Jakou zvolit značku oleje

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

LuK0
Příspěvky: 46
Registrován: pát říj 16, 2020 13:36

Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od LuK0 »

Dobrý den, mám na Vás pár otázek ohledně výběru motoroveho oleje doteď jsem dával Castrol EDGE Titanium FST Turbo Diesel 5W-40 a dočetl jsem se na mnoha fórech, že Castrol není co byval a že je lepší dokonce i např o 300kc levnější Total Quartz 9000 5W-40.

Chtěl bych se zeptat jaký olej by jste mi doporučili vy? A je pravda že dodrží jen to aby to splnilo normu automobilky a poté se platí už jen značka?

Jaký olej je podle vás nejlepší např z techto

1) Total Quartz 9000 5W-40
2) Shell Helix Ultra 5W-40
3) Mobil Super 3000 X1 5W-40
4) Castrol EDGE Titanium FST Turbo Diesel 5W-40

Další otázka, nerad bych měnil olej treba v zime pri -15.. najedu cca 11-12,5tkm ročně vážně olej měnit co 10tkm nebo přežije déle např s velice vyzdvihovanymi aditivy bg 112 doc.. Vážně je potom olej tak výkonnější a vydrží déle jak tvrdí? Děkuji mnohokrát :D
bio
Příspěvky: 934
Registrován: čtv bře 06, 2008 22:15

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od bio »

Na jednoroční výměnu / a celoroční použití je 5W40 optimální / se splněním požadavku výrobce všechny.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od Pitris »

Bohužel v dnešní době i firemní norma pro olej nemusí být to nejlepší pro motor. Nepíšeš motor ani jízdní podmínky, ani kolik to má najeto, tak jen obecně....
Právé hlavně ty jízdní podmínky jsou důležité jednak pro výběr oleje, a druhak pro interval výměny. Ale je fakt že oleje 5w40 jsou celkem vhodný kompromis pro většinu použití. A z těch Tebou vypsaných (jeden je pro DPF) bych vybral Shell Helix Ultra, ale jsou i jiné velmi dobré oleje v 5w40 s A3/B4 (a ne o moc dražší). S normou C3 je výběr sice velký, leč fakt výkoných olejů je tam pomálu.

A k něčemu do motorového oleje: NIC navíc do něj nepatří, všechno v něm je, a v přesně a správně spočítaném poměru.
https://www.oleje.cz/clanek/Mazivarske- ... vych-oleju
LuK0
Příspěvky: 46
Registrován: pát říj 16, 2020 13:36

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od LuK0 »

Pitris píše:Bohužel v dnešní době i firemní norma pro olej nemusí být to nejlepší pro motor. Nepíšeš motor ani jízdní podmínky, ani kolik to má najeto, tak jen obecně....
Právé hlavně ty jízdní podmínky jsou důležité jednak pro výběr oleje, a druhak pro interval výměny. Ale je fakt že oleje 5w40 jsou celkem vhodný kompromis pro vétšinu použití. A z těch Tebou vypsaných (jeden je pro DPF) bych vybral Shell Helix Ultra, ale jsou i jiné velmi dobré oleje v 5w40 s A3/B4 (a ne o moc dražší). S normou C3 je výběr sice velký, leč fakt výkoných olejů je tam pomálu.

A k něčemu do motorového oleje: NIC navíc do něj nepatří, všechno v něm je, a v přesně a správně spočítaném poměru.
https://www.oleje.cz/clanek/Mazivarske- ... vych-oleju
Zapomněl jsem dodat, že před každou vymenou delam bg 109epr proplach 30 minut na 1300 otacek mel jsem 5x 7tkm interval na pročištění a pomohlo to jen trochu pro proplachu motor stichl a pružné zrychleni slo mnohem nahoru tak tohle si článkem vyvrátit nenechám :) ty oleje jsou na 15tkm nebo 1 rok ale po spravnu by se měl měnit po 10tkm je průser, když ho tam nechám např 12tkm a udelam před výměnou ten proplach? Jde o bmw e46 320d 100kw mam ho od 229tkm ted ma 281 cistil jsem motor kratkyma intervalama a proplachama buhvi jake intervaly měl předtím. Btw mam tam egr off vyčištěné sání je to odladene na lehce přes 120kw občas to protahnu jezdim obcasne dálnice ale vetsinou mesto okrsky, 9km do prace 3km do obchodu prostě všehochuť jaky olej byste mi doporučili? Z mých vypsaných je nejlepší ten shell? Právě jsem koupil ten Mobil s doporučením, že je dobrý pokud je nejlepší z nich Shell tak co je ještě lepší než ten shell? klidne si priplatim aby měl lepší vlastnosti a vazne tich 12tkm vydržel děkuji
abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od abc »

LuKO jak jsi popsal roční nájezd a užívaní auta nevidím sebemenší důvod k naftě ale proti gustu žádný dišputát. :)
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od Pitris »

To "něco do oleje" bylo myšleno něco s novým olejem po výměně. Pokud čistič před výměnou, tak nic proti, jen při každé výměně trošku zbytečno. Ono nikdy nevypustíš všechno - něco tam zůstane.
Při těch Tebou popsaných jízdách ten olej 12 tkm dá. A zvolil bych 5w40 s ACEA B4 (předpokládám že DPF není). Mobil 5w40 není špatný (a není to Mobil1), ale je to standard - Shell Helix Ultra je lepší. Nebo třeba Ravenol VST nebo VSI, Yacco VX 1000 LL, Yacco Galaxie, Motul 8100 X-CESS, Eni-i-sint, Repsol Competicion, Elf Excellium....
Nebo olej přimo pro motory nad 100 tkm - Valvoline MaxLife.

280 tkm. Co převoďák, a chladicí kapalina?
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2259
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od tonny »

Shell Helix Ultra je fakt dobrej, i dobře čistí.
Pitris píše:Nebo olej přimo pro motory nad 100 tkm - Valvoline MaxLife.
Také bych zkusil VV MaxLife Diesel, měl jsem u Avensis 2.0 D4-D přes 400tkm a dobrý, spokojenost s oběma.
U Camry 2,4VVTi 420tkm (koupeno s 411tkm po praseti, jakože tomu absolutně nerozuměl, do 310tkm v autorizáku a pak uvažoval o druhém autě), tam jsem 3x vyměnil olej s čističi (celkem 5tkm) naposledy vyčistil s Bishops a dal do nového oleje přísadu na uvolnění pístních kroužků, tady v sadě pro benzín co jsem koupil https://www.aditivujeme.cz/zvyhodnene-s ... 60015.html. Kdyby se uvolnilo náhodou něco víc než potřeba, u toho auta mi to nevadí a chtěl jsem vyzkoušet, jak opěvovaný TOP přípravek funguje.
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
LuK0
Příspěvky: 46
Registrován: pát říj 16, 2020 13:36

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od LuK0 »

Pitris píše:To "něco do oleje" bylo myšleno něco s novým olejem po výměně. Pokud čistič před výměnou, tak nic proti, jen při každé výměně trošku zbytečno. Ono nikdy nevypustíš všechno - něco tam zůstane.
Při těch Tebou popsaných jízdách ten olej 12 tkm dá. A zvolil bych 5w40 s ACEA B4 (předpokládám že DPF není). Mobil 5w40 není špatný (a není to Mobil1), ale je to standard - Shell Helix Ultra je lepší. Nebo třeba Ravenol VST nebo VSI, Yacco VX 1000 LL, Yacco Galaxie, Motul 8100 X-CESS, Eni-i-sint, Repsol Competicion, Elf Excellium....
Nebo olej přimo pro motory nad 100 tkm - Valvoline MaxLife.

280 tkm. Co převoďák, a chladicí kapalina?
Děkuji mnohokrát pane! :lol: Já jak vše vyleju tak to prolevam novym a cekam než to proteče zase až dolů tak snad to měním maximálně co to jde ale chápu nikdy vše nejde vypustit :/ Minulý rok jsem menil fridex v chladici a letos jsem delal v převodovce a v diferenciálu zvlášť druhý kuloval jsem z mazaciho planu Castrol co na mě vyskocilo pro me auto ale teda uz davam od Castrolu ruce pryč pro příště :D
LuK0
Příspěvky: 46
Registrován: pát říj 16, 2020 13:36

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od LuK0 »

abc píše:LuKO jak jsi popsal roční nájezd a užívaní auta nevidím sebemenší důvod k naftě ale proti gustu žádný dišputát. :)
Ano já vím ale snáší to se mnou krásně, na víčku žádná emulze ani v zimě je to rotačka omv+3ml vifek vse si přede jen mě zajímá ten olej od ty doby co jsem to takto pročistil tak je i pěkně tichy chtěl jsem jen zkusit zadokolu+naftu a mam ho dodnes no.. Priste 1.4tsi 110 nebo cng 81
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od Pitris »

LuK0 píše:Já jak vše vyleju tak to prolevam novym a cekam než to proteče zase až dolů tak snad to měním maximálně co to jde ale chápu nikdy vše nejde vypustit :/ Minulý rok jsem menil fridex v chladici a letos jsem delal v převodovce a v diferenciálu zvlášť druhý kuloval jsem z mazaciho planu Castrol co na mě vyskocilo pro me auto ale teda uz davam od Castrolu ruce pryč pro příště :D
No teda....:wink:
Jinak převoďák von Castrol je taky :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2259
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od tonny »

LuK0 píše:uz davam od Castrolu ruce pryč pro příště :D
Já s převoďáky od Castrolu neměl nikdy žádný problém.

Vidím, že Pitris mne předběhl.
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
LuK0
Příspěvky: 46
Registrován: pát říj 16, 2020 13:36

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od LuK0 »

Pitris píše:To "něco do oleje" bylo myšleno něco s novým olejem po výměně. Pokud čistič před výměnou, tak nic proti, jen při každé výměně trošku zbytečno. Ono nikdy nevypustíš všechno - něco tam zůstane.
Při těch Tebou popsaných jízdách ten olej 12 tkm dá. A zvolil bych 5w40 s ACEA B4 (předpokládám že DPF není). Mobil 5w40 není špatný (a není to Mobil1), ale je to standard - Shell Helix Ultra je lepší. Nebo třeba Ravenol VST nebo VSI, Yacco VX 1000 LL, Yacco Galaxie, Motul 8100 X-CESS, Eni-i-sint, Repsol Competicion, Elf Excellium....
Nebo olej přimo pro motory nad 100 tkm - Valvoline MaxLife.

280 tkm. Co převoďák, a chladicí kapalina?
Nejvíc se mi zamlouvá ten Ravenol VST v čem je lepší oproti shell Helix ultra ? Ja potřebuji olej, ktery co nejdele vydrží a co nejvic maže čistící ucinky mi jsou jedno dám tam nakonec výplach mám rád čistotu :) i ten mobil 3000 ma acea b4 koukam tak jsem snad neudělal chybu necham ho tam do kvetna zitra ho tam naleju :D
Koncernak

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od Koncernak »

Nejsem tribotechnik, ale Ravenol VST je podle me top olej ve sve tride. Vse to co od nej chces, splnuje excelentně. A ma na obale stiraci kod, kterym overis, ze jde opravdu o original.
LuK0
Příspěvky: 46
Registrován: pát říj 16, 2020 13:36

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od LuK0 »

Koncernak píše:Nejsem tribotechnik, ale Ravenol VST je podle me top olej ve sve tride. Vse to co od nej chces, splnuje excelentně. A ma na obale stiraci kod, kterym overis, ze jde opravdu o original.
Ten kód zadám na jejich webovky a ono mi to ukáže jestli jde o original jo?
Koncernak

Re: Jakou zvolit značku oleje

Příspěvek od Koncernak »

Ano presne tak . Zadavate ten pin 2

https://my.ravenol.com/en/check-your-code
Odpovědět