Ford Focus ST

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Libor
Příspěvky: 1625
Registrován: stř srp 24, 2016 19:21
Bydliště: Bohumín

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Libor »

Colommbo:
Není vůbec zač. Letí to.
Vzpomínám si, jak v té době došlo k urychleným výkupům skladovek, bez této vyfikundace :) A zkušenosti doposud ukazují, že zbytečně, zatím ty filtry tak nezlobí, jak u nafťáků.

Pitris:
V pohodě. Noo, byl jsem fakt překvapený. Možná proto jim ta technika zatím drží a nerozpadá se :) Byl jsem se na eNko kouknout tento týden. To kdyby nedejbože selhala koupě eRka.

Mirec29:
Tak polopaticky. Na stránkách hyundai.cz je sekce modelů a u každého z nich si můžeš stáhnout návod k obsluze. No a v sekci 8-8, který se týká údržby, resp. doporučených maziv a objemů,je výslovně uvedeno to, co píšu výše.
Zapomněl jsem zde už vkládat soubory, tak Ti to přepíšu:
-doporučený olej Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W30,
-klasifikace API SN Plus/SP nebo ILSAC GF-6 nebo ACEA C2....

V návodu mají hezky uvedeny i specifikace dalších lubrikací/kapalin a jejich objemy. To se mi líbí, jak za starých časů.
DOHC VTEC TURBO 243kW HGO 0W20
SOHC 16V 66kW MAX LIFE 5W40
DOHC PARALLEL-TWIN 52 kW MOTUL 300V 10W40
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Mirec 29 »

Podarilo sa mi stiahnuť a nahliadnuť do verzie i30 (to N-ko ) som nevidel...
V každom prípade veľmi pekne a podrobne popísané fakt :wink:
Čo som videl tak 1.5 tgdi áno doporučuje sa C5/2/3 ilsac 6 a zároveň aj sú vypísané konkrétne oleje čo som ešte nevidel a není som si istý či si toto výrobca vôbec môže dovoliť...a vôbec som si meni istú či je toto oficiálne doporučenie od výrobcu lebo nikdo ťa nemôže nútiť liať do motora len jednu značku oleja...
Inak sa dá liať čokoľvek ak to spĺňa vypísané acea/ilsac čiže od acea C5 po C3.
A zase zvlášť odporučenie pre eú trh :D iná nátura tu v našej Európe...
A pekné grafy rozsahu použitia sae... :wink:
Takto nejak by to mohlo vyzerať...
U toyoty som videl ešte lepšie...jedna sae a nič viac..
Žiadne debaty a dohady čo tam naliať :mrgreen:
A aby som zostal v téme to ECT 0w30 by šlo aj to st-čka :)
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od jerome »

Doba sa posunula dopredu a výrobcovia olejov sa museli tiež prispôsobiť novým trendom a požiadavkám. Tj aj nízko viskózne oleje s prehľadom umažú aj výkonné autá. Niekedy nepredstaviteľné,dnes realita. Kto to nevie prekusnut tak nech si zdvihne jemne SAE triedu pre lepší pocit na srdci :mrgreen:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
bernardo
Příspěvky: 8
Registrován: úte črc 05, 2022 14:17
Bydliště: Olomouc

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od bernardo »

Tak v pátek jsem vyměnil konečně ten olej, do staré náplně Engine od Millersu, Mann filtr a ten Millers XF Premium. Včera auto dostalo trochu záhul, okresky a cihla na plynu. Dnes pro změnu přejezd OL - Praha a zpět po dálnici.
Co se týká teploty oleje - včera okresky - vylezla max na 104 stupně, dnes na dálnici na 100. Při běžné klidné jízdě 90 - 94 stupňů.
Po oba dny bylo venku docela chladno, v horku by asi teplota vylezla výš.
Za 14 dní mě čeká Chorvatsko - měl bych najet tak 3 tisíce. Poté půjde olej ven a dám tam ESP 0w-30.
cimik
Příspěvky: 111
Registrován: ned čer 21, 2009 11:56
Bydliště: jihovýchod moravy

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od cimik »

Mirec 29 píše:Cimik:
Stále sa dá zohnať...
https://www.eneos.cz/eneos-sustina-5w30 ... -c3-a3-b4/
Já vím, ovšem na tom webu japanese měli vždy každý rok akci 4l + 1l zdarma. Vždy jsme s kámošema ponakupovali hektolitry olejů a ta úspora byla výrazná :wink:
Mazda 3 e-Skyactiv 186, r. 2024
Petro Canada Supreme Synthetic 0w-20

Fiat Punto 1,2 44kw, r. 2004
Liquy Moly Molygen New Generation 10w-40
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Mirec 29 »

Jerome:
Koleduješ si o prúser týmito vyjadreniami... 8)

Bernando:
Ten mobil bude :wink: len nesleduj toľko tie teploty... mnohý si to tu totiž zle vysvetľujú...

Cimik:
Tiež som istého času pozeral a stále pokukávam po tej sustine len akosi neviem nájsť dôvod prečo zaň vyhodiť toľko peňazí.... stojí viac ako mobil 1 ... V minulosti som ju raz použil a je pravda že zmena pocitová bola oproti predošlej náplni citeľná...bola tam Origo tgmo 5w30.
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
cimik
Příspěvky: 111
Registrován: ned čer 21, 2009 11:56
Bydliště: jihovýchod moravy

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od cimik »

Bernardo: přesně, na teploty se vykašli..nikdy jsem nezaznamenal více než 110, ani při dlouhé divočině v horku..:-)
Jinak Chorvatsko jedu za 14 dní taky, výměnu oleje mám naplánovanou den před, takže pojedu s čerstvým.. :wink: až uvidíš na Zadaru pomerančové esté s pražskou značkou, tak mávej :lol:
Na ESP 0w-30 se chystám také, věřím že bude cajk
Mirec: kdyby nebylo té akce, určitě bych ji za ty prachy nekupoval. Jinak já jsem v ST žádný rozdíl v chodu motoru nezaznamenal, jak už jsem tu myslím psal pocitově byl motor "nejsametovější" při Mobilu ESP 0w-40.
Jinak věřím, že než samotná značka oleje je důležitější včasná výměna - u mě max. po osmi tisících a jak už tady někdo psal, důkladné dochlazování po jízdě.
Mazda 3 e-Skyactiv 186, r. 2024
Petro Canada Supreme Synthetic 0w-20

Fiat Punto 1,2 44kw, r. 2004
Liquy Moly Molygen New Generation 10w-40
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od jerome »

Vidím,že v HR nebudem sám o dva týždne, to by sme mohli dať aj zraz :D
Mňa by tiež bavilo sledovať teplotu oleja,len Japonci nepovažovali za potrebné takéto niečo zobrazovať :mrgreen: = proste lej a vymieňaj olej podľa nášho odporučenia a iné nerieš 8) aneb, nešpekuluj jak Beta s pičou :lol:
cimik ja osobne by som asi zostal pri tom Mobile,ten sametový zvuk podľa mňa znamená komunikáciu motora,že tento olej mi sedí :)
Mirec život neni pěříčko :lol:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Cimmi
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 12, 2021 19:16
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Cimmi »

Zdravím, rok s rokem se sešel a čeká mě zase výměna oleje. O oleji pro ST už tu bylo řečeno snad vše. :D
Mám dotaz, má tu někdo zkušenost s Millers Oil EE PERFORMANCE ECO 5w30, láká mě tu trochu ta NANO technologie, teda pokud to není jen obchodní trik.
Než se do mě někteří pustí, vím že je to ACEA A5/B5, ale pokud ta Nanotechnologie funguje, tak proč ne? :oops:
Já mám za roku s Shell HU 5W-30 vypozorovaný, že motoru se moc nechce zahřívat, hlavně prvních cca 5tis. km. Teď mám na oleji cca 7,5 je to to o poznání lepší. Je mi jasný, že je to částečně daný degradací oleje, ale přece jen bych v zimně auto chtěl dostat na 80°C dřív než za 20km. Je to celkem opruz jet 20km než na to můžete začít šlapat.
Byl jsem letos například v Alpách, a to už musí být, aby olej měl 90°C i s naloženým autem a rakví. No a při divočejší jízdě na hřeben ve 2tis. m.n.m. se olej dostal tak cca na 110°C což klobouk dolů před Shellem,... ale... příjde zima a já zase budu čekat :? .

Popřípadě zkusit nějakou 0W-30? Třeba Ravenol SSO 0W-30?
Dík za plodnou diskuzi ;-)
Ford Focus MK1, 1.6 74kW --- Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30
Ford Focus 2017 MK3, 2.0EC 184kW --- Shell Helix Ultra 5W-30
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Mirec 29 »

Chápem to dobre že sa akože sťažuješ na Shell že sa motor moc nezahrieva ? Niektorý tu riešia opak že sa boja vysokých čísel ktoré vidia...tu platí za mňa to isté.... nerieš teplotu ak si s olejom spokojný používaj ďalej...na zimu kľudne A5 napr Shell hu 0w30 :wink:
Nič proti millers ale to "nano" je dobrý ťahák...na mňa však slabý 8)
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Cimmi
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 12, 2021 19:16
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Cimmi »

Ano, řeším teplotu, jelikož nechci motoru naložit dokud tam nemám aspoň 70-80°C. Do té doby prostě ručičku otáčkoměru nemám srdce poslat k 5tis.ot. :D
A zase na měnění oleje 2x ročně jsem línej a žgrt ;-), když celkově najedu tak 7,5-10tis ročně.
Ford Focus MK1, 1.6 74kW --- Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30
Ford Focus 2017 MK3, 2.0EC 184kW --- Shell Helix Ultra 5W-30
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Mirec 29 »

To že čakáš kým sa motor zohreje (olej) robíš len dobre :wink:
Ak pokukavaš po 0w30 osobne by som skúsil mobil 1 ESP 0w30 alebo Shell av-l 0w30...ravenol je podľa mňa predražený a cena nerovná sa kvalite...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
cimik
Příspěvky: 111
Registrován: ned čer 21, 2009 11:56
Bydliště: jihovýchod moravy

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od cimik »

Nevím no, mně přijde divné že se ti olej ohřívá takovou dobu. Když jsem měl tohle ST tak ani v zimě to na nějakých 75-80 stupňů netrvalo víc jak deset kiláků.
Většinou jsem používal Mobil 1 FS 0w-40.
Mazda 3 e-Skyactiv 186, r. 2024
Petro Canada Supreme Synthetic 0w-20

Fiat Punto 1,2 44kw, r. 2004
Liquy Moly Molygen New Generation 10w-40
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Mirec 29 »

Počul (čítal) som názor od jedného staviteľa (mechanika a konštruktéra) áut že dostať olej na prevádzkovu teplotu trvá aj 30min. Myslím že reč bola o velkoobjemovych motoroch (Amerika) či to tak dlho trvá aj pri vašich fordoch neviem ale veľké rozdiely medzi olejmi by som nečakal i keď isteže budú...
Vo všeobecnosti platí že menej viskozny olej by mal lepšie chladiť viac viskozny horšie... čiže ak dáš spomínaný FS možno to bude kvapku rýchlejšie a naopak...osobne považujem Shell hu za dobrý olej a 5w30 za dostatočnú pre tvoj motor takže by som sa vôbec olejom nezaťažoval...ak je niekde problém tak nie v oleji...
Skúsiť niečo iné samozrejme môžeš a uvidíš :wink:
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Cimmi
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 12, 2021 19:16
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Cimmi »

Mirec 29 píše:To že čakáš kým sa motor zohreje (olej) robíš len dobre :wink:
Ak pokukavaš po 0w30 osobne by som skúsil mobil 1 ESP 0w30 alebo Shell av-l 0w30...ravenol je podľa mňa predražený a cena nerovná sa kvalite...
Díky za rady, bohužel oba jak Mobil 1 ESP tak Shell AV-L jsou C3, což jsem někde tady četl, že bez filtru je to spíše ku škodě.
Ford Focus MK1, 1.6 74kW --- Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30
Ford Focus 2017 MK3, 2.0EC 184kW --- Shell Helix Ultra 5W-30
Odpovědět