Ford Focus ST

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
maruška
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 12, 2018 12:35

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od maruška »

Zdravím všechny olejové profíky :wink:
I když jsem celou tuhle diskusi důkladně přečetla, potřebovala bych upřesnit výběr oleje do mého STéčka. Koupila jsem ho minulý týden, najeto má něco málo přes 30 tisíc, je v záruce Ford.
Chtěla bych s kamarádem zrealizovat výměnu oleje mimo servisní interval, v současné době je tam olej Formula 5W-20.
Abych nebyla úplně tupá přečetla jsem něco o olejích a vím že ta Formula je olej se sníženou viskozitou a nízkým teplotním zatížením. Chtěla bych použít olej specifikace A3, viskozity 5W-30. S autem budu jezdit jenom já, jezdím spíše v poklidu, jen občas na to ráda šlápnu. Cesty tak 50/50 okresky a město, dálnice vyjímečně.
Zaujaly mě tyto oleje:
https://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej ... 34088.html
https://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej ... 34158.html
https://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej ... 78914.html
https://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej ... 33499.html - strašně drahý..?? a není A3
http://yacco.cz/osobni-automobily/galax ... laxie-5w30 - používá přítel do Megana RS
https://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej ... 66686.html - vím že C3, ale?

a všichni mě vychvalují Mobil ale ten jsem v 5W-30 a Acea 3 nenašla jen tenhle:
https://www.oleje-pema.cz/motorovy-olej ... 33743.html

Interval výměny cca 10 tisíc km. Nejsympatičtější je mně ten Valvoline ale ani nevím proč.. :P
Díky za vaše rady.
Uživatelský avatar
Pedro
Příspěvky: 7757
Registrován: úte zář 22, 2009 12:10
Bydliště: Praha 6

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Pedro »

Cao. Pochvala za to, ze
-jsi nezalozila nove vlakno a hledala si
-zjistila sis zakladni info o olejich
-nechces ten NEJLEPSI olej, ale vhodny k tvemu motoru a pouzivani
-nemas koncernove mysleni nejen nove sem prichozich.

Sympaticky Valvoline, proc ne, beru ho z PEMY pomerne casto pro sve lidi a je origo Holandsko, ne "distribute EU".
Odebiram jine teplotni hodnoty, ale myslim, ze to bude rovnez z NL.
Mame tu chlapika Tonika, ten v zanovni male ST jezdi 0w40 nebo 5w40.
Jistě ti k tomu neco pisne. Ja som neni uplne vyznavac Fordi. Vlastne niceho novyho... :| :)
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2517
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od lefort »

Ahoj, jak píše Pedro, výběr dobrý, ale nebál bych se jít rovnou do klasické 5W40, zvlášť v těchto povětrnostních podmínkách :-D
Mám Fiestu ST a po záběhu jsem měl Yacco Galaxii RS 0W40, teď Millers 5W40.
Motor to jen uvítá, zvlášť pokud se občas trochu "topí". Ta Galaxie by byla možná úplně nejlepší volba, i vzhledem k rychlosti zaolejování motoru při cukačkách po městě. Hledej na znackoveoleje.cz ;-)
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
maruška
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 12, 2018 12:35

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od maruška »

lefort píše:Ahoj, jak píše Pedro, výběr dobrý, ale nebál bych se jít rovnou do klasické 5W40, zvlášť v těchto povětrnostních podmínkách :-D
Mám Fiestu ST a po záběhu jsem měl Yacco Galaxii RS 0W40, teď Millers 5W40.
Motor to jen uvítá, zvlášť pokud se občas trochu "topí". Ta Galaxie by byla možná úplně nejlepší volba, i vzhledem k rychlosti zaolejování motoru při cukačkách po městě. Hledej na znackoveoleje.cz ;-)
Děkuji kluci za připomínky.. :wink:
S tou 5W-30 bych se alespoň trochu ráda držela doporučení výrobce v manuálu. Ford tam uvádí doporučený olej 5W-20 ve specifikaci A1/A5, jako alternativa 5W/30 A1/A5. Myslím že s tou 5W/30 v A3 mu už prokážu určitě lepší službu než tou 5W-20 co tam je teď, ne?
V případě že bych použila 5W-40 je nějaká možnost že by při garanční prohlídce ( na jaro) poznali že je tam olej jiné viskozity než doporučuje Ford? Filtr samozřejmě dám originál.
Jinak ráda bych šla cestou levnějšího ( ale kvalitního) oleje a měnit jej po cca 10 tisících, než jít do něčeho moc drahého..Ford má stanovený interval výměny až po 20 tisících a to se mě moc nechce protože autko jsem si zamilovala a chci pro něj vše dobré..:-)
abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od abc »

Tobě sympaticky Valvoline SynPower 5w30 A3/B4 bych klidně použil. Sam ho používám. :wink:
Citují tě : "Jinak ráda bych šla cestou levnějšího ( ale kvalitního) oleje a měnit jej po cca 10 tisících, než jít do něčeho moc drahého." :arrow: a naprosto souhlasím. :wink:
Já měním ještě častěji. :D
Naposledy upravil(a) abc dne čtv zář 13, 2018 21:59, celkem upraveno 1 x.
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Pitris »

Já to tu už psal: Dnes je u nových motorů celkem jedno, jestli při nesnížené HTHS viskozitě zvolíš SAE 5w30 nebo 5w40. Jejich vlastnosti se prolínají a 5w40 bude na teplo lepší v první půlce intervalu výměny, a 5w30 spíš v té druhé....
A jestli chceš motoru dopřát, tak interval výměny DO 10-ti tkm nebo 1 roce, a (hlavně) pokud hodně mrazivých startů, tak 0w/xx. A pokud tu výměnu někdo nedobastlí, tak v servisu nic nepoznají.
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
lefort
Příspěvky: 2517
Registrován: pon srp 26, 2013 17:46
Bydliště: Hořovice

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od lefort »

Ve Fordu nic nepoznají, neboj.
Toyota GR Yaris - Ravenol DFE 0W20, MTF1, MTF3, DGL
Toyota GR 86 - Ravenol DXG 5W30, Red Line 75W85
Toyota RAV4 2.5 Hybrid - Ravenol EFE 0W16
maruška
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 12, 2018 12:35

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od maruška »

Pitris píše:Já to tu už psal: Dnes je u nových motorů celkem jedno, jestli při nesnížené HTHS viskozitě zvolíš SAE 5w30 nebo 5w40. Jejich vlastnosti se prolínají a 5w40 bude na teplo lepší v první půlce intervalu výměny, a 5w30 spíš v té druhé....
A jestli chceš motoru dopřát, tak interval výměny DO 10-ti tkm nebo 1 roce, a (hlavně) pokud hodně mrazivých startů, tak 0w/xx. A pokud tu výměnu někdo nedobastlí, tak v servisu nic nepoznají.
Děkuji, tak teď mám zase zamotanou hlavu. Hodně mrazivých startů...nevím co si pod tím představit. U nás na jižní Moravě přes zimu snad nikdy nebylo míň jak -20, většinu zimy je teplota kolem -3 až -5. Ano každé ráno jezdím do práce, pak z práce. Takže těch studených startů je zase dost.
Ještě jsem nepochopila proč je 30tka v druhé půlce a 40tka v první půlce intervalu výměny lepší?
Takže mám ještě přemýšlet nad 0W-30?
Díky :-)
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Pitris »

maruška píše:....Takže mám ještě přemýšlet nad 0W-30?
Díky :-)
Ne. U nás na jižní Moravě 0w/xx fakt není třeba. Nechtěl jsem nasadit broučka, spíš jen doplnit pro případ třeba Krkonoš....
A k tomu 40 vs 30: "Čtyřicítka" tím že je za provozní teploty motoru mírně viskóznější (hustší) než "třicítka", tak se víc hodí pro zatížené/výkonné motory. Jenže (a trošku i záměrně - kvůli ekologii) provozem řídne a tak po 5 - 10-ti tkm (podle motoru a způsobu jízd) se viskozitou přiblíží té "třicítce". Ta zase provozem mírně zhoustne a přiblíží se "čtyřicítce"....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
maruška
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 12, 2018 12:35

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od maruška »

Pitris píše:
maruška píše:....Takže mám ještě přemýšlet nad 0W-30?
Díky :-)
Ne. U nás na jižní Moravě 0w/xx fakt není třeba. Nechtěl jsem nasadit broučka, spíš jen doplnit pro případ třeba Krkonoš....
A k tomu 40 vs 30: "Čtyřicítka" tím že je za provozní teploty motoru mírně viskóznější (hustší) než "třicítka", tak se víc hodí pro zatížené/výkonné motory. Jenže (a trošku i záměrně - kvůli ekologii) provozem řídne a tak po 5 - 10-ti tkm (podle motoru a způsobu jízd) se viskozitou přiblíží té "třicítce". Ta zase provozem mírně zhoustne a přiblíží se "čtyřicítce"....
Teda chlapci tady se ženská dozví věcí... :lol:
Kolegyně v práci si ze mě dělá legraci že jí dávám školení o motorovém oleji.
Takže můžu koupit ten Valvoline 5W-30, nebo ještě něco jiného?
abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od abc »

Samozřejmě že můžeš. :)
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Pitris »

Já osobně bych asi dal Yacco Galaxii, ale onen Valvoline SynPower 5w30 A3 samo že můžeš :wink:
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
maruška
Příspěvky: 6
Registrován: stř zář 12, 2018 12:35

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od maruška »

Ahoj kluci,
tak po nějaké době mám opět dotaz, ptám se za kamaráda který si koupil to samé ST jako já jen s malinko vyšším nájezdem kilometrů. Spekulovali jsme o oleji a on si stojí za 0W-40 protože se leje prý do RS. Jaký olej v této viskozitě mu doporučíte. Cenově nejvýhodněji vychází Shell Helix Ultra, ostatní jsou výrazně dražší. Ten Shell je horší že je tak levný nebo proč?
Nakupuje z tohoto shopu, prosí o doporučení.
https://jaknaauto.cz/Produkty/MOTOROVE- ... W-40-C125/
Díky
Shi
Příspěvky: 1310
Registrován: úte úno 19, 2008 23:31

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Shi »

Shell Helix Ultra 0w-40 je velmi dobrý olej. Mobil 1 0w-40 je ještě o kousek lepší. Shell a Mobil jsou jeden koncern, u srovnatelných olejů je Mobil 1 vždy dražší (a vždy o něco lepší).

Konkrétně v tomto případě Mobil 1 má větší množství protiotěrových přísad (dražší aditivační balíček - více molybdenu, více boru, více vápníku).

Viz: https://www.oil-club.ru/forum/topic/284 ... -oyl-klub/

Půvabné je, že rusové v Castrole Edge Titanium FST 0w-40 nenašli žádný titan (bór skoro žádný, molybden žádný). Proč jen mě to nepřekvapuje :lol:
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Pitris »

A já doplním že kdyby tomu dával za uši, tak se dá dobře i Yacco Galaxie RS nebo třeba Ravenol SSL. Jinak plně platí co napsal Shi, jen bych se v případě koupě (hodně známých značek) Shellu a Mobilu1 nedíval na nejnižší cenu, ale hledal bych ofiko dovozce (prodejce), bo to asi jsou (na rozdíl od oněch - dost neznámých - Yacca a Ravenolu) jedny z hodně "napodobovaných" značek....
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Odpovědět