Jaký nový AKU?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Jaký nový AKU?

Příspěvek od rousini »

Včera se mi vysvítilo po 3 denním stání BATTERY LOW. Změřil jsem napětí U = 11,95V. Baterka je původní a stará jako auto 3 roky a 3 měsíce. Je to bezúdržbovka a žádný krátký cuky nebo častý starty nemívá.
Následnou půlhodinovou jízdou se dobila na 13V a dobíjecí souprava tam láduje 15,05V. Ještě to budu sledovat. Taky mi přijde to dobíjecí napětí krapet vyšší. Poradíte jakou případně koupit novou baterku? Nyní je tam "FoMoCo" 80Ah/800A.
Nějak jsem odsledoval, že kromě Bosch nebo Varta je všechno shit. Našel jsem od těchto výrobců 2 papírově totožné kousky 77Ah/780A přičemž Varta je asi o 500Kč levnější, ale není to priorita...
ttp://autobaterie.heureka.cz/varta-silver-dynamic-12v-77ah-780a-577-400-078/
http://autobaterie.heureka.cz/bosch-s5- ... 2-s50-080/
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od Pitris »

Jestli Ti to dobíjí 15V :shock: :? tak možná Banner-ku. Ale já buď Yuasu nebo Vartu. S těmi zkušenost :wink:
PS: nechal bych v autě zkontrolovat dobíjení....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od skodovkar »

Já budu vždy kupovat už jen nejlevnější údržbovku. Nemyslím si, že má cenu si připlácet. Alfou a omegou je dobře ji používat.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9848
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od Colommbo »

Vartu Silver Dynamic 74Ah 750A mám v autě, v květnu to bude pět let a můžu jen doporučit... :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
ka-spel
Příspěvky: 1092
Registrován: úte lis 07, 2006 22:51
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od ka-spel »

Já mám v O2 TDI ještě z výroby Vartu 63 Ah skoro 7 let starou. Šlape jak hodinky a skoro každý týden ji dám menší oživení Tronicem.
byloObrázek
je Obrázek
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od rousini »

Pitris píše:Jestli Ti to dobíjí 15V :shock: :? tak možná Banner-ku. Ale já buď Yuasu nebo Vartu. S těmi zkušenost :wink:
PS: nechal bych v autě zkontrolovat dobíjení....
Chápu to správně jako ironii?
Kolik by mělo být správné dobíjecí napětí? Vyčetl jsem něco kolem 14,8V...

Edit: baterku jsem vymontoval a hodil na nabíječku. Začal jsem nabíjet max. proudem co dala 7A a po hodině to spadlo na 4A. Přitom napětí baterky naprázdno před začátkem nabíjení bylo 12V a po uvedené hodině už 15,5V, takže jsem musel snížit proud a tedy i napětí, aby bylo do 14,8V.
Myslím, že baterka která má napětí 12V a je cca. na 25% kapacity se nemůže za hodinu dobít. Vše nasvědčuje tomu, že její celková kapacita je značně snížená. Objednám novou. Ještě posleduju, jestli při odstavení auta něco necucá baterku a dlouhodobě ji opakovaně nevybíjí. Jinak je ta životnost dost bídná, čekal jsem 5 let...
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Návštěvník

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od Návštěvník »

rousini píše:Kolik by mělo být správné dobíjecí napětí? Vyčetl jsem něco kolem 14,8V...
Obvykle mezi 13,8 V (pod max. zátěží) a 14,3-14,4 V (bez zátěže). Pokud leze výše, pak už je to chyba: možná ani ne tak z hlediska dobíjení akumulátoru, jako častého praskání žárovek v hl. světlometech apod.
Itall

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od Itall »

skodovkar píše:Já budu vždy kupovat už jen nejlevnější údržbovku. Nemyslím si, že má cenu si připlácet. Alfou a omegou je dobře ji používat.
Co znamená "dobře ji používat"?
Pokud se pamatuji, my jsme doma vždy používali akumulátory stejně a jejich životnost byla diametrálně odlišná - postupně stoupá, patrně s rostoucí kvalitou baterií (asi také s lepší elektrickou soustavou vozů, to ovšem uživatel neovlivní). Poslední už vydržela, myslím, 10 let (někde to tu je) a používání spočívalo v tom, že byla stále v autě (kromě dvojího dobíjení), 1x ročně se zkontrolovala hladina elektrolytu (párkrát se dolévala destilka) a v případě potřeby byla nabita, což konkrétně znamenalo asi po 5-ti letech, kdy byla zcela vybita při tažení auta po havárii (v této souvislosti zmíním docela slušnou facku, kterou musela dostat při nárazu) a poté před její smrtí, kdy už nedržela kapacitu a bylo to celkem zbytečné.
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od skodovkar »

To znamená udržovat ji pořád nabitou. Více to rozvádět snad nemusím :idea:
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od rousini »

Dnes jsem objednal uvedenou Vartu, zítra doveze TopTrans. Nechci si si nadělat do bot, abych někde vytuhnul...
Na nové ještě ověřím dobíjecí napětí a pokud by bylo vyšší, tak budu řešit dál.
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od skodovkar »

Kdybys měl na rozdělovači kondenzátor, tak přepětí celkem dost vadí :lol: Nejlepší je se zeptat (forum, servis) jak to má konkrétní model s nabíjením.
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9848
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od Colommbo »

skodovkar píše:To znamená udržovat ji pořád nabitou...
To možná není tak zcela přesné, spíš to chce (provozní) cykly - vybíjení, dobíjení, vybíjení, dobíjení...
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od Pitris »

Pitris píše:Jestli Ti to dobíjí 15V :shock: :? tak možná Banner-ku. Ale já buď Yuasu nebo Vartu. S těmi zkušenost :wink:
PS: nechal bych v autě zkontrolovat dobíjení....
rousini píše:Chápu to správně jako ironii?
Kolik by mělo být správné dobíjecí napětí? Vyčetl jsem něco kolem 14,8V...
Ani ne tak ironii, jako (možná) údiv. 15V mě přijde dost, ale (údajně) těm Banner-kám to nevadí.
Co ale ostatní elektrospotřebiče....
rousini píše:Ještě posleduju, jestli při odstavení auta něco necucá baterku a dlouhodobě ji opakovaně nevybíjí....
A to je taky možná příčina kolapsu baterky. Stejně jako "rozhašené" dobíjení v autě....
Já měl ve Favoritu Vartu (s Amper-plusem) přes 7let, v Civicovi Yuasu 10let (stejně jako táta), auta stála venku a jezdila celoročně spíš kratší jízdy a "externě" jsem je dobíjel vždycky jen na začátku zimy 8)
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Návštěvník

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od Návštěvník »

Pitris píše:...15V mě přijde dost, ale (údajně) těm Banner-kám to nevadí...
Slyšel jsem od prodejce akumulátorů s velkým obratem, že Bannerkám nevadí hlubší vybití, ovšem trvalé přebíjení... :?: :?
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaký nový AKU?

Příspěvek od Pitris »

Já zas kdysi kdesi četl, že nová auta (tuším že psali od r. 2007) mívají "silnější" dobíjení a že právě Banner-ky jsou na to dělané. Nevím - jen prodávám jak jsem koupil, a právě proto jsem tu ale napsal, že za 1) zkontrolovat dobíjení a za 2) že po zkušenostech já Yuasu nebo Vartu.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět