příspěvek od pepoh »

Mirec 29 píše:Ťažká otázka...neviem či sa to dá takto špecifikovať.
ty si konkretny jak abstraktná malba. :P
na nase teplotne pasmo riesit 0w alebo 5w je zbytocne. napr 0w bude viac dosypana viscosity index improver-mi. to je jedna z veci co sa pri vysokej teplote pripaluje a robi bordel.
napr eko voleje maju malo zddp (atd), a to zrychluje oxidaciu oleja a tvorbu bordelu.
https://www.machinerylubrication.com/Re ... -lubricant
diagram oxidacie
Obrázek
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
Odpovědět