Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Další nezařaditelná témata

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Ital
Příspěvky: 196
Registrován: stř dub 03, 2019 15:27

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Ital »

Pokud jsem se dosud setkal v domě s plísní, pak ve slabě vytápěných místnostech a v okolí oken nebo otvorových výplní. Luxfery izolují určitě blbě a nevětrají, takže jejich nahrazení kvalitním oknem by mělo dát lepší výsledek. Obyčejná dřevěná okna hloubky 80 mm s dvojsklem také nejsou moc výhra, takže obavu mám jen z výměny oken špaletových, která mají velkou stavební hloubku a plíseň kolem nich nikdy nebyla, ať se topilo nebo ne. Náhradou všude mají být okna, eliminující prostup chladu, tedy trojsklo distance 18 mm, rám min. stavební hloubky 82 mm a v neposledni řadě i kvalitni montaž, (kurva) :D . Tady mi ovšem nikdo neřekl, zda je lepší dle ČSN, s těmi všelikými páskami nebo je to jedno nebo je to dokonce ještě horší. Firmy se spíš tváří, že ČSN je lobby výrobců pásek. Takže nevim. Tohle kdyby někdo dovedl posoudit.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Pedro »

Nevim o cem je debata. Stavebni veci mi nezajimaji ac mi ligistika kolem nich skoro tri roky prizivovala.
Plisen co mi mrzke zkusenosti z reko bytu a domu byla primarne z nevetrani prostor. Nebo kdyz prostor nedycha. A kdyz nekdo hodne topil a malo vetral nasobilo se.

Ale jak rikam. Pratele ja bych vam to neradil. (Jezevcik pozna z ceho text). Ja radit nemuzu a nechci. Jen co voci videlu.
Uživatelský avatar
Jezevcik
Příspěvky: 3360
Registrován: sob lis 26, 2005 16:55
Bydliště: Praha 11

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Jezevcik »

Já jsem vás varoval...
Toyota Verso 1.8 Valvematic, r. v. 2011
Léto: Shell Helix HX6 10W-40
Zima: Shell Helix Ultra 5W-40
Toyota Corolla Liftback E 11, 1.4 16 V, r. v. 97
Shell Helix HX6 10W-40
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27404
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Pitris »

Bojoval se svědomím, ale pak si řekl "hovno". A šel, a sežral to všechno :D
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Shi »

Ital píše:Pokud jsem se dosud setkal v domě s plísní, pak ve slabě vytápěných místnostech a v okolí oken nebo otvorových výplní. Luxfery izolují určitě blbě a nevětrají, takže jejich nahrazení kvalitním oknem by mělo dát lepší výsledek. Obyčejná dřevěná okna hloubky 80 mm s dvojsklem také nejsou moc výhra, takže obavu mám jen z výměny oken špaletových, která mají velkou stavební hloubku a plíseň kolem nich nikdy nebyla, ať se topilo nebo ne. Náhradou všude mají být okna, eliminující prostup chladu, tedy trojsklo distance 18 mm, rám min. stavební hloubky 82 mm a v neposledni řadě i kvalitni montaž, (kurva) :D . Tady mi ovšem nikdo neřekl, zda je lepší dle ČSN, s těmi všelikými páskami nebo je to jedno nebo je to dokonce ještě horší. Firmy se spíš tváří, že ČSN je lobby výrobců pásek. Takže nevim. Tohle kdyby někdo dovedl posoudit.
Stavební fyzika není můj obor, ale podobně hromosvodaři tvrdí, že nová ČSN je lobby výrobců a tak jsem si tu novou ČSN vzal a prošel si ji celou a mohu říct, že na rozdíl od té staré normy fyzikálně i z pohledu řízení rizik dává smysl a všechny koeficienty, kromě jediného, jsem dokázal zkontrolovat a jsou správně. Řvou ti, kdo jsou líní se naučit nové postupy.

Co se týče těch pásek, tak tuším, že alternativa k páskám je, že to zapění pěnou. Ehm. Už jsem viděl pár zapěněných otvorů, které po pár letech profukujím, protože se pěna vypařila (srazila, vydrolila, odpařila,vysublimkovala, bylo jí tam málo, co já vím ...). Tohle expanzní páska neumí, tak se roztáhne a zůstane tam kde má být.

Použití pásky z pohledu šíření páry bude tím důležitější, čím méně homogenní je skladba stěny. Pokud je stavba masivní cihla s omítkama nebo difuzně otevření konstrukce, tak je to jiná situace, než když je stěna z venčí dokonale zateplená a difuzně málo propustná. Tam pak hrozí, že se ve stěně bude pára hromadit a kondenzovat a za pár let voda ve zdi to začně dělat problém.

Plíseň se dělá tam, kde je teplota povrchu dlouhodobě pod teplotou rosného bodu a současně malá výměna vzduchu, takže zkondenzovaná vlhkost není odvedena pryč.
skodovkar
Příspěvky: 6272
Registrován: pon pro 29, 2008 16:40

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od skodovkar »

Ital píše:...Náhradou všude mají být okna, eliminující prostup chladu...
To mají přímo v reklamních materiálech? :lol:
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Shi »

Ital: Pásky Illbruck stojí cca 100 Kč za metr, to zas není taková raketa za to, že to je pořádně. Navíc jsou i jiní výrobci, než jen Illbruck.
Ital
Příspěvky: 196
Registrován: stř dub 03, 2019 15:27

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Ital »

Ano, Slovaktual mi to nacenil na 105 Kč/m bez DPH, což je solidní. Mě ta částka nevadí, i když to je 5% ceny zakázky. Chci, aby to bylo uděláno pořádně a spíš mě zajímá, jestli je to u výměny oken správný postup nebo něco hrozí, když se to neudělá nebo něco naopak hrozí, když se to udělá.
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Shi »

S paskou lze snad jen zvolit nevhodnou tloustku pasky. Kdyz se paska neda, hrozi jednak, ze to bude profukovat a zatekat tam, kde pena chybi, taky hrozi kondenzace vodni pary v konstrukci kolem okna. Oboje muze zpusobovat plisne. S paskou by problemy byt nemely.
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Shi »

Mimochodem, pokud zasklení neobsahuje teplý distanční rámeček, tak kovový distanční rámeček bude dělat tepelný zkrat a kolem distančního rámečku se to bude v zimě trochu rosit.
Ital
Příspěvky: 196
Registrován: stř dub 03, 2019 15:27

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Ital »

Shi: Teplý rámeček už je prý u poptávaných solidních oken standardem.
Mimochodem - také se mi objevilo v nabídce, že Uv odolnost interiérových a exteriérových pásek je 2-3 měsíce. Pak už není zaručena jejich funkčnost. Co si o tom myslet? :?
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Shi »

Ital píše:Shi: Teplý rámeček už je prý u poptávaných solidních oken standardem.
Mimochodem - také se mi objevilo v nabídce, že Uv odolnost interiérových a exteriérových pásek je 2-3 měsíce. Pak už není zaručena jejich funkčnost. Co si o tom myslet? :?
Znamená to, že do 2 měsíců by člověk měl mít okno zapraveno omítkou a osazené parapetem/okapem atd, páska by neměla být finální vrstvou na kterou dopadá slunce. PUR pěna na tom není lépe, spíš naopak.

Teplý rámeček by standardem měl být, ale dodavatelé vce stavebnictví zvlášť, jsou občas pěkní šmejdi a v rámci honby za ziskem udělají/zmrší cokoliv.
Ital
Příspěvky: 196
Registrován: stř dub 03, 2019 15:27

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Ital »

Aha, díky, zednické zapravení je součástí výměny oken.
Ital
Příspěvky: 196
Registrován: stř dub 03, 2019 15:27

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Ital »

Shi: A pak mám ještě závěrečný dotaz k oknům, zda zvolit alternativu s vlepovanými skly (Aluplast ID8000 - st. hloubka 85 mm+Roto) anebo nevlepovaná skla (Kömmerling st. hloubka 88 mm+Siegenia). U těch vlepovaných skel a profilu údajně v křídlech ocelová výztuha stále je (někde se o vlepovaných sklech píše, že výztuha není, zvlástě u menších křídel). To je věda jak let na Měsíc. Pak to všechno ještě mohou pohnojit montážníci.
Shi
Příspěvky: 1314
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Itall a modelář / tady se můžete "hádat"

Příspěvek od Shi »

https://oknoland.cz/vlepovane-sklo/
Vyhoda to bude, ale ja bych stejne preferoval vice bezpecnostnich bodu jako prevenci svesovani a krouceni. Pokud je okno vysoke a uzke, vlepovani urcite trochu pomuze. Pokud je okno siroke, tak urcite kovani s bepecnostnimi body v horni polovine okna navic, aby to drzelo kovove kovani a ne lepidlo a plast, ktere tecou.
To lepidlo musi byt z duvodu velke roztaznosti plastu pruzne, takze nejake sily prenasi, ale ty sily nemohu byt velke.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... iku7WC7rJZ

Obrazek 5 a 6.
Staci provedeni RC 1 a bez zamykaci kliky, coz je leva varianta na obrazku 6.
Odpovědět