Jaké pneu?

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
jarson1
Příspěvky: 2059
Registrován: pon zář 01, 2014 8:39
Bydliště: RV ( SK)

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od jarson1 »

tak ospravedlnujem sa, nejde o najnovsiu generaciu (už maju Barumáci aj Polaris 5) - ale o Polaris 3. Nepresnosť "na mojom príjmači" :? . Totiž boli obuté ako nové teraz na zimu ( tak nejak som k nim prišiel - taký bonus - tak som to skusil). Ale s tým hlukom to platí. Okrem súvislého snehu - tam su tiché pomerne :D Teda v porovnaní s akýmkolvek iným povrchom.
Toyota Carina E 1.6 Xli LB 1992 Japan
Obrázek
Ex.Toyota Carina E 1.8 GLI LB. 1996 GB
HONDA Civic 8G 4D 1.8 2006 Turkey
Obrázek
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Shi »

Jerry3 píše:Mně na těch TS860 vadí hlavně zcela neharmonické nasazení oblouku, a to v každé zatáčce. :x
Když jsem kromě točeni volantem prudce ubral plyn a dosáhl tak přenosu hmotnosti na přední nápravu, tak se efekt dostavil - člověk otáčí volantem, auto začne zatáčet a pak najednou auto zatočí podstatně víc jako by se pneumatika konečně chytla a začala zatáčet pořádně. Podivné na tom, je, že zpočátku není vůbec poznat, že tam je nějaká "nedotáčivost". Je to ono?
Je to sakra nepříjemný a trochu jsme se lekl, když k tomu došlo poprvé - tohle jsem na žádných gumách ještě nezažil. (Sucho, 50 km/h, zatáčka připomínající spíš téměř kolmou odbočku).

Když jedu zatáčku plynule a neubírám prudce plyn nebo razantněji nebrzdím, tak je ten efekt nepatrný, ikdyž jedu docela ostře. Povedlo se mi to zreplikovat pouze když jsem dosáhl přenosu hmotnosti na přední nápravu v okamžiku, kdy současně prudčeji točím volantem.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jerry3 »

Na mě to působí jako selhání něčeho na podvozku: čepu/čepů, silentbloku/ů, horního uložení McPhersonu...
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Shi »

Teď nerozumím: Na vás tak působí jízdní projev té pneumatiky, nebo můj popis na vás působí tak, že mám problém na podvozku ? Podvozek jsem od přezutí z letních nepoškodil, auto je celkem nové, takže já toto chování připisuji pneumatice, která se tak nějak netypicky "žvejkne", když se sejdou příliš velké podélné a příčné síly.
Hombre
Příspěvky: 1879
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Hombre »

Pneu má určitý tlak daný na zátěž. Když přeneseš brzdama větší zátěž na předek, opřou se gumy i v mírném otočení volantu do krajního vzorku gumy. Ta má většinou velké drážky pod sklonem, který právě provede to rychlejší " zahryznutí" do zatáčky.
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jerry3 »

Nerozumíme si: já popisuji, jak se na autě chovají, přesněji projevují, ty TS860 - jakoby auto mělo problém s podvozkem. Nikdy jsem se s něčím podobným nesetkal, a to, že si toho všimli i další, jen potvrzuje, že nejde o izolovaný jev.
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Shi »

Hombre píše:Pneu má určitý tlak daný na zátěž. Když přeneseš brzdama větší zátěž na předek, opřou se gumy i v mírném otočení volantu do krajního vzorku gumy. Ta má většinou velké drážky pod sklonem, který právě provede to rychlejší " zahryznutí" do zatáčky.
Jerry3 má naprostou poravdu v tom, že tyto gumy se chovají dost netypicky - na téměř stejném autě (Civic) jsem osm zim odjezdil na Dunlopech WS 3D a WS 4D (stejný rozměr, stejný rychlostní index, podobný podvozek i hmotnost auta) a podobného jevu jsem si nikdy nevšiml.

Jasně, zimní gumy jsou obecně měkčí, jenomže mi to přišlo jako náhlá ztráta tlaku a lekl jsem se, že škrábnu ráfkem o vozovku. Pneu jsou přitom přefouknuté o 0,2 baru, což odpovídá nárustu přípustného zatížení o 80 kg na nápravu. Chápal bych, že se takto zachová podhuštěná pneumatika. Podle mě při konstrukci ušetřili na nějaké výztužné vrstvě a pneumatika se nějak neobvykle zkroutí, místo aby sílu přenesla, rozložila a omezila deformaci.

Přitom ve všech ostatních situacích včetně nouzového brždění (v přímce) se přitom chovají zcela normálně a celkově jsou jinak vynikající. Takže už se Jerrymu ani náznakem nedivím, že ho tyto gumy štvou - pokud tento jev při své jízdě zaznamenává častěji, tak je to opravdu na mrtvici.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jerry3 »

Při každém nasazení zatáčky! :x
Hombre
Příspěvky: 1879
Registrován: úte bře 09, 2010 18:37
Bydliště: Zlín

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Hombre »

Již chápu, jen mne napadá, nenanesli směr rotace vzorku opačně vzhledem ke kostře?
BMW R 1100 RT - Brumla
BMW R 1200 RT - Bělouš
Valvoline All-Climate 20W-50
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jerry3 »

Třebaže právě Continental (a nikdo nikdo jiný) před nějakými 18 lety u svých zimáků po řadě problémů předepsal opačnou (proti smyslu otáčení směrového dezénu) montáž gum u předokolek na zadní nápravě, nemyslím si, že by zde šlo o tento problém. Týká se totiž řady rozměrů, které se samozřejmě "pečou" v jiných formách a zhusta v různých gumárnách (tehdy šlo o systémový problém konstrukční povahy).
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Pedro »

Pedro píše:Kostelec nL -10, dva teplomery. Rano v pul 6. Musel jsem skrabat celou Almu. A Polarisy nic moc.
Dot 2x14 a 2x15. Posledni dve zimy temer nejeto ani na mokru,v BH vubec. Az ted. Zkousel jsem si na okreskach cestou do prace zabejcit a prd. Oproti predchazejicim Esk 3,hnus. A to mely pred zutim 3mm a Dot 07.
Musel jsem ji ozivit,nejakou dobu potrebujem obe vozidla. Prezouval jsem ji v zimovisti pred par dny.
Naposledy upravil(a) Pitris dne úte úno 05, 2019 9:22, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Přesunuto
frufru
Příspěvky: 18
Registrován: sob led 12, 2019 13:01

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od frufru »

2017 jsem koupil zimní Barum polaris. Dot 17 a výroba Portugalsko. Přes zimu 2017/2018 (říjen-květen) jsem na nich najel cca 20 000 km. Zadní sjeté na cca 7mm a přední lehce přes 5 mm. Ty pneumatiky seděly o moc lépe než výroba s dot 15. V říjnu jsem dopředu dal na měsíc polaris dot 17 a v listopadu Polaris 5 - výroba ČR. Ta pětka sedí v zatáčce o hodně lépe. Fábka je na předek lehká. Při rychlejším najetí do zatáčky a rozbředlém sněmu měla snahu jet rovně. U těch pětek to nepozoruji. A to najíždím +/- 3000km měsíčně. A pořád stejná cesta. Na Fábku cena/výkon OK.
Jerry3
Příspěvky: 10755
Registrován: úte říj 18, 2005 19:58
Bydliště: Praha

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Jerry3 »

To není "lehkostí předku", ale nedotáčivostí. Kdyby ten předek byl těžší, bude to pravděpodobně ještě horší.
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Shi »

frufru píše:Fábka je na předek lehká.
Pokud se nepletu, tak poslední škodovky, které byly na předek lehké, měly motor v zadu - Škoda 105/120/125.
Uživatelský avatar
Durex
Příspěvky: 3940
Registrován: stř říj 20, 2010 9:17
Bydliště: Třebechovice p/O
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké pneu?

Příspěvek od Durex »

Shi - naprosto trefná připomínka :wink:

Já se pamatuju,že když sem se 120 kou jel od 90nahoru,tak se předek odlehčoval ještě víc :lol: Skoro jako při vzletu :lol:
Suzuki GSX 1300R Hayabusa, Suzuki GSXR 750W, Honda CBR 400RR, Honda CBR 600F3, KTM EXC 300 2T, Honda VFR 750,Suzuki Inazuma 750, Kawasaki ZX7R -2x, Kawasaki GPZ 900, Suzuki GSXR 750 K1,Suzuki SV 650, Fiat Ducato 2.3 JTD

Moto-Emergency motoservis
Odpovědět