Jaké pneu?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od pepoh »

kolega tomas na golfa kedysi vyhodne kupil origo zimaky.. super nove bombove 100%, vratane "ochlpenia". len si nepozrel DOT :wink: (~11r) potom praktizoval krasobrusleni 8)
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od skodovkar »

pepoh píše:myslim si ze bezne auta v kategorii <150k su "spotrebak".
Tomu sice nerozumím.
pepoh píše:situacia je ina napr nissan gtr,.. tam nech si da aj 50€/l olej alebo sportove zimaky.. ale hrotit situaciu na standartnych autach mi prijde ako vyhadzovanie penazi. to plati aj o 100oktanovom benzine. (ak vyrobca nevyzaduje)
Neřekl bych, že je to vyhazování, ale jen to, že na letňácích mi je datum výroby ukradené. Na zimácích taky, ale musím počítat s tím, že mi budou na sněhu k prdu. Zatím jsem vždy se vším dobrzdil a tam, kde to bylo na těsno, tak to bylo dáno mým malým odstupem či nepozorností. Rozhodně bych to nesváděl alibisticky na gumy :twisted:
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od rousini »

Já jen k tomu stárnutí, příměsím silicy a pod. dodám. Na O1 jsem koupi zimní celoprotektory. Uvědomuji si, co to znamená, nikomu bych si to netroufl doporučovat, ale s žádnou jinou gumou jsem nevyjel to, co s tím a vlastně i v provozu byly vzhledem k mým skromným jezdeckým a vysokým komfortním požadavkům naprosto bezproblémové.
Loni jsem se Semperitkami 7 let starými absolvoval cestu, kdy na dlouhodobě promrzlý povrch přišla teplá fronta s deštěm. První 2 hod na ledu, pak v důsledku oteplení se led rozjezdil na kaši. Cestou jsem většinu připosránků předjel, neptal jsem se, co mají obuto.
Takže vždycky je to o přizpůsobení ovladače k vozu a okolním podmínkám, zabít se dá i na té nejlepší gumě, dojet do cíle i na té nejhorší. Nejhorší je být připosraný předem :mrgreen:
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Shi
Příspěvky: 1310
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Shi »

skodovkar píše:na letňácích mi je datum výroby ukradené. Na zimácích taky, ale musím počítat s tím, že mi budou na sněhu k prdu.
Kdyby jen na sněhu ...

Letní Barum Brilantis první generace - když jim bylo cca 5 let, tak ztvrdly tak brutálně, že pekelně klouzaly nejen na mokrém, ale i na suchém hladkém asfaltu. Pravidelně jsem v pravoúhlé zatáčce, kde byl hodně hladký asfalt, utrhl na Felicii suchu všechna čtyři kola při rychlostí pod 30 km/h. Jediná výhoda bylo, že se už vůbec nesjížděly. Nakonec jsem dospěl k tomu, že je bezpečnější dojíždět v létě zimní, než jezdit na takto tvrdých letních, protože za sucha jsem nikdy neměl problém dobrzdit ani na těch zimních, zato za mokra mě brzdná dráha občas dokázala nepříjemně překvapit.
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od pepoh »

shi +1
skodovkar- pred nakupom som cital hlavne zahranicne testy, pozeral som aj diskusie majitelov.
napr sofer na cayenne (alpy) chvalil crossclimate, to ma prekvapilo. ak su na porsche gut, tak musia byt gut aj na "spotrebak". (vulgarne povedane standartny 100konovy trakař)
mam normalne auto, nevidim zmysel hrotit situaciu so "zlatymi gumami", ked funguju k spokojnosti.
LPGObrázek Obrázek X-CESS :| Obrázek VST 8)
MOBIL SUPER 3000 X1 8) Eurol Engine Oil Treat 8) LQ-Molygen :wink: TOTAL INEO 0W30 :x
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od rousini »

Jo vo tom to je, najít si materiál vyhovující mému způsobu využití...
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Uživatelský avatar
NOVON
Příspěvky: 2968
Registrován: pát říj 16, 2009 11:01

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od NOVON »

VW Touran 1.6 MPI 75kw+LPG
VW Touran Freestyle 1.6 MPI 75kw
Shi
Příspěvky: 1310
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Shi »

pepoh píše:s]ak su na porsche gut, tak musia byt gut aj na "spotrebak".
Jerry tady už kdysi psal jak málo jsou jsou zkušenosti z jednoho rozměru pneumatiky přenosné na jiný rozměr pneumatiky.

Nejvíc krizových situací zažívám na mokrém (v létě i zimě), tak se primárně dívám na výsledky na mokrém, na recenze ze zemí, kde hodně prší, a to v rozměrech, které jsou pokud možno identické s tím co obouvám. Mám to o to jednodušší, že všechna auta v rodině obouvají výhradně referenční rozměry (195/65R15; 205/55R16 a 225/45R17).

Dobré výsledky z "porsche" pro mě užitečné nejsou, protože:
- rozměr je úplně jiný
- já mám náhon na přední
- i výkonově je Porsche někde úplně jinde

Navíc, zatímco "porsche" brzdí dobře samo o sobě, tak naopak já mohu na autě, které hůř brzdí, tuto slabinu částečně kompenzovat volbou prémiových pneumatik.
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od rousini »

Tady jednoduchou úvahou (bez zevrubné analýzy) nerozumím psanému. Pokud auto hůře brzdí - vyvíjí nedostatečné zpomalení na rotující kola (zle dimenzované, udržované brzdy), tak žádná guma toto zpomalení nezvýší neb nedochází k maximálnímu využití přilnavosti...
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Shi
Příspěvky: 1310
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Shi »

Běžné auto hůře než supersport brzdí obvykle proto, že má podstatně jednodušší nebo hůře odladěný podvozek, horší brzdové destičky a kotouče, horší poměr neodpružených hmot, hůř rozloženou hmotnost, pružnější brzdové hadičky, ... Problém není v neschopnost vyvinout tlak na brzdovou destičku nebo zablokovat kolo, ale v té hromadě "nepodstatných" drobností, které dělají rozdíl mezi podvozkem žebřiňáku a podvozkem supersportu.

"Porsche" ze 100 km/h zastaví na 30 metrech.

Pokud moje auto na standardních gumách zastaví ze 100 km/h na 39 metrech, tak přechodem na UHP gumy zkrátím brzdnou dráhu z 39 na 35 metrů (Barum Brilantis 3 vs Goodyear Eagle F1 Asymmetric 5, data viz např zde: https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2 ... ootout.htm)

Pokud na svém autě ještě vylepším podvozek (tlumiče+pružiny) a brzdové destičky, tak se z 35 metrů třeba dostanu někam poblíž 33 metrů. (vliv destiček viz data zde: https://textar.com/en/ams-test/)

Sporťáku se sice nikdy nevyrovnám, ale rozdíl už není 9 metrů, ale jen 3 metry.

Při 130 km/h to je ještě zajímavější:
Porsche: cca 50 metrů
Seriové provedení: cca 65 metrů, tedy tam kde už "Porsche" stojí, seriové provedení ještě jede rychlostí cca 40 km/h. S UHP gumama rozdíl v brzdné dráze nebude 15 metrů, ale jen 5 metrů.

A to ještě pomíjím, že při nouzovém brždění z vyšších rychlostí se ne-UHP guma může přehřát a brzdná dráha se tím ještě prodlouží.
----
Z uvedených důvodů jsem se zbavoval zánovních na mokru celkem tragických Michelin Pilot Primacy, po přechodu na Goodyear Eagle F1 A2 to najednou úžasně brzdilo i za mokra, což jsem ocenil, když jsem z cca 90 km/h brzdil kvůli divokému praseti. Auto, které jelo kus za mnou, dobrzdilo až předemnou - rozdíl v celkových brzdných drahách byl pro mě ohromující. U mě to byla kombinace UHP gumy Goodyear, lepší brzdové destičky (Ferodo DS2500) i lepší tlumiče (Koni FSD). Jedno prase jsem před lety za vlhka sundal, oprava byla za 60 000 Kč a to mě poučilo, že každý metr navíc se vyplatí.
Naposledy upravil(a) Shi dne stř říj 16, 2019 20:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

No hezky jsi to spočítal,ale zapomněl na to nejdůležitější. :lol: To je reakční doba článku mezi volantem,takže můžeš mít klidně super auto,které zastaví na delší dráze,než žebřiňák na standardní gumě. :mrgreen: A ironií osudu pak je,když ty sedíš v tom žebřiňáku a ten mamlas v supersportu se ti nacpe do kufru.A že se mi to hnedle již několikrát málem stalo. :wink:
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od rousini »

Jop, díky. To odladění podvozku dává smysl...
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Shi
Příspěvky: 1310
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Shi »

Debatu tu vedeme o pneumatikách. Obvykle nemám problém se supersporty, ale s idioty v SUV a jiných uberautech a jen doufám, že ti pitomci aspoň nemají vypnuté ADAS systémy, které začnou brzdit dřív, než idiot za volantem přijde na to, že má problém.

Musím říct, že kombinace UHP pneumatik, destiček Ferodo DS2500 a tlumičů Koni FSD byla skvělá - obzvlášť, když se mi ty upgrady podařilo náhodou pořídit za skvělé ceny. Bohužel za standardní ceny to byl ranec.

Díky těm tlumičům bylo mnohem lépe cítit co přesně auto dělá, destičky Ferodo DS2500 jsou zase úžasně nestlačitelné a díky tomu se skvěle dávkují - mnohem lépe než Hondí OEM, EBC Green nebo Yellow. Paradoxně lidi, kterým jsem auto půjčil, často měli pocit, že mi to blbě brzdí :lol:
----
Prase, které mě stálo 60 000 Kč, mě vyškolilo i v tom, že jsem měl blbý posez za volantem, což mi hodně prodloužilo "reakční" dobu.
Naposledy upravil(a) Shi dne stř říj 16, 2019 20:15, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2258
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od tonny »

Rousini, tak nějak je to u mne. Na ty 2,1t + já a bordel co pořád vozím je většina letních i univerzálních gum v létě při mém stylu jízdy včetně krizovek co jsem zažil ok. Přizpůsobím se povaze vozovky a nepotřebuji jet na hraně do zatáček, jak si užívá jízdu např. Pedro v Almě.
Jak je průtrž nebo námraza, prostě tomu přizpůsobím jízdu a nespoléhám se na super-pneu. Možná jsem měl zatím štěstí ale já zatím vždy dobrzdil, za mnou vždy nee a nebylo to o gumách.

Příští rok budu měnit "letní univerzály" tak jsem se díval na bazoš, kde můj rozměr s pneu, co mi vyhovují, sundávají z nových Rangerů a dávaj tam hrubší gumy. Prodávají se i za 1tis/kus. Když jsem na jeden inzerát zavolal, zeptal se na DOT, borec mi řekl že nejeté z rv 2015 skladované v hale (ty právě dojíždím), tak se divil, že nemám zájem.
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
Uživatelský avatar
pepoh
Příspěvky: 2652
Registrován: sob črc 29, 2017 10:06

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od pepoh »

Shi píše:"Porsche" ze 100 km/h zastaví na 30 metrech.
myslel som to inak. vyssia pravdepodobnost ze on dosiahne limit celorocnych gum, ako šofer trakařu. take auta si nekupuju klobouci, obcas daju sodu.
30m-asi porsche bude mat hodne naddimenzovane brzdy ako prikazuje eu-homolog-bumazka
Odpovědět