Jaké pneu?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
frufru
Příspěvky: 18
Registrován: sob led 12, 2019 13:01

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od frufru »

Když jezdí Lengy60 většinou sám, tak se sjíždí pneu na straně řidiče o trochu více.
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2517
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lefort »

Právě naopak! U předokolky více trpí pneu na pravé straně (pokud tedy jezdí pouze řidič).
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jerry3 »

Přesně tak!
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Pánové,nesnažte se vynalézt kolo. :D Zadní náprava neodskakuje kvůli pneumatikám,ale díky své konstrukci a dělá to po celou dobu stejně,co auto mám,stejně tak se chovaly i předchozí XP a C4P.Jasně,když budou gumy zmydlené,tak při tom odskoku může dojít ke smyku,o tom žádná,ale s 6mm obavy fakt nemám.S disky neuděláte vůbec nic,i kdyby ta chemie byla pozlacená,bo jsou disky broušené a navrch lakované,takže prostě smůla.Řešili jsme to i na fóru a prostě řešení není,bohužel.Tím rozdílným sjížděním jsem myslel rozdíl mezi pneumatikami na přední a zadní nápravě,nikoliv mezi předními pneumatikami.Hloubku mám na obou předních naprosto stejnou,měřil jsem to před pár dny.Při přehození kol zezadu na předek zkrátka ty gumy hučely jak sviň(a rozhodně nejsem jediný,kdo tenhle efekt popisuje) a celkově to stálo za vyliž )I(,takže putovaly zpět na původní místo.Kola vyvážená,geometrie obou náprav OK,tlumiče taky,takže to mohlo být jedině pneumatikami.Ono je sice fajn,že tuhle rotaci doporučují jedním dechem i výrobci pneumatik,ale jako jedinou výhodu zároveň uvádějí rovnoměrné opotřebení všech pneumatik,tedy finanční úsporu a tu si mohou klidně strčit do zádele.Já vyměním předek a až budou zadní na 4 mm,tak dám nové i tam.
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Uživatelský avatar
tonny
Příspěvky: 2259
Registrován: pon úno 29, 2016 13:40
Bydliště: Břeclav

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od tonny »

Já dávám na předek taktéž lepší vzorek pneumatik a točím je, pro rovnoměrné sjíždění. Snažím se jezdit plynule, předvídat, takže zas tak krizových situací nepotkávám. Na druhou stranu to i Michelin vidí jinak. Z odstavce 6, deseti tipů na údržbu pneumatik:
Pro vaši bezpečnost montujte vždy na zadní nápravu nové nebo méně opotřebované pneumatiky, aby byla zajištěna:
- Lepší kontrola nad řízením při nouzovém brzdění a v ostrých zatáčkách.
- Kontrola nad řízením na mokrém povrchu.
- Přesnější ovladatelnost vozidla v obtížných jízdních situacích.
Zdroj: https://www.michelin.cz/auto-pneu/infor ... -pneumatik
Ford Explorer V6 4.0 lpg 1998, Shell HU 5W-30 SL ATF MaxLife
Toyota Corolla Verso 1,8 2006 Ravenol SSL 0W-40 Castrol Syntrans 75W-90
Toyota SiennaV6 3,5 2007 Rowe RS 0W-40 ATF MaxLife
Ford Maverick 2,3i 2004 MaxLife 5W-40
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2517
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lefort »

Míro, ten čistič z odkazu bude fungovat. Nebo jakýkoli jiný odstraňovač polétavé rzi, např. Dragons breath od ValetPro. Nastříkat na suchá kola (ne na sluníčku!) nechat působit pár minut, měkký kartáček, opláchnout wapkou.
Edit: jinak pokud jsou disky broušené (diamond cut) tak určitě nejsou lakované a budou nejspíš naleptané od zimní chemie :-/
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Uživatelský avatar
lengy60
Příspěvky: 5776
Registrován: ned čer 22, 2014 18:41

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lengy60 »

Tyhle čističe fungují na normální hlínu,na C4P jsem to čistil běžně,ale na tohle Obrázek
Kolega si ''štrejchl'' o obrubník a během pár týdnů se mu to začalo odlupovat,prostě hnus. :evil: Nezbylo mu nic jiného,než nechat přelakovat.Mně to nijak zvlášť nevadí,aspoň je vidět,že auto také brzdí,no ni? :lol: Jen jsem psal,že by to vypadalo divně na zadní nápravě s bubnovými brzdami.
Citroen C1 Feel 1.0 51kW
Nissan Qashqai Czech Line 1.3 103 kW
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jerry3 »

lengy60 píše:Při přehození kol zezadu na předek zkrátka ty gumy hučely jak sviň(a rozhodně nejsem jediný,kdo tenhle efekt popisuje) a celkově to stálo za vyliž )I(,takže putovaly zpět na původní místo.
Tak zrovna tohle bych určitě nezevšeobecňoval, neboť povětšinou platí pravý opak: včasné střídání je u předokolek nejlepší prevencí hučení zadních gum.

lengy60 píše:Pánové,nesnažte se vynalézt kolo. :D Zadní náprava neodskakuje kvůli pneumatikám,ale díky své konstrukci a dělá to po celou dobu stejně,co auto mám,stejně tak se chovaly i předchozí XP a C4P.Jasně,když budou gumy zmydlené,tak při tom odskoku může dojít ke smyku,o tom žádná,ale s 6mm obavy fakt nemám.
Nebylo by od věci, kdybys četl to, co tu bylo/je napsáno, nikoli to, co si do psaného textu sám vkládáš. Ono zde totiž o "odskakování kvůli pneumatikám" nepadlo ani slovo. :idea:
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jerry3 »

A ještě dovětek k tomuhle:
lengy60 píše:Ono nejde o to,že se přední sjíždí rychleji,ale hlavně rozdílně.
lengy60 píše:Tím rozdílným sjížděním jsem myslel rozdíl mezi pneumatikami na přední a zadní nápravě,nikoliv mezi předními pneumatikami.
Ano, přední a zadní gumy se u předokolky sjíždějí "rozdílně": ty přední rovnoměrně (když je jinak vše v pořádku), ty zadní obvykle nerovnoměrně (třebaže je vše v pořádku). Pokud se přehazují mezi předkem a zadkem včas, nerovnoměrné opotřebení zadních se vpředu rychle "zajezdí". Pokud ne, hučí nejen vzadu, ale o to více pak i vpředu, a už se "nezajezdí". Osobně bych tvůj problém s hučením přičetl příliš pozdnímu přehození. Na některých autech a s některými gumami (podle konfigurace jejich dezénu) je to totiž třeba dělat už po 5 tis. km.

Ještě k té konfiguraci dezénu: Pirelli P7 se mi na myšákovi sjížděly vpředu "do kužele", poněvadž měly vyztužené vnější figury dezénu. Žádné jiné gumy to nedělaly.
Uživatelský avatar
yosemitak
Příspěvky: 402
Registrován: čtv pro 15, 2016 0:11

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od yosemitak »

Par (desitek) stranek zpatky (nedari se mi to vyhledat; edit tady) jsem se tu ptal na to kolik se da najet na Nokianech WR-D4, protoze uz pred nasazenim me zarazila pritomnost indikatoru ze dve kola uz jsou mezi 4-6 mm (po sundani uz jsou vsechny). Po sundani jsem to premeril a po 21 499 km je zustavajici vzorek nasledujici:

4,80 mm
5,23 mm
4,61 mm
5,04 mm
(prumer 4,92 mm)

Matematicky z nich teda vytahnu cca 28 000 km, coz je nakonec asi v norme. Kdybych v zime nevypaloval nadrze na (polo)zasnezenych parkovistich, asi by to bylo jeste o neco lepsi. :mrgreen:
2011 Skoda Octavia II, 1.6 MPI – Ravenol VSI 5W-40 + Purflux
1998 VW T4, 2.5 TDI – Ravenol VMO 5W-40 + Purflux
2005 Dodge Grand Caravan, 3.8 V6 – Pennzoil 5W-20 + Denso
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jerry3 »

Kolegyně na nich má přes 40000 km a ještě jednu sezónu jí vydrží.
Uživatelský avatar
yosemitak
Příspěvky: 402
Registrován: čtv pro 15, 2016 0:11

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od yosemitak »

Jo, to jsi tehdy psal, me to jen tenkrat zarazilo jak jsem videl jen ty indikatory a nevedel jsem kolik vzorku zbyva presne, protoze podle toho to vypadalo ze kolem 20tisic budou na 4 mm, ale s cca 28-30t km budu uz spokojeny :D
2011 Skoda Octavia II, 1.6 MPI – Ravenol VSI 5W-40 + Purflux
1998 VW T4, 2.5 TDI – Ravenol VMO 5W-40 + Purflux
2005 Dodge Grand Caravan, 3.8 V6 – Pennzoil 5W-20 + Denso
Hombre
Příspěvky: 1879
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Hombre »

Přední pravá se sjíždí o kapánek více než levá. Důvod je jednoduchý, levé kolo stále jezdí po hladkém vyježděném povrchu u středové čáry. Pravé vymetá i hrubý asfalt u krajnice.
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2517
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od lefort »

To bych úplně neřekl, důvod bude spíš v menším zatížení a tím pádem většímu odskakování a podkluzování.
Ostatně když sundám kola při přezouvání, pravou přední bezpečně poznám, protože je nejvíc "odrbaná".
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jerry3 »

Přesně! :wink: Dost možná to však platí pouze u alespoň trochu dynamicky jezdících šoférů.

A takoví navíc právě podle toho, jak moc už pravé přední kolo nestíhá, bezpečně poznají, kdy je ten správný čas na přezutí sezónního obutí. :idea: A to bez ohledu na to, zda auto je či není vybaveno asistenčními systémy. Už proto je "univerzály" činí nešťastnými: nemají co přezout. :mrgreen:

Pozn.: Řeč jde samozřejmě stále výhradně o předokolce.
Odpovědět