Ford Focus ST

Fórum o automobilových mazivech

Moderátor: Colommbo

Odpovědět
cimik
Příspěvky: 111
Registrován: ned čer 21, 2009 11:56
Bydliště: jihovýchod moravy

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od cimik »

Pánové,
já tedy nechápu, proč bych měl u ostrého 250ti koňového hothatche jen přemýšlet nad vhodností oleje A1/A5? Auto které je stvořeno na výkon, divočení a zábavu v otáčkách? Nevím proč je tady ta diskuse. Já chtěl aby moje auto (MK3 ST jsem vlastnil) mělo kvalitní náplň, pravidelnou a časnou výměnu oleje a i další dobrý servis. U MK 3 Ford předepisuje 5W-20 v A5. Nikdy jsem to tam nenechal déle jak pár stovek kiláků když už mně to tam nalili při garančce. A pak šel 0w-40 v A3. S autem jsem blbnul nejen na okreskách ale i párkrát na okruhu. Nevím proč bych měl přemýšlet nad tím, že zrovna ve vedru na okruhu nemusí být moje auto dobře mazané. Proto i na doporučení kluků tady z fora jedině A3.
Pokud vás některé trápí ta o deci vyšší spotřeba nebo emise, rozjímejte společně s Grétou. Mně především záleží na mém autě a chci pro něj to nej. To platí i teď pro MK4.
Mazda 3 e-Skyactiv 186, r. 2024
Petro Canada Supreme Synthetic 0w-20

Fiat Punto 1,2 44kw, r. 2004
Liquy Moly Molygen New Generation 10w-40
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Mirec 29 »

nevidím problém v sae 40...na druhú stranu ak je dostačujúca na konkrétny spôsob užívania A5 nevidím opeť problém...
Mnohý sa tu stále boja vysokej tepelnej záťaže...páni na sae 40 sa jazdí rally dakar :idea: napr....sae 40 tvorí základ pre olej do motorov F1 a viem aj o pretekoch nascar kde sa jazdí na sae 30 a viem aj o tíme skoda 2000 ktorý jazdí domáce rally v grécku na 5w30 ( amsoil ss) bez známky opotrebenia :!:
všetko má svoje miesto...len sa trošku pousmejem ak si niekto myslí že keď má pod kapotov pár kobýl navyše automaticky potrebuje závodný olej :idea: samozrejme kľudne môže len je to v mnohých prípadoch zbytočné...nič viac nič menej :wink:
Ja mám momentálne rovnakú spotrebu ako keď som mal shell HU 5w40 :D uhádnite prečo :?: :D
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Cimmi
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 12, 2021 19:16
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Cimmi »

cimik píše:Pánové,
já tedy nechápu, proč bych měl u ostrého 250ti koňového hothatche jen přemýšlet nad vhodností oleje A1/A5? Auto které je stvořeno na výkon, divočení a zábavu v otáčkách? Nevím proč je tady ta diskuse. Já chtěl aby moje auto (MK3 ST jsem vlastnil) mělo kvalitní náplň, pravidelnou a časnou výměnu oleje a i další dobrý servis. U MK 3 Ford předepisuje 5W-20 v A5. Nikdy jsem to tam nenechal déle jak pár stovek kiláků když už mně to tam nalili při garančce. A pak šel 0w-40 v A3. S autem jsem blbnul nejen na okreskách ale i párkrát na okruhu. Nevím proč bych měl přemýšlet nad tím, že zrovna ve vedru na okruhu nemusí být moje auto dobře mazané. Proto i na doporučení kluků tady z fora jedině A3.
Pokud vás některé trápí ta o deci vyšší spotřeba nebo emise, rozjímejte společně s Grétou. Mně především záleží na mém autě a chci pro něj to nej. To platí i teď pro MK4.
Nad vhodností A3 při blubnutí ve 30° nikdo nepolemizuje. Spíš se tato diskuze rozvinula díky tomu, že je venku teď aktuálně 0° :D. Neříkám, že těch pár koníků občas neprotáhnu, ale přece jen většinu života auto netočím do 6, ale jen do 4. Pak přemýšlím jestli A5 v zimě není přece jen vhodnější, auto se rychleji zahřeje (teda předpokládám když je olej řidší) apod., popřípadě A3 v provedení 0W-30/40. Právě, že se snažím taky o to, aby mělo autíčko nejlepší péči a bylo spokojené a o to tu snad jde, :)
Ford Focus MK1, 1.6 74kW --- Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30
Ford Focus 2017 MK3, 2.0EC 184kW --- Shell Helix Ultra 5W-30
cimik
Příspěvky: 111
Registrován: ned čer 21, 2009 11:56
Bydliště: jihovýchod moravy

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od cimik »

Mirec 29 píše:nevidím problém v sae 40...na druhú stranu ak je dostačujúca na konkrétny spôsob užívania A5 nevidím opeť problém...
Mnohý sa tu stále boja vysokej tepelnej záťaže...páni na sae 40 sa jazdí rally dakar :idea: napr....sae 40 tvorí základ pre olej do motorov F1 a viem aj o pretekoch nascar kde sa jazdí na sae 30 a viem aj o tíme skoda 2000 ktorý jazdí domáce rally v grécku na 5w30 ( amsoil ss) bez známky opotrebenia :!:
všetko má svoje miesto...len sa trošku pousmejem ak si niekto myslí že keď má pod kapotov pár kobýl navyše automaticky potrebuje závodný olej :idea: samozrejme kľudne môže len je to v mnohých prípadoch zbytočné...nič viac nič menej :wink:
Ja mám momentálne rovnakú spotrebu ako keď som mal shell HU 5w40 :D uhádnite prečo :?: :D
Kdo se tady baví o závodním oleji? Jestli se domníváš že každá 0w-40 je závodní, tak jsi na omylu :? V mém okolí je to po 5w-30 nejpoužívanější viskozita od oktávek až po bavoráky.
Jinak ve mně zastánce těch ekosraček nehledej. Možná 1.6 Valvematic, jednoduchý atmosférický motor (mimochodem vlastnil jsem také) s velmi průměrným výkonem umázne i ta tvá 5w-20. Já to však rozhodně pokoušet nebudu.. :wink:
Mazda 3 e-Skyactiv 186, r. 2024
Petro Canada Supreme Synthetic 0w-20

Fiat Punto 1,2 44kw, r. 2004
Liquy Moly Molygen New Generation 10w-40
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od jerome »

Nikto ti nekáže tam dať A5 olej bola to len debata okolo toho :idea: Je to samozrejme na tebe. Ty si majiteľ, ty si rozumieš ;)
Vidíš do Focusu ST je odporučený 5W20 A5 a bojíš sa ho, kdežto do 320 koňového Civicu TypeR je odporúčaná 0W20 a kľudne ju tam užívatelia lejú :D
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Mirec 29 »

Jasné že sae 40 nie je závodná....bolo to myslené inak... nevadí :roll:
Je mi úplne jasné že je to mnohými používaná sae...u starších áut úplne opodstatnené...u nových/ moderných motorov ak sa tohto zaužívania držia ľudia tak to už je trošku na zamyslenie...
Ani ja nie som zástancom....poviem to inak ako ty olejov so zníženou hths :wink: ale tieto oleje majú svoje miesto rovnako ako sae 40 ako som už písal ... áno mám auto s priemerným výkonom a práveže čím menší výkon tým viac poznáš rozdiel v sae...u výkonného vozu to tak citeľné nieje :idea:
A znovu zopakujem že vyjadrenia niekoho k niečomu čo sám nemá odskúšané sú k ničomu...je to škoda možno by si vedel "kolegovi" s rovnakým motorom povedať niečo vecnejšie...
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Cimmi
Příspěvky: 29
Registrován: ned zář 12, 2021 19:16
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Cimmi »

Pánové, však je to diskuzní fórum, tak se hold diskutuje a každý může svobodně vyjádřit svůj názor. Oč jde, pokud se tu nebudeme urážet nebo plivat na někoho názory, tak tu děláme to od čeho toto vlákno, respektive celé fórum je. Pěkný víkend. :D
Ford Focus MK1, 1.6 74kW --- Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30
Ford Focus 2017 MK3, 2.0EC 184kW --- Shell Helix Ultra 5W-30
abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od abc »

jerome píše:Nikto ti nekáže tam dať A5 olej bola to len debata okolo toho :idea: Je to samozrejme na tebe. Ty si majiteľ, ty si rozumieš ;)
Vidíš do Focusu ST je odporučený 5W20 A5 a bojíš sa ho, kdežto do 320 koňového Civicu TypeR je odporúčaná 0W20 a kľudne ju tam užívatelia lejú :D
jerome :arrow: do tvého PC se někdo naboural :?: :idea: :D
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od jerome »

Nie vôbec nie :)
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
cimik
Příspěvky: 111
Registrován: ned čer 21, 2009 11:56
Bydliště: jihovýchod moravy

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od cimik »

jerome píše:Nikto ti nekáže tam dať A5 olej bola to len debata okolo toho :idea: Je to samozrejme na tebe. Ty si majiteľ, ty si rozumieš ;)
Vidíš do Focusu ST je odporučený 5W20 A5 a bojíš sa ho, kdežto do 320 koňového Civicu TypeR je odporúčaná 0W20 a kľudne ju tam užívatelia lejú :D
Opět se mýlíš, doporučuji si ověřit fakta od uživatelů a ne jen z brožurek.
Pročti si hondí vlákna na diskusích, nebo se zeptej majitelů. Absolutní většinu eRek maže 5W-30 - 40, dokonce 50, a světe div se - A3 nebo C3. U těch nejnovějších aut převládá 0(5)w-30 v C3.
V Uherském Brodě jezdí jedno fungl nové a jezdí na Mobil ESP 5W-30.
Takže "kludně ju tam uživatelia lejú" je ověřený nesmysl.
Jinak myslím že tato debata ztrácí smysl, Cimmi už tady dostal několik rad a názorů a je jen na něm pro co se rozhodne.
Mazda 3 e-Skyactiv 186, r. 2024
Petro Canada Supreme Synthetic 0w-20

Fiat Punto 1,2 44kw, r. 2004
Liquy Moly Molygen New Generation 10w-40
Uživatelský avatar
rousini
Příspěvky: 1888
Registrován: čtv lis 29, 2012 11:24
Bydliště: ... cestička jako mlat.

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od rousini »

Já jsem v olejích staromódní, až se někde dočtu, že nějaký plnotučný zničil motor začnu pátrat...
K závodění bych doplnil, že se tam nezřídka mění olej každý den...
Mondeo combi 2.0TDCi 103kW "vraník" Mondeo combi 2.2TDCi 129kW "indián"
Valvoline All Climate 5W-40
Shiver 900 Shell Advance Ultra 4T 15W-50,
Versys 650 Motul 5100 5W-40
Mirec 29
Příspěvky: 1099
Registrován: čtv črc 11, 2019 17:43

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Mirec 29 »

Možno mýli možno nie... mnohý lejú do motorov to o čom sú roky presvedčený že je to kvalitný olej /sae bez ohľadu do čoho to lejú...povedal by som že je tu všeobecne zaužívané že taká univerzálna sae je 40...preto to mnohý lejú všade bez ohľadu na vek či technickým stav motora...osobne im nemám nič za zlé zvyk je predsa železná košeľa...a keď sa dostanem k nejakému hothatch snáď tam nedám predsa niečo iné...s takým výkonom...chcemu predsa dopriať... takže šup 40tku... čo tam že sa jedná u konštrukčne iný motor ktorému to áno na jednej strane vadiť nemusí no na druhej strane mu to neposkytuje žiadnu dodatočnú ochranu ako napr sae 30. Takže áno verím že mnohý ľudia lejú čo spomínaš no zase na druhej strane viem o mnohých ktorý rozoznávajú či vlastnia aziata amíka či Európana (auto/motor) a vedia kde čo patrí kde je čo potreba a kde je to už nadbytočné...a preto viem že títo mnohý majitelia či už ST-čok či type-R či mázd jazdia s úsmevom na tvári a bez obáv na sae 20 (redline,Origo Honda, mobil ,penzoil,Shell) dokonca celoročne dokonca dlhé trasy na dovolenku do Chorvátska....potom príde cca 10tkm a nasleduje odobratie vzorky na analýzu do akreditovaného labáku aby seba i ostatných presvedčili o Tom že sa v oleji nachádza rovnaké ba naopak mnohokrát menšie množstvá kovov ako keď jazdili v rovnakom motore s "hustejším" olejom.
Tým nechcem nahovárať na sae 20 len znovu zopakujem je treba vyberať olej triezvo s prihliadnutím do čoho to idem liať a v akom je to stave....
Áno na závodoch sa mení olej pravidelne no pravidelne sa rozoberá aj motor a analyzuje sa olej aj samotný motor. Mnohé tými majú pojazdný nazval ju som to taký jednoduchý labák kde toto prevádzajú... merajú sa najviac namáhané diely v motore a keďže nedochádza k žiadnemu opotrebenie bez obáv sa jazdí aj na oleji A5 (už som písal o rade ss) sú to závody kde sa ráta každá sekunda preto sa volí často "dostatočné minimum" to znamená minimálne tenký olej/film kôli čo najvyššej účinnosti motora ale zároveň dostatočne hrubý a silný aby bol motor zaručene chránený.
Naposledy upravil(a) Mirec 29 dne sob pro 18, 2021 22:07, celkem upraveno 1 x.
Toyota Corolla XI gen. 1.6 valvematic - Shell HU Prof. AF 5w30/ Ravenol MTF-3
Uživatelský avatar
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 27400
Registrován: úte čer 24, 2008 18:00
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od Pitris »

Mirec 29 píše:....takže šup 40tku... čo tam že sa jedná u konštrukčne iný motor ktorému to áno na jednej strane vadiť nemusí no na druhej strane mu to neposkytuje žiadnu dodatočnú ochranu ako napr sae 30....
Pěkně prosím - jakou DODATEČNOU OCHRANU mě poskytne SAE 0w30 oproti SAE 0w40?? A chci aby si to napsal TADY a TEĎ!! Jinak toho nechej, ty aktivisto zelenej :mrgreen: bo jinak nevím PROČ se těch ekovodiček držíš jako ****
A když už je tady do toho zatáhnutý Civic Type-R, tak úplně klidně - a dobře - 0w30 A3 i do 2.0T. A mimochodem ani nemusíme chodit daleko. I kornel tady na fóru - měl v něm 0w30, pak dal 0w20 (tuším že Amsoil SS), a po čase se vrátil k 0w30. Shi tady popisoval v Civicu 1.8 že s 0w20 při letní palbě po dálnici olej nestíhal, já byl svědkem v Chorvatsku na parkovišti že vedle mě dojel maďar s Fordem který než ho vypnul, tak to znělo jako pojízdné železářství. A asi si toho všiml taky, bo až to trochu schládlo tak se podíval a dolil olej - Ford Formula A5.
Takže nám to furt necpi.... Ano - použít se dají, ale jen někdy a někde. A rozhodně víc škody v motoru eSTéčka nadělá 0w20 než 0w40.... To má totiž motor který chce olej :D
Honda ACCORD 2.4 i-VTEC Type-S 148kW, sedan, manuál.

Zima: Ravenol SSL 0w40, Hankook W330 Winter i*cept evo3
Léto: Repsol Competicion 5w40, Vredestein Ultrac Satin
Převodovka: Honda Genuine HG - MTF
Uživatelský avatar
jerome
Příspěvky: 5779
Registrován: ned bře 13, 2011 12:37

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od jerome »

cimik píše:Opět se mýlíš, doporučuji si ověřit fakta od uživatelů a ne jen z brožurek.
Chlape na honda fórach som strávil určite ďaleko viac času ako ty :idea: :wink: A dobre si pamätám,čo tam v tej dobe liali majitelia CTR. Originál Honda 0W20 olej :!:
Honda Civic 1.4iS 66kw => ELF Evolution 700 STI 10W40
Honda Civic 1.6 i-Dtec 88kw => Motul 8100 ECO-clean 0W30
abc
Příspěvky: 1069
Registrován: pon led 01, 2018 18:13
Bydliště: Brno

Re: Ford Focus ST

Příspěvek od abc »

jerome čo sa stalo s tebou já normálně zírám. :D
Maj sa. :wink:
Corolla 1,6 2017
Aygo 2022
Mazda 2 1,3 2011
Odpovědět