Jaké pneu?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9846
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Colommbo »

Colommbo píše:Shodou okolností a (nejen) na moje doporučení si kolega z oplího fóra na svou Astru 1.4T 120k na jaře pořídil letní Dunlop Sport BluResponse v rozměru 215/50R17 95W XL a po víc jak třech tisících km za sucha i na velkém mokru je z nich nadšený... :)
" Tak je to zase delší doba a mnoho km za námi na DUNLOP 215/50 R 17 SP BLURESPONSE 95W XL. Postřehy mám takové, že to byla velmi dobrá investice. Pneumatiky byly prozatím ve všech situacích perfektní. Skvěle sedí za mokra i za sucha. Najel jsem na nich prozatím od května 3300km. Všechny druhy cest a super. Co se týče hluku, záleží podle druhu asfaltu, v Rakousku na dálnici skoro minimální hluk, v Polsku na dálnici hluk trochu horší, než v Rakousku. Za to u nás v ČR co se týče hluku se to hodně mění, podle toho, kde právě jedete. Přesto jsou hlukově na tom dobře. Dokonce jsem zaznamenal nižší spotřebu paliva, prvně jsem tomu nevěnoval, až takovou pozornost. Na úsecích, které jezdím často - Ostrava / Brno to dělalo při stejném stylu jízdy 0,2 lit/100km.
Mohu vřele doporučit a ještě jednou díky za pomoc při výběru."

"No nečekal jsem to, ale opravdu jsem nadšený, za ty peníze super. Užívám si každý km. Jel jsme s tím i za bouřky a mraky vody na silnici, kde jsem si to mohl vyzkoušet a super. Jinak uvidíme až se sjedou na polovičku dezénu, co a jak, ale prozatím jen chvála."
Astra je předokolka, ale i tak. Osobně je mi vcelku jedno, na čem kdo jezdí, ještě jsem se však nesetkal s kritikou těchto gum, na jejich vlastnostech tedy asi něco bude... A poměr cena-výkon je prima. Mně je kdysi doporučil modelář/Jerry3 a co jsem ho kdy poslechl, dycky to bylo richtig. :)
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
Bramborak3
Příspěvky: 1245
Registrován: ned zář 24, 2017 8:08

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Bramborak3 »

.
Naposledy upravil(a) Bramborak3 dne čtv črc 15, 2021 19:41, celkem upraveno 1 x.
Bramborak3
Příspěvky: 1245
Registrován: ned zář 24, 2017 8:08

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Bramborak3 »

Colommbo píše:Dunlop Sport BluResponse ve tvém rozměru od osmnácti stovek výše...? Osobně bych měl vybráno. :)
https://www.zbozi.cz/vyrobek/dunlop-sp- ... -w-xl-mfs/
A taky to tak udelam a mam vybrano. I dlouholety mechanik Bmw me je doporucil a sam je ma nove na bmw 325i... Hlavne xl 94v verzi.
kater
Příspěvky: 220
Registrován: ned úno 09, 2020 21:59

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od kater »

Za mňa Vredestein Sportrac 5 včera potvrdili prečo majú A za mokra ,takže letné vyriešené a zimné Nokian WR D4.
Mcjochn3
Příspěvky: 88
Registrován: čtv črc 23, 2020 22:35

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Mcjochn3 »

Dunlop je dobrá volba, ale taky už je nějaký rok na trhu dezén BluResponse, volil bych spíš Goodyear Efficient Grip Performance 2. Je to novinka, sám mám tyto pneu na autě (předtím Dunlop SportMaxx RT). Dunlop je sportovněji orientovaný a hlavně už bude ustupovat do pozadí, alespoň u nás. Dříve Goodyear neměl super sportovní pneu, tam držel Dunlop, dva roky zpět Goodyear pokryl celou škálu až do supersportovních pneu a Dunlop nové dezény nemá.
Mcjochn3
Příspěvky: 88
Registrován: čtv črc 23, 2020 22:35

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Mcjochn3 »

Co se ojíždění pneumatik týče, tak je pro ně nejhorší vyšší teplota. Ta může být způsobena přetížením automobilu, podhuštěním pneu nebo vysokou rychlostí po dálnici. Velmi zjednodušeně řečeno - pneumatiky s vyšším indexem rychlosti jsou konstruovány tak, aby vydržely vyšší rychlost. Ve většině případů je směs pneu stejná, ale liší se například použité materiály, patní výzthua, patní lana a podobně. Nemám to zatím potvrzeno, ale pneumatiky s vyšším indexm rychlosti by při stejném typu jízdy měly vydržet více km. Pokud se však budeme bavit o rozdílu mezi H a V bude zanedbatelný. Pokud mezi H a Y či W, tam už by ten kilometrový proběh mohl být vyšší - pokud se bavíme o normální jízdě.
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pitris »

Mcjochn3 píše:Pokud mezi H a Y či W, tam už by ten kilometrový proběh mohl být vyšší - pokud se bavíme o normální jízdě.
To je asi fakt, ale zas na druhou stranu - kdo má rád komfortní jizdu, tak by neměl dávat zbytečně moc nad předepsaný rychlostní index, bo (zjednodušeně napsáno) čím je vyšší, tím je tvrdší bočnice.
PS: já osobně vybíràm pneu s vyšší mírou opotřebení, bo ty drží. Na vodě ať mají B nebo A, ale co jde o valivý odpor tak C a D....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Mcjochn3
Příspěvky: 88
Registrován: čtv črc 23, 2020 22:35

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Mcjochn3 »

Co se týče valivého odporu, tak není pravidlem, že nižší znamená vyšší přilnavost, pokud se nebavíme jen o sportovních pneu. Nižšího valivého odporu dosahují i aerodynamikou bočnice, nižší hmotností pneu a nižší hloubkou dezénu. Vše je to hodně komplexní záležitost.

Rychlostní index ne vždy ovlivňuje tuhost bočnice, patní výztuhy, či lana...

Na pneumatice jsou uvedeny obecně materiály a kolik pláten kostra, a běhoun obsahuje. U levnějších pneu se setkáte s nylonem, jinak jsou to polyestery, polyamidy a někdy i rayon (spíše jen sportovní pneu). Bridgestone ač je to prémiová značka, hojně využívá nylon, pak může nabídnout leší cenu a není to na úkor kvality.
Mcjochn3
Příspěvky: 88
Registrován: čtv črc 23, 2020 22:35

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Mcjochn3 »

Ještě k tomu evropskému labelingu, ten testuje jen pár věcí a dle toho vydá štítek, ale výrobci dělají třeba 30 různých testů.

Neznamená tedy, že pneu která má hodnocení na mokru A, že funguje dobře na mokru v zatáčkách, je to jen brzdná dráha na mokru. Dále tento údaj není směrodatný, protože je to pouze u stavu nové pneumatiky. Je obecně známo, že pneumatiky některých výrobců mají dobré výsledky, pokud jsou nové. S jejich postupným opotřebením však mohou tyto vlastnosti rapidně klesat! To je i u motocyklových pneumatik, které mohou ztrácet "profil" a pak jde komfort a ovladatelnost do kopru.

Bohužel pneumatiky nejde koupit dle žádného měřítka :-(
Já mám za zády sklad s mnoha tisíci pneumatikami a když je potřeba je vyměnit, jdu najdu si tři až čtyři pneu a jdu si je osahat. Každý výrobce má jinak tuhé patky, bočnice a běhoun (nemyslím pryž, ale kostru) a dle toho si vyberu. Mám raději tužší patky a kvůli možnému průrazu beru i tužší bočnice. Jsem pacient no ;-)
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od pepoh »

Mcjochn3 píše: Je obecně známo, že pneumatiky některých výrobců mají dobré výsledky, pokud jsou nové.
jemne vlnky na povrchu zimnych.. :mrgreen: test to vydrzi, a potom za par tisic km sa to obrusi.
ale cisla v teste to ma dobre :lol:
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
cimik
Příspěvky: 111
Registrován: ned čer 21, 2009 11:56
Bydliště: jihovýchod moravy

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od cimik »

Ahojte,
pomalu se blíží doba rozhlédnout se po zimních pneu.
Mám nějaké tipy, každopádně rozměry 235/40/18.
Uvažuji nad:
https://www.pneuprodejna.cz/99293-nokia ... zimni.html
nebo:
https://www.pneuprodejna.cz/98885-hanko ... zimni.html

https://www.pneuprodejna.cz/96580-toyo- ... zimni.html

https://www.pneuprodejna.cz/104826-fuld ... zimni.html

Bohužel ani s jednou značkou nemám osobní zkušenost, na předchozím ST jsem jezdil na Pirelli, ale ta cena..
Potřebuji komplet nové zimní obutí.
Poradíte?? Díky.
Mazda 3 e-Skyactiv 186, r. 2024
Petro Canada Supreme Synthetic 0w-20

Fiat Punto 1,2 44kw, r. 2004
Liquy Moly Molygen New Generation 10w-40
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pitris »

Já minulou zimu odjel na Yokohamách V905, ale v 17-kách. Nebylo to ono a navíc mám mít rozměr 235/45-18. Tak (trošku na lefortovo doporučení) jsem zvolil Hankooky W330 Winter i*cept evo3. Snad budou gut....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
Colommbo
Příspěvky: 9846
Registrován: pon led 23, 2012 20:46
Bydliště: kutnohorsko-kolínské pohraničí

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Colommbo »

Zimní produkt firmy Toyo SnowProx S943 jsem v rozměru 195/65R15 jezdil pět zim na své Omče a byl jsem spokojen. Doporučil bych Nokian WR D4, ve tvém rozměru se však nenabízejí, jen v šířce 225...
W124 E320 Coupé R6 162kW 1994, 5Q man. Getrag "psí noha",
Shell HU 5W40,
přev. Ravenol ATF Fluid, dif. Castrol Axle Z Limited Slip 90
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od jarson1 »

Ja som už kúpil Nokian wr snowproof.
Obuté, vyvážené. Čakajú na zimu.
Prečo práve tieto?
Predtým som zimné nokiany mal. Už sa nevyrábajú samozrejme. Tiež Wr. Bol som spokojný. Tak verím že model o pár generácií mladší snáď horší nebude. Tie prvé boli z Ruska. Tieto sú finland.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Mcjochn3
Příspěvky: 88
Registrován: čtv črc 23, 2020 22:35

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Mcjochn3 »

Nokian Snowproof je velmi dobrá pneumatika (lepší střed), co se týče výroby, mají dvě továrny, jednu ve Finsku a druhou v Rusku. Ta ve Finsku je původní a má omezenou kapacitu výroby, proto se zde vyrábí hlavně top produkty pro severské země a některé pro střední Evropu. Zbytek jede Rusko.
Odpovědět